Skocz do zawartości
kamyker

Początki, Android = ?

Rekomendowane odpowiedzi

Niech ktoś opisze co trzeba znać (jakie języki), aby zacząć "zabawę" z programowanie na Androidzie. Słyszałem, że Java, nie J2ME, ale bardziej Java SE (ale nie wszystko), PHP, XML itp. . I teraz pytanie o książki, gdzie można dowiedzieć się o wersji SE. Z tym chyba będzie problem, to może inaczej:

Co Android wykorzystuje (albo nie wykorzystuje) z Javy? Chodzi mi o to, że podczas czytania chciałbym pominąć informacje, które w odległej przyszłości okażą się zbędne(np. Swing).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gzajac
    Niech ktoś opisze co trzeba znać (jakie języki), aby zacząć "zabawę" z programowanie na Androidzie. Słyszałem, że Java, nie J2ME, ale bardziej Java SE (ale nie wszystko), PHP, XML itp. . I teraz pytanie o książki, gdzie można dowiedzieć się o wersji SE. Z tym chyba będzie problem, to może inaczej:

Co Android wykorzystuje (albo nie wykorzystuje) z Javy? Chodzi mi o to, że podczas czytania chciałbym pominąć informacje, które w odległej przyszłości okażą się zbędne(np. Swing).

Przede wszystkim TRZEBA znać ANGIELSKI. Jak znasz to Android Developers i tam jest wszystko napisane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do Javy z książek polecił bym "Thinking in Java". A co musisz znać? Tak naprawdę, to składnię języka + pojąć o co chodzi w modelu obiektowym. Jeżeli jeszcze nigdy nie programowałeś, to dobrze też załapać, o co w tym całym programowaniu w ogóle chodzi! :P W sumie równie dobrze możesz do tego użyć kursów Javy w internecie :). Książki niewiele wnoszą ponad to w zakresie znajomości samego języka.

A jak już będziesz wiedział jak się programuje, to potem musisz opanować API Androida. I do tego przyda się wspomniana przez gzająca strona oraz ew. fora w internecie w celu rozwiania wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czytałem że, Core Java jest lepsza od TiJ. Z moim angielskim jest średnio tzn. większość rozumiem a ze słownikiem (używam Longmana z płytki) to wszystko, choć czytanie dużej książki byłoby udręką i na pewno mało bym zapamiętał. Na wakacjach uczyłem się trochę C++.

Zacząłem czytać Core Java. Czytać obie części? Jakie tematy pominąć?

Do czego używa się XML w programowanie na Androida? XML się wyświetla, a Java "steruje"?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Android 2. Tworzenie aplikacji. - jedyna dostępna książka o programowaniu w androidzie (+ niektóre wydania SDJ, wykłady po poslku) Jest to tłumaczenie z angielskiego wydania TU_NAZWA, ale też jest wersja anglojęzyczna prostszej w zrozumieniu (Beggining Android 2 - prostrsza w zrozumieniu)

Z tego co kiedyś czytałem: XML to szkielet - layout (VIEW?) a w Javie programujesz docelowo aplikację (Activities, Services, Intents itd.).

A w C++ korzystałeś z obiektowości?

Edytowane przez Gabrielx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie korzystałem z obiektowość albo sam o tym nie wiem :). Umiem tylko te najłatwiejsze rzeczy jak zmienne, pętle, funkcje, tablice, if, switch itp. Do klas nie doszedłem, dlaczego??? Nie wiem jakoś przestałem czytać o C++ (brak czasu). Mam tysiące pytań dotyczących programowania ale najpierw przeczytam o Javie potem o Androidzie i moge zaczynać ;D.

PS. Ooo przypomniało mi się: przestałem czytać o C++ bo uczyłem się modelowanie w 3ds max teraz jestem całkiem dobry :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gzajac
    Czytałem że, Core Java jest lepsza od TiJ. Z moim angielskim jest średnio tzn. większość rozumiem a ze słownikiem (używam Longmana z płytki) to wszystko, choć czytanie dużej książki byłoby udręką i na pewno mało bym zapamiętał

Już pisałem na tym forum chyba z 10 razy ale napiszę raz jeszcze. Do nauki Android'a polecam napisane b. łatwą angielszczyzną książki Marka Murphy'ego. Są dostępne obecnie 4 tytuły, subskrypcja na rok to 40$.

Co do tej jednej książki po polsku z Heliona, też pisałem o wrażeniach po jej lekturze (czytałem z czystej ciekawości bo nic nowego do mojej wiedzy nie wniosła). Jest napisana z błędami merytorycznymi. Da się z niej coś wynieść dla nowicjusza ale generalnie szkoda na nią kasy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo
    Zacząłem czytać Core Java. Czytać obie części? Jakie tematy pominąć?

Czytać i opanować pierwszą część. Z tego co pamiętam 2'ga jest już dość ściśle powiązana z j2se. Żeby połapać się w androidzie musisz opanować przynajmniej w stopniu dobrym:

Składnię języka - to kilka komend, ale trzeba to znać na blachę (if, for, while itp)

Model obiektowy Java - trzeba wiedzieć co to programowanie obiektowe, potrafić się nim posługiwać. Zakresy zmiennych, klasy, przekazywanie obiektów do zmiennych.

Podstawowe klasy Java i sposób korzystania z nich - String, List itp.

Reszty się douczysz w trakcie pisania czegoś na androida - jeśli tylko będziesz starał się zrozumieć kod, który przepisałeś z tutoriali.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi