Skocz do zawartości

Potrzebujemy Ciebie! Weź udział w rekrutacji do redakcji Android.com.pl!

Dizzy

TUTORIAL [Spis] Zarządcy procesorów - omówienie tematu

Rozwiązany

Dizzy   
Otrzymana reputacja: 28
Dizzy
Napisano (edytowane)

Skoro jesteśmy przy tym temacie to wrzucę opis zarządców procesora:

OnDemand:

Dostępny prawie we wszystkich kernelach przeważnie ustawiony, jako domyślnym w większości jąder. Gdy obciążenie procesora osiągnie pewien punkt, OnDemand szybko skaluje CPU do zaspokojenia zapotrzebowania, a następnie stopniowo ograniczyć procesora w dół, gdy nie jest potrzebny.

Conservative:

Zarządca podobny do OnDemand, ale procesor jest bardziej skalowany stopniowo na dopasowanie lepszego zapotrzebowania na pobór energii.

Zarządca Conservative jest przeciwieństwem Interactive: Będzie powoli zwiększać częstotliwość CPU do wykonania danego procesu, a następnie szybki spadek do minimalnej częstotliwości CPU, gdy już nie jest potrzebny.

Interactive:

Dostępne w najnowszych jądrach, jest zarządca ustawionym domyślnie w niektórych kernelach (np. FXPCm10) Zarządca Interactive jest podobny do OnDemand z jeszcze większym naciskiem na szybkość reakcji.

Interactive jest przeciwieństwem zarządcy Conservative; szybko osiągnąć maksymalną dozwolonego częstotliwości procesora, a następnie powoli ograniczać częstotliwość procesora w dół, gdy nie jest już w użyciu.

Performance (Wydajność):

Zarządca Performance przy dużym zapotrzebowaniu na procesor blokuje CPU na maksymalnej domyślnej częstotliwości procesora, co pozwala telefonowi osiągnąć maksymalną wydajność telefonu np. przy użytkowaniu wymagających gier. Gdy telefon już nie ma dużego zapotrzebowania na CPU zarządca przechodzi w tryb niskiego poboru mocy.

OSTROŻNIE: Po przez nie właściwe ustawieni procesora można łatwo uszkodzić telefon

Powersave:

Przeciwieństwem zarządcy Performance. Zarządca Powersave blokuje częstotliwość CPU na minimalnym planie częstotliwości ustawianym przez użytkownika.

Przy ustawieniu tego zarządcy zapomnisz, co to jest codzienne ładowanie telefonu aczkolwiek sam system może chodzić dużo gorzej.

Scary

Nowy gubernator napisany na podstawie zachowawczym z niektórych funkcji zarządców Smartass, skaluje się odpowiednio do sposobu użycia CPU. Spędza większość czasu przy niższych częstotliwościach. Celem jest to, aby uzyskać najlepszy czas pracy baterii z przyzwoitą wydajność.

Według autora z XDA ten zarządca daje takie same wyniki jak zarządca Conservative nie ma żadnych różnić w ich działaniu.

Userspace:

Niezalecany do stosowanie wiec nie będę go opisywał

Org test z XDA

(Userspace is not a governor pre-set, but instead allows for non-kernel daemons or apps with root permissions to control the frequency. Commonly seen as a redundant and not useful since SetCPU and NoFrills exist. Highly not recommended for use.)

Smartass:

Jest on oparty na koncepcji zarządcy Interactive. Smartass jest kompletne przepisanie kodem z Interactive. Wydajność jest na równa z zarządca MinMax może jest nieco bardziej elastyczna. Żywotność baterii jest trudna do oszacowania, ale CPU nie spędza dużo więcej czasu na niższych częstotliwościach.

SmartassV2

Teoretycznie połączenie z najlepszych właściwości Interactive i OnDemand, automatycznie zmniejsza maksymalną częstotliwość procesora, gdy telefon jest w stanie spoczynku, a maksymalną wydajnością poprzez skupienie się na "idealnej" częstotliwości w trakcie działania telefonu.

