Tutorial na połączenie telefonu i PieCa bez routera i udostępniania Neta z telefonu (np pod aplikacje typu remote. gmote, Gremote, winamp, vlc remote itp).
O ile mamy w domu router to tego typu zabawy nie są nam potrzebne, ale jeśli np korzystamy z mobilnego Internetu i nie chcemy, żeby tethering żarł nam transfer - oto rozwiązanie dla nas.
Wymagany ROOT
Piszę nowy topik. Tutorial maestro00 zaczyna się praktycznie tak samo, ale jakoś większości nie działa (i działać nie może - bez routera ani rusz. Ad-hoc = połączenie bezpośrednio 2 urządzeń - o ile jedno z nich nie jest access pointem o DHCP nie może być mowy i w efekcie - nie działa).
A zatem - kompletna konfiguracja:
Ogólna forma tutoriala miała być w oparciu o topik maestro00, ale sporo pozmieniałem, także się z czystym sumieniem pod nim podpiszę.
1. W pierwszej kolejności powinniśmy zdobyć wymagane pliki ze środowiska sdk dla androida. Póki nie chcemy programować nie ma potrzeby ssać na upartego 183MB. Wystarczą niezbędne pliki (4,18MB):
http://odsiebie.com/plik/5725846---d8d1.html
hasło:
android.com.pl
2. Podłączamy nasz telefon do komputera kablem USB.
3. Po wypakowaniu plików przechodzimy do wiersza poleceń cmd i po przejściu do docelowego folderu z plikami używamy komendy:
adb push busybox /data/busybox/busybox
4. Teraz odpalamy plik skrypt_odczyt.bat i pojawiają nam się 2 pliki:
tiwlan.ini
wpa_supplicant.conf
Do edytowania maestro poleca WinVi ( http://www.winvi.de/winvi32.zip ), a ja osobiście wolę Notepad2 - i w ogóle go jako zamiennik notatnika polecam używać. Prosty, kolorowanie składni i wsio co potrzebne do podstawowych plików. Najnowsza wersja PL tutaj: http://www.instalki.pl/programy/downloa ... tepad2.php
5. Edycja pliku tiwlan.ini:
Przechodzimy do części pliku, gdzie widnieje taka linijka:
WiFiAdhoc = 0
O ile wasz plik nie był jakoś nieprzeciętnie modyfikowany, to powinno się to znajdować w 199 linii. Teraz zmieniacie 0 na 1 i dopisujecie:
WiFiAdhoc = 1
dot11DesiredSSID = NAZWA_WASZEJ_SIECI
dot11DesiredBSSType = 0
Zapisujecie.
6. Edycja pliku wpa_supplicant.conf:
Otwieramy i dodajemy linijki:
network={
ssid="NAZWA_WASZEJ_SIECI"
scan_ssid=1
key_mgmt=NONE
mode=1
}
Po edycji tych 2 plików odpalamy skrypt skrypt_zapis.bat, aby wgrać zmodyfikowane pliki na telefon. Reboot i prawie już wszystko.
7. Teraz pora utworzyć sieć ad-hoc:
Panel Sterowania -> Połączenia sieciowe -> Połączenie bezprzewodowe -> prawy klik -> Właściwości.
W drugiej zakładce -> Sieci bezprzewodowe klikamy na "Zaawansowane i wybieramy Dostęp do sieci: Tylko komputer-komputer (ad-hoc). Zamykamy i klikamy dodaj. Podajemy nazwę sieci -> OK.
8. Teraz pozostało nam jeszcze ustawić ręcznie adresację IP (brak DHCP = nie ma innej opcji).
Na komputerze we właściwościach karty sieciowe TCP/IP ustawiamy wartości:
IP: 192.168.0.1
Maska podsieci: 255.255.255.0
Brama: 192.168.0.1
Pierwszy DNS: 192.168.0.1
Natomiast na telefonie w opcjach WiFi w Zaawansowanych zaznaczamy "Statyczny IP" i ustalamy wartości:
IP: 192.168.0.2
Brama: 192.168.0.1
Maska podsieci: 255.255.255.0
Pierwszy DNS: 192.168.0.1
Teraz łączymy się z komputera z utworzoną siecią i nasze połączenie ad-hoc śmiga jak ta lala.
Podziękowania dla: maestro00 za zwrócenie uwagi na to, że ad-hoc jest możliwy i zmotywowanie mnie do znalezienia sprawnego sposobu. a8)
i tutaj potrzebna wasza pomoc: po restarcie telefonu pisze, że nie można uruchomić wifi. Nadpisanie tych samych plików jeszcze raz - pozwala uruchomić normalnie. Pliki te same, ten sam rozmiar, a bez ponownego przesłania nie hula. O co chodzi?