Skocz do zawartości
micrak

Ubuntu Touch - Developer Preview

Rekomendowane odpowiedzi

micrak

Na oficjalnej stronie Ubuntu coraz więcej na temat Ubuntu Touch dla urządzeń z Androidem. Na liście wspieranych urządzeń znalazł się także Samsung Galaxy S2.

Ogólnie o Ubuntu Touch:

https://wiki.ubuntu.com/Touch/Install

Ubuntu Touch dla SGS2:

https://wiki.ubuntu.com/Touch/Devices/i9100

Watek na XDA DEV:

[ROM][GT-I9100][WIP] Ubuntu Touch Developer Preview - xda-developers

Miałem dzisiaj przyjemność zainstalować wyżej wymieniony system na swoim smartfonie, lecz niestety nie mogłem go długo używać, ponieważ nie działają jeszcze kluczowe rzeczy jak połączenia i smsy. Jednak z changelogów widać, że prace postępują bardzo szybko i już niedługo prawdopodobnie doczekamy się w pełni działającego systemu. Z tego co widać, to możemy się spodziewać systemu operacyjnego, na którym będzie można uruchamiać natywne aplikacje Linuxowe, jednak będą musiały one być wcześniej portowane na architekture ARM.

Aby zainstalować system należy:

1. Zainstalować Cyanogenmod 10.1 z CyanogenMod Downloads

2. Zrobić Wipe data / factory reset

3. Zaflashować Goo.im Downloads - Downloading saucy-preinstalled-armel-i9100.zip

4. Zaflashować http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-touch-preview/daily-preinstalled/current/saucy-preinstalled-phablet-armhf.zip

Całą operację u siebie przeprowadziłem w Clockworkmod Recovery - miałem małe problemy z instalacją samego Cyanogena, a konkretnie chodzi o to, że skrypt instalacyjny nie przechodził asercji sprawdzającej czy instalujemy paczkę na odpowiednim urządzeniu - można to ominąć:

Po skończonej zabawie z Ubuntu bez problemu zrobiłem Restore poprzedniego ROMu w Clockworkmod Recovery.

Edit

Znalazłem trochę więcej informacji. Ubuntu Touch jest zwykłym Ubuntu. A co za tym idzie otrzymujemy manager pakietów apt-get oraz inne ficzery.

Jeśli chodzi o używanie aplikacji z normalnej wersji desktop, istnieją pewne ograniczenia, a mianowicie muszą być one napisane w QT5 lub HTMLu. Wydaje mi się, że pojawią się one wkrótce jak grzyby po deszczu.

Jeśli chodzi o używanie aplikacji Androidowych, to nie są one na chwile obecna wspierane - Ubuntu Touch nie posiada wirtualnej maszyny Dalvik. Jednak moim zdaniem prędzej czy później zrobi to sam Canonical, albo zajmie się tym community, ponieważ będzie ma to duże zapotrzebowanie.

Należy pamiętać, że jest to bardzo wczesna wersja, nie są znane jeszcze wszystkie błędy, oraz naturalnie, ze wgrywamy to na własną odpowiedzialność i nie nikt nie bierze odpowiedzialności za ewentualne bricki/szkody wywołane instalacją tego softu

Screeny:

post-132461-14255727467626_thumb.png

post-132461-14255727467982_thumb.png

post-132461-14255727468256_thumb.png

post-132461-14255727468597_thumb.png

post-132461-14255727468918_thumb.png

post-132461-14255727469277_thumb.png

Screeny pochodzą z forum XDA Developers: [ROM][GT-I9100][WIP] Ubuntu Touch Developer Preview - xda-developers

Edytowane przez micrak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    HHZ

Raczej rom a nie mod. Teraz czekać, aż doszlifują system i flash!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    micrak

Sam nie mogę się doczekać - w wolnej chwili poczytam więcej "co i jak", ale wydaje mi się, że jeżeli portowanie aplikacji z i386 na ARM nie będzie zbyt skomplikowane, to doczekamy się całkiem nowych możliwości - a najważniejsze, że zostaniemy uwolnieni od uruchamiania wszystkiego na wirtualnej maszynie Dalvik.

Edytowane przez czysty76
    nie cytujemy posta poprzedzajacego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    HHZ

Czyli jak porzucimy Dalvika to otrzymamy przyrost mocy :D Co do portowania to też mam takie nadzieje. Przy okazji Ubuntu ma CWM lub coś na kształt recovery?

Ogólnie trochę pusto w pierwszym poście, można by uatrakcyjnić go screenami z UT na S2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    micrak

Jasne, UT posiada swojego Clockworkmoda. Screeny wrzucę jak dorwę laptopa :)

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    HHZ

Co do brick buga to Ubuntu może go spowodować czy raczej miałeś na myśli przechodzenie z 4.0.4? Bo przeglądając pierwszy post na XDA nie znalazłem takiego info.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze podobał mi się linuks za to jak płynnie działa ;) ciekawe jak to wyjdzie na telefonach (szczególnie tych słabszych)

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    micrak

Chodziło mi o jakiegoś tam buga opisanego na tym forum. Mój telefon jest bezpieczny więc dalej się tym nie interesowałem.

Znalazłem trochę więcej informacji. Ubuntu Touch jest zwykłym Ubuntu. A co za tym idzie otrzymujemy manager pakietów apt-get oraz inne ficzery.

Jeśli chodzi o używanie aplikacji z normalnej wersji desktop, istnieją pewne ograniczenia, a mianowicie muszą być one napisane w QT5 lub HTMLu. Wydaje mi się, że pojawią się one wkrótce jak grzyby po deszczu.

Jeśli chodzi o używanie aplikacji Androidowych, to nie są one na chwile obecna wspierane - Ubuntu Touch nie posiada wirtualnej maszyny Dalvik. Jednak moim zdaniem prędzej czy później zrobi to sam Canonical, albo zajmie się tym community, ponieważ będzie ma to duże zapotrzebowanie.

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    HHZ

To weź usuń bo może to ktoś źle zrozumieć. Jeśli rom tego bugu nie ma, to nie należy się tym przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi