Skocz do zawartości

Potrzebujemy Ciebie! Weź udział w rekrutacji do redakcji Android.com.pl!

Gość Jukon

[GEN1] Instalacja Clockwork revovery+ instalacja custom ROMów

Rozwiązany

Gość Jukon   
Gość Jukon
Napisano (edytowane)

Witam. Chciałbym Wam przedstawić alternatywną do tej: http://forum.android.com.pl/f277/zte-blade-tutorial-instalacja-clockworkmod-recovery-40811/ metodę na instalacje Clockwork recovery. Sposób ten jest o tyle łatwiejszy, że wszystkie czynności przeprowadzamy z poziomu samego telefonu.

By móc zainstalować Clockwork recovery musimy uzyskać prawa ROOTa, czyli mówiąc krótko- wgrać go, jak to zrobić opiszę niżej.

A, więc potrzebować będziemy:

- menadżera plików np. Astro- do pobrania w Markecie

- aplikacji Universal Androot v.1.6.1kliknij TU

- ZTE-Blade Recovery Manager 0.34b(pamiętaj by była to wersja 0.34b) kliknij TU

- Clockwork 3.0.1.4 (recovery-clockwork-3.0.1.4-blade.img) -nie plik ZIP kliknij TU

Co do wersji Clockwork recovery to są starsze jego wersje jednakże proponuję zainstalować najnowsze czyli właśnie 3.0.1.4

Po pobraniu wyżej wymienionych aplikacji i plików(Universal Androot, ZTE-Blade Recovery Manager 0.34b i Clockwork 3.0.1.4) umieść je na karcie pamięci SD. Universal Androot i ZTE-Blade Recovery Manager 0.34b mają być w formie instalek- .apk, a Clockwork 3.0.1.4 w formie pliku z rozszerzeniem .IMG

Teraz przy pomocy menadżera plików zainstaluj Universal Androot, uruchom aplikacje- wybierz "Go Root" i poczekaj. Telefon jest już zrootowany.

Uruchom menadżera plików ponownie, odszukaj na karcie SD -clockwork-blade-3.0.1.4.img, przytrzymaj palec na tym pliku i po wyświetleniu się opcji wybierz: szczegóły, sprawdź czy suma kontrolna MD5 to :

bbd06a7b00b26ebf114e4454378c87cf jeżeli się nie zgadza to pobierz jeszcze raz.

Teraz zainstaluj Recovery Manager- nadaj mu prawa ROOTa.

Uruchom Recovery Manager i wybierz "Install Recovery"(jeżeli na karcie SD masz więcej niż jeden plik IMG zostanie wyświetlona lista - wybierz recovery-clockwork-blade-3.0.1.4.img).

I to wszystko, masz zainstalowane ClockworkMod Recovery

Jeżeli po instalacji Recovery Managera chcesz go uruchomić i wyskakuje błąd(aplikacja została nieoczekiwanie zamknięta) to :zrób reset do ustawień fabrycznych(wipe) z poziomu ustawień- utawienia/prywatność-reset do ust. fabrycznych, uruchom ponownie Universal Androot, wybierz "undo root" i zamknij program. Uruchom ponownie i wybierz "Go Root". Zainstaluj teraz Recovery Managera- nie pownno być już błędu- sposób sprawdzony, działa.

Jeżeli nie możesz zainstalować Clockwork recovery, wyświetla się informacja: "curently installed recovery: unrecognised" to: odinstaluj Recovery Managera, zainstaluj nowszą jego wersję: RecoveryManager_v0.36b.zip MD5: 89f5555e26155114347e95c121131f03

Następnie pobierz Clockwork recovery w wersji 3.0.2.4: recovery-clockwork-3.0.2.4-blade-g1.img MD5: 8bdd0433953788a75bebd0c2899de0df. Usuń poprzednią wersję recovery z karty SD i zainstaluj właśnie tą.

Recovery powinno się teraz bez problemów zainstalować.

Instalacja ROMów przy pomocy Clockwork poprzez Recovery Manager

Bardzo ważna kwestia- przed instalacją ROMa upewnij się czy jest on na GEN1 inaczej telefon wpadnie w tzw. bootloop. Jeżeli chcesz zainstalować ROM oparty o GEN2 to przed instalacją musisz zrobić konwersję np. korzystając w TEGO poradnika.

W pierwszej kolejności pobieramy ROM w formie pliku ZIP np. bardzo popularny Japanese Jellyfish RLS9 by kallt_kaffe, temat dotyczący ROMa TU

Następnie tak jak wcześniej sprawdzamy sumę kontrolną ROMu tzn. MD5- sumę odnajdziemy w wątku dotyczącym danego ROMu.

Uruchom Recovery Manager, przejdź do zakładki "Firmware"- kliknij "Install Firmware" powinien nam się automatycznie wyświetlić plik ZIP z ROMem(jeżeli posiadasz na karcie SD więcej niż jeden plik ZIP wyświetli się ich lista- wybierz odpowiedni), zaakceptuj instalację.

Teraz nastąpi restart telefonu, a następnie instalacja nowego ROMu. Po instalacji telefon uruchomi się w normalnym trybie.

To wszystko- pierwsze uruchamianie telefonu po zmianie ROMu może trwać nawet 6 minut- czekaj cierpliwie.

Jeżeli będziecie chcieli kolejny raz zainstalować jakiś inny ROM lub np. update do obecnego i obawiacie się, że nastąpi automatyczny wipe(czyli reset do ust. fabrycznych) to bez obaw- zostaniecie tylko przekierowani do ClockWork recovery i jeżeli sami, świadomie nie wybierzecie w nim opcji wipe-factory reset to żadne dane nie zostaną wykasowane.

Jeżeli telefon nie chce się uruchomić(jeżeli czekałeś dłużej niż 6 minut i telefon dalej nie może się włączyć) musisz wykonać ręcznie wipe, czyli reset do ustawień fabrycznych, a więc:

- wyjmij baterię

- po około 15 sekundach włóż ja z powrotem

- naciśnij i przytrzymaj klawisz głośności w dół, a następnie wciśnij przycisk power cały czas trzymając klawisz głośności w dół, telefon powinien uruchomić się w trybie recovery

- używając klawiszy głośności wybierz w opcjach recovery:

- wipe cache partition - potwierdź wybór wciskając klawisz home(domek)

- następnie korzystając z klawisza back(strzałka) przejdź do opcji wipe data/factory reset - potwierdź wybór jak wcześniej

- teraz w opcjach recovery wybierz Reboot by zrestartować telefon

Dla zobrazowania i ułatwienia Wam całego procesu instalacji film przedstawiający całą procedurę

Poradnik ten powstał z myślą o użytkownikach, którzy mają problemy z wgraniem Clockwork Recovery w standardowy sposób. Myślę, że poradnik przyda się także początkującym posiadaczom ZTE Blade.

Jak zawsze w takich przypadkach- nie biorę odpowiedzialności za wszelkie szkody wynikłe podczas korzystania z powyższego poradnika, wszystko robicie tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Osobiście powyższy sposób wgrywania recovery i instalacji ROMów nie był przeze mnie testowany, opis zaczerpniety z MoDaCo.

Autor poradnika- Iceberg.

Jeżeli powyższy poradnik jest dla Ciebie pomocny i chciałbyś mi podziękować to skorzystaj z ikonki post_thanks.gif

Edytowane przez Jukon

Udostępnij link do tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
peacemaker23   
Otrzymana reputacja: 0
peacemaker23

Wieczorem przysłużę się społeczeństwu i sprawdzę czy opisany sposób działa jak należy. Swoją drogą znacznie szybsza procedura, bez żadnych "cudów na kiju".

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Miechu   
Miechu

Przetestowałem sposób i wszystko ładnie działa, a jest dużo prościej ;D

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
peacemaker23   
peacemaker23
Napisano (edytowane)

U mnie również działa. Szybko, łatwo, bez problemów. Polecam.

Edit: Co zrobić, jeżeli MD5 romu nie pokrywa się z wcześniejszymi?

Edit2: Ogarnąłem.

Edytowane przez peacemaker23

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
ejSka   
Otrzymana reputacja: 1
ejSka

całkiem fajny sposób, ale chyba jednak jak już się przekonam w końcu do zmiany romu z playa (bo coś nie mogę się przekonać:D), to wykonam go starym sposobem z 2 powodów:

po 1 tym sposobem nie robi się backup jak się nie mylę?

po 2 przy przejściu z 2.1 na froyo trzeba zrobić full wipe a ten sposób go nie robi więc będzie problem ?

czy źle rozumuje?

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Gość Jukon   
Gość Jukon

Backup ROMu oczywiście możesz zrobić(tzw. nandroid backup) poprzez Recovery Manager. Wystarczy przed wgraniem jakiegokolwiek nowego romu uruchomić Recovery Manager, przejść do zakładki "Firmware" i kliknąć na "Backup Current Firmware". W ten sposób utworzy nam się swoista kopia całego dotychczasowego ROMu na karcie pamięci w folderze "clockwork".

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
marcinko6   
marcinko6

Witam

zrobiłem wszystko jw do momentu kiedy wybieram w Recovery Manager "Install Recovery" to wyskakuje: " Error You need install a custom firmware before you can install a new Firmware! POMOCY

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Gość Jukon   
Gość Jukon

Sprwadż czy suma kontrolna MD5 pliku recovery-clockwork-blade-2.5.1.8.img jest zgodna. Pobierz go jeszcze raz.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
marcinko6   
marcinko6
Napisano (edytowane)

tak sprawdziłem jest zgodna

jeszcze jedno jak ponownie uruchomiłem universal Androot mam komunikat nad polem wyboru systemu "Prepare to rule you device" to znaczy zrooootowałem czy nie ????

mam zainstalowany root explorer i w systemie edytowałem pole z akceleracja tzn chyba mam dostęp do plików

= root?????

Edytowane przez marcinko6

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Gość Jukon   
Gość Jukon

Sprawdź w aplikacji Superuser czy masz nadane prawa roota Recovery Manager, jeżeli nie to to je nadaj.

Możesz uruchomić ponownie Universal Androot i dać Root Again.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.