Skocz do zawartości

Wykryliśmy, że używasz AdBlocka  :emo_im_sad:

Proszę, dodaj nas do wyjątków:) Wyświetlamy jedynie ładne, idealnie dopasowane reklamy - żadnych wyskakujących okienek czy wideo! Reklamy to jedyne źródło utrzymania naszej społeczności.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak to zrobić. Dziękujemy!

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę was o pomoc w wyjaśnieniu, jak chłop krowie na rozdrożu, jak należy się rozliczać ze sprzedaży płatnych aplikacji z google play. Zatrudniłam biuro rachunkowe, ale mam wrażenie, że są nieporadni :mad:

Nie jestem vatowcem, zaś muszę prowadzić ewidencję sprzedaży. Moje pytania (i weryfikacja tego co mi powiedziano w biurze rachunkowym):

1. Po każdym dniu mam wpisać liczbę ściągnięć płatnych aplikacji a w dniu przelewu wystawić rachunek googlowi. W rachunku mam wprowadzić nazwę firmy, adres i NIP. Czy też tak robicie? Na jakie dane wypisujecie rachunek?

2. Google bierze prowizję za przeprowadzoną transakcję. W biurze mi powiedziano, że jest to pośrednictwo sprzedaży i od tego muszę odprowadzić podatek. Czyli płacę 30% prowizji i od tej kwoty dodatkowo 23% vatu do naszego państwa :zdziwko: Ponadto muszę złożyć deklarację podatku VAT R. I ponownie, czy też przechodziliście taką ścieżkę?

W moim mieście niestety nie ma biur rachunkowych, które miałyby doświadczenie w rozliczaniu płatnych apek. Dlatego bardzo proszę o pomoc, jakieś wskazówki.. cokolwiek :)

Edytowane przez wdarku
    Poprawa nazwy tematu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zerknij sobie na artykuł tego gościa. Miał swego cała serią podobnych artykułów na AW - warto przeczytać

To dyrektor biura rachunkowego, więc nawet online mogą Cię rozliczać.

Jak rozliczyć przychody z reklam na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mz1990

1. Coś ktoś pomieszał. Ok, jak sam prowadziłem sobie księgowość to księgowałem każdy dzień oddzielnie, teraz mi powiedzieli że tylko sumę na koniec miesiąca. Ale

w dniu przelewu wystawić rachunek googlowi

jest bez sensu, bo przelew przychodzi powiedzmy w sierpniu, a to jest sprzedaż z lipca.

2. Nie rozumiem od czego masz odprowadzać podatek. Google pośredniczy w sprzedaży i potrąca sobie po 30%, VAT ich nie interesuje bo w USA nie ma VATu

Generalnie ja robię to tak (jestem VATowcem, ale to nie ma znaczenia): Google publikuje w konsoli raport ze sprzedaży gdzieś koło 7-9 dnia następnego miesiąca. Wtedy w excelu sobie sumuję sprzedaż (z rozróżnieniem na VAT i bez) i prowizję od sprzedaży, którą pobrało Google. Prowizję traktuję jako koszt, sprzedaż księguję jako sprzedaż nieudokumentowaną (bo nie ma komu tego wystawić, to są transakcje z osobami fizycznymi). Googlowi nie wystawiam nic

Tak to u mnie działa i jest ok

Ponadto muszę złożyć deklarację podatku VAT R

Pierwsze słyszę żeby trzeba było sie rejestrować jako płatnik VAT tylko po to, żeby sprzedawać aplikacje. Płatnikiem VAT trzeba zostać po przekroczeniu limitu

Wytłumacz im jeszcze raz jak to wszystko działa i niech wsadzą nosy w książki. Jak dalej będą się upierali przy swoim to ich zmień

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kalondar, dzięki za link. Czytałam już artykuły na AW ;) Podesłałam je księgowej, jednak ona zaczęła zadawać więcej pytań niż ja uzyskiwać odpowiedzi :(

mz1990, dzięki za odpowiedź :) Z VAT chodzi o VAT R, czyli ja jako przedsiębiorca mogę (?) korzystać z usług firm zagranicznych. I od usługi zza granicy muszę w Polsce odprowadzić 23% podatek. Innymi słowy:

Google bierze 30% za usługę sprzedaży --> ja płacę w Polsce od tej usługi VAT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mz1990
    Google bierze 30% za usługę sprzedaży --> ja płacę w Polsce od tej usługi VAT

