Nowy konkurs! Mamy do rozdania cztery (4) flagowe smartfony!

>>> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Splendid

Otwarte Wi-Fi (Funkcja WPS dostępna)

7 postów w tym temacie

Sąsiad ma niezabezpieczone Wi-Fi, ale nie mogę się z nim połączyć. Dlaczego?

Co to funkcja WPS ?

Udostępnij link do tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

WPS to jest takie cos gdy jest na routerze pzycisk i jak sie go nacisnie to laczy sie np. telefon z tą siecią ;) Wiem ze napisalem to w taki sposub jakbym mial 6 lat ale ... Xd

Tapnięte z mojego mini 2 ;)

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

Ma włączone parowanie urządzeń bez konieczności korzystania z hasła. To jest właśnie ten WPS. Łączysz się z routerem, naciskasz na routerze przycisk i Twoje urządzenie jest sparowane.

Edytowane przez paaulo
Usunąłem łączenie się przez "szklankę cukru"

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To fachowo się nazywa; filtrowanie po MAC adresie. Router w czasie parowania, dzięki naciśnięciu przycisku WPS zapamiętuje MAC adres urządzenia, i tylko karcie sieciowej z tym MACkiem udostępnia neta.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

Niestety nie masz racji.

WPS działa na innej zasadzie.

Są dwie główne metody połączenia w trybie WPS:

- za pomocą 8-cyfrowego PIN-u

- za pomocą tzw metody Push-Button

MAC urządzenia nie ma znaczenia o ile:

- urządzenie poda w komunikacie zgodny pin

- w urządzeniu zostanie naciśnięty przycisk WPS

Jako, że każde urządzenie sieciowe posiada jakiś mac - wiadomym jest, że router go zarejestruje.

Mac jednakże jako taki nie pełni żadnej specjalnej roli w procesie uwierzytelniania WPS - jego rola jest taka sama jak w każdym innym procesie ustalania połączenia sieciowego. WPS służy tylko i wyłącznie jako ułatwienie konfiguracji dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Tak na marginesie... Filtrowanie MAC to żadne zabezpieczenie, WPS również. Klucz jest 8-cyfrowy ale dzielony na 2. W momencie przesłania błędnego klucza otrzymamy informację, czy pierwsza z połówek pinu jest poprawna oraz zobaczymy ostatnią (poprawną) liczbę jako, że jest to suma kontrolna pozostałych. Musimy więc zgadnąć najpierw 4 cyfrowy kod (a router potwierdzi, że zgadliśmy) - 10 000 możliwości a następnie zgadnąć 3 cyfrowy kod - 1000 możliwości - dla obecnych komputerów to bułka z masłem. Dlatego niektóre routery mają wyłączony wps defaultowo.

Wracając do pytania kolegi Splendid: owszem sąsiad może mieć zabezpieczenie wps ale sieć nie jest wtedy otwarta (wps automatycznie ustawia szyfrowanie WPA/WPA2). Prawdopodobnie używa tylko filtrowania MAC - adresy urządzeń wpisane są do routera i tylko one (w założeniu) uzyskają dostęp do sieci. Ale z WPS-em to nic wspólnego nie ma.

Każde z tych zabezpieczeń to odrębne procedury.

Edytowane przez retrohaq

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Do Kolegów Moderatorów: sugeruję zmianę tytułu (tak, żeby lepiej opisywał zagadnienie) i przyklejenie postu Kolegi retrohaq. Bo chociaż dotyczy nie tylko Androida, to zawiera informacje przydatne dla wszystkich. I w przystępny sposób wyłożone.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Poproś sąsiada o połączenie z siecią. Robienie tego bez jego wiedzy nie jest w porządku.

"Sąsiad nie zamyka samochodu. Jak mogę go odpalić, żeby móc jeździć?".

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.