Skocz do zawartości
Janhalb

Zmiana telefonu - przełożenie karty microSD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przepraszam za przydługi post i z góry dziękuję za pomoc.

Założyłem kiedyś taki wątek o zmianie karty pamięci na większą (http://forum.android.com.pl/f268/zmiana-karty-pamiae-ci-jak-172103/). Czyli: ten sam telefon, zmiana karty.

Tym razem chciałem zapytać o problem dokładnie odwrotny...

Mam motorolę Defy, karta 32 GB. Niedługo w ramach przedłużenia umowy dostaję nowy telefon (LG Swift L5).

W Defy mam starego androida (2.2.2), w LG będzie 4.0 albo 4.1 (dowiem się, jak dostanę).

No i pytanie: czy jak po prostu, "na bezczelnego" przełożę kartę pamięci do nowego telefonu, to nowy system będzie "widział" wszystko, co na niej jest? (Muzyka, zdjęcia, programy etc.).

Przy czym programy są dla mnie mniej istotne (jak się okaże, że któryś nie współpracuje z nowszym androidem, to sobie ściągnę od nowa). Ale muzyka (z okładkami albumów) etc...? Własne dzwonki powrzucane we właściwe katalogi? Czy może będę musiał wszystko ustawiać od początku?

I przy okazji pytanie o płatne programy, które kupiłem: czy są powiązane z telefonem? Czyli jeśli np. zapłaciłem za jakąś aplikację i używałem ją na Defy, to będę musiał na nowo za nią zapłacić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będzie widział wszystko, ale przed wsadzeniem karty do nowego fona lepiej wykasować pliki cash aplikacji, usuwając wszystko w katalogu Android>dane.

Najlepiej przy nowym fonie ustawić sobie wszystko od nowa. Robisz backup kart na kompie, wsadzasz kartę do nowego fona i formatujesz ją poprzez ustawienia fona (fon sobie robi potem odpowiednie katalogi na karcie), podłączasz fona w trybie pamięci masowej i wrzucasz do odpowiednich katalogów pliki z backupu (muzę do Music, filmy do Movies itd). Zapobiega to bugom karty.

Edytowane przez miciugo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem w stanie odpowiedzieć tylko na część pytań:

Muzyka/zdjęcia itd będzie widział je nowy telefon. Także wszystkie pliki, jakie na niej masz, jakimś menedżerem plików np ES File Explorer. Dobrze jest zrobić tak, jak powiedział kolega w poście wyżej.

Programy: Nie spotkałem się z programem, który miałby problem kompatybilności w przód, ale to może być kwestia indywidualna. Na pewno niektóre programy mają problemy z nowymi funkcjami na nowych systemach, ale w chwili obecnej raczej to tyczy się nierozwijanych już aplikacji oraz systemów nowiutkich jak np 4.3. Reszta jest powoli naprawiana.

Po zmianie telefonu, nie musisz ich instalować z karty, możesz je ściągnąć z konta google, włącznie z tymi płatnymi, bo kupiłeś je na dane konto nie na dany telefon. Ba, pewnie sam CI będzie chciał je ściągnąć i zainstalować na nowym telefonie po wprowadzeniu danych konta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, będę walczył i zdam relację.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

Może tylko doprecyzuję odpowiedzi.

Wydaje mnie się, że programy na karcie pamięci są przechowywane w postaci zaszyfrowanej. Nawet zwykłe przywrócenie do ustawień fabrycznych (wipe data/cache) może uniemożliwić odtworzenie tych aplikacji z kilku powodów:

1. Niezgodność kluczy (klucze użytkownika powinny być generowane w trakcie pierwszego uruchomienia od "stanu fabrycznego") w systemie z kluczem jakim zostały zaszyfrowane aplikacje.

2. Baza danych zainstalowanych programów jest przechowywana na partycji użytkownika z danymi.

Poza tym wydaje mnie się że wspomniana L5 ma wbudowaną pamięć masową i ta pamięć masowa może być zewnętrznym nośnikiem dla aplikacji. Defy którą posiadasz z całą pewnością takiej pamięci masowej nie ma.

Zatem jedynie twoje pliki powinny być zachowane. Android na szczęście nie korzysta z mechanizmów DRM zaimplementowanych w standardzie SD. Zatem odczytanie zawartości karty na dowolnym innym kontrolerze powinno być możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki raz jeszcze - ale nasuwa mi się dodatkowe pytanie.

Jak to jest z tym powtórnym ściąganiem płatnych aplikacji? Czy wystarczy, jeśli na nowym telefonie (z tą samą kartą SIM) zaloguje się na swoim koncie Google, żeby móc je swobodnie ściągnąć?

Czy to oznacza (pytam czysto teoretycznie, nie zrobiłbym tego bo uważam, ze to nieuczciwe...) że mógłbym ściągnąć w ten sposób aplikację na nowy telefon, a nie wykasować jej ze starego - i ten stary dać np. dziecku? W ten sposób płacąc raz miałbym aplikację na dwóch telefonach... (no bo teoretycznie moje dziecko mogłoby logować się na własnym koncie Google, ale raz ściągnięta aplikacja działa).

Przypuszczam, że t nie takie proste - że twórcy aplikacji jakoś się przed takim cwaniactwem bronią?....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

Nie wiem czy twórca aplikacji może zwiększyć rygor jeżeli chodzi o licencjonowanie płatnych aplikacji.

Domyślnie chyba jest jedna licencja na jedno konto. Czy są limity odnośnie maksymalnej liczby jednoczesnych instalacji/urządzeń nie wiem.

Z doświadczenia mogę napisać że nie miałem problemu z licencją na aplikacje które ja zakupiłem. Jak przenosiłem się na DZtkę, to w Google Play po prostu w moich aplikacjach pojawiły się one na początku (teraz już chyba tak nie listuje) jako zakupione i była możliwość ich pobrania.

Dodam że miałem sytuację w której miałem te same aplikacje na dwóch różnych urządzeniach jednocześnie. Zatem przypuszczam że w większości licencja jest na konto.

Musisz tylko pamiętać że płatne aplikacje co jakiś czas weryfikują licencję, między innymi sprawdzają czy telefon ma powiązanie z kontem z którego zostały zakupione.

Zatem w hipotetycznej sytuacji poniekąd udostępnisz swojemu dziecku swoje konto Google, na czym nie musi tobie zależeć ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No dobra, to na koniec jeszcze jedno głupie (zapewne) pytanie. Wchodzę na moje konto w Google Play, widzę tam jedno urządzenie (czyli moją Defy). Nie widzę natomiast żadnej opcji typu "dodaj urządzenie". Jak mam dodać nowy telefon do konta? Czy dopiero jak go dostanę i się zaloguję, to Google Play go "zobaczy"?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

Telefon zostanie dodany do listy urządzeń gdy zostanie powiązane z kontem. Jego nazwa nie musi się pokrywać z nazwą handlową. Z całą pewnością zależy to od zawartości pliku build.prop który jest częścią zainstalowanej kompilacji systemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi