Skocz do zawartości

Robimy fajne filmy o Androidzie na YouTube! Daj nam suba!

rammiro

Windows 10 zamula po ostatniej aktualizacji

Polecane posty

rammiro   
Otrzymana reputacja: 796
rammiro

Od kiedy zaktualizowałem swojego laptopa zdecydowanie spowolnił - każda operacja/kliknięcie wymaga ~2 sekund czekania. Kiedyś byłem w stanie otwierać w Chrome nawet po 300 zakładek, teraz wiesza się już przy 10. Nie działają też ustawienia w windowsie - tzn. np. "Dodaj lub usuń programy". Gdy to kliknę, to okno ładuje się w nieskończoność. Podobnie z innymi.

Próbowałem odinstalować ostatnią aktualizację, ale po kliku dniach Windows i tak wymusił zrobienie update.

Jak to można naprawić?

Czy można Windowsowi jakoś trwale zablokować dostęp do aktualizacji?

[edit]

Informacje o systemie:

Windows 10 Pro
Wersja: 1703
Numer kompilacji systemu operacyjnego: 15063.540
Typ systemu: 64-bitowy, procesor x64

Udostępnij link do tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
gelu1986   
Otrzymana reputacja: 36
gelu1986

Ja też zainstalowałem update creator laptop mulil ze wrocilem do poprzedniej wersji wina 10 pro cos tam any.... W mocniejszym kompie po instalacji creatora nie chodza mi plyty ze sterownikami msi

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
JestemAbdul   
Otrzymana reputacja: 30
JestemAbdul

Napisz jeszcze jaka wersja WIN10.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
rammiro   
rammiro

Zaktualizowałem pierwszy post o informacje o systemie.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Lysolus   
Otrzymana reputacja: 231
Lysolus

@rammiro Nie wiem czy słyszałeś kiedyś o takich fajnych skryptach za pomocą których możesz powyłączać różne rzeczy w Win 10, do ściągnięcia tutaj -> https://github.com/W4RH4WK/Debloat-Windows-10/tree/master/scripts. Jest tam skrypt, który zmienia ustawienia Windows Update np. wyłącza automatyczne pobieranie i instalowanie aktualizacji. Cały skrypt wygląda bardzo prosto: 

Spoiler

#   Description:
# This script optimizes Windows updates by disabling automatic download and
# seeding updates to other computers.
#
Import-Module -DisableNameChecking $PSScriptRoot\..\lib\force-mkdir.psm1

echo "Disable automatic download and installation of Windows updates"
force-mkdir "HKLM:\SOFTWARE\Wow6432Node\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU"
sp "HKLM:\SOFTWARE\Wow6432Node\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU" "NoAutoUpdate" 0
sp "HKLM:\SOFTWARE\Wow6432Node\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU" "AUOptions" 2
sp "HKLM:\SOFTWARE\Wow6432Node\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU" "ScheduledInstallDay" 0
sp "HKLM:\SOFTWARE\Wow6432Node\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU" "ScheduledInstallTime" 3

echo "Disable seeding of updates to other computers via Group Policies"
force-mkdir "HKLM:\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DeliveryOptimization"
sp "HKLM:\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DeliveryOptimization" "DODownloadMode" 0

#echo "Disabling automatic driver update"
#sp "HKLM:\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\DriverSearching" "SearchOrderConfig" 0

echo "Disable 'Updates are available' message"
takeown /F "$env:WinDIR\System32\MusNotification.exe"
icacls "$env:WinDIR\System32\MusNotification.exe" /deny "Everyone:(X)"
takeown /F "$env:WinDIR\System32\MusNotificationUx.exe"
icacls "$env:WinDIR\System32\MusNotificationUx.exe" /deny "Everyone:(X)"

Jeśli nie chcesz wykorzystać którejś z opcji to po prostu ją hashujesz. Pewnie wiesz o co chodzi ;)

Polecam także skorzystać z innych skryptów z tej paczki a przede wszystkim: block-telemetry.ps1.

Telemetria w Win10 jest straszna i komputer cały czas musi coś mielić.

Przejrzyj sobie skrypty (nawet po samych nazwach jeśli nie wiesz co dzieje się w środku) i sam zdecyduj co jest Ci potrzebne.

Na pewno pomoże z tymi nachalnymi i wciskanymi na siłę aktualizacjami.

Patrzyłeś w listę procesów czy coś zamula kompa? Może tam coś znajdziesz.

• Lubię to! 1

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
rammiro   
rammiro

Dzięki @Lysolus nie słyszałem o tym nigdy.

Szukałem odpowiedzialnych za zamulanie procesów, ale nic nie znalazłem.  Teraz mam uruchomionych 15 kart Chrome i nic poza tym i 63% RAMu jest zużywane (5GB z 8GB). To bardzo dużo. Jak by tak pewnie pododawać każdy proces z osobna to nie wyjdzie 5GB. Ciekawy jestem kto zjada pozostałą część RAMu.

Myślałem, czy nie ma jakiegoś programu co bym zainstalował i on by powynajdywał jakieś problemy, które mogą istnieć z moim systemem.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Lysolus   
Otrzymana reputacja: 231
Lysolus
Napisano (edytowane)

@rammiro Niestety nie używam na codzień Win 10 i nie znam skutecznych dla niego softów naprawiających. Też w sumie nie ufam za bardzo takim toolom - to już musiałbyś zapytać na jakimś forum specjalistycznym, oni na pewno coś mają ;)

Do procesów możesz jeszcze użyć ProccessExplorer - tool Microsoftu. Tam znajdziesz szczegółowe info jak np. co dokładnie siedzi pod procesami svchost. Taki bardziej rozbudowany task manager.

Może wkradł się jakiś wirus czy coś? Ciężko tak powiedzieć na odległość. Jak na moje szukaj winnego w aktualizacjach.

15 kart w chrome i takie zużycie? Coś dużo, ja mam wyłączone cacheowanie kart i tyle mi nie zjada. Sprawdz może jeszcze task managera chromowego. Może tam się coś dowiesz ciekawego.

Tutaj możesz poczytać o tym cacheowaniu -> https://developers.google.com/web/updates/2015/09/tab-discarding

Edytowane przez Lysolus
Dodanie linka i poprawa sklejonego tekstu.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
stark2991   
Otrzymana reputacja: 272
stark2991

Aktualizacje Windowsa można łatwo wyłączyć, wyłączając usługę Windows Update :) No chyba że ten skrypt wyżej wyłącza aktualizacje Windowsa z zachowaniem funkcjonalności WU w kwestii sterowników, to nawet lepsze wyjście.

Ja CU nie mam bo mi MS nie chce dać, ale pierwsze co bym próbował zrobić w takim przypadku to czysta instalacja wersji z CU z obrazu. Wiem że to bolesne bo wgrywanie od nowa itp. ale W10 niestety często wysiada przez aktualizacje "nakładkowe"

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.