Jeżeli jesteś VATowcem, to płacisz VAT od całości transakcji. Tzn jeżeli sprzedajesz aplikację za 5zł (już z VAT), to Google bierze sobie 30% od kwoty bez VAT (jakieś 4,07zł, czyli Google dostanie jakieś 1,22zł), a Ty płacisz VAT od tego 4,07zł, czyli od ceny aplikacji razem z prowizją Google. Jeżeli nie jesteś VATowcem, to nie płacisz i tyle. Nie rozumiem po co to rozbijać albo płacić VAT od prowizji Google podwójnie, skoro jest on zawarty już w cenie aplikacji

Z VAT chodzi o VAT R

VAT-R to formularz rejestrujący Cię jako płatnika podatku VAT. Pewnie chodzi im o to, żebyś dostała nip europejski, ale dalej nie wiem po co, bo nie wystawiasz Google żadnego rachunku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzi mi tylko i wyłącznie o prowizję googla. Znalazłam w sieci coś takiego:

"Przy imporcie usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że nie ma znaczenia data wystawienia faktury. Jeżeli dokument potwierdzający transakcję wystawiony jest 1 czerwca, a sprzedaż/ wykonanie usługi 31 maja - obowiązek podatkowy powstanie jeszcze w maju.

Polscy przedsiębiorcy powinni mieć również na uwadze, że dokonywanie importu usług z krajów Unii Europejskiej rodzi obowiązek rejestracji do VAT-UE. Czynności rejestracyjnej należy dokonać na formularzu VAT-R, w części C.3. Co ważne, jeśli przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego VAT, to rejestracja do transakcji wewnątrzwspólnotowych nie spowoduje obowiązku stania się czynnym podatnikiem VAT.

Import usług powoduje obowiązek naliczenia podatku VAT od zakupionej usługi, wg odpowiedniej krajowej stawki VAT." Podatek VAT (cz. 7) - Transakcje zagraniczne w podatku VAT cz. II :: poradnik wfirma.pl

Czyli wychodzi na to, że jeżeli prowizja z googla jest na zasadach "usługi sprzedaży" to wtedy od tego trzeba zapłacić 23% VAT-u w Polsce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mz1990

Ale jeżeli jesteś VATowcem to przecież płacisz VAT od usługi Google

Jeżeli ktoś w UE kupuje od Ciebie aplikację z VAT (VAT 23% sobie włączasz w ustawieniach dla krajów UE), to wtedy całość wygląda tak:

cena = (kwota którą dostajesz + prowizja google) + VAT

Czyli masz np aplikację za 5zł która zawiera VAT:

5zł = (2,85 + 1,22) + 0,93

VAT jest naliczany od całości. Czyli płacisz VAT za siebie i za Google od razu. W raporcie masz później te 93 grosze jako podatek od tych 4.07zł, a google sobie liczy 30% od 4.07 czyli 1.22zł

Więc jeżeli jesteś VATowcem to po prostu rozdzielasz sprzedaż z podatkiem (w UE) od sprzedaży bez podatku (poza UE). I ta sprzedaż z podatkiem ma już w sobie VAT od usługi google, nie musisz oddzielnie jeszcze płacić żadnego VATu. Jeżeli nie jesteś VATowcem to całą sprzedaż traktujesz tak samo i nie płacisz VATu od niczego. Zarejestrować się do VAT-UE możesz, ale to dalej nie zmienia nic w sposobie rozliczania

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W rozliczeniu jako inne źródło, gdy dostane przelew od googla, muszę sobie wyliczyć zaliczkę na podatek i ją wpłacić? Czy po prostu jak będę robił roczne rozliczenie to będę musiał dopłacić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mam podobny problem, przeglądalem net w pozukiwaniu biura rachunkowego w mojej okolicy, które poradziłoby sobie z tym problemem i wszyscy robia zdziwione miny. Czy ja mieszkam na jakiejś wsi się pytam? wszędzie proponuja złożenie wniosku o interpretacje indywidualną do IS. Z braku laku przyglądam się CZEMUŚ TAKIEMU. Myslicie, że mozna im wierzyć??? Chciałbym mieć pewność prawidłowego rozliczenia. Ktoś korzysta? Co doradzacie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi