Skocz do zawartości

Robimy fajne filmy o Androidzie na YouTube! Daj nam suba!

Lanc

O backupie słów kilka...

Polecane posty

Lanc   
Otrzymana reputacja: 5
Lanc
Napisano (edytowane)

Rodzaje kopii zapasowej na Androidzie. Wady i zalety poszczególnych opcji.

Należy pamiętać, że większość opcji w programach do robienia kopii zapasowej wymaga posiadania ROOT'a. Tak więc bez roota, nie ma szans zrobienia kopii zapasowej ustawień/zapisanych stanów aplikacji. Co najwyżej można zrobić kopię .apk i danych systemu (kontakty itd). Chociaż zamiast backupować kontakty i kalendarz to polecam po prostu zrobić synchronizację z kontem google - opcja szybsza i mniej problematyczna.

ClockworkModRecovery01.jpgClockworkMod Recovery

Nie jest to program do ściągnięcia z marketu! Co więcej, to nie jest program. To po prostu Recovery. Instrukcji wgrania szukajcie w dziale Romy & Modyfikacje dotyczącego waszego telefonu

Backup tworzy dokładną kopię partycji /system, /data, /sd-ext (o ile posiadamy) i /sdcard/.androidsecure (w tym folderze są aplikacje przeniesione na SD natywnym sposobem)

Backup przywracamy za pomocą recovery prosto z karty pamięci.

Plusy:

• Dokładna kopia partycji i możliwość przywrócenia każdej z partycji osobno (Advanced Restore) lub całości (Restore)
  • Restore powoduje dokładne odtworzenie danych z partycji (smartphone wraca do momentu, w którym był zrobiony backup w kopii 1:1)
  • Najprawdopodobniej pomaga wyjść z bootloopa gdy mamy dobry backup z działającego systemu.
  • czas robienia backupu i czas jego przywrócenia

Minusy:

• trzeba mieć wgrane recovery CWM, standardowo żaden telefon go nie ma ;)

wTS_9E8VC4TJG5RdjBZ5HQOfqCmbWk1PAYKv4eZ9gnDC4NFlD3iB38kFDNA8XvuIQPz_HsNuPgNqT3zhPaw=s48Titanium Backup ★ root

by Titanium Track

>250,000 downloads, 47974 ratings (4.7 avg)

Free

rating10.png

Chyba najlepsza aplikacja systemowa do tworzenia kopii. Występuje w wersji darmowej i płatnej.

Plusy:

• Dokładna kopia danych i ustawień systemu
  • Tworzy kopię ustawień wifi - zazwyczaj działa

Minusy:

• Nie przywraca systemu - tylko ustawienia i aplikacje
  • Po przywróceniu kopii Marketu nadal aplikacje się nie aktualizują.
  • Interfejs mało przyjazny (przez polskie tłumacznie. Można zmienić język na ANG w systemie i będzie wygodnie)
  • Automatyczne backup'y tylko w wersji płatnej ( 5$ )
  • Nie zapamiętuje ustawień dzwonków

Uwagi:

Należy ściągnąć sugerowaną przez aplikację busyboxa. W tym celu korzystamy z przycisku "Problemy ?". Ściągnięty busybox jest tylko do użytku Titanium Backup i nie ingeruje w system.

nSPlFsNov7I4-4q3Q46sOIWKkoSXZnbt6FtDAkl75FjtBN4Ezg7TExf9TnIB9AyMryK8yCdt7v2X6H7s=s48MyBackup Root

by Rerware, LLC

50,000 downloads, 2909 ratings (4.7 avg)

Free

rating10.png

Plusy:

• Dokładna kopia danych z możliwością wyboru co się chce (w tym ustawień, kontaktów, log rozmów, sms, mms, budzika, kalendarza, playlisty, słownika)
  • Kopia Aplikacji (możliwość wyboru apk które mają być zbackupowane) oraz danych aplikacji(dla danych wymaga roota)
  • Przyjazny interfejs
  • MyBackupRoot jest darmowy, a nie ustępuje w niczym wersji Pro

Minusy:

bYQAwnEnseFsTBdNuArGQiJn4BWhdpBugungziWgLM5gx8Wt-h9WKxZL0POKGIpFlFCixS660j8GaJocXiw=s48Sprite Backup 2.4

by Sprite Mobile

5,000 downloads, 533 ratings (3.2 avg)

$4.95

rating7.png

Plusy:

• Przyjazny i łatwy interfejs

Minusy:

• Aplikacja płatna
  • Zły import sms'ów - złe daty i trzeba w każdy wątek wejść aby zaktualizować
  • Nie przywraca aplikacji przy korzystaniu z SD-EXT

W jakim katalogu zapisuje się backup?

Backup w recovery - /sdcard/clockworkmod

Titanium Backup- /sdcard/TitaniumBackup

MyBackupRoot - /sdcard/rerware/MyBackup

Edytowane przez Lanc

Udostępnij link do tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
-arturo-   
Otrzymana reputacja: 1
-arturo-

Dobra robota Lanc w kwestii my backup pro ...jego dużym minusem jest działanie tylko na jednym telefonie/romie. Tzn. backup zrobiony na telefonie A nie będzie działał na telefonie B i analogicznie wygląda sytuacja w przypadku zmiany romu; poi zmianie romu na inny aplikacja traktuje urządzenie jak nowy telefon i nie zezwala na odtworzenie kopii zapasowej. Wersja płatna my backup pro nie ma tego ograniczenia.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Lanc   
Lanc

Jesteś pewny? Ja używałem zawsze MyBackupRoot właśnie wtedy jak zmieniłem romy i wszystko działało bez problemu. Co więcej - korzystalem z niego podczas przesiadki ze Spicy na HF2 i też przywrócił programy.

Tapnięte z HTC HD2

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
-arturo-   
-arturo-

W markecie w opisie jest informacja ze aplikacja dziala tylko na jednym telefonie.

Po przesiadce z Froyo na CM 7 na gingerbreadzie nie moglem przywrocic backupu dostalem informacje ze kopia zapasowa zostala stworzona na innym telefonie i wersja darmowa MB root pozwala na odtworzenie danych tylko na urzadzeniu na ktorym powstal backup.....i oczywiscie link do wersji platnej w markecie.

Kopia zapasowa zawierala tylko APK'i + dane.

---------- Post dołączono o 23:39 ---------- Poprzedni post napisano o 23:31 ----------

teraz zajrzalem do marketu i w najnowszym update jest informacja ze dziala miedzy romami.

Ja mialem ten problem ze 2-3 miesiace temu wiec moze to juz jakos rozwiazali. Mimo to nadal pisze ze dziala tylko na jednym telefonie...dziwne.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Lanc   
Lanc

Może chodzi o jedno konto google? Też mnie zawsze zastanawiał ten dopisek o działaniu na 1 urządzeniu. W każdym razie jak sam zauważyłeś, jest w informacji o aplikacji dopisek, że działa pomiędzy różnymi romami ;)

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
-arturo-   
-arturo-

Postaram sie sprawdzic w weekend czy nowy update pozwoli mi wgrac backup na innym romie.

Moze aplikacja przyjmuje za model telefonu informacje zpliku build.prop i dlatego mi nie dzialalo po zmianie romu...chociaz uwazam ze sensowniejsza bylaby identyfikacja po imei. W kazdym razie postaram sie to sprawdzic.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Wigash   
Wigash

Lanc a co byś polecił do prostego backupu który nie wymaga roota. Zalezy mi głównie na zachowaniu kontaktów ale tych z telefonu, bo w kontaktach google mam taki śmietnik że praktycznie cały czas mam w książce włączony podglad tylko na kontaktu z telefonu. Druga sprawa to notatki z systemowego notatnika mam tam sporo ważnych informacji i to też chciałbym mieć szybko zarchiwizowane. Z góry dzięki za pomoc.

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
dominikwrobel   
dominikwrobel
Napisano (edytowane)

Przecież jest w kontaktach opcja eksportu kontaktów na sd. A notatek to nie wiem.

Edytowane przez dominikwrobel

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
ciopik   
ciopik

W jakich korektach??

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Lanc   
Lanc

W opcjach kontaktów standardowych systemu. Domonikowi pewnie t9 źle słowo poprawiło.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.