Skocz do zawartości

Robimy fajne filmy o Androidzie na YouTube! Daj nam suba!

kamkis086

Ładowarki quick charge

Polecane posty

Gregory840   
Otrzymana reputacja: 1
Gregory840

podepnę się: mam ładowarkę QC do mojego Galaxy Note 4 ale kabelek lada moment będzie out

czy lepiej zakupić nową fabryczną ładowarkę z kablem 1,2m? (czy ładowarka ulega zużyciu po paru latach?)

czy kupić sam kabel (chciałbym ciut dłuższy niż fabryczny metr - czy do QC są jakieś inne kabelki czy zwykłe, w sensie czy cała technologia szybkiego ładowania tkwi w samej ładowarce czy również w kablu i jest może zależna od jego długości?)

Udostępnij link do tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Kuba130000   
Otrzymana reputacja: 659
Kuba130000

@Gregory840

Kupując kabel do ładowarki trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nie był jak najtańszy i nieznanego producenta. Kable mogą oferować prądy ładowania max. 1A, 2A, 3A itd (chociaż, nie wiem czy są mocniejsze). A kabel to kabel, tutaj nie trzeba nic specjalnego tylko, żeby mógł ładować 2A w przypadku QC 2.0. :)

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
baca01   
Otrzymana reputacja: 213
baca01

Nawet nie tylko nie najtańszy ale sprawdzony!

Równie drogi kabel (czyt. tani, zakupiony w Chinach, ale z wysoką marżą) nie będzie ładować optymalnie.

Kabel ma ogromne znaczenie!

• Lubię to! 1

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
mobopx   
Otrzymana reputacja: 2465
mobopx

@baca01

Jakie maki polecasz? Właśnie przymierzam się do zakupu dodatkowej ładowarki i kabla do Mate 9. 

Kabel aktualnie mam taki: https://pl.aliexpress.com/item/Original-for-Huawei-Mate-9-Pro-4-5V-5A-Cable-SuperCharge-USB-3-1-Type-C/32771065583.html?spm=2114.13010608.0.0.cammkG 

Max 5A, jednak podczas ładowania miernik pokazuje max 2A. Rozumiem, że w tym przypadku szukanie kabla 5A mija się z celem, wystarczy np. 3A?

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
baca01   
baca01
Napisano (edytowane)

@mobopx

Z tego co się orientuje, obecnie nie wykorzystuje się prądu większego niż 3A w telefonach. Powyższy jest tylko przy USB (C) i to przy napięciu 5V.

W przypadku quickcharge masz kilka napięć ale dla wyższych niż 5V jest odpowiednio mniejszy amperaż. Sumarycznie i tak ładowanie nie przekracza kilkunastu watów. Większość sprzętu na USB-C, po podłączeniu kabla USB-A -> USB-C ładuje standardowo, dwoma amperami, zakładając że ładowarka/powrabank będą odpowiednio wydajne a kabel będzie spełniał jakieś tam normy . Być może Twój kabel jest "za słaby" aby ładowarka "pchnęła" 3A. Być może nie zestawia ładowania quickcharge, ładując standardem 2A.  Trzy ampery to dużo i nie każdy kabel poradzi sobie z takim przepływem prądu.

Przeliczając na warunki domowe to odpowiednik podłączenia sprzętu na łączną sumę 690 watów! Z tym że zamiast pięciu V masz 230 :)

A to właśnie ampery wymagają grubego kabla a nie wolty :)

Miałem Nexusa 6P na USB-C. Postawiłem na tylko ten standard.

Na rynku znajdziesz wszystko co potrzeba

- ładowarki samochodowe

- ładowarki sieciowe USB-C

- ładowarki sieciowe hybrydowe z QC

- powerbanki USB-C i USB-A (USB-A tylko 2A)

Łatwiej jest dostać przewód na "C" bo tutaj z góry wiadomo że musi mieć 3A.

W przypadku USB-A - USB-C kupowanie niemarkowych to zagadka.

Kabelek USB-C-C 1

Kabelek USB-C-C 2

Edytowane przez baca01
  • Lubię to! 1

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
mobopx   
mobopx

@baca01

Moja ładowarka:

Spoiler

6ecab8067c34c14b03b7fd1ddd633b14.jpg

ma 5V 2A lub

5V 4,5A lub

4,5V 5A

+ kabel 5A w zestawie. Sprawdzałem przy kilku ładowaniach i zawsze mam pierwszy wariant. Jest w ogóle możliwy wariant 2 lub 3 przy ładowaniu telefonu? 20W... byłoby miło. 

Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Właśnie szperam po YT w poszukiwaniu filmików, testów itp. bo nigdy się tym specjalnie nie interesowałem, stąd moje - może i banalne - pytania ;) 

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
baca01   
baca01
Napisano (edytowane)

@mobopx

Ten powerbank to klasyczna wersja fast charge. Jedno konkretne napięcie z 3A :) Nexus 6P tak się ładował.

Dziwi tylko druga i trzecia opcja - nigdzie nie spotkałem praktycznego jej zastosowania. Generalnie elektronika większości telefonów przy 4,5 V od razu drastycznie obniży ładowanie lub wyświetli komunikat "nie ładuje" czy coś podobnego. Sprawdzałem na zasilaczu labolatoryjnym gdzie mogę poustawiać sobie napięcie i natężenie do woli.

Ładowanie wyższym napięciem to mniejsze straty i mniej grzania podczas ładowania ale wymaga użycia precyzyjnej elektroniki.

QuickCharge w każdej sekcji ładowania ma ~10-18W

Przy 5V jest to 2-3A (10-15 W), przy 12V bodajże 1,5A (czyli 18W) a przy 9V jest 2A (czyli dalej 18W).

Ładowanie ciągłe 4,5A (ponad 20W) to już wyzwanie dla telefonu. To jest prąd większy niż 1C a więc szkodliwy dla zdrowia aku, w wielu sytuacjach niebezpieczny dla aku.

//edit

Nie powerbank tylko ładowarka :)

Właśnie zauważyłem ;)

Edytowane przez baca01
dopisek
  • Lubię to! 1

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
mobopx   
mobopx

@baca01

zrozumiałbym to wszystko, gdyby nie fakt, że to oryginalna ładowarka, którą dostałem z telefonem ;) 

Ogólnie nie ma tragedii, bo przy 5V 2A bateria ładuje się 0-100% w 1,5h (4000 mAh). Wiem, że nie powinno się rozładowywać do zera, zrobiłem to tylko raz dla testów.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
redbull90   
Otrzymana reputacja: 40
redbull90
Napisano (edytowane)

JA MAM AUKEY PA-T2

polecam 

https://www.youtube.com/watch?v=gXFZe6FJsLA

w godzine naładowałem prawie 70%, całość 1h 50 min (3630mAh)

Edytowane przez redbull90

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Glov   
Otrzymana reputacja: 0
Glov

A jaki kabel kupić żeby w pełni wykorzystać Quick charge 3.0?

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.