Skocz do zawartości

Wykryliśmy, że używasz AdBlocka  :emo_im_sad:

Proszę, dodaj nas do wyjątków:) Wyświetlamy jedynie ładne, idealnie dopasowane reklamy - żadnych wyskakujących okienek czy wideo! Reklamy to jedyne źródło utrzymania naszej społeczności.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak to zrobić. Dziękujemy!

Wynegocjowaliśmy najlepszą ofertę tylko dla użytkowników Forum Android.com.pl! Czytaj więcej.. ×
StagG

Ładowanie baterii większym napięciem niz zalecane - dyskusja, ryzyko

Rekomendowane odpowiedzi

StagG

Witajcie,

Chciałbym poruszyć temat, na który mało kto zwraca uwagę - napięcie wyjściowe ładowarki, a zalecana przez producenta baterii max wartość tegoż napięcia.

Zauważyłem dziwną kwestię, z którą chciałbym się z wami podzielić i otrzymać wskazówki:

Otrzymałem wczoraj z amazonu, wydawało mi się - dobrą baterię do mojego telefonu. 18mc gwarancja, taka sama pojemność jak oryginalna etc ( Anker® 2200mAh Li-ion Battery For Samsung Galaxy S3: Amazon.co.uk: Electronics )

Co ciekawe po wyjęciu z pudełka okazało się, że na baterii jest napis:

"Warning! Do not charge the battery with voltage higher than 4.35V. Please check your charger before charging"

co w wolnym tłumaczeniu znaczy:

"Uwaga! Nie ładuj baterii napięciem większym niż 4.35V. Proszę sprawdź swoją ładowarkę przed ładowaniem."

tymczasem wszystkie oryginalne samsungowe ładowarki, czy to ścienne czy samochodowe, ładują napięciem 5V (sprawdzałem uniwersalne, dedykowane do S3 oraz note II 0.7,1.0 i 2.0A).

Pomyślałem - fajnie, 10 funtów w (...). Napisałem maila do amazonu z prośbą o wyjaśnienie. Dostałem obszerną odpowiedź z informacją, że odpowiedni dział zweryfikuje ten produkt, prośbą o utylizację baterii na własną rękę gdyż jest potencialnie niebezpieczna oraz informację o zwrocie kasy. Nie minęło kilka h a bateria przestała być dostępna w sprzedaży.

I w sumie na tym można by zakończyć, a tworzenie wątku mogło wydawać by się bezsensowne, gdyby nie jedna rzecz:

Przy wkładaniu z powrotem ORYGINALNEJ samsungowej baterii do telefonu zauważyłem, że jest na niej dokładnie taki sam napis tyle, że po koreańsku/chińsku (dlatego może mało kto na to zwraca uwagę). Wynika z tego, że nawet oryginalną baterię nie można ładować napięciem nie większym niż 4.35V!

Jestem ciekaw, czy u innych producentów sprawa wygląda tak samo?

I teraz pytanie za 100 punktów - czy jest jakieś ryzyko podczas ładowania takiej baterii ładowarką 5.0V, skoro wszyscy użytkownicy oryginalnych baterii i tak ładują napięciem większym, niż teoretycznie dozwolone?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Matt23

Dla mnie odpowiedź jest tak oczywista, że aż nie rozumiem, skąd takie pytanie. Taką ładowarką możesz ładować swoją baterie, bo jeśli Samsung daje ładowarkę o napięciu 5V, a baterię z 4,35V, to nie ma innego wyjścia, niż ładowanie w ten sposób.

Przecież gdyby nie było to bezpieczne, to ładowarka o wyższym napięciu, nie byłaby standardowo dołączana do telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    StagG

Wiesz, może zmyliła mnie tak daleko idąca reakcja ze strony amazonu... A lepiej się upewnić, niż jakby mi bateria miała wybuchnąć ;) Pracownik samsunga właśnie mi napisał:

Tomasz Michalski Tue, 6/4/2013 04:51:18 pm

Nie ma żadnego ryzyka. Problem pojawi się w momencie, gdy podłączy Pan ładowarkę o mocy 10-12 V. 5V to za mało, by uszkodzić baterię.

Ale nadal mnie ciekawi jak to wygląda u innych producentów i po co piszą na baterii max 4.35 skoro dają charger z 5V.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możliwe, że zawyżanie napięcia służy szybszemu zużyciu baterii? Z punktu widzenia producenta by się to opłacało.

Wysłane z mojego WT19i za pomocą Tapatalk.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    GSAW

A sprawdzałeś napięcie podczas ładowania czy tylko bez obciążenia?

No ale jeżeli pracownik Samsunga piszę "o mocy 10-12 V. " to ja nie mam pytań...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekaw jestem czy po podłączeniu 12v padłaby tylko bateria czy płyta główna też.

Pytam bo ostatnio widziałem na allegro ace 2 do którego podłączono 12v i nie dawał żadnej oznaki życia potem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już 7-8V jest w stanie zabić telefon bez baterii. Z bateria około 12V ale nienaładowaną przy naładowanej jest mniej. Na 5V normalnie może działać bez baterii bez żadnych problemów. Pytałem znajomego pracującego w serwisie telefonów.

Wysłane z mojego WT19i za pomocą Tapatalk.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

Elaborat umieściłem w spojlerze na dole, co by nie kuło w oczy ;)

@Stag: Zasilacz 5V zasila bezpośrednio telefon, a nie ogniwo. To telefon później przekształca te ~5V na ~4,2V.

