Skocz do zawartości

Potrzebujemy Ciebie! Weź udział w rekrutacji do redakcji Android.com.pl!

Koger

Rozliczanie VAT z Google Play od 1 stycznia 2015

Rozwiązany

berez   
Otrzymana reputacja: 0
berez
Dnia 21.03.2016 o 09:51, elektro4all napisał:

A czy wiesz może, skąd wzięła się ta kwota na fakturze wystawionej przez Google?

Panowie gdzie można znaleźć tą fakturę wystawioną przez google, szukam i nie widzę...

Edytowane przez berez

Udostępnij link do tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Meeki   
Otrzymana reputacja: 2
Meeki
Dnia 15.11.2016 o 22:07, berez napisał:

Panowie gdzie można znaleźć tą fakturę wystawioną przez google, szukam i nie widzę...

payments.google.com - > Z menu wybierasz Subscriptions and Services -> Powinienyś mieć kartę z tytułem Merchant services na której jest guzik

MANAGE -> Następnie karta Transactions i VIEW TRANSACTIONS -> Klikasz na okres za który dostałeś już wypłatę i klikasz Documents (2)
  • Lubię to! 1

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
klikacznew   
Otrzymana reputacja: 1
klikacznew

Zamierzam wprowadzić mikropłatności i sprzedawać aplikacje w Google Play, w związku z tym mam 2 pytania, które nie zostały poruszone w tym wątku:

1. Tę "fakturę" wystawioną przez Google za prowizję dokumentujemy wystawiając fakturę wewnętrzną i opłacamy VAT-9M?
  2. Skoro od 2015 r. Google jest podmiotem działającym na naszą rzecz (prawo unijne) i rozliczającym za deweloperów VAT w większości krajów świata, to czy można wnioskować, że udostępnianie przez nich mojej aplikacji poza kraje UE nie zmienia stanu rzeczy, tzn. nadal Google jest podmiotem a my dostawcą i należy wystawić mu fakturę za łączną sumę sprzedaży? Czy może zarobki spoza UE trzeba ewidencjonować samodzielnie?
  3. Jakie stawki VAT ustawia osoba zwolniona a także płatnik podatku vat dla USA, Kanady i innych krajów spoza UE? A może pozostawia się domyślną opcję (nie wpisuje się)?

Edytowane przez klikacznew

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
wojtas41   
wojtas41
Dnia 16.07.2017 o 10:15, klikacznew napisał:

Zamierzam wprowadzić mikropłatności i sprzedawać aplikacje w Google Play, w związku z tym mam 2 pytania, które nie zostały poruszone w tym wątku:

1. Tę "fakturę" wystawioną przez Google za prowizję dokumentujemy wystawiając fakturę wewnętrzną i opłacamy VAT-9M?
  2. Skoro od 2015 r. Google jest podmiotem działającym na naszą rzecz (prawo unijne) i rozliczającym za deweloperów VAT w większości krajów świata, to czy można wnioskować, że udostępnianie przez nich mojej aplikacji poza kraje UE nie zmienia stanu rzeczy, tzn. nadal Google jest podmiotem a my dostawcą i należy wystawić mu fakturę za łączną sumę sprzedaży? Czy może zarobki spoza UE trzeba ewidencjonować samodzielnie?
  3. Jakie stawki VAT ustawia osoba zwolniona a także płatnik podatku vat dla USA, Kanady i innych krajów spoza UE? A może pozostawia się domyślną opcję (nie wpisuje się)?

Ad. 1. Jest to normalny koszt dla Ciebie. 

Ad. 2. Faktury nie wystawiasz, raport sprzedaży z Google to dokument wewnętrzny sprzedażowy (taka "faktura za przychód"). Poza UE osobno nie trzeba, bo wszystko masz w jednym raporcie od Google.

Ad. 3. Stawki Vat obowiązujące w danym kraju, o ile VAT tam jest.

Edytowane przez wojtas41

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
klikacznew   
klikacznew
2 godziny temu, wojtas41 napisał:

Ad. 1. Jest to normalny koszt dla Ciebie. 

Ad. 2. Faktury nie wystawiasz, raport sprzedaży z Google to dokument wewnętrzny sprzedażowy (taka "faktura za przychód"). Poza UE osobno nie trzeba, bo wszystko masz w jednym raporcie od Google.

Ad. 3. Stawki Vat obowiązujące w danym kraju, o ile VAT tam jest.

Moim zdaniem wg nowych przepisów z 2015 r to Google jest podmiotem i usługobiorcą, zatem wystawiamy mu fakturę na podstawie kwoty, którą otrzymujemy raz w miesiącu. Zatem rozliczamy się z tego dochodu (nie przychodu, więc faktury od Google za prowizję nie możemy wliczać w koszty). 

Jest raczej tak, że my "kupujemy" od Googla usługi związane ze sprzedawaniem naszych aplikacji, a oni pobierają za to prowizję 30% od naszych zarobków i wystawiają na to fakturę, a ponieważ mają siedzibę w UE to jest to import usług z naszej strony i bez względu na zwolnienie płacimy VAT w deklaracji VAT-9M.

Polecam wkleić w google ten opis z faktury. Podobnie VAT z tytułu importu usług rozlicza każdy, kto np. zakupił reklamę w AdWords).

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
wojtas41   
wojtas41

Mój księgowy ma inną opinię. Tyle Ci mogę powiedzieć niestety.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
klikacznew   
klikacznew
Teraz, wojtas41 napisał:

Mój księgowy ma inną opinię. Tyle Ci mogę powiedzieć niestety.

Zobacz podobną sytuację: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-faktura-za-prowizje-od-sprzedazy-dawanda-pl

Nie mówię, że Twój księgowy nie ma racji, ja po prostu wyciągam wnioski z moich analiz, ale dobrze byłoby zapytać go o podstawę prawną.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
pavloasto   
Otrzymana reputacja: 200
pavloasto

Ja wystawiam dla Google fakturę na całość otrzymanej kwoty ze zwrotnym obciążeniem VAT, skoro został on za mnie odprowadzony.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
klikacznew   
klikacznew

@pavloasto Co do faktury za dochody wystawianej Googlowi to chyba jasne (faktura na kwotę przelewu, też tak będę robił, bo jest to uregulowane nowymi przepisami z 2015 r.). 

Kwestia jeszcze tej faktury, którą nam Google wystawia. Zgodnie z opisem tej faktury dotyczy ona importu usług z UE i podobno trzeba odprowadzić VAT 23% w Polsce (my kupujemy od Google usługi związane ze sprzedażą naszych apek: przetwarzanie płatności, udostępnianie sklepu, itp; Google za tę usługę potrąca 30% kasy ze sprzedaży i w związku z tym wystawia nam fakturę). 

PS na 3 str. tego wątku pisano o tych fakturach.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
wojtas41   
wojtas41

Taka kombinacja na 100% jest zła. Przelew jest po potraceniu prowizji i VATu, jak jeszcze wrzucisz w koszta FV od Google to obniżysz za bardzo cały dochód (ale możesz ;)

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.