Skocz do zawartości

Potrzebujemy Ciebie! Weź udział w rekrutacji do redakcji Android.com.pl!

qsqa

[TUTORIAL] CWM, Root, wgrywanie ROMów, Wipe dla Galaxy Tab2 5100

Rozwiązany

qsqa   
Otrzymana reputacja: 3
qsqa

PORADNIK

Dla posiadaczy

Galaxy Tab2 P5100

Proszę traktować ten poradnik jako uzupełnienie poradnika kolegi SOREN - na prośbę jednego z użytkowników postarałem się opisać wszystkie procedury trochę bardziej łopatologicznie ;)

1. CWM

2. ROOT

3. Wgrywanie oprogramowania systemowego przez Odin

4. Wgrywanie oprogramowania systemowego przez mobileOdin

5. Wgrywanie zmodyfikowanych ROMów przez CWM

6. Kopie zapasowe

7. noWipe, Wipe, Full Wipe

UWAGA !!! Jakakolwiek zabawa we wgrywanie ROMów za pomocą komputera wymaga najpierw zainstalowania sterowników tableta w systemie. Można to zrobić przez zainstalowanie programu Kies (oficjalnej aplikacji Samsunga do zarządzania telefonami z systemem Android) lub poprzez wgranie samych sterowników do pobrania z tego LINKU.

1. CWM – ClockWorkMod – alternatywa dla oficjalnego recovery (specjalny tryb za pomocą którego można odzyskać system po np. wgraniu nieprawidłowego oprogramowania) pozwalająca na parę dodatkowych i interesujących czynności, takich jak: kopia zapasowa całego systemu, wgrywanie zmodyfikowanych ROMów, montowanie i formatowanie poszczególnych partycji systemowych. CWM jest niezbędny, żeby wgrać roota na nasz tablet!

Procedura wgrywania CWM:

- Pobieramy plik 5100_CWM_root.zip i rozpakowujemy do katalogu np. "5100"

- Przerzucamy plik "cwm-root-gtab2a.zip" do pamięci wewnętrznej tableta (na potrzeby następnego punktu - ROOT)

- Nastepnie uruchamiamy plik Odin3 v1.85.exe

post-42406-1425571060074_thumb.jpg

- W oknie Odina klikamy na przycisk "PDA" - otworzy sie nam okienko wyboro plików, gdzie wybieramy plik z CWM (w naszym przypadku bedzie to "GT-P5100_ClockworkMod-Recovery_6.0.1.2_Touch.tar", i odznaczamy "Auto-Reboot"

- Teraz wyłączamy tableta (dłuższe przyciśniecie przycisku zasilania i wybranie opcji "Wyłącz") i po krótkiej wibracji oznajmiającej całkowite wyłączenie urządzenia uruchamiamy go w trybie "Download" - aby tego dokonac musimy nacisnąc przycisk zwiekszenia głośności i przycisk zasilania. Po chwili ukaże sie ekran z żółtym trójkątem i ostrzezeniem w jezyku angielskim o zagrożeniach używania nieoficjalnych ROMów. Jako, że my pragnienmy właśnie rozpocząc zabawe np. z PROvenem to naciskamy przycisk zmniejszenia głośności i zobaczymy nowy ekran z czerwonym napisem "ODIN MODE" w lewym górnym rogu i rysunkiem Androida na środku.

- Teraz podłączamy tablet do komputera i czekamy aż w oknie "Message" Odina pokaże sie napis "Added !". W tym momencie naciskamy przycisk "Start" i po krótkiej chwili zobaczymy w tym samym oknie komunikat "All threads completed" i napis "PASS" w lewym górnym rogu.

post-42406-14255710601202_thumb.jpg

- Odłączamy tablet od komputera i wyłączamy go z trybu Download" dłuższym przytrzymaniem przycisku zasilania - aż ekran zrobi sie czarny. Teraz spróbujemy go włączyc w trybie recovery - tym razem przyciskamy przycisk zmniejszenia głośności i przycisk zasilania. Po włączeniu sie tableta puszczamy przycisk zasilania i trzymamy przycisk zmniejszenia głośności aż do pojawienia sie menu CWM.

2. ROOT – uzyskanie praw dostępu dla użytkownika do wszystkich plików systemowych co pozwala m.in na: kasowanie zbędnych aplikacji z ROMu, wgrywanie modyfikacji wygladu systemu, wykonanie bardziej zaawansowanych kopii zapasowych. UWAGA !!! Oczywiście zalecane jest rozsądne korzystanie z roota, bo może się to zakończyć uwaleniem systemu !!!

Procedura wgrywania ROOTa (najpierw należy wgrać CWM według instrukcji z pierwszego punktu !!!)

- wchodzimy do trybu recovery - czyli wyłączamy tableta i włączamy go trzymająć jednocześnie przycisk zmniejszania głośności i zasilania. Po pojawieniu się ekranu z napisem Samsung puszczamy przycisk zasilania a przycisk zmniejszenia głośności trzymamy do czasu pokazania się menu CWM

- po wejściu do trybu recovery w menu CWM wybieramy "install zip from sdcard" a następnie "choose zip from sdcard"

- następnie wybieramy plik "cwm-root-gtab2a.zip" i następnym ekranie wybieramy "Yes - Install cwm-root-gtab2a.zip"

- Po pojawieniu się napisu "Done" wracamy do menu głównego CWM (+++++++Go Back+++++++) i resetujemy tableta za pomocą "reboot system now"

- Po załadowaniu się systemu sprawdzamy czy root wgrał się poprawnie - przede wszystkim powinna się pojawić ikonka "SuperSU" w aplikacjach oraz użycie jakiekolwiek programu wymagającego roota (np. Root Explorer) powinno skutkować pojawieniem się okienka pozwalającego na przyznanie uprawnień roota. Jeżeli tak nie jest to polecam przeprowadzenie całej procedury jeszcze raz

3. Wgrywanie oprogramowania systemowego przez Odin – istnieje parę serwisów (SammyMobile.com — A Guide to Samsung Mobile Phones and Portable Gadgets, www.samsung-updates.com) , które cały czas publikują oficjalne ROMy dla praktycznie wszystkich urządzeń Samsunga (w tym również dla Galaxy Tab2). Jest to o tyle ciekawa alternatywa dla Kiesa, że można wcześniej zainstalować sobie najnowszy ROM bez utraty gwarancji, przetestować i ewentualnie wrócić do poprzedniej wersji.

Format ROMów - pliki z końcówką .tar lub tar.md5

Procedura wgrywania poprzez Odin - taka sama jak w przypadku wgrywania CWM tylko w polu "PDA" wybieramy ściągnięty ROM i zostawiamy Auto-Reboot zaznaczony

4. Wgrywanie oprogramowania systemowego przez mobileOdin - mobileOdin jest jest niezwykle przydatną aplikacją aplikacją napisaną przez Chainfire z forum XDA-Deveplopers. Pozwala ona z poziomu telefonu/tableta Samsunga załadować ROM w postaci .tar lub tar.md5 (czyli oficjalne ROMy Samsunga). Dzięki temu nie musimy podłączać się do komputera i używać Odina. Przy okazji wersja PRO (do kupienia w sklepie Play) przy okazji fleszu rownież rootuje nasze urządzenie.

UWAGA !!! do używania mobileOdin musimy mieć ROOTa na naszym urządzeniu !!!

Procedura użycia mobileOdin:

- kopiujemy nasz plik z ROMem na kartę SD w tablecie

- instalujemy i otwieramy aplikację mobileOdin (przy pierwszym uruchomieniu mobileOdin musi ściągnąć z Internetu odpowiedni tzw. "flash kernel" dla naszego urządzenia - zalecam skorzystanie z WiFi)

- wybieramy "Open file...", następnie rodzaj karty na którą skopiowaliśmy ROM i ostatecznie wybieramy plik z naszym ROMem.

- teraz pojawi się informacja jakie partycje zostaną zaktualizowane

- jeżeli chcemy zaaplikować ROOT to zaznaczamy wszystko w sekcji "EVERROOT" i wybieramy "FLASH"

- program pokaże ostrzeżenie, przy aplikowaniu ROOTa poinformuje o ewentualnej konieczności usunięcia Map (może być potrzebne miejsce dla plików ROOTa) a w przypadku wgrywania ROMu z końcówką .tar.md5 można również sprawdzić poprawność sumy MD5. Po tych wszystkich komunikatach program rozpocznie instalowanie ROMu a na koniec zrestuje nasze urządzenie.

5. Wgrywanie zmodyfikowanych ROMów przez CWM – istnieje dość duża grupa ludzi (przed wszystkim aktywnych na XDA-Developers), którzy wykorzystują swoją wiedzę i czas do modyfikacji oficjalnych ROMów Samsunga w celu poprawienia ich wydajności i/lub zmiany wyglądu systemu. Większość użytkowników, którzy nie boją się eksperymentów, z powodzeniem używa tak zmodyfikowanych ROMów (w przypadku jakichkolwiek problemów zawsze jest możliwość powrotu za pomocą Odina do oficjalnego oprogramowania)

Format ROMów - pliki z końcówką .zip

Procedura wgrywania ROMów przez CWM:

- wrzucamy pobrany ROM na wewnętrzną kartę SD

- wyłączamy tableta i wchodzimy do trybu recovery - czyli wyłączamy tableta i włączamy go trzymająć jednocześnie przycisk zmniejszania głośności i zasilania. Po pojawieniu się ekranu z napisem Samsung puszczamy przycisk zasilania a przycisk zmniejszenia głośności trzymamy do czasu pokazania się menu CWM

- w celu uniknięcia braku stabilności pracy nowego ROMu zaleca się zrobienie Full Wipe (ostatni punkt poradnika) !!!

- po wejściu do trybu recovery w menu CWM wybieramy "install zip from sdcard" a następnie "choose zip from sdcard"

- następnie wybieramy plik "nasz_rom.zip" i następnym ekranie wybieramy "Yes - Install nasz_rom.zip"

- Po pojawieniu się napisu "Done" wracamy do menu głównego CWM (+++++++Go Back+++++++) i resetujemy tableta za pomocą "reboot system now"

6. Kopie zapasowe

Backup systemu - oznacza, że robisz kopie 1:1 całego oprogramowania jakie masz w tablecie/telefonie (czyli cały Android + aplikacje + dane aplikacji). W tym przypadku odtworzenie takiej kopii skutkuje tym, że masz tak samo funkcjonalny telefon jak w chwili tworzenia kopii. Do tego celu służy tzw nandroid backup dostępny z poziomu CWM recovery. Czyli, żeby zrobić backup systemu musisz najpierw wgrać CWM (oryginalne recovery Samsunga nie udostępnia takiej opcji) i następnie, po wejściu do trybu recovery, wybrać "bakup and restore" i np. "backup to external card". Trwa to ok. 15 min i tworzy kopię na zewnętrznej karcie microSD.

Backup aplikacji i ich danych - w tym przypadku tworzysz kopię tylko wybranych przez ciebie aplikacji i ich danych (np zapis postępu w grach). Po wgraniu nowego "gołego" systemu nie musisz wgrywać tych aplikacji ze sklepu Play i ponownie konfigurować, tylko odtwarzasz z kopii i po restarcie urządzenia wszystko działa. Do tego celu najbardziej znane są dwa programy: Titanium Backup i MyBackupPro. WAŻNE !!! Żeby zrobić kopie aplikacji musisz mieć uprawnienia ROOT !!!

Backup wewnętrznej karty SD - czyli zrobienie na np. zewnętrznej karcie microSD kopii plików załadowanych przez uzytkownika - czyli np. zdjęcia, muzyka, ebooki itp. Najłatwiej to zrobić za pomocą jakiegolwiek menadżera plików.

7. noWipe, Wipe, Full Wipe.

NoWipe – jeżeli przy ROMie zauważymy dopisek „no Wipe” to oznacza, że po jego wgraniu wszystkie nasze aplikacje i dane pozostaną nienaruszone.

Full Wipe - oznacza pełne wyczyszczenie partycji systemowej, cache i Dalvik cache i usuwa wszystkie nasze dane (aplikacje, dane aplikacji, kontakty, SMSy itd) - inaczej mówiąc po Full Wipe masz system czysty tak jak po wyjęciu nowego urządzenia z pudełka. Jest to szczególnie ważne przy zmianie ROMu o kilka wersji (przechodzimy np z LH1 na LH5 lub z ICSa na JB), lub przy przesiadce na zmodyfikowany ROM (custom ROM)

Procedura Full Wipe:

- wyłączamy tableta i wchodzimy do trybu recovery - czyli wyłączamy tableta i włączamy go trzymająć jednocześnie przycisk zmniejszania głośności i zasilania. Po pojawieniu się ekranu z napisem Samsung puszczamy przycisk zasilania a przycisk zmniejszenia głośności trzymamy do czasu pokazania się menu CWM

- w menu CWM wybieramy "wipe data/factory reset" i zatwierdzamy, potem " wipe cache partition" i na koniec wchodzimy do menu "advanced" i wybieramy "wipe dalvik cache"

Poradnik będzie skończony do końca tego tygodnia !!!

Edytowane przez qsqa
  • Lubię to! 1

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
hydrus323   
Otrzymana reputacja: 7
hydrus323

Czy po wgraniu CWM, a następnie nadaniu roota traci się gwarancję?

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
La Chupacabra   
Otrzymana reputacja: 1
La Chupacabra

Tak

(dziesięć znaków).

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
hydrus323   
Otrzymana reputacja: 7
hydrus323

nie ma zadnego sposobu by nadac samego roota nie tracac gwarancji przy tym?

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
sp4ubw   
Otrzymana reputacja: 19
sp4ubw

Root = utrata gwarancji. :-)

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Voldi   
Otrzymana reputacja: 0
Voldi

Wyzerowanie licznika przez Triangle Away (jak ma się roota) + Unroot przez wgranie odpowiedniej wersji systemu Odinem + ewentualny wipe przez stockowe recovery w razie ciągłego wyświetlania się napisu "Samsung" podczas bootowania = dalsza ważność gwarancji :-)

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
hydrus323   
Otrzymana reputacja: 7
hydrus323

A odpowiednie oprogramowanie usunie roota, cwm i ściągnę je z powyższych stron?

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
La Chupacabra   
Otrzymana reputacja: 1
La Chupacabra

Wystarczy Factory Reset.

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Głuszek   
Otrzymana reputacja: 0
Głuszek

będzie działać ten root na galaxy tab2 10.1 z 3g??? a jak nie to jest jakiś działający root na wersje z 3g? nie zależy mi na wgrywaniu innych romów a tylko na usunięciu kilku programów i podkręceniu procka ;)

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
soon44   
Otrzymana reputacja: 0
soon44

Czy jak wgrałem CWM wystarczy factory reset aby go wywalić ? Chcę oddać tablet na gwarancję i chce aby posiadał to co przy zakupie w Play'u. Widok przy włączeniu Recovery jest już stary jednak w trybie Odin przy Custrom Binary Download jest napisane YES (1 counts) wcześniej tego nie było nie wiem czy to "nie zdradzi" tego że coś grzebałem w nim.

Edytowane przez soon44

Udostępnij link do tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz


  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×