Skocz do zawartości
magik-thc

Struktura Katalogów w Androidzie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Wszystkie smartphony z systemie andorid mają bardzo podobną do siebie strukturę katalogów. Jednak u różnych producentów czasem następują niewielkie zmiany. Najczęściej nie mają one większego znaczenia, a aplikacje radzą sobie z nimi bez najmniejszych problemów.

Podstawowa struktura dzieli się na:

/META-INF - tutaj znajdują się certyfikaty oraz instalacja ROMu

/system - tutaj znajduje się system, a w nim foldery

.../app - czyli miejsce aplikacji, których nie da się odinstalować w normalny sposób

.../bin - narzędzia systemowe

.../etc - pliki konfiguracyjne oraz dodatki systemowe

.../fonts - nasze czcionki systemowe

.../framework - tutaj znajdują się główne pliki odpowiedzialne za działanie systemu

.../lib - sterowniki systemowe

.../media - tutaj znajdują się dzwonki, dźwięki, wygaszacze, animacja startowa itp.

.../usr - tutaj znajdują wszystkie dodatkowe ustawienia systemu

.../vendor - folder, którego występowanie oraz zawartość zależy od producenta

.../xbin - dodatkowe narzędzia systemowe

/data - pliki wgrane do pamieci wewnętrznej, nie zawsze odnajdziemy ten folder u siebie.

Mamy jeszcze partycję boot.img, która łaczy jądro systemu z ramdiskiem.

Dodawanie własnych dzwonków do systemu

Pliki .mp3 lub .ogg wrzucamy do:

• /system/media/notifications jeśli jest to dzwonek powiadomienia

• /system/media/ringtones jeśli jest to dzwonek nadchodzącego połączenia

• /system/media/alarams jeśli jest to dźwięk budzika

Podmiana czcionki w systemie

W katalogu /system/fonts są m. in. pliki DroidSans.ttf i DroidSans-Bold.ttf. Jeśli chcemy zmienić standardową androidową czcionkę na coś innego, wystarczy wziąć jakąś czcionkę (oczywiście powinna być to TrueType, choć nie sprawdzałem tego i powinna obsługiwać polskie znaki), zmienić jej nazwę na takową i podmienić z tymi oryginalnymi.

Zmiana boot-animacji

Z różnych stron w Internecie można pobrać nietypowe animacje startowe, które mogą podmienić nudną i standardową animację dołączaną do naszego telefonu. Jeśli chcemy tego dokonać, to po pierwsze musimy ściągnąć odpowiedni rodzaj, a następnie upewnić się, że nasz ROM umożliwia takową podmianę (na pewno wszystkie ROMy z rodziny CyanogenMod i oparte na nich, a więc np. MIUI, na to pozwalają). Następnie pobrany plik nazywamy bootanimation.zip (jeśli jeszcze się tak nie nazywa) i wrzucamy do folderu /system/media oczywiście zastępując już tam obecny.

Gdzie są wszystkie ikonki znajdujące się w systemie, pasek notyfikacji itd.?

Są one w pliku /system/framework/framework-res.apk. Aby się do niego dostać, można zmienić rozszerzenie z .apk na .zip. Następnie otwieramy plik WinZipem i zaglądamy do folderu /res/drawable-xxx gdzię xxx oznacza oznaczenie ekranu, na jaki ikony są przygotowane (np. hdpi). Ikonki można podmieniać po prostu wrzucając je do okna WinZipu, bez rozpakowywania on je doda i zamieni.

Edytowane przez magik-thc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, mam pytanie. Czy jak wrzucę czcionki (chyba muszą być true type ?) do folderu /fonts to pokażą mi się w tel. w Wyświetlacz / Styl Czcionki ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lepiej szukaj czcionek do zainstalowania z plików apk.

Wysłane z SGS II | Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To zależy od gry. Przeważnie cały katalog gry instaluje się w Android>obb na Wewnętrznej pamięci (jeśli fon ją posiada) lub na SD. Wystarczy skopiować ten katalog na kompa, by po formacie SD ponownie wgrać na fona, i savy oraz ustawienia danej gry są te same jak przed skopiowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O tym folderze wiedziałem ale niestety save mi się nie zachował jak próbowałem przy grze kingdom Rush. Czy istnieje jeszcze jakiś inny folder za to odpowiadający?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pietr

Wie ktoś coś o partycji /preload ? Posiada ona prawie 0.5GB pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

witam

w którym katalogu User Files ew. są zapisywane kontakty i sms

lub w innym katalogu systemowym jak nie w tym

i czy jest sposób po recovery odzyskać te dane ,np. z poziomu aplikacji dla programistów

chodzi mi w jakim katalogu szukać pliku z kontaktami - jak on może się nazywać i w jakim formacie jest

to samo z SMS ,

i czym to odpalić by widzieć wszystkie ukryte pliki w systemie

bo pod czas podłączenia i ew przez normalne programy do zarządzania tel. nie widać wszystkich

i czy w Android Studio da się coś zarządzić w poziomu np konsoli lub wejść w strukturę plików itp .

Edytowane przez kendzior23

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zserty

Mam S2 na ori 4.1.2 zrootowanego. Chciałem wgrać nowa czcionkę jednakże podałem ścieżkę do czcionki na karcie SD. Po ponownym uruchomieniu telefon zatrzymuje się na napisie SAMSUNG i kręci jakby szukał czcionki. Z racji tego, ze karta nie jest jeszcze zainstalowana to nie może znaleźć tej czcionki.
Telefon formatowałem, jednak to nic nie dało, bo ścieżka jest zapisana z uprawnieniami roota więc jest tak jakby pierworodna.
Kto powie jak wejść w system androida z poziomu komputera i zmienić ręcznie ścieżkę do czcionki znajdującej się pamięci telefonu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi