Skocz do zawartości
alexndr

tutorial [ODIN] Flashowanie oryginalnych ROM'ów Samsunga za pomocą ODIN'a

  Rekomendowane odpowiedzi

  alexndr
  Napisano (edytowane)

  WAŻNE - cokolwiek robicie ze swoim telefonem - robicie to na własną odpowiedzialność!

  Flashowanie (wgrywanie) oryginalnych (stockowych) ROM'ów za pomocą programu ODIN to jedna z podstawowych umiejętności jaką powinniście opanować zaglądając działu ROM'y & Modyfikacje :)

  Zanim zaczniemy jakąkolwiek zabawę należy się upewnić, że w systemie operacyjnym mamy zainstalowane odpowiednie sterowniki. W przypadku systemu Windows 7 lub nowszego - nie są wymagane żadne dodatkowe działania - sterowniki wystarczające na potrzeby flashowania ODIN'em znajdują się już w systemie. W przypadku starszych systemów operacyjnych wystarczy, że mamy zainstalowany program KIES i program ten poprawnie wykrywa nasz telefon. Jeśli ktoś nie ma i nie chce instalować programu KIES - można zainstalować same sterowniki USB do telefonów Samsung.

  INSTRUKCJA FLASHOWANIA

  ROM'y 1-plikowe (typowa sytuacja, np aktualizacja/zmiana ROM'u):

  1. Pobieramy program ODIN (spakowany programem 7-Zip):

  Odin3_v3.04

  (EDIT: ew. Odin3_v3.09 - patrz SPOILER)

   

  UWAGA - w najnowszej wersji Odin 3.09 Samsung zmienił nazewnictwo przycisków, co początkujących użytkowników może nieco zbić z tropu ;) Nadal jednak spełniają one tę samą funkcję a ich fizyczna kolejność się nie zmieniła. W przypadku I9300 nie ma większego znaczenia którą wersję Odin wybierzecie :)

  Bootloader = BL

  PDA = AP

  PHONE = CP

  CSC = CSC

  post-155931-14255732287607_thumb.jpg

  2. Pobieramy interesujący nas ROM ze strony:

  Firmwares | SamMobile

  UWAGA: ROM musi być przeznaczony dla naszego telefonu (GT-I9300)!!!

  3. Rozpakowujemy pobrany plik - po rozpakowaniu powinniśmy otrzymać plik w formacie *.tar.md5 - to jest nasz plik z ROM'em w typowym formacie wymaganym przez ODINA

  4. Uruchamiamy program ODIN i ładujemy do programu plik *.tar.md5 przyciskiem PDA (pozostałe ustawienia domyślne, NIE zaznaczamy repartition!)

  post-155931-14255723990925_thumb.jpg

  post-155931-142557239914_thumb.jpg

  5. Wchodzimy w telefonie w tryb download mode - wyłączamy telefon, a następnie naciskamy równocześnie przyciski Power+Home+Vol_Down, trzymamy je 2-3 sekundy aż ukaże się ekran jak niżej - po lewej stronie

  post-155931-14255723991776_thumb.jpg

  6. Podłączamy telefon przez USB do komputera, następnie potwierdzamy chęć flashowania klawiszem Vol_Up - ukaże się ekran jak wyżej - ten po prawej stronie. Chwilę potem ODIN powinien wykryć telefon - czekamy aż pojawi się komunikat "Added". Po pojawieniu się "Added" możemy nacisnąć "Start" i czekamy cierpliwie do zakończenia flashowania (trwa to około 4-5 minut)

  post-155931-1425572399215_thumb.jpg

  post-155931-14255723992616_thumb.jpg

  7. Pojawienie się w okienku napisu "PASS!" oznacza, że wszystko poszło jak należy :) GRATULUJĘ

  post-155931-14255723992994_thumb.jpg

  UWAGA KOŃCOWA - wgranie ROM'u 1-plikowego nie czyści aplikacji i ustawień telefonu (są wyjątki, jednak nie dotyczą one oficjalnych ROM'ów). W razie jakichkolwiek problemów z telefonem należy wykonać Wipe Data (reset do ustawień fabrycznych, czyści wszystkie dane użytkownika - aplikacje, kontakty, sms, ustawienia!!!).

  Wipe Data (procedura): wyłączamy telefon, a następnie naciskamy równocześnie przyciski Power+Home+Vol_Up, trzymamy je 2-3 sekundy i puszczamy na logo Samsunga. Gdy pojawia się niebieskie napisy - przyciskami Vol+/- podświetlamy opcję "wipe data/factory reset" i zatwierdzamy przyciskiem "power". Przyciskami Vol+/- podświetlamy opcję "Yes - delete all user data" i ponownie zatwierdzamy przyciskiem "power".

  ROM'y 3-plikowe (czyszczenie/debrandowanie telefonu):

  Różnica w procedurze w porównaniu do flashowania ROM'ów 1-plikowych występuje jedynie w p.4, czyli:

  4. Uruchamiamy program ODIN i ładujemy do programu plik mx.pit przyciskiem PIT, a następnie 3 pliki *.tar.md5 odpowiednimi przyciskami (PDA/PHONE/CSC), zgodnie z poniższym screenem. Opcja repartition powinna się zaznaczyć automatycznie.

  (kolejne punkty procedury flashowania - j.w.)

  post-155931-14255723993369_thumb.jpg

  UWAGA KOŃCOWA - wgranie ROM'u 3-plikowego z opcją repartition czyści wszystkie dane telefonu, łącznie z wewnętrzną pamięcią telefonu!!! (jedynie dodatkowa karta microSD pozostanie nienaruszona)

  W związku z faktem, że dostępne na dzień dzisiejszy ROM'y 3-plikowe w zasadzie wykorzystuje się tylko na potrzeby debrandowania / czyszczenia / przywracania telefonu do stanu fabrycznego - zainteresowanych tą procedurą odsyłam do tego wątku:

  SGS3 - Debrandowanie / czyszczenie tel. z nowym bootloaderem! [nowy I9300XXALEF]

  Istnieje też stara (tradycyjna) wersja ROM'u 3-plikowego I9300XXALEF (LINK). Nie da się jednak wgrać tego ROM'u jeśli mamy nowy bootloader (zawierają go już wszystkie telefony z oficjalnym i aktualnym oprogramowaniem dostępnym przez OTA/KIES/ODIN). ROM w starej wersji można wgrać tylko wtedy, gdy świadomie obniżymy wersję bootloadera!

  Jeśli ten poradnik okazał się dla Ciebie przydatny - możesz to okazać stawiając piwo :piwo:

  Edytowane przez camdell
  Dodano prefix
  • Piwko! 4
  • Lubię to! 61

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Napisano (edytowane)

  Świetna i bardzo wyczerpująca instrukcja :) piwka lecą, nie ma żadnych pytań i problemów z flashowaniem :)

  @alexndr

  Nurtuje mnie tylko jedno pytanie - dlaczego dałeś link do Odina 3.04 jak jest przecież już od dłuższego czasu dostępny 3.07? Może się czepiam, a może to nie ma znaczenia? ;) Wg mnie im nowszy tym lepiej, ale może się mylę?

  Edytowane przez zimny87

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  alexndr
  Napisano (edytowane)

  @up

  Jeszcze niedawno był tu na forum wypasiony tutorial (obecnie mocno wyczyszczony), w którym można było ściągnąć wszystkie wersje 1.3, 1.85, 1.87, 3.04, 3.07, a żonglowanie wersjami było polecane w przypadku jakichkolwiek problemów z flashowaniem :D

  Osobiście uważałem, że to i tak by nic nie dało, bo jeśli komp nie widzi tel. przez jednego Odina to nie ma opcji żeby zobaczył przez innego, jeśli już widzi to powinny działać wszystkie, a jeśli są błędy przy flashowaniu to raczej winny jest port usb lub kabelek :)

  Po co to piszę? Ano po to żeby uświadomić Was, że z naszym telefonem współpracowały dobrze wszystkie w/w wersje Odina. Samsung może poprawiać wygląd, funkcjonalność, kompatybilność z nowymi wersjami Win itd, ale NIE MOŻE zmienić algorytmów flashowania bo strzelili by sobie w kolano :D

  Ja ściągnąłem Odina 3.04 z Sammobile dopóki sie dało, obecnie o dziwo już nie ma na Sammobile do niego linków (tzn nie widzę) - od kiedy zmieniła się szata graficzna strony, bodaj w marcu 2013.

  Bardzo długi czas flashowałem wersją 3.04 i mam do niego zaufanie (1-plikowe jakieś 50 razy, 3-plikowy z repartition jakieś 10 razy), potem natknąłem się na 3.07 na XDA - raz flashowałem - też bez problemów...

  ------------------

  Zastanawiające może być to, że do dziś do najnowszych wycieków na Sammobile dołącza się wersję 3.04 "w pakiecie" zip :)

  Exclusive: I9300XXUFME3 – Android 4.2.2 Jelly Bean leaked firmware for the Galaxy S III | SamMobile

  Flashing Instructions

  - Unzip the file

  - Open Odin 3.04 (already included in the firmware package)

  - Restart phone in download mode

  - [...]

  Niezła zagwozdka, no nie? DLACZEGO, skoro jest 3.07? :D

  A serio - jeśli macie wybór między 3.04 i 3.07 - jaki nie wybierzecie - powinno być OK (starszych niż 3.x - profilaktycznie nie polecam).

  Edytowane przez alexndr

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  za przeproszeniem, ♥♥♥♥♥, wgrywanie romu jednoplikowego też kasuje dane z pamięci wewnętrznej, dziękuje.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  JustArchi

  Oczywiście, że kasuje. Ile razy można w kółko powtarzać, że nie jest istotne z ilu części składa się rom, a istotne jest to z jakich bloków składa się plik lub pliki tego romu?

  3-Plikowce to nic innego niż 1-Plikowiec rozwalony na 3 niezależne pliki. Jakby się uprzeć to i na 9 można by rozbić, sęk w tym że nie ma tylu możliwości. Do tego pardon, ale kto rozpoczyna flashowanie (i to jeszcze odinem) bez zrobienia kopii zapasowej wszystkiego co istotne? Spytam więcej, kto flashuje nowy zupełnie inny rom bez zrobienia wipe'a?! Przecież to aż się prosi o problemy.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  alexndr
  Oczywiście, że kasuje. [...]

  Za przeproszeniem (...) ale mylisz się :D

  Wgranie 1-plikowego romu nie wyczyści danych z /data/media (sdcard0) a o to chyba tylko koledze chodziło (mniemam, że to było pytanie a nie twierdzenie). Jeśli to jest upgrade odinem w tej samej linii romów (np XXELLA XEO - > XXEMD2 XEO) - nawet wszystkie ustawienia romu i aplikacji powinny pozostać nienaruszone!

  Mało tego - wipe, które zalecasz, z poziomu stockowego recovery (bo przecież z takim mamy do czynienia po wgraniu romu odinem) również NIE USUNIE danych z wewnętrznej pamięci telefonu czyli sdcard0 :)

  Co do różnic między 1-plikowymi a 3-plikowymi - masz rację, że 3-plikowy to nic innego jak 1-plikowy podzielony na 3 części. Z moich doświadczeń jednak (a zrobiłem ich naprawdę dużo) różnica jest w traktowaniu takich romów przez odina. Wgranie 3-plikowego z pit i repartition zamiata wszystko w telefonie, łącznie z sdcard0. Wgranie 1-plikowego z pit i repartition (!) - nie usuwa danych z sdcard0.

  Zamiast teoretyzować - sprawdź najpierw na sobie jeśli chcesz podjąć dalszą dyskusję :) zobaczysz, że różnica jest - w traktowaniu przez odina. Jaka dokładnie - to wie tylko Samsung

  za przeproszeniem, ♥♥♥♥♥, wgrywanie romu jednoplikowego też kasuje dane z pamięci wewnętrznej, dziękuje.

  To było pytanie czy twierdzenie? Bo jeśli twierdzenie to nie powinno tak się stać! Byłby to pierwszy taki przypadek jaki znam. Sprawdź dokładnie model telefonu - czy aby na pewno masz GT-I9300? Czy aby na pewno wgrałeś rom przeznaczony do telefonu jaki posiadasz?

  A może po prostu wgrałeś wyciek 4.2.2 odinem? :) wtedy Twoje dane tylko się przypadkiem ukryły, ale nadal są w telefonie :) bo zmieniła się ścieżka do wewnętrznej, emulowanej karty pamięci. Wgranie romu 4.1.2 spowoduje, że dane na wewnętrznej karcie pamięci znowu staną się widoczne. Teraz dotrzesz do nich wyłącznie Root Explorerem lub podobnym programem.

  Edytowane przez alexndr

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  JustArchi

  Pełny 1-plikowiec z pitem również zamiecie dane bo rekonstruujesz wszystkie bloki, które tam się znajdują, a następnie wgrywasz na nie dane. To z zasady musi się usuwać bo jeśli wyrzucasz wszystkie partycje jakie są to dane również powinny wylecieć. No chyba, że SGS3 jest na tyle upośledzony, że zostawia tzw. raw dane, a rozwala tylko tablicę partycji, ale to z kolei nie miałoby sensu bo wtedy repartycjonowanie nic by nie dawało (?).

  Co do pamięci wewnętrznej to nie jest to nic innego niż folder /data/media, który wszędzie indziej zawiera swoje dowiązania symboliczne (/sdcard(0), /storage/emulated/sdcard etc.), więc w rzeczywistości jeśli leci format czy tam wipe /data to również /sdcard powinna polecieć, ale to tylko teoria bo jak dobrze wiemy wszystkie CWM'y oddzieliły format /data od /data/media, ale jeśli z poziomu update-script'a wykonasz format bloku, na którym znajduje się /data to pamięci wewnętrznej też się pozbędziesz - to potwierdza moją teorię.

  format("ext4", "EMMC", "/dev/block/mmcblk0p12", "0");

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  alexndr

  @JustArchi

  Ja wcale nie próbuję podważać Twojej logiki i umiejętności analitycznych (a przynajmniej - nie tym razem :D ). Gdybym do tego podszedł czysto logicznie, bez sprawdzenia w praktyce - sądziłbym dokładnie tak samo :)

  PRAKTYKA jest jednak następująca:

  - wipe data z poziomu stockowego recovery 3e działa tak jak w CWM - czyści /data Z WYŁĄCZENIEM /data/media

  - 3 plikowiec + repartition zamiata wszystko - łącznie z /data media, 1-plikowiec + repartition nie zamiata /data/media (testowane na XXELLA XEO), nie robi nawet zwykłego wipe (czyli wcale nie rusza /data)!

  Pełny 1-plikowiec z pitem również zamiecie dane bo rekonstruujesz wszystkie bloki, które tam się znajdują, a następnie wgrywasz na nie dane. To z zasady musi się usuwać bo jeśli wyrzucasz wszystkie partycje jakie są to dane również powinny wylecieć. No chyba, że SGS3 jest na tyle upośledzony [...]

  Upośledzony jest moim zdaniem ODIN i to celowo. Moja TEORIA (nie potwierdzona w 100%) jest taka, że to swoiste zabezpieczenie się Samsunga przed zabawami w repartition na "zwykłych" romach z Sammobile i jeśli ODIN wykryje mix wszystkich partycji w polu PDA - repartition się NIE ODBYWA nawet, gdy jest zaznaczone

  Trochę kłoci się to z wyidealizowaną logiką, ale takie są FAKTY JustArchi - uwierz mi na słowo albo zrób doświadczenie :)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  JustArchi

  A ja z kolei tym razem również nie podważam niczyjego zdania bo już nie raz przekonałem się o ułomności Odina i m.in dlatego też proponuję wystrzegać się go jak ognia.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  alexndr

  Dla użytkowników oryginalnych, nie modowanych romów to jednak jedyne sensowne narzędzie (np dla mało doświadczonego użytkownika, który zagląda tutaj tylko o to aby zdebrandować lub zaktualizować oficjalny rom) :) i jedyne, które w razie wystąpienia problemów przy w/w czynnościach nie spowoduje utraty gwarancji "przez nieuwagę / niewiedzę"

  Edytowane przez alexndr

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x