Zatem informacja na ogniwie o tym napięciu 4,35V dotyczy samego ogniwa.

@pitasss10: Raczej ma uszkodzone obwody wewnętrzne. Przy takiej elektronice 12V wymusza przepływ prądu, który niszczy w sumie każdą elektronikę. Obwód wejściowy jest pomyślany na 5V, podczas gdy reszta jest pomyślana na działanie przy niższych napięciach.

@ssssss-94: Spora część telefonów (jeżeli nie wszyskie) jednak wymaga obecności ogniwa do działania. Telefon komórkowy to nie notebook i raczej jest pomyslany do pracy z dala od gniazdka.

Granica która uszkadza obwody telefonu nie jest sztywno ustalona, ale generalnie telefony do ~6V z zasilacza powinny wytrzymywać.

Po kolei. To również odpowiedź do pierwszego postu.

Ta informacja ma odniesienie do ładowania "poza ustrojowego". Tzn. ma zastosowanie wtedy gdy ogniwo jest ładowane poza obwodem urządzenia mobilnego. Istnieją ładowarki biurkowe, do których ogniwo jest podłączane bezpośrednio.

Zasilacz 5V zasila urządzenie mobilne, a nie ogniwo. Z tych 5V jest wewnątrz urządzenia napięcie redukowane do ~4,2V. Może to robić stabilizator napięcia DC/DC typu step-down. Co bardziej pomyślane urządzenia mobilne kontrolują inne aspekty ładowania jak prąd ładowania, temperatura ogniwa, kondycja ogniwa raportowana przez jego wewnętrzny układ.

Teraz ważne. W stanie jałowym ten zasilacz może mieć wyższe napięcie, o ile nie spowoduje uszkodzenie układów wewnętrznych. Jeżeli w stanie jałowym zasilacz ma te ~6V to uważam, że jeszcze nie jest źle.

Gdyby ładować wyższym napięciem niż normalne, to istniałoby potencjalne ryzyko uszkodzenia ogniwa. Co się dokłanie wtedy dzieje, nie sprawdzałem i nie chcę sprawdzać.

Przede wszystkim przy ładowaniu równie ważnym (jeżeli nie ważniejszym) jest prąd ładowania ogniwa.Dla ogniw Litowych (Litowo-jonowych i Litowo-polimerowych) typowy prąd ładowania wynosi 2/10 pojemności nominalnej, co powinno skutkować około 5 godzinnemu porocesowi ładowania.

Wyższe wartości prądu ładowania powinny wymagać kontroli temperatury ogniwa.

Gdyby ogniwo się przegrzało, to istnieje możliwość "spuchnięcia" takiego ogniwa z możliwością jego rozszczelnienia. W konsekwencji może dojść do zapłonu elektrod Litowych, przy czym ten płomień nie da się ugasić wodą!

Zaznaczam tylko, że to przypadek ekstremalny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    StagG
    A sprawdzałeś napięcie podczas ładowania czy tylko bez obciążenia?

No ale jeżeli pracownik Samsunga piszę "o mocy 10-12 V. " to ja nie mam pytań...

Sprawdziłem napięcie wyjściowe ładowarki na niej (na każdej jest wybity numer seryjny, napięcie wejściowe/wyjściowe i moc ładowania w "A"). Sprawdziłem: Ładowarkę dołączoną do S3 - 5.0V 1.0A, ładowarkę z note 2 z której obecnie korzystam - 5.0V 2.0A, uniwersalną ładowarkę samochodową samsung - 5.0V, 0.75A, i ładowarkę samochodową do note 2 - 5.0V/1.0A.

Mam w prawdzie batery widget monitor pro, ale nigdzie tam nie widzę wskazania mocy wyjściowej która dociera do baterii. Jest tylko pokazane ogólne napięcie baterii w danym momencie, które spada wraz z spadkiem %.

@Tom91

No toś chłopie już rozwiał wszystkie możliwości ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

@Stag: Jedna mała uwaga. Jednostkę prądu oznacza się symbolem "A" (Amper). Wyraża ona przepływ ładunków w jednostce czasu.

Na zasilaczach/ładowarkach jeżeli tą jednostką jest poprzedzona liczba, to oznacza maksymalny prąd ciągły obciążenia.

Moc elektryczną wyraża się w Watach [W] i jest to iloczyn prądu oraz napięcia.

Z kolei korzystając z prawa Ohma można znaleźć inne wyprowadzenia na obliczenie mocy, ale to już jest przydatne do analizy obwodów.

Żeby tylko rozwiać wątpliwości jakie mogą jeszcze powstać.

Żadne urządzenie nie pobiera takiego prądu jakie jest podane na zasilaczu czy ładowarce.Prąd pobierany przez urządzenie zależy po pierwsze od tego do czego jest podłączone, po drugie od samego urządzenia.

Specyfikacja USB przeiduje traktowanie żródła jako zasilacza przez takie urządzenie wtedy, kiedy są zwarte piny danych od strony tegoż urządzenia. Wtedy urządzenie samo decyduje o pobieranym prądzie.

W innym przypadku (najczęściej wtedy gdy jest podłączone do komputera) takie urządzenie nie może pobierać z lini 5V więcej niż 500mA. Oczywiście o rozdziale prądu może zadecydować kontroler USB hosta (czyli najczęciej komputer).

Edytowane przez tom91

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi