Skocz do zawartości
divine

Standardy GSM/UMTS/CDMA w LG VU. CDMA- Czy to wyjątek?

Rekomendowane odpowiedzi

divine

Witam.

Na początek krótka specyfikacja:

Nasz LG P895 posiada dość bogato rozwinięty zakres odbierania częstotliwości z sieci. Na podstawie ##### możemy znaleźć następujące informacje:

GSM: 850, 900, 1800, 1900 Mhz

UMTS: 850, 900, 1900, 2100 Mhz

CDMA: 2000 1xEV-DO

Porównując te dane z innymi modelami flagowców raczej tak bogatej specyfikacji nie znajdziemy. Głównie chodzi mi o CDMA - nie znalazłem innego urządzenia które miałoby ten standard.

Mieszkam spory kawałek od miasta i do najbliższych nadajników mam też sporą odległość. Korzystam z internetu w PLUSIE i bardzo sobie cenie tą sieć jeśli chodzi o internet. Średnia prędkość internetu na LG (test.mm.pl) dochodzi nawet do 6,5 mb/s (zazwyczaj mam 3mb/s). Mam niemal zawsze, w każdym terenie, czy w domu, czy na zewnątrz, czy na wycieczce rowerowej w terenie - minimum 3G i H (ikonki na pasku) Mój brat posiada Samsunga Galaxy s3 i jeśli chodzi o internet, narzeka, że ma zbyt słaby zasięg (wyszukuje mu GPRS, EDGE, czasem 3G - w Plusie oczywiście). Przekładałem swoją kartę mikro sim do sony ericssona k800i i tu najszybszy standard jaki poczciwy staruszek znajdzie to EDGE. Ostatnio dla testów posiadałem modem USB plusa (nie WCDMA tylko zwykły UMTS/GSM - jak pendrv) i niestety prędkości internetu były fatalne. W przypadku gdy tą samą kartą SIM łącze się z LG VU poprzez wifi z laptopem jako hotspot internet działa błyskawicznie tak jak w/w do ok 6mb/s.

I teraz na podsumowanie powyższego, mam pytanie do osób które są w tym wszystkim nieco zorientowane.

Czy LG VU p895 jest pod tym względem wyjątkowy? Czy są jakieś inne smartfony mające takie standardy, dzięki czemu mogłyby dorównywać p895? Przybieram się w niedługim czasie do zakupu innego tel ale bez neta to jak bez ręki. Gdyby wyszło tak że po zakupie innego smartfona miałbym męczarnie z netem to byłoby mocne rozczarowanie :( Oglądam mapy zasięgu Plusa i są odrębne dane dotyczące UMTS i WCDMA - ta druga technologia pokrywa niemal całą Polskę. I jedno mi nachodzi na myśl - że to właśnie ta technologia w p895 - CDMA 2000 1xEV-DO wpływa na to, że mam bardzo dobry zasięg i parametry szybkości w plusie, jeśli chodzi o internet.

Nikt jak do tej pory, na tym forum, pod tym względem nie wyróżniał p895 co mnie zaskakuje.

Chciałbym zakupić telefon który posiada slot na dwie karty SIM ponieważ korzystam z dwóch sieci: PLUS - internet/rozmowy, i Orange - SMS/rozmowy. Niestety na dwóch telefonach. Wolałbym mieć te możliwości w jednym urządzeniu (ZTE V987, iOCEAN X7, Jiayu G4, Lenovo P780).

Proszę o jakieś sugestie i wypowiedzi w temacie.. Jak jest u was zasięgiem internetu? Czy jest on wyjątkowy, lepszy niż w innych telefonach czy modemach?

------- Edit 2013-09-04, 17:53 -------

Po zagłębieniu się w temacie udzielę małej odpowiedzi na własne pytanie. Być może przyda się to komuś.

Jeżeli ktoś planuje korzystać z sieci Plus m.in do internetu (Plus ma najlepszy zasięg z obecnych operatorów w Polsce jeśli chodzi o net), należy przede wszystkim upewnić się czy nasz smartphone/tablet/modem itp posiada UMTS 900. Większość urządzeń tego typu przystosowano pod UMTS 2100, z czym wiąże się brak internetu w standardzie WCDMA: HSDPA, HSDPA+, 3G w sieci Plus na tymże urządzeniu (poza miastami, w dużej odległości od nadajników). To samo ma się do znanego dobrze AERO2, gdyż z z tego co wyczytałem w sieci, Plus korzysta właśnie również z tych samych pasm co AERO2 - 900Mhz w UMTSie.

Kolejną kwestią jest odpowiedź na pytanie: Dlaczego w samsungu galaxy sIII jest znacznie słabszy zasięg internetu (sporadycznie 3G, bardzo rzadko HSPA) w porównaniu z P895, skoro, zarówno SIII jak i P895 posiadają technologię UMTS w pasmach 900 Mhz?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie prosta. Może to być po prostu wada konstrukcyjna SIII którego moduł antenowy jest znacznie słabszy niż ten z VU, lub po prostu wada konkretnego modelu Samsunga. Dodam jeszcze, że internet w Plusie został również przetestowany na LG P920 3D - jakość sygnału i szybkość internetu była zadowalająca - porównywalna z tą z P895.

Wracając na koniec do zagadnienia zakupu smartphone Chińskiej produkcji w/ już wspomnianych, jedyny słuszny wybór pada na ZTE V987 który ogarnia UMTS w pasmach 900 oraz 2100 Mhz.

Edytowane przez divine
    Odpowiedź na własne pytanie :p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi