Skocz do zawartości
StagG

Waze - Społecznościowa nawigacja i traffic - Amerykański "Yanosik"

Rekomendowane odpowiedzi

metaal

Witam

Aplikacja mogła by się dobrze rozwijać. Warunek więcej użytkowników.

No ale my chcieli byśmy alikacji darmowych, od których możemy coś wymagać nic nie dając w zamian.

A może to być świetny konkurent NaviEksperta i do tego darmowy. Ale to zależy od użytkowników.

Postrufka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie miałem okazję pojeździć na tej navi i muszę powiedzieć że całkiem dobrze sobie radzi, interfejs miły dla oka mapa też w miarę dobrze poukładana, brakuje trochę komunikatów w j.Polskim no i ludzi którzy z niej korzystają.

Gdyby nie to że ogólnie mało osób z niej korzysta była by to chyba najbardziej dokładna navi na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    cholek3

Projekt jest prosty w swoim wykonaniu, ale jednak widzę parę wad. Używam jej po anglii, gdzie społeczność wciąż jest dość mała. Sam zacząłem nie tylko nagrywać trasy ale także edytować mapy. Minusy jakie zauważyłem, to:

- Czasami niedokładność map, tzn. jeździłem trasami już wcześniej nagranymi przez kogoś innego, a ja mimo wszystko nagrałem prawie identyczną mapę, tzn czyjaś trasa była równoległa do mojej. Zwalam tutaj winę na niedokładność gps urządzenia.

- Podczas edytowania map również zauważyłem, że są managerowie map, czyli osoby odpowiedzialne za dany region. Przez nich nie można usunąć dróg (oni muszą się na to zgodzić), które zostały źle nagrane, co w niektórych miejscach powoduje wręcz chaos. Choć ma też to swój plus w sumie, bo jakiś idiota może usunąć całą drogę tak dla hecy.

- Sam już edytowałem parę map, ale później na moim telefonie to się nie pojawia (wciąż nie ma tych dróg). Trzeba na nowo "wczytać" dany region?

Fajnie by było, gdyby można było użyć google maps jako tło do rysowania map, ale to na pewno wyklucza całą ideę Waze no i praw autorskich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

- Sam już edytowałem parę map, ale później na moim telefonie to się nie pojawia (wciąż nie ma tych dróg). Trzeba na nowo "wczytać" dany region?

Drogi nie są dostępne od razu w nawigacji, trzeba zaczekać do synchronizacji map (chyba raz na tydzień). Wtedy:

a) Waze powinno samo Ci zaktualizować mapy jeśli będziesz miał tamtędy jechać,

b) Możesz w menu "transfer danych" (czy jakoś tak) wybrać aktualizację map regionu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Makabi

Staram się używać tej nawigacji jak najczęściej, bo jestem wielkim entuzjastą tego projektu!

kilka dni temu firma została kupiona przez Google za ponad miliard dolarów (!), sądzę więc, i mam dużą nadzieje, ze wkrotce również w Polsce zacznie jej używać coraz więcej osób.

---------- Post dołączono 24-06-13 o 12:15 ---------- Poprzedni post napisano 23-06-13 o 15:28 ----------

I krótko o tym, dlaczego warto używać:

• przede wszystkim za połączenie świadomej aktywności użytkowników (dodawania raportów na temat warunków jazdy, natężenia ruchu, obecności policji, poprawianie map) i automatycznego zbierania informacji z aktywnych urządzeń do obliczania najlepszej trasy.
    • prosty interfejs, całość w języku polskim, spora swoboda konfiguracji ustawień zgodnie ze swoimi potrzebami.
    • bardzo ciekawa (i poprawiająca się) integracja z Facebookiem, której nie widziałem w innych programach. M.in. automatycznie dodaje do listy punktów użytkownika miejsca wydarzeń na Facebooku; umożliwia kontakt ze znajomymi z Facebooka, którzy używają aplikacji, w tym z gośćmi danego wydarzenia, gdybyście chcieli się zabrać razem.
    • bardzo fajny motyw zbierania punktów i rozwijania profilu (dzięki dodawaniu raportów, przejeżdżania kolejnych kilometrów i in. "osiągnięć").

Nie zrobiłem z aplikacją wielu dłuższych tras poza miasto, ale podczas tych kilku było w porządku, nie miałem zarzutów do prowadzenia przez nawigację.

Poprawione powinno zostać wyszukiwanie (ale teraz, po fuzji z Google to się na pewno zmieni na plus). Aplikacja jest troszkę zasobożerna (bateria i dane z sieci komórkowej).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    croul

Polecam z całego serca. Nie dość ze nawigacja to jeszcze bardzo sympatycznie spolecznosciowa :)

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

Już wcześniej przeglądałem ten system, i o Waze mogę powiedzieć że w ogólnie raczkuje w naszym regionie.

Rysowanie nowych tras i dodawanie nowych obiektów do map bywa kłopotliwe.

Kwestie społecznościowe mnie akurat nie interesują.

Jako komunikator drogowy. Dla pojazdów ciężarowych i autobusów nie widzę zastososowania takiego jak dobrze stosowany Yanosik.

Plusem jest możliwość umieszczania informacji o robotach drogowych oraz o zatorach drogowych. Tego konkurentowi zdecydowanie brakuje.

Co do planowania tras nie oceniałbym systemu, który jeszcze nie ma wyrysowanych 50% dróg publicznych.

W miastach jest z tym lepiej, bo były organizowane akcje przejazdu i wyrysowywania. Poza miastami jest różnie lub nawet braki i ubytki.

Dziwi mnie, że Waze nie wykorzystał map OpenStreet, które nasz kraj mają lepiej wyrysowany niż Waze. Wygląda to tak jaby firma chciałaby mnieć najmniejsze zaangażowanie we wprowadzanie map.

Tu się pojawia niebezpieczeństwo zadziałania algorytmu "po Amerykańsku" co nie musi odpowiadać polskim realiom.

Podsumowywując. Waze w Polsce wciąż nie można używać jako wiodącego systemu. Jendak bez wkładu użytkowników jest po prostu martwy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    croul

No tak, ja waze akurat używam w UK i z mapami nie ma najmniejszego problemu. A jeśli chodzi o Polskę to biorąc pod uwagę za jakie pieniądze został przez Google kupiony to sądzę że mapy googla będą tam zaimplementowane a wtedy może to być bardzo poważny gracz na rynku nawigacji.

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Lupus82

Zacząłem testować tą nawigację. Narazie na krótkiej trasie w mieście. Ładnie wygląda, fajna trasę mi wybrał,a jak zmieniłem z uwagi na korki trasę to momentalnie wyliczył notes trasę

Wysłane z mojego LG-P760

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi