• Ogłoszenia

• wisin

Chcesz zostać Moderatorem na naszym forum? Wejdź i sprawdź co trzeba zrobić!   30.03.2017

Drogi użytkowniku

Zapewne wiele razy zdarzyło się Tobie zauważyć niezrozumiałą nazwę tematu lub wypowiedzi, które niekoniecznie trzymają się tematyki danego wątku. Często pojawiają się też wielokrotnie omawiane zagadnienia szkodzące czytelności działu i sprawiające, że nie przegląda się Forum tak przyjemnie. Wielu z Was stara się na różne sposoby zwracać innym użytkownikom uwagę, lecz nie zawsze przynosi to oczekiwany skutek. Jeżeli chciałbyś mieć realny wpływ na to, co dzieje się na Forum - właśnie nadarza się ku temu idealna okazja, rozpoczynamy nabór na Moderatorów Testowych.
        Co takiego robi Moderator Testowy? Moderator Testowy na początku swojej działalności zapoznaje się z narzędziami moderacji, zasadami ich działania, oraz porządkuje wybrany przez siebie dział (lub kilka działów). Nie ma się czego bać, nie jest to trudne i z biegiem czasu moderowanie może się okazać ciekawym sposobem na spędzanie wolnych chwil. Wszak celem działań moderacyjnych jest to, aby forum było jak najbardziej pomocne dla wszystkich użytkowników.    Jak zgłosić swoją kandydaturę?
        Aby to uczynić wystarczy napisać prywatną wiadomość do jednego z Administratorów Personalnych: Hubal, ldawid, Pajonk lub zdybo. Zawierać ona musi: Twoje imię i nazwisko. Twój wiek. Numer GG bądź też innego komunikatora (na przykład Hangouts) w celu zapewnienia szybkiej komunikacji w nagłych przypadkach. Nie jest to opcja niezbędna, aczkolwiek nieraz bardzo przydatna. Dział(y), którym(i) chciałbyś/chciałabyś się zająć (może być kilka). Odpowiedź na pytanie - Jak często przesiadujesz na forum? Dotychczasowe doświadczenie w moderacji oraz motywacja do objęcia tego stanowiska. Jeżeli jest ono znikome lub nie masz go wcale - nic straconego, nabierzesz go u nas.  Serdecznie zapraszamy!
      Ekipa Forum Android
EmdoTheDJ

tutorial
[FIX] DBI Err Fatal - powrót do stocka gdy nie działa download mode

17 postów w tym temacie

Napisano (edytowane)

Witam. Ostatnio dostałem do naprawienia telefon LG D280n. Ku mojemu zdziwieniu nie mogłem wejść w tryb download, aby sflashować ROM. Znalazłem jednak inne rozwiązanie. Pomysł zaczerpnięty z poradnika dotyczącego LG G2.

Zaczynamy!

Potrzebne pliki:
1. Sterowniki LG (każdy je ma, nie będę dołączał linków, wybierzcie najnowsze)
2. Jaka kolwiek dystrybucja linuxa (Ja używałem Ubuntu 14.04LTS) zainstalowana obok Windy albo uruchomiona z bootowalnego pendrive'a.
3. Plk LAF (TYLKO DLA L65 D280 i D280n!!!)
4. ROM w formacie KDZ
5. LG Flash Tool 2014

Wszystkie pliki do których linki nie zostały załączone pobierzesz bez problemu na forum.

Instrukcja:

1. Uruchom linuxa na komputerze i zaloguj się do swojego konta użytkownika jeśli w danej dystrybucji jest to wymagane.
2. Uruchom Terminal i podłącz telefon za pomocą kabla USB.
3. Telefon powinien pokazać najpierw logo LG, później oznaczenia dotyczące Secure boot czy jakoś tak, później przechodzi do ekranu DBI Err Fatal. W tym momencie powinnieneś zauważyć, że do komputera są podłączone jakieś dyski USB. Ignoruj i zamknij wszystkie okna dialogowe o błędach, jeśli takie występują.
4. W terminalu wpisz:

ls /dev/sd*

i powineneś uzyskać coś na kształt:

/dev/sda /dev/sda1 /dev/sda2 /dev/sda5
/dev/sdb1 /dev/sdb2 /dev/sdb3 /dev/sdb4
/dev/sdb5 .......... /dev/sdb36 

5. Szukaj w wyniku, które z urządzeń ma najwięcej partycji, to znaczy, przy którym jest najwięcej numerów (przecież nikt nie ma przeszło 40 partycji na dysku systemowym!), w tym wypadku jest to sdb. Zależnie od konfiguracji może być sdc, sdd, sde, itd. Zapamiętaj. Wpisz polecenie:

gdisk -l /dev/sd*

pamiętaj o zastąpieniu gwiazdki odpowiednią literą.
Uzyskasz wtedy coś podobnego:

Number  Start (sector)    End (sector)  Size       Code  Name
   1           32768          163839   64.0 MiB    0700  modem
   2          163840          165887   1024.0 KiB  FFFF  sbl1
   3          165888          166911   512.0 KiB   FFFF  dbi
   4          196608          197631   512.0 KiB   FFFF  DDR
   5          229376          231423   1024.0 KiB  FFFF  aboot
   6          231424          233471   1024.0 KiB  FFFF  rpm
   7          262144          294911   16.0 MiB    FFFF  boot
   8          294912          296959   1024.0 KiB  FFFF  tz
   9          296960          296961   1024 bytes  0700  pad
  10          327680          333823   3.0 MiB     FFFF  modemst1
  11          333824          339967   3.0 MiB     FFFF  modemst2
  12          339968          339969   1024 bytes  FFFF  pad1
  13          360448          393215   16.0 MiB    FFFF  misc
  14          393216          458751   32.0 MiB    0700  persist
  15          458752          491519   16.0 MiB    FFFF  recovery
  16          491520          497663   3.0 MiB     FFFF  fsg
  17          524288          525311   512.0 KiB   FFFF  fsc
  18          525312          526335   512.0 KiB   FFFF  ssd
  19          526336          526337   1024 bytes  FFFF  pad2
  20          526338          527361   512.0 KiB   FFFF  encrypt
  21          557056          573439   8.0 MiB     0700  drm
  22          573440          589823   8.0 MiB     0700  sns
  23          589824          655359   32.0 MiB    FFFF  laf
  24          655360          720895   32.0 MiB    FFFF  fota
  25          720896          786431   32.0 MiB    0700  mpt
  26          786432          787455   512.0 KiB   FFFF  dbibak
  27          787456          789503   1024.0 KiB  FFFF  rpmbak
  28          789504          791551   1024.0 KiB  FFFF  tzbak
  29          791552          791567   8.0 KiB     FFFF  rct
  30          819200         6488063   2.7 GiB     0700  system
  31         6488064         7733247   608.0 MiB   0700  cache
  32         7733248         7897087   80.0 MiB    0700  tombstones
  33         7897088         7929855   16.0 MiB    0700  spare
  34         7929856         8028159   48.0 MiB    0700  cust
  35         8028160        30703615   10.8 GiB    0700  userdata
  36        30703616        30777310   36.0 MiB    0700  grow

(UWAGA! numery partycji będą się różnić, ten przykład został pożyczony z innego poradnika!)

6. Szukaj partycji laf. W tym wypadku będzie ona miała numer 23

7. Uzyskaj prawa Roota na komputerze przy pomocy komendy:

sudo -i

i podaj swoje hasło użytkownika (nie wiem jak będzie to wyglądało w przypadku dysku live czy pendrive'a, lepiej zaopatrzyć się w dodatkowy dysk w komputerze bądź instalować na pendrive).

8. Wpisz komendę:

dd if=/home/emdo/Pulpit/laf.img of=/dev/sdb23

Gdzie:
if = input file - plik, który mamy zamiar skopiować
of = analogicznie plik wyjściowy, a raczej jego lokalizacja, w której ma znaleźć się plik.
Polecenie musisz zmienić zależnie od tego, gdzie plik laf.img jest zlokalizowany na twoim komputerze i gdzie ma znaleźć się na telefonie. W tym przykładowym przypadku plik znajdował się na pulpicie, a miał trafić na partycję sdb23.

9. Plik powinien zostać skopiowany, a ty zostaniesz poinformowany o tym ile bajtów przekopiowano i z jaką prędkością. Informacje te nie będą Ci potrzebne, pomogą natomiast stwierdzić, czy się nie pomyliłeś, bo jeśli transfer pliku przebiegł z prędkością większą niż 10MB na sekundę, to coś nie tak, i być może pomyliłeś literę przed liczbą i wysłałeś plik na inny dysk i nie trafił on do telefonu.

10. Reboot do windowsa

11. Upewnij się, że sterowniki zostały wcześniej zainstalowane.

12. Uruchom LG Flash Tool 2014 i wybierz plik z ROM'em, typ 3GQCT, Tryb DIAG

13. Podłącz kabel usb do telefonu przy naciśniętym przycisku VOL+. Trzymać przycisk aż do włączenia się trybu download.

14. Uruchom flashowanie za pomocą przycisku Normal Flash, dalej wybierz start i w kolejnych oknach postępuj jak przy normalnym powrocie do stocka.

15. Gotowe! Twój telefon znów działa! Jeśli nie, powtórz analogicznie procedurę dotyczącą pliku laf.img, lecz tym razem z plikami aboot.img oraz recovery.img, dostępne są one w tym temacie: http://forum.android.com.pl/topic/230998-odblokowywanie-bootloadera/

Podziękowania dla:
@@Djalo za plik aboot.img prawdopodobnie wyjęty prosto z działającego telefonu
@Partager.info @@XDA-DEVELOPER za poradnik dotyczący LG G2 i @Shelnutt2 za wcześniejsze poinstruowanie kolegi

Edytowane przez Nekser
Dodano prefix.
5 osób postawili piwo

Udostępnij link do tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie ma za co :)

Dobra robota, poradnik elegancki, jutro odezwę się do moderatorów o przyklejenie tematu.

Zastanawiam się czy dałoby się całą operację przeprowadzić bez Linuxa używając np. Cygwin :D

Wysłane z mojego w55n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

prawdopodobnie dało by się przez cygwin, ale nie gwarantuje on stabilności i przede wszystkim nie wiem czy windows bez odpowiednich sterowników odnalazł by wszystkie partycje. nawet nie wiem która jest montowana w fat32, lub też fat, w każdym razie są w niej 2 katalogi: Image oraz Verinfo.

Wiem tylko że windows odnajduje te partycje przy odpowiednich sterownikach, których niestety nie mogłem znaleźć, i dlatego korzystałem z linuxa. Mam nadzieję, że poradnik pomoże komuś wyjść z kłopotów i odratować telefon. Co więcej, ten poradnik działa nie tylko dlatego modelu i nie tylko dla telefonów LG, ale także dla innych urządzeń opartych o SOC Qualcomm'a. Wystarczy mieć odpowiednie pliki. W razie konieczności i dostępności plików można wrzucić w ten sposób wszystkie pliki IMG i istnieje szansa, że będzie można uruchomić system bez utraty danych, pod warunkiem, że wgrany system to stock dla danego modelu.

1 osoba postawił/-a piwo

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Automatyczna wiadomość

Wątek został przeniesiony z forum

"LG - TelefonyLG L65 (D280, D280n)Pomoc techniczna "

do

"LG - TelefonyLG L65 (D280, D280n)ROM-y & Modyfikacje ".

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

@@EmdoTheDJ
A co jeżeli nie wyśletlają mi się partycje i jest coś takiego :

post-397597-0-42115000-1463562197_thumb.jpg

Edytowane przez bartekc00
unikamy cytowania długich postów, szczególnie bez takiej potrzeby. Zdjęcia dodajemy w tagi spoiler

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

@@Domeno

Witaj, nie było mnie trochę na forum...

nie potrzebnie dodałeś "7" przy poleceniu

gdisk -l /dev/sd*

w którym gwiazdkę należało uzupełnić jedynie literą, oznaczającą dany napęd, bez cyfry oznaczającej daną partycję.

czyli na przykład

gdisk -l /dev/sdc

a litera, którą podstawiasz za gwiazdkę to ta, która ma najwięcej numerków po wpisaniu

ls /dev/sd*

i tutaj MUSISZ użyć gwiazdki.

dalej powinno być ok,

odsyłam do pierwszego postu. Czytamy ze zrozumieniem, zła kolejność wykonywania kroków z poradnika może poskutkować trwałym ucegleniem telefonu.

Edytowane przez bartekc00
Nie cytujemy posta wyżej w całości

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

Potwierdzam, metoda działa, naprawiłem telefon korzystając ze wskazanej wersji Ubuntu na bootowalnym pendrivie. Jedynie co to musiałem wcześniej uzyskać uprawnienia administratora tzn. zaraz po pkt 4 ponieważ po wpisaniu komendy:

gdisk -l /dev/sd*

nie chciał mnie bez tego wpuścić dalej - przed pkt 5 wpisałem komendę: 

sudo -i

Reszta poszła jak z płatka. 

Najlepsze jest to, że oddałem fona na naprawę gwarancyjną, a w związku z tym, że od prawie roku w górnej części miałem pękniętą szybkę, odrzucili naprawę z powodu uszkodzenia mechanicznego. Oczywiście nie miało to żadnego wpływu na działanie telefonu gdyż powodem awarii był wariujący soft. Serwisant jednak stwierdził, że nie może wgrać nowego softu bo...jest uszkodzenie mechaniczne i najpewniej uszkodzona jest płyta główna i nie da się wgrać od nowa softu. Do tego gdy oddawałem fona do serwisu to jeszcze nie było DBI ErrFatal, pojawił się dopiero gdy go odebrałem ale serwis po prostu mnie olał. Mam teraz nieodpartą chęć podjechać tam z powrotem i pokazać temu "fahofcowi", że może powinien się doszkolić. Oczywiście zaproponowano mi wymianę szyby za 230 zł i dopiero potem naprawę gwarancyjną. Sic!  Serwis LG w Katowicach na ul. Ligocka 103. 

Edytowane przez zygzag70

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Najlepsze jest to, że ta metoda działa nie tylko dla tego modelu, ale również dla wszystkich tych telefonów, które wchodzą w stan DBI Err Fatal, pod warunkiem, że procesor urządzenia jest produkowany przez Qualcomm. Wystarczy się zaopatrzyć w plik LAF.img i pewnie w niektórych przypadkach w jeszcze inne pliki. Problem w tym, że nie wszyscy wiedzą, jak je uzyskać, w przypadku LG jest jeszcze o tyle dobrze, że soft dostajemy w formacie KDZ, a ten możemy rozpakować i zmienić rozszerzenie pliku LAF z .bin na .img i gotowe, nie trzeba żadnej konwersji, potwierdzone na LG G3 ;)

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

Witam.

Próbuję naprawić zbrickowanego LG L65 (d280n) widocznego jako "Qualcomm HS-USB QDloader 9008"

Potrzebny mi jest obraz karty z tego postu (nie jestem w stanie się tam zarejestrować):

http://4pda.ru/forum/index.php?s=&showtopic=627989&view=findpost&p=36483576

Prosił bym o wstawienie tego pliku na jakiś serwer.

Pozdrawiam.

//edit

A jednak ten obraz nie działa z d280n. Z wypakowanego softu (kdz) udało mi się odtworzyć układ partycji wewnętrznej pamięci na karcie sd, wgrałem na nią podstawowe partycje i fon odpalił z karty do "download mode". FlashTool nie chce jednak współpracować (Connection failed mimo modyfikacji hosts jak i odpalenia tego serwera) a soft od lg krzyczy o niskim poziomie baterii. Przydał by się obraz partycji "laf" powodujący przejście do "dbi err fatal" co by odtworzyć w pamięci wewnętrznej partycje i przywrócić je z wypakowanych obrazów.

//edit 2

Mimo "download mode" ani soft od lg ani flashtool nie są w stanie przekroczyć magicznych 7%, raz aby doszło powyżej 25% ale pojawia się na czerwono "ASSERT" i fon się restartuje (wraca do download mode), ale jeśli zostawię kartę "startową" to ją jakoś psuje O_o.

Udało mi się dostać do konsoli przez download mode ( https://github.com/Lekensteyn/lglaf ).

Zrobiłem kopię partycji modem, modemst1 i modemst2 (co by się potem z imei nie bawić)

Udało mi się też wgrać obrazy partycji boot, aboot, abootb, recovery, tz, tzb, sbl1, sbl1b, rpm, sdi oraz innych dostępnych obrazów wypakowanych z softu (v10b).

Mimo tego nadal fon wstaje w słynnym 9008 a z karty pamięci wchodzi w download mode.

Jedyna nadzieja w wgraniu pełnego dumpa mmcblk0 (pamięci wewnętrznej). I tu takie pytanie, czy ktoś by użyczył takowego dumpa?

//edit 3

Jednak EMMC chyba umiera, daje się wyczyścić ale nie przyjmuje nowych danych mimo braku błędów zapisu...

//edit 4

Fon żyje, po modyfikacji ramdysku i postawieniu partycji na karcie pamięci załadowałem zmodyfikowany kernel przez fastboota, czyli i na 9008 z martwym emmc jest sposób :D

Edytowane przez mtrx
2 osoby postawili piwo

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisz poradnik, jak tego dokonałeś, dorzuć link do tego tematu, ja dorzucę do Twojego, będzie doskonałe uzupełnienie, gdyby moja metoda dla kogoś nie zadziałała.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.