Skocz do zawartości
Popiół

GemRB - silnik do gier Black Isle

Rekomendowane odpowiedzi

W markecie dostępny jest przeportowany silnik do gier Black Isle :) Już teraz każdy z Was może zagrać w legendy RPG takie jak Baldur's Gate 1/2 czy też Icewind Dale 1/2 oraz Planescape Torment! :D

Wymagania:

- ekran o rozdzielczości conajmniej VGA

- dość wydajny procesor

- zalecane 150MB możliwej pamięci RAM! (najlepiej 512MB, aczkolwiek mi na Milestone z 256MB działa dobrze i się nie wysypuje przy BG1. Problem może być w BG2 przy przechodzeniu w nowsze lokalizacje)

Gra wykorzystuje SDL pelya'i (znane z chociażby free heroes2) oraz OpenAL do dźwięku :-)

Do grania potrzebne są oryginalne pliki z gier (przekopiowana zainstalowana gra z komputera na urządzenie z Androidem). Następnie w pliku *.cfg, który powinien znajdować się po odpaleniu GemRB w /sdcard/app-data/net.sourceforge.gemrb/, należy zapisać poprawną ścieżkę do gry. Tam również trzeba wybrać grę, w którą będziemy grać :)

Odpalić ponownie GemRB i działa! :D

Link: http://www.appbrain.com/app/gemrb/net.sourceforge.gemrb

Jest możliwość instalowania oryginalnych modów przeznaczonych na PC, gdyż podmieniane są pliki gier, a nie silnika. (chociażby widescreen moda by grać w rozdzielczości panoramicznej) .

Mi BG1 działa zaskakująco płynnie, klatki spadają przy walce, ale nadal jest grywalnie. Nie ma problemu ze sterowaniem, trafianie nawet w małe guziki nie jest trudne. (to wszystko na milestone@1GHz z oficjalnym A2.1, na 2.2 powinno być tylko lepiej)

Jeśli ktoś ma problemy to pisać - ja miałem, ale Beholder oraz oryginalni twórcy GemRB pomogli :)

Zamieszczam małe FAQ:

1.

Q: Jakie wymagania ma GemRB?

A: To zależy od gry w którą będziemy grać. Autor programu zaleca 150MB wolnej pamięci RAM, nowoczesny procesor oraz rozdzielczość co najmniej VGA. Jednakże niektórzy na forum

udowodnili, że gra ruszy też na I5700 - niestety każda gra w takiej konfiguracji będzie wyświetlać tylko połowę pikseli i będzie wolno chodzić. LINK: http://forum.android.com.pl/f130/icewind-dale-na-spicy-krok-po-kroku-39292/ (dzięki Pionner)

W praktyce do BG1 oraz Planescape: Torment wystarczy 256MB ramu - gry działają dobrze, są mniej pamięciochłonne.

Do gry w nowsze produkcje takie jak BG2 zaleca się stosować 512MB i więcej - gdyż w innym przypadku podczas cutscenek gra się wysypuje i wyłącza(sprawdzone przeze mnie na MM).

Jeśli chcemy mimo wszystko grać, jest sposób aby to ominąć: należy wczytywać grę przed każdą cutscenką na PC i zapisywać po(a następnie przenieść do telefonu) lub tez usunąć je poprzez odpowiedniego moda. To mimo wszystko nie daje gwarancji stabilności przy przechodzeniu do nowych lokalizacji.

2.

Q: Ściągnąłem GemRB - co dalej?

A: Uruchom aplikacje. Powinna ona "ściągnąć" data.zip i rozpakować dane do katalogu /sdcard/app-data/net.sourceforge.gemrb/

Następnie kopiujemy katalog z zainstalowaną grą (z komputera) na pamięć telefonu.

Wchodzimy do /sdcard/app-data/net.sourceforge.gemrb/ i otwieramy plik GemRB.cfg jako tekst, by go z edytować(możemy to zrobić w telefonie za pomocą dowolnego eksploratora plików).

3.

Q: Podczas ściągania data.zip wyskakuje error, o co chodzi?

A: Jest to sporadyczny bug SDL. Aby go uniknąć, należy rozpakować dane manualnie do katalogu /sdcard/app-data/net.sourceforge.gemrb/

Link do starej nieaktualnej wersji: http://rapidshare.com/files/437613103/gemrb_pliki.rar (dzięki Yavriel)

nowy link: http://www.przeklej.pl/plik/gemrb-pliki-0-6-3-2-zip-0027io89q40i (dzięki ponownie Yavriel)

4.

Q: Jak skonfigurować poprawnie plik konfiguracyjny GemRB.cfg?

A: Ustawiamy tam "typ gry" w którą będziemy grać: do wyboru bg1, bg2, tob, iwd, how, iwd2, pst. Po skrótach można się domyśleć - wszystko jest opisane w pliku. Domyślnie ustawione jest bg2. Aby zmienić, należy wyedytować linijkę GameType i po = wpisać skrót gry.

Następnie należy ustawić katalog z grą (Game Paths)

np. GamePath=sdcard/bg/

CD1=sdcard/bg/

Kropka przed ścieżką oznacza, że odwołujemy się do katalogu w którym znajduję się plik konfiguracyjny (./bg/ to inaczej /sdcard/app-data/net.sourceforge.gemrb/bg/)

UWAGA: w przypadku gry zainstalowanej z wersji DVD, katalog do CD jest taki sam jak do samej gry. W przypadku CD, prawdopodobnie będą to oddzielne katalogi (wymaga weryfikacji, niech ktoś mi da znać jak jest na prawdę)

5.

Q: Mam czarny/niebieski ekran po załadowaniu gry +kursor. Czemu nie działa?

A: Masz prawdopodobnie źle ustawioną ściężkę(i) do płyt CD w pliku GemRB.cfg, musisz ją/je poprawić.

6.

Q: Jak używać w grze prawy przycisk myszy, gdy dotykiem mogę tylko używać funkcji lewego przycisku?

A: Musisz zmienić ustawienia. Podczas uruchamiania GemRB przez chwilę można przejść do konfiguracji (Change Device Configuration) . Tam zmieniamy opcję lewego przycisku myszy(Left mouse click) - najlepiej zostawić jak jest, a następnie pojawi się opcją do przypisania funkcji pod prawy przycisk myszy(Right mouse click): wybór zostawiam już do was :)

7.

Q: Jak zmienić rozdzielczość?

A: W BG1 oraz Planescape'ie nie ma takiej opcji, aczkolwiek istnieją mody takie jak widescreenmod. Generalnie rozdzielczość zmieniamy w pliku GemRB.cfg. Gdy chcemy rozdzielczość panoramiczną, musimy zastosować odpowiedni mod.

8.

Q: To czy można zainstalować mody do gier?

A: Tak. Mody dotyczą plików gry, a nie samego silnika. Wszystkie mody działające na PC będą też działać w GemRB.

Jeśli macie więcej pytań lub chcecie coś dodać/poprawić, proszę pisać w temacie :)

Edytowane przez Popiół

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    troyan

U mnie po włączeniu w lewym górnym rogu jest napisane "Initializing" i na tym stoi. A jak te gry wrzucić? Cały folder baldura przekopiować na kartę?

Z initializing sobie poradziłem. Zamiast zjechać na dół i nacisnąć ok, to nacisnąłem wstecz. :P

U mnie to nie chce działać. Niby poprawnie podałem ścieżkę do gry, ale po odpaleniu wraca mi na pulpit.

Edytowane przez troyan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jaka gra? BG 1 czy 2? Gdzie ja skopiowales oraz czy na pewno podales dobra sciezke? :) Moze zapomniales zmienic gre w cfg? Bo domyslnie wpisane jest bg2

Rozdzielczosc najlepiej zostawic 640x480.

Jak wroce do domu to skopiuje dla pokazania swoj plik konfiguracyjny.

P.S. tak, nalezy skopiowac caly folder z gra do telefonu

@ tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    troyan

Jakbyś mógł napisać dokładną ścieżkę gdzie wrzuciłeś grę + wkleić swój config to byłbym bardzo wdzięczny. Chcę pograć w baldurs gate 2. Mam sgsa, bez karty pamięci, więc grę wrzuciłem do pamięci wewnętrznej do ścieżki:

