Skocz do zawartości
JustArchi

tutorial [Kompendium Wiedzy] Odin | Bootloader | Recovery | Backup | ROM | Root | Sudden Death | EFS | IMEI

Rekomendowane odpowiedzi

Piwo.

Btw, sto lat temu, jeszcze przy zabawach z S1 czasem w tutorialach podawano info o konieczności ubicia wszelkich procesów Kiesa na kompie przed odpaleniem Odina. Obowiązuje to jeszcze? A może nie jest i nie było to istotne?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    total

Siema:)obserwuje Twój watek Archi teraz ten wątek(i xda hehe dla tych co wiedza:)) trochę stary kozaczysz trochę jesteś jak papaa google:)ale muszę powiedzieć ze robisz kawał dobrej roboty stary:)Więcej piwa dla niego:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kozer1976

Oczywiście możesz zaktualizować bootloader w każdej chwili, posiadając także custom rom.

Ja dokładnie to zrobiłem w dniu wczorajszym, miałem dotychczas jeszcze XELKC, teraz wgrałem MD2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    JustArchi

@lazyjones

Jeśli nie instalowałeś KIES'a to nie ma czego wyłączać, ponieważ nie jest on wymagany do działania Odina. Jeśli natomiast ktoś zainstalował to dla bezpieczeństwa może wyłączyć, ale Kies i tak nie powinien bez interakcji usera dotykać telefonu w Download Mode, więc jest to w miarę bezpieczne.

Dziś dodam artykuł o rootowaniu stocków (właściwą metodą) oraz repartycjonowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a jeszcze powiedzcie jak sprawdzić jaką mamy wersję bootloadera ?? czy gdy mamy najnowszy soft tj na dzień dzisiejszy MD2 to bootloader też jest aktualny?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    JustArchi

Wersję bootloadera możesz sprawdzić odczytując wartość ro.bootloader z poziomu custom recovery (Advanced => Report Error => log zrzucić na pc). Poza tym powinien gdzieś siedzieć w trybie serwisowym, a najłatwiej i najszybciej pobrać taki prosty programik => https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jphilli85.deviceinfo I odczytać wartość "Bootloader" (nie wymaga roota)

Flashowanie custom romów nie aktualizuje bootloadera, a flashowanie pure-stocków może, ale nie musi zaktualizować bootloadera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Mikio
    a jeszcze powiedzcie jak sprawdzić jaką mamy wersję bootloadera ?? czy gdy mamy najnowszy soft tj na dzień dzisiejszy MD2 to bootloader też jest aktualny?

Ja wrzuciłem MD2 i mi zaktualizowało bootloader.

Wysłane z mojego GT-I9300

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Matt23

Według mnie, to trochę wyolbrzymiasz i przesadzasz z niektórymi informacjami, a zwłaszcza co do poradnika Alexandra, bo jakoś nikomu się jeszcze nic złego z nim nie przytrafiło. Mówisz, że wchodzenie do DM na stockowym bootloaderze jest ryzykowne i może spowodować cegłę - poważnie, słyszałeś o takim przypadku? Coś nie chce mi się wierzyć, żeby to "ryzyko" było większe niż 1%, bo przecież "zwykły użytkownik" może się dostać do DM i miałby się niespodziewanie uceglić? Wiem, że telefon zaskakiwał użytkowników nie włączając się po nocnym ładowaniu, i nie był to znikomy odsetek, lecz nie zdarza się to teraz - a przynajmniej sprawa ucichła.

Nie chcę się wymądrzać, ale są to moje spostrzeżenia, które uważam za trafne.

Natomiast mógłbyś wyjaśnić sprawę bricka/cegły, bo już się gubię, kiedy jest 100-u procentowa cegła, a kiedy można "po ciemku" wejść do download mode i odratować fona, użyć unbricka, etc.

I takie zapytanko, czy sam proces wgrywania bootloadera jest w jakiś sposób bardziej ryzykowny, niż np. romu? Pomijam fakt możliwości zbrickowania fona, mam na myśli techniczne sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    esqiro

Jeśli nie instalowałeś KIES'a to nie ma czego wyłączać, ponieważ nie jest on wymagany do działania Odina. Jeśli natomiast ktoś zainstalował to dla bezpieczeństwa może wyłączyć, ale Kies i tak nie powinien bez interakcji usera dotykać telefonu w Download Mode, więc jest to w miarę bezpieczne.

Ja raz zapomniałem wyłączyć usług Kies'a przy wgrywaniu ROMu Odinem i flashowanie zakończyło się failem, załapałem bricka.

Na szczęście po wyłączeniu usług udało mi się wgrać 3-plikowca i działa ;)

@JustArchi, jeszcze pytanko: dlaczego metoda czyszczenia/debrandowania @alexandr'a jest niebezpieczna? Czy to właśnie czasem nie jest bezpieczniej wgrać na custom roma 3 plikowca niż 1 plikowca?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    JustArchi

@Matt23

Tak? To przeczytaj ten poradnik i informacje tam zawarte. Słyszałeś kiedyś, żeby Repartycjonowanie było potrzebne w celu wyczyszczenia danych na aktualnych partycjach? Uważasz to za bezpieczną metodę? Uważasz, że przy każdym czyszczeniu i wracaniu do stock powinienem repartycjonować swój telefon?

Nie chcę tutaj wywołać żadnej wojny - telefon należy do usera, który go kupił i niech robi z nim co mu się podoba. SGS3 jest Twój i się bawisz nim jak chcesz - tu nie mam nic do gadania. Mam natomiast coś do gadania, jeśli ktoś próbuje swoje metody "zabawy" wdrażać u innych "nieświadomych" userów.

Sprawa z SD ucichła bo powiedzmy sobie szczerze, że przez 98% czasu telefon był włączony jako system Android - używał kernela Androida. Natomiast zapewniam Cię, że jeśli zostawiłbyś telefon w niezabezpieczonym recovery lub DM, podłączony do ładowarki na czas ok. 7 dni to mógłbyś się baaardzo zdziwić. Chcesz być królikiem doświadczalnym? ;)

Pomyśl co lepsze - upewnić się, że wszystko jest na swoim miejscu i dmuchać na zimne czy niepotrzebnie ryzykować?

Brick mamy zasadniczo w dwóch przypadkach. Pierwszy przypadek do mechaniczne uszkodzenie któregoś podzespołu - pamięci wewnętrznej, płyty głównej, ramu, czegokolwiek. Wtedy telefon nie odpali się jak należy i tutaj nic nie pomoże. Natomiast "softwareowo" cegłe możemy mieć w zasadzie tylko w jednym przypadku - gdy bootloader ulegnie uszkodzeniu. Cały download mode zawiera się w bootloaderze - bootloader umiera -> nie ma download modea -> telefon się nie włącza -> brick. Natomiast uszkodzić bootloader można na parę sposobów - pierwszym z nich oczywiście jest wgranie "złego" bootloadera - uszkodzonego pliku, bootloadera z innego telefonu czy cokolwiek co bootloaderem "nie jest". Drugi przypadek to właśnie repartycjonowanie - jeśli zrepartycjonujesz telefon złym pitem (czyli dokładnie ta sama przypadłość co zły bootloader) to w tym momencie partycja z bootloaderem może ulec uszkodzeniu, czyli wracamy do punktu 1.

A przypadki gdy ktoś uwalił sobie telefon przy repartycjonowaniu? Na forum jest jeden, i bardzo mi z tego powodu przykro bo jestem pośrednio temu winien (w ogóle wspominając o metodzie repartycjonowania).

@esqiro

J/w. To czy rom jest 3-plikowcem czy 1-plikowcem nie ma w ogóle nic do rzeczy. Czemu?

tempik.jpg

Bo to nie jest istotne ile rzeczy składa się na rom, tylko co on ma w środku. Ten np. ma w środku bootloadera (sboot), a flashujemy go jako PDA. No i czy nasz Bootloader zostanie nadpisany? Owszem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi