Skocz do zawartości

Robimy fajne filmy o Androidzie na YouTube! Daj nam suba!

Mufrid

Android usunął mi pliki do katalogu LOST.DIR - Jak zabronić mu modyfikowanie zawartości karty SD?

Polecane posty

Mufrid   
Otrzymana reputacja: 0
Mufrid

Witam! Zakładam ten wątek, bo chcę spytać o kilka spraw i znaleźć na nie rozwiązanie/odpowiedź. Wersja androida stara, dział też stary, może pasowałoby gdzie w nowszych - ale niech tam. O co mi chodzi, po kolei:

1. Zniknęły mi dwa foldery ('MOJE' i 'Music'), jak się można po nazwach domyślić - najważniejsze. I oczywiście zawartość tych folderów. Pojemność na karcie micro SD się nie zmieniła. Folder LOST.DIR był wtedy pusty. Co jest?? Total Commander nie pokazuje, no to może SD Maid, bardziej zaawansowana aplikacja. Kiedy tam wszedłem... pozostały widoczne już tylko 3 foldery (eBooki, Sounds i .android_secure), całe kilkanaście folderów znikło. Czyli zanikanie postępuje bardzo szybko. Panika! Żeby mi android lub co innego całkiem nie pochował - wyjąłem baterię z telefonu.

2. W komputerze sprawdzam: Wszystkie foldery i pliki są! Nietknięte i bez zmiany daty modyfikacji. Cóż więc? Włożyłem z powrotem do telefonu, ten włączyłem. Wszystko jest i działa.

3. I teraz pytanie. Co się działo? Slot na kartę SD zgubił zaślepkę i mogło się tam dostać zabrudzenie. Nie wiem jak działa android, ale czy dobrze myślę: Android sprawdza/odpytuje zawartość karty SD. Jeśli w danej chwili połączenie z kartą zanika (przez drobinkę kurzu itp), to android uznaje taki folder za zagubiony i nawet gdy po chwili wróci dostęp do niego - to android już go nie widzi/nie chce pokazać/nie użyje. Wyłącza taki folder. Czy tak to działa?

4. Jednak nie wszystko było w porządku. Następnego dnia dostrzegłem, że zginął folder 'Filmy_2' z częścią filmów, i to chyba wcześniej, może dwa dni temu, bo wtedy ostatnio oglądałem stamtąd film. Ale dopiero następnego dnia to spostrzegłem. I dopiero teraz katalog LOST.DIR był pełen zawartości. Pliki bez dat i rozszerzeń, ale wielkość i zawartość wskazywały, że jest to zawartość owego folderu  z filmami, notatki audio z Sounds oraz pliki z eBooki.

5. Poprawcie mnie, jeśli się mylę. Ale na pewno nie. Gdybym poprzedniego dnia nie przerwał tego zanikania, brutalnie go kończąc przez wyjęcie baterii - to cała wtedy schowana zawartość, tysiące plików ważące wszystko ze 29 GB, znalazłoby się w folderze LOST.DIR, bez nazwy, bez atrybutów, bez daty. Tak? A mnie zalałaby by krew. :/

6. Czemu dodatkowo w LOST.DIR była zawartość tych dwu folderów widzianych ostatnio przed wyjęciem baterii a nie np zawartość tego, który znikł wcześniej, jak MOJE?

7. Po co android to robi?? Kontynuując pytanie z punktu 3 i 5. Czy android w ogóle musi sprawdzać zawartość karty SD i się z nią komunikować, stale?? Zauważyłem, że bez karty SD telefon nie drenuje tak baterii, system działa szybciej i lżej. Czy jakoś można te odpytywanie wyłączyć? Bo po kiego grzyba stale monitorować folder Music z 3 tysiącami plików?? Albo dokumenty tekstowe, archiwa czy grafiki. Leżą sobie spokojnie i WARA od nich. Póki aplikacja do nich przeznaczona sama ich nie użyje. Wskazać androidowi: tego sam nigdy nie rusz.

8. Po jaką anielkę android w ogóle tyka pliki na karcie SD. Nie możesz się do nich dobrać, to zostaw je. A nie przenosisz je do folderu LOST.DIR. Zostaw je, draniu jeden! :/ Na Windows mam lepsze i mądrzejsze środowisko do rozwiązywania problemów z zawartością karty SD.

9. Kończąc. Ludzie piszą, jak wyłączyć tryb tylko do odczytu. A ja odwrotnie: Jak włączyć tryb tylko do odczytu. Pal licho niedziałające aplikacje. Byleby tylko nic nie tknęło mojej muzyki i filmów. Da się?

Pozdrawiam! :)

Udostępnij link do tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
dzidexx   
Otrzymana reputacja: 1821
dzidexx

Nie odpowiem na te pytania.

Wyciągnę wniosek: karta kończy żywot.

Skopiuj co możesz na pc i zaopatrz się w nową.

Nową przed włożeniem do fona sprawdź programem h2 testw(pc+czytnik).

@up

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
WuZiMu   
Otrzymana reputacja: 31
WuZiMu

Zgaszam się. Miałem bardzo podobną sytuację z kartą GoodRam 32GB, najpierw przestał ją widzieć telefon, potem nie dało się jej odczytać na Windowsie. Było to w czasach Andka 4.1.2.  Karta była w idealnym stanie, nigdy nie zalana, ubrudzona itp.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Mufrid   
Mufrid
16 godzin temu, dzidexx napisał:

Wyciągnę wniosek: karta kończy żywot

Trudno mi się z tym zgodzić, bo karta dotąd nie miała żadnego błędu, nie ma nawet 2 lat i nie jest nadmiernie eksploatowana (chyba że to android w tle tak ją nadmiernie eksploatuje :| kto wie). Nieczęsto zmieniam jest zawartość, co włożę - to tam jest. Windows nigdy nie alarmował błędu z nią, a w takich alarmach Windows jest bardzo gorliwy, co nieraz dał mi zaznać przy innych kartach, faktycznie uszkodzonych.

Jakby nie było, dane na karcie są dla mnie niepomiernie cenniejsze niż telefon i przenoszę właśnie oryginały na dysk zewnętrzny. Wcześniej zadałem skan w Windows - błędów nie znalazł. Sprawdzę kartę w H2testw,  sformatuję następnie i wrzucę na nią kopie całej jej zawartości. Wtedy android może sobie je mielić ile chce.

7 godzin temu, WuZiMu napisał:

najpierw przestał ją widzieć telefon, potem nie dało się jej odczytać na Windowsie.

Całkowicie przestał widzieć telefon całą zawartość, czy tylko fragmenty? Przypomnę, że za winnego uznaję zabrudzenie slotu na SD i przerwy w transferze, a nie zły stan karty. I spodziewałem się raczej porady: Kup drugi telefon. I tak w końcu zrobię. Lecz zanim, to - bogatszy o spostrzeżenie, że android drenuje baterię, gdy jest w telefonie karta SD - chcę zawartej w tytule tematu rady:

Jak wymusić na androidzie, by nie męczył bez potrzeby karty SD i by swą szkodliwą "troską" nie niszczył jej danych. Jakiś link chociażby,. Czy to w ogóle jest możliwe, cokolwiek, niezależnie od stanu zaawansowania. Bo w końcu przejdę na nowego androida i nowy telefon, ale - nadal będę chciał to wyłączyć. Nie sądziłem dotąd, że android w ten sposób traktuje kartę, było to dla mnie absurdalne. Ale z absurdów ten system jest złożony. Jest li to możliwe?

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
dzidexx   
dzidexx

A nie męczy niepotrzebnie karty.

Masz telefon z profilu? Apki na karcie?

Każda karta jest przewidziana na x-tysięcy przebiegów zapis/odczyt.

Czasem zdarza się, że karta zostaje odmontowana/zamontowana i wszystko wraca do normy po restarcie.

Najczęstsze usterki karty to

1. Read only

2. Nie daje się zamontować/odczytać.

ad1. Dane są całkowicie bezpieczne, trudniej z reklamacją - karty nie da się wyczyścić.

ad2. Zazwyczaj da się dane odzyskać domowym sposobem.

Zanieczyszczenie/uszkodzenie styku powodowałoby 2. 

Losowe znikanie plików - najczęściej karty "podróbki pojemności".

Jest wątek na forum z "h2testw" w tytule.

Dopóki jej nie sprawdzisz w.w. programem nic nie można wyrokować.

K.sd są niezbyt drogie w porównaniu z telefonem czy zgromadzonymi danymi - warto zainwestować w samsung, sandisk - 10 lat gwarancji.

Niedawno tu pisałem: zaraz znajdę.

dodana zawartość

http://forum.android.com.pl/topic/323270-lenovo-k10-a40-niemoznosc-sformatowania-karty-jako-pamieć-wenetrzna/?page=2

@Mufrid

• Piwko! 1

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Mufrid   
Mufrid
13 godzin temu, dzidexx napisał:

A nie męczy niepotrzebnie karty.

Masz telefon z profilu? Apki na karcie?

Apki są na karcie, oczywiście. I nie mam nic do systemowych plików/folderów, ręką nie tknę, o nie, nie! Niech sobie robi co chce, czyta i nadpisuje. Lecz to nie tłumaczy skanowania reszty danych, przecież folder z filmami czy PDFami to nie dane systemowe.

Ale dla ciekawostki. W folderze .android_secure jest 60 plików *.asec, tyle pewnie więc apek. Ostatni modyfikowany tam plik to 16-12-2016. Trochę dziwne, bo z MX Player korzystam stale. :?: Czy w ogóle data modyfikacji takiego pliku to wymiernik częstotliwości korzystania z niego?

Najczęstsze usterki karty to

1. Read only

(...)

ad1. Dane są całkowicie bezpieczne, trudniej z reklamacją - karty nie da się wyczyścić.

Hehe, czyli to co ja chcę użyć jako mój atut, ewentualny, to usterka, nie do odwrócenia? Ładnie. :D (Dla przejrzystości cytatu pozwalam sobie zbędne akurat rzeczy usunąć przez (...).)

2. Nie daje się zamontować/odczytać.

(...)

ad2. Zazwyczaj da się dane odzyskać domowym sposobem.

Zanieczyszczenie/uszkodzenie styku powodowałoby 2.

Nie miałem problemu z (de)montowaniem. Ani z całościowym zniknięciem. Czemu więc znikały foldery po kolei?

Losowe znikanie plików - najczęściej karty "podróbki pojemności".

Nie w tym jednak przypadku.

Kontynuując moje dociekania:

10. Skan w Windows w poszukiwaniu błędów nie wykazał żadnych. Oprócz przydługich nazw 3 plików, co u mnie często się zdarza. Co jednak dla Windows było problemem (mniejsza liczba max znaków w nazwie), dla Androida, domyślnego środowiska karty - żadnym.

11. Przeniosłem, jak pisałem, wszystkie dane na dysk Zewnętrzny. Bez błędów.

12. Rzeczona karta zakupiona w Empiku w listopadzie 2015, nazwa: karta pamięci Adata microSD Premier 32GB UHS-1/class10 + adapter. Deklarowana szybkość zapisu 10 MB/s, odczytu 30 MB/s. Wynik testu w H2testw nie wykazał błędów:

Warning: Only 30399 of 30400 MByte tested.
Test finished without errors.
You can now delete the test files *.h2w or verify them again.
Writing speed: 10.9 MByte/s
Reading speed: 17.1 MByte/s
H2testw v1.4

Nie widzę więc powodu używania zalinkowanego MiniTool Partition Wizard, to byłby nadmiar zapobiegliwości. :)

13. Kasuję wszystko i formatuję. Chyba lepiej zrobić to na telefonie, pod androidem...

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
dzidexx   
dzidexx

Ja uważam, że lepiej pod windows - pełne formatowanie na fat32 w czytniku. Po włożeniu do fona ewent.powtórz.

Slot przedmuchaj sprężonym powietrzem.

*.asec - pliki składowe aplikacji, stracisz apki z k.sd.

Android zawsze skanuje pamięć przy rozruchu.

Ciężko mi coś więcej doradzić - mam starsze sprzęty - samsung gio, omega tab, adata 16gb(gdzieś leży). Nie miałem z nimi problemów.

@Mufrid

Android 4.4x ma b.ograniczony dostęp do k.sd. Wgraj jeśli jest dostępny i ci zależy na życiu karty. Apek już nie przeniesiesz.

• Piwko! 1

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Mufrid   
Mufrid
24 minuty temu, dzidexx napisał:

Ja uważam, że lepiej pod windows - pełne formatowanie na fat32 w czytniku. Po włożeniu do fona ewent.powtórz.

Tak właśnie zrobiłem. Zawsze co dwa, to to nie jeden. :)

24 minuty temu, dzidexx napisał:

Android 4.4x ma b.ograniczony dostęp do k.sd. Wgraj jeśli jest dostępny i ci zależy na życiu karty. Apek już nie przeniesiesz.

O, jest konkretna rada także i na sam tytułowy problem. Dzięki!

Kartę zapełniam kopiami moich danych. I będę używał. Jak będzie coś ciekawego się działo, dam tu znać. Dziękuję za fachową radę, było miło rozmawiać.

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.