./sdcard/bg/ i taką samą ścieżkę napisałem w configu. Wybrałem że jest do baldurs gate 2 i zapisałem. Po odpaleniu programu coś przez chwilę robi po czym wychodzi do pulpitu. Wg alogcat jest problem z konfiguracją.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gret

zaraz sie zabieram za testowanie, heh a ostatnio myslalem zeby sobie w baldura zagrac :DDDDDDDD

edit:

zainstalowalem GemRB skopiowalem ID2 do folderu /sdcard/app-data/net.sourceforge.gemrb/

ale jak uruchamiam ten program to nie ma tam zadnych opcji zeby wybrac sciezke do gry, moge tylko wybrac cos z dzwiekiem i ustawic sterowanie

Edytowane przez gret

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Jakbyś mógł napisać dokładną ścieżkę gdzie wrzuciłeś grę + wkleić swój config to byłbym bardzo wdzięczny. Chcę pograć w baldurs gate 2. Mam sgsa, bez karty pamięci, więc grę wrzuciłem do pamięci wewnętrznej do ścieżki:

./sdcard/bg/ i taką samą ścieżkę napisałem w configu. Wybrałem że jest do baldurs gate 2 i zapisałem. Po odpaleniu programu coś przez chwilę robi po czym wychodzi do pulpitu. Wg alogcat jest problem z konfiguracją.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Masz źle ścieżkę podaną, musi być bez kropki na początku. Kropka na początku oznacza, że działasz w folderze w którym znajduję się plik konfiguracyjny. Jak ją usuniesz to powinno być ok.

zaraz sie zabieram za testowanie, heh a ostatnio myslalem zeby sobie w baldura zagrac :DDDDDDDD

edit:

zainstalowalem GemRB skopiowalem ID2 do folderu /sdcard/app-data/net.sourceforge.gemrb/

ale jak uruchamiam ten program to nie ma tam zadnych opcji zeby wybrac sciezke do gry, moge tylko wybrac cos z dzwiekiem i ustawic sterowanie

Po odpaleniu GemRB i po ustawieniu wszystkiego (oraz zatwierdzeniu poprzez OK), program sam powinien rozpakować data.zip. Po tej operacji w katalogu który podałeś, powinien znaleźć się plik konfiguracyjny *.cfg. Poprzez jego modyfikację ustalasz katalog(ścieżkę) do gry. Wszystko w pliku konfiguracyjnym jest rzetelnie opisane, ciężko nie znaleźć ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gret
    Masz źle ścieżkę podaną, musi być bez kropki na początku. Kropka na początku oznacza, że działasz w folderze w którym znajduję się plik konfiguracyjny. Jak ją usuniesz to powinno być ok.

Po odpaleniu GemRB i po ustawieniu wszystkiego (oraz zatwierdzeniu poprzez OK), program sam powinien rozpakować data.zip. Po tej operacji w katalogu który podałeś, powinien znaleźć się plik konfiguracyjny *.cfg. Poprzez jego modyfikację ustalasz katalog(ścieżkę) do gry. Wszystko w pliku konfiguracyjnym jest rzetelnie opisane, ciężko nie znaleźć ;)

tak tak tylko ja myslalem ze ten plik sie konfiguruje z poziomu telefonu

btw teraz juz po ustawieniu wszystkiego kiedy odpalam ten program wyswietla mi "raczke" i zielonego androida w lewym gornym rogu na czarnym tle, moge jedynie wprowadzic tekst po kliknieciu na tego androida i poprzesuwac ta "raczke"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz go konfigurować z poziomu telefonu za pomocą dowolnego file explorer'a :) Otwierasz plik jako plik tekstowy.

Zielony robot na ekranie służy tylko do wywołania klawiatury ekranowej. Z początku powinny lecieć filmiki z gry, które można minąć zwykłym kliknięciem - wierzę, że to już robiłeś. Nie mam zielonego pojęcia czemu nie działa. Dzisiaj będę próbował odpalić BG2 i sprawdzę czy działa...

Proszę, podeślij swój plik konfiguracyjny, sprawdzę czy z nim wszystko OK. Ewentualnie jak nic nie pomoże to powiadomię twórcę programu o problemach :) Gra narazie wiem, że była przetestowana na Milestone oraz Desire HD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    troyan

U mnie to dalej nie działa, usunąłem . z początku ścieżki i dalej po włączeniu programu i naciśnięciu OK wychodzi do pulpitu. Właśnie instaluje Icewind Dale 2, zobaczymy jak będzie.

Edytowane przez troyan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gret

uruchomilem bg2, tworzenie postaci przeszedlem ale pograc nie pogram mam niebieski ekran i jak w cos klikne to mi wywala do pulpitu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi