Skocz do zawartości

Robimy fajne filmy o Androidzie na YouTube! Daj nam suba!

Adramel

AMOLED vs IPS

Polecane posty

Adramel   
Otrzymana reputacja: 4
Adramel

Witam

Jak to jest z tą czernią w AMOLEDach? Niby ma nie świecić a świeci. Miałem jeden z pierwszych amoledów - Omnie2 i8000 i w ciemności czarny ekran był wyraźnie widoczny - świecił.
Ma też pierwszego Note n7000, jego ekran tak samo w nocy świeci gdy wyświetlane jest wyłącznie czarne tło. Mam też OPO z IPSem. Przy minimalnym podświetleniu w ciemności ekran jest tak samo "ciemny" jak AMOLED w Note. Widać że świeci. Przy wyświetlaniu tekstu na czarnym ekranie po ciemku nie ma różnic pomiędzy AMOLEDem a IPSem.

N7000 to stary telefon, czy nowe AMOLEDowe ekrany też świecą czarnym kolorem? Jak się sprawdza czerń w np SG S7 vs Note n7000?

Udostępnij link do tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
spec-naz1   
Otrzymana reputacja: 115
spec-naz1

Note n700 - premiera 2011r

a ten pra pra pra dziadek jeszcze "młodszy"

Omnia i8000 - premiere 2009r

Powiem tak:

Jeśli trochę interesujesz się elektroniką czy technologiami, to powinieneś wiedzieć że w telekomunikacji taki okres czasu to są lata świetlne.

Jeśli nie, to proponuje udać się do pierwszego lepszego sklepu z elektroniką, komisu, media, salon operatora i zobaczyć na własne oczy jak prezentują się obecnie ekrany SAMOLED w seriach premium Samsunga.

To nie jest już nawet kamień milowy, bardziej trafnym porównaniem będzie podróż przez galaktykę:)

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
stark2991   
Otrzymana reputacja: 271
stark2991

@Adramel Te Twoje telefony świeciły od nowości czy po jakimś czasie zaczęły? Mam w domu Galaxy S i S2 i w ciemności ekran był czarniutki. Był, bo po jakimś czasie ekran się delikatnie wypalił i zaczął emitować minimalną ilość światła (zjawisko naturalne, w końcu to diody organiczne), ale nadal dużo, dużo mniejszą niż jakikolwiek IPS.

Natomiast warte odnotowania jest, że niektóre Amoledy przy bardzo niskiej jasności i przy kolorze czarnym nie wyłączają pikseli i powstają na ekranie brzydkie plamy. Tak było z Galaxy S4 bodajże. Nie pamiętam czemu tak się działo, ale mogło mieć związek z żywnością ekranu.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Adramel   
Otrzymana reputacja: 4
Adramel
11 godzin temu, spec-naz1 napisał:

Jeśli trochę interesujesz się elektroniką czy technologiami, to powinieneś wiedzieć że w telekomunikacji taki okres czasu to są lata świetlne.

Jeśli nie, to proponuje udać się do pierwszego lepszego sklepu z elektroniką, komisu, media, salon operatora i zobaczyć na własne oczy jak prezentują się obecnie ekrany SAMOLED w seriach premium Samsunga.

To nie jest już nawet kamień milowy, bardziej trafnym porównaniem będzie podróż przez galaktykę:)

W salonie nie wyłączą mi świateł, a mnie interesuje "jasność" bez oświetlenie zewnętrznego. Lubie czytać przed snem. Czarny ekran i ciemno szary tekst nie razi oczu. Tyle że w n7000 ekran nie jest całkowicie czarny.

dodana zawartość

2 godziny temu, stark2991 napisał:

@Adramel Te Twoje telefony świeciły od nowości czy po jakimś czasie zaczęły? Mam w domu Galaxy S i S2 i w ciemności ekran był czarniutki. Był, bo po jakimś czasie ekran się delikatnie wypalił i zaczął emitować minimalną ilość światła (zjawisko naturalne, w końcu to diody organiczne), ale nadal dużo, dużo mniejszą niż jakikolwiek IPS.

Natomiast warte odnotowania jest, że niektóre Amoledy przy bardzo niskiej jasności i przy kolorze czarnym nie wyłączają pikseli i powstają na ekranie brzydkie plamy. Tak było z Galaxy S4 bodajże. Nie pamiętam czemu tak się działo, ale mogło mieć związek z żywnością ekranu.

Omnie miałem nówkę. Przez rok jak jej używałem czarny ekran był tak samo ciągle widoczny w ciemności.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
KubaNN   
Otrzymana reputacja: 2
KubaNN

Teraz już tego nie doświadczysz, gdy jest np białe logo na czarnym tle to widać tylko logo, czerni nie widać w ogóle nawet w kompletnej ciemności

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
stark2991   
stark2991

@Adramel Ja też lubię czytać przed snem i uwierz mi, dużo lepiej się czyta na IPS-ie, gdzie świeci tło, niż na Amoledzie gdzie nie świeci, nawet po ustawieniu koloru tekstu na szary. Po prostu za duży kontrast. Na Galaxy musiałem w czytniku wstawiać jakieś ciemne tło żeby cokolwiek tam było, na M8 po prostu zmieniam kolor czcionki na ciemniejszy i wystarczy.

Nie wiem jak było z Omnią ale faktycznie od tego momentu się sporo zmieniło ;)

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
KubaNN   
Otrzymana reputacja: 2
KubaNN

Pewnie miałeś telefon, w którym jasność minimalna nie jest minimalna... ;)

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
serim   
Otrzymana reputacja: 99
serim

On mówi o diodach podświetlenia to one świecą, nie ekran

Z3compact + tapatalk wi aj pi beta + SwiftKey beta = ten post

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
somebody101   
Otrzymana reputacja: 878
somebody101
Napisano (edytowane)
Dnia 21.07.2017 o 15:05, stark2991 napisał:

Ja też lubię czytać przed snem i uwierz mi, dużo lepiej się czyta na IPS-ie, gdzie świeci tło, niż na Amoledzie gdzie nie świeci, nawet po ustawieniu koloru tekstu na szary. Po prostu za duży kontrast. Na Galaxy musiałem w czytniku wstawiać jakieś ciemne tło żeby cokolwiek tam było, na M8 po prostu zmieniam kolor czcionki na ciemniejszy i wystarczy.

Popraw mnie jesli sie myle, ale jesli swoje doswiadczenie na temat rodzaju ekranów bierzesz z półki cenowej swojego one m8, to byc moze i jest tak jak mowisz. Jednak amoledy w ostatnich czasach bardzo sie zmienily i proponuje pogadac z jakims znajomym (moze ktos posiada) galaxy s7 lub s8 i tam sprawdzic minimalna jasnosc ekranu, poziom czerni czy przeszkadzajacy ci zbyt wysoki kontrast. Uwierz ze po dluzszym obcowaniu z takim lepszym amoledem, do ipsa juz bedzie ciezko ci wrocic.

Generalnie temat nie jest zly, tylko raczej porownanie przypomina co lepsze benzyna czy diesel. Tylko nikt nie napisal czy co lepsze w traktorze, czy w aucie do scigania. Tak samo ciezko porownywac nowoczesnego benzyniaka z 20 letnim dieslem czy odwrotnie. Takze temat tak jak pisalem zly nie jest, ale trzeba by bylo porownywac konkretne modele telefonow a nie ogolny temat ips vs amoled bo to bez sensu. Zarowno amoledy moga byc swietne jak np ten z s7, a moga byc przecietne jak chocby z s2. Tak samo i ipsy nawet z "górnej" półki sie roznia. Chocby lg g5 ktory jest dosc ciemnym ekranem, slabo skalibrowanym za bardzo w strone zimnego, a z drugiej strony iphone 7. Tez technologia ta sama czyli ips a jakosc obrazu bez porownania lepsza.

Edytowane przez somebody101

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
stark2991   
stark2991

@serim W Amoledach nie ma podświetlenia właśnie, to każda dioda emituje własne światło :)

@somebody101 Spokojna Twoja, niedługo zmieniam telefon na taki z ekranem Amoled :)

Nie sądzę jednak by to, co napisałem przestało być aktualne. Chyba mnie po prostu nie zrozumiałeś. I nie wiem co masz do M8 i jego półki cenowej, to flagowiec i jego ekran nadal jest lepszy niż większość ekranów w średniakach, a czasem i w nowszych flagowcach :)

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.