Smoothass

Bardziej agresywna wersja Sargass. Bardzo szybkie osiągnięcie maksymalnej częstotliwości CPU, gdy jest to potrzebne i utrzymanie stałej częstotliwości procesora (można to nazwać bieg jałowy). Szybki powrót niskiego poboru po zakończeniu procesu

Według autora z XDA zarządca Smoothass wykorzystuje CPU tak dobre, że ustawiając taktowanie procesora na 1.2 GHz wydajność i osiągi telefonu są tak samo dobre jak przy częstotliwości 1.4GHz. Może powodować zmniejszenie żywotności baterii.

Brazilianwax

Zarządca podobny do SmartassV2. Bardziej agresywne skalowanie, więc większą wydajność, ale większe zużycie baterii.

SavagedZen

Kolejny zarządca oparty na SmartassV2. Osiąga dobrą równowagę między wydajnością i baterią w porównaniu do Brazilianwax. Bardzie zoptymalizowana wersja SmartassV2 ale wielkiej różnicy działaniu nie ma.

Lagfree

Kolejny zarządca podobny w działaniu do Smartass, lecz bardziej w oparciu o zarządcę Conservative niż Interactive natychmiast osiąga daną mu częstotliwość po wybudzeniu urządzenia, lecz bardzo powolny spadek częstotliwości CPU po uśpieniu urządzenia.

MinMax

Bez skalowania częstotliwości pośrednich.

Interactivex

Zarządca InteractiveX jest w dużej mierze oparty o Interactive wzbogacony o strojenie parametrów czasowych, aby zoptymalizować równowagę między Baterią a Wydajnością. Częstotliwość CPU jest ustalana tylko przy włączonym ekranie. Zarządca bardziej przyjazny baterii.

I/O Schedulers: planowanie wejść/wyjść

Noop: jest to prosty I/O Scheduler, a im bardziej prosty I/O Scheduler tym lepiej.

CFQ: najbardziej zbalansowany I/O Scheduler.

Deadline: bazuje na CFQ, jest jego szybszą odmianą.

VR: najszybszy I/O Scheduler i pozwala osiągnąć najwyższe wyniki w benchmarkach jednak jest również najbardziej niestabilnym.

BFQ: bazuje na CFQ, jest jego szybszą odmianą.

SIO: jest to prosty I/O Scheduler, a ja wspominałem im bardziej prosty I/O Scheduler tym lepiej. Zapewnia odpowiedni balans i jest najczęściej polecany.

( SIO jest schedulerem uniwersalnym, oferującym przyzwoitą wydajność, stabilność i czas pracy na baterii. Scheduler zarządza pracą procesora w związku z czym wpływa na wiele czynników, głównie na wydajność, reakcje systemu i właśnie baterie. Jedne charakteryzują się większą wydajnością ( NOOP ) inne są idealne do benchmarków ( VR ) Choć na pierwszy rzut oka różnice pomiędzy nimi ciężko zauważyć, istnieją i po pewnym okresie testowania się uwidoczniają. )

zaznaczam, że nie ja jestem autorem tłumaczenia

Notatka od Moderatora: positivepl
wykrzyk.png Przeniosłem do "ROM`y & Modyfikacje" - tu jest więcej zainteresowanych "zarządcami" ;)
Edytowane przez Robert.raziel
dodano prefiks

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
comandos21   
Otrzymana reputacja: 2
comandos21
Napisano (edytowane)

a gdzie zarządca :)

smartassH3

smartMax

I/0 SCHEDULERS

fiops

vr

Edytowane przez comandos21

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
bart00   
Otrzymana reputacja: 359
bart00
VR: najszybszy I/O Scheduler i pozwala osiągnąć najwyższe wyniki w benchmarkach jednak jest również najbardziej niestabilnym.

a tu jest.

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
rafaello80   
Otrzymana reputacja: 10
rafaello80

a fiops jaki jest?

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Positive   
Otrzymana reputacja: 3629
Positive

@up

Information about I/O Schedulers - xda-developers

Może autor uaktualni informację. Poczekajmy.

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dizzy   
Otrzymana reputacja: 28
Dizzy

W wolnej chwili postaram się przetłumaczyć ;)

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz


  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×