Skocz do zawartości
JustArchi

tutorial [Kompendium Wiedzy] Odin | Bootloader | Recovery | Backup | ROM | Root | Sudden Death | EFS | IMEI

Rekomendowane odpowiedzi

@JustArchi ja zapytam o efs, bo szczerze mówiąc to nie robiłem jego backupa, ale po wgraniu siyah 1.9.1 (w calu wrzucenia miui v5 jako 2nd rom) pojawiły mi się dwa pliki bezpośrednio na karcie wew. (bez robienia kopii) efsbackup.tar - zawiera katalog efs i efsdev-mmcblk0p3.img.gz - zawiera efsdev-mmcblk0p3.img i teraz w/w pytanie czy to jest prawidłowy zestaw kopii zapasowej dla efs?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Lesterr
    czy to jest prawidłowy zestaw kopii zapasowej dla efs?

Dokładnie tak :)

Jeżeli nie jesteś pewien to skopiuj raz jeszcze katalog EFS i przerzuć sobie na komputer dla świętego spokoju.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Matt23

PITy dołączone do 3-plikowców zostały użyte przez autora poradnika, jak i osoby które dokonały zabiegu flashowania przede mną. To wyklucza możliwość użycia "złego" pita, bo: nawet jeśli byłby wadliwy, to w wątku na forum po chwili pojawiłyby się komentarze z pretensjami. Jak już wspomniałeś, znasz jeden przypadek uszkodzenia telefonu w powyższy sposób. Zakładając, że nie eksperymentujemy z własnymi kombinacjami plików ryzyko jest dosyć małe - co potwierdza ten jeden przypadek. Wprawdzie komputer może się zawiesić, etc., ale tutaj odsyłam do praw Murphy'ego ;)

Zgadzam się, lepiej zabezpieczyć telefon na wszelki wypadek, ale jeśli ryzyko jest naprawdę znikome, to nie uważam tego za rzecz priorytetową.

Kiedyś zadałem na forum pytanie na temat 3 i 1-plikowców. W odpowiedzi dostałem informację, że flashuje się 3-plikowcem z pitem, ponieważ pit tworzony jest pod 3 plikowce, a nie jedno. Nie wiem, jak to wygląda od technicznej strony.

PS. Kto ładuje telefon 7 dni?

PPS. Nie chce prowadzić do żadnej kłótni :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    JustArchi

@ZduneX25

EFS z dnia na dzień nie pada, ale znam przypadki w których nagle komuś IMEI wyleciał czy stały się różne dziwne rzeczy, więc lepiej się ubezpieczyć, nawet jeśli przez te wszystkie lata używania telefonu nigdy do tego efs backupa nie zajrzysz ;).

@Matt23

PIT nie może być "tworzony pod coś", ponieważ jest to layout partycji zapisany binarnie. Także to czy wrzucisz pita i rom 3-plikowy czy pita i rom 1-plikowy, czy pita i bootloader to naprawdę jest nieistotne.

Co do zabezpieczenia, to ja z kolei uważam, że akurat SD to przypadek szczególny i generalnie zawsze lepiej mieć aktualny bootloader/recovery/rom, a to że SD jeszcze "przypadkowo" istnieje to tylko potwierdza moją teorię. Nigdy nie wiesz co Samsung wrzuca w nowych wersjach i jak bardzo one się różnią między sobą, przede wszystkim w takich istotnych kwestiach jak bootloader czy kernel. Z racji, iż nie ma póki co żadnych wad używania najnowszego oprogramowania, a zalet jest mnóstwo to wychodzę z założenia, że warto dla samego przeświadczenia, że "jest najnowsze".

To własnie idąc Twoim tokiem myślenia powinieneś się zacząć przejmować metodą, której bronisz, bo uwierz mi że repartycjonowanie jest przynajmniej 2x bardziej niebezpieczne niż flashowanie bootloadera. Bootloader flashujesz bit po bicie (raw_write) w odpowiednie miejsce i zajmuje to mniej więcej pół sekundy, a jak repartycjonujesz to wyrzucasz wszystkie partycje, które masz ;).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    atkin

@up

Mała uwaga ...w pkt. o instalowaniu jest chyba mały bład :) mianowicie 2 razy napisałeś o zewnetrznej karcie w poz. 4 i 6 :) a wewnetrznej brak :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    JustArchi

@atkin

Wszystko jest na swoim miejscu, te punkty obowiązują "dodatkowo" userów, którzy mają rom na karcie external, a wszystkie pozostałe wykonują userzy w obydwu przypadkach, myślałem że to dość jasne ;).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    truna

@up

Mam pytanie.czy custom kernele typu yank, siyah itd. Tak samo chronią przed SD jak kernele wydane przez Samsunga?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@up

Oczywiście że tak. Z tego co dobrze pamiętam to yank to zrobił szybciej, niż kernele stock.

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    JustArchi

W gwoli ścisłości wszystkie kernele kompilowane ze źródeł Samsunga Update8 lub późniejszych zawierają SD fix v2. Update7 ma SD fix v1. Yank dla tego przykładu wydaje swojego kernela na stocki z najnowszego Update10, a zatem ma SD fixa.

---------- Post dołączono o 23:06 ---------- Poprzedni post napisano o 22:52 ----------

Rootowanie dodane, trochę zmieniłem "layout" poradniczka ;). Zaraz dodam repartycjonowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Archi czytam czytam i nie rozumiem, a trochę się znam, a i o .pit poczytałem. Dlaczego uważasz, że metoda 3-plikowca jest zła, przecież jest tam ten sam .pit dobrze rozumiem. Osobiście robiłem to 3 razy i nigdy nic się nie stało, ale to nie ma nic do rzeczy. Chodzi mi o to, że metoda 3-plikowca to jest tak .pit następnie bootloader, modem i csc. U Ciebie jest tak .pit, bootloader i recovery i rom. Więc gdzie jest ta różnica, jeżeli sami doszliście do wniosku, że ten .pit jest taki sam. Pytam bo nie wiem gdzie jest niebezpieczeństwo. Pit wgrywamy pierwszy. Ja zrobiłem tak metoda 3-plikowca. (Oczywiście od razu wszystko zaznaczyłem.) Więc po kolei pit bootloader modem csc, następnie wgrałem recovery i rom jaki tam ja uważam za dobry oraz jak już sobie wszystko na spokojnie poustawiałem zmieniłem bootloader na najnowszy. Reasumując mam wyczyszczony telefon jak dobrze rozumiem pitem, następnie najnowszy rom i bootloader. Gdzie jest ryzyko uwalenia, jak sam mówisz, że czy 1-pikowiec czy 3-plikowy rom to nie ma różnicy, a powtarzam sami doszliście do wniosku, że pit jest dla każdego ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi