Skocz do zawartości
dkajzer

opcja "wipe cache partition" z menu recovery - jak działa, co daje?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pytałem wujka Google - mało wie. Więc pytam Was. Jak działa opcja "wipe cache partition". Tak na logikę, podejrzewam że usuwa jakieś tymczasowe pliki, ale wolę spytać osób bardziej doświadczonych. Czy warto tą operację robić co jakiś czas? Wpływa jakkolwiek na szybkość działania telefonu?

Dzięki za info,

pozdrawiam.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gregs

Najczęściej używane pliki systemowe są przechowywane w specjalnym obszarze (partycji) pamięci masowej (flash), używając zapisanych plików telefon może przejść szybko do ich uruchomienia.

Wipe cache partition oznacza usunięcie z pamięci najczęściej używanych plików (partycja cache). Te pliki nie zostaną usunięte z telefonu całkowicie, a tylko z pamięci podręcznej. Można bezpiecznie, wyczyścić partycję cache, telefon będzie pracował dalej normalnie bez obaw.

Reasumując partycja cache działa jako pamięć podręczna w celu szybszego uruchamiania często używanych aplikacji.

• Lubię to! 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem. A czy po przeprowadzeniu tej operacji telefon działa szybciej, tudzież czy nieczyszczona partycja cache spowalnia funkcjonowanie samego telefonu? Oczywiście piwo leci :)

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gregs

Czasem partycja cache jest przeładowana i są błędne kody uruchamiające aplikacje. Wyczyszczenie jej może czasem naprawić błędne uruchamianie aplikacji. Dzięki tej partycji często używane aplikacje szybciej się uruchamiają. Po wyczyszczeniu cache partition na początku niektóre aplikacje mogą się nieco wolniej uruchamiać, ale po kilku uruchomieniach aplikacji wszystko wraca do normy.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Usuwane są pliki użytkownika ?

Edytowane przez sheepdog

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, wszystko jest jak i przed, ale ja nie zauważyłem żadnej poprawy, a mam sporo aplikacji, więc nie widzę sensu tej opcji przynajmniej u mnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    deus
    Usuwane są pliki użytkownika ?

Wipe data usuwa pliki użytkownika. Ta operacja nie ingeruje w pliki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam pytanie w tym temacie. Otóż zrobiłem "wipe cache partition" na Galaxy S4 i mam poniższy efekt:

System się uruchamia (fakt, że dość długo), ale każda aplikacja (począwszy od touch wiz, przez pozostałe: telefon, multimedia, bluetooth itd.) wali komunikatem "aplikacja [xxx] została zatrzymana." - mam po prostu czarny ekran (nie mogę wpisać ani pinu, ani nic -co ciekawe przytrzymanie dłużej przycisku power wywołuje ekran zasilania). Żeby było śmieszniej, zrobiłem to samo na Note 3 i tam odświeżyło mi telefon bez żadnego problemu.

Co może być przyczyną i jak przywrócić telefon do życia, bez resetowania do zera?

Edytowane przez patefoniq
    ortografia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@patefoniq

S4 ze stock Rom ? Jeśli tak, to czy napewno wybrałeś w stock recovery wipe cache ? 

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak na pewno. Problem rozwiazany i chyba ma cos wspolnego z cf-auto root. Wgralem od nowa soft (home, bez kasowania danych) zrobilem jeszcze raz root i jest ok. Mam wszystkie dane i telefon dziala jak wczesniej.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi