Skocz do zawartości
waltharius

[FAQ] Odpowiedzi na większość pytań świeżego posiadacza Galaxy S

  Rekomendowane odpowiedzi

  Będąc już w miarę "starym" użytkownikiem tego forum zauważyłem, że co jakiś czas powracają te same pytania. Ludzie generalnie nie czytają przyklejonych tematów, tylko wolą od razu zadać swoje pytanie. Wiadomo, normalna sprawa. Doszedłem jednak do wniosku, że jest sporo osób, które nie czytają nie dlatego, że im się nie chce, ale dlatego, że tematy są zaśmiecane lub zbyt obszerne, żeby je ogarnąć.

  Postanowiłem więc to "lekko" naprawić. Zebrałem kilka najczęściej zadawanych pytań i jak najprościej na nie odpowiedziałem. Czasami dając link do tematu, w którym można znaleźć więcej informacji. Może się to komuś przyda. Mam przynajmniej taką nadzieję. Na razie tematy są nie uporządkowane. Z czasem, może się coś zmieni...

  Gdyby coś było nie tak proszę o info.

  1. Jak "wgrać" nowy system?
   Sposobów jest kilka. Możesz zrobić to przez Odina http://forum.android.com.pl/f193/flashowanie-za-pomocae-odina-oraz-root-samsung-galaxy-s-47947/#post426329).
   Drugim sposobem jest zaktualizowanie romu za pomocą Kiesa, czyli aplikacji od Samsunga. Jak to zrobić znajdziesz tutaj: http://forum.android.com.pl/f193/tutorial-instalowanie-najnowszego-oryginalnego-rom-u-za-poa-rednictwem-samsung-kies-39782/
   Trzecim sposobem na wgranie romu jest cwm. Wrzucasz paczkę zip z romem do wbudowanej pamięci telefonu i w cwm wybierasz, że chcesz wgrać plik z karty. Wybierasz plik i zaznaczasz "yes", czekasz aż plik się wgra i cieszysz się nowym romem czy kernelem, albo zmodowanym wyglądem, czy nowymi sterownikami do wifi lub modemem. Tak, wszystkie te paczki zip mogą być przygotowanie specjalnie tak, aby ładnie dało się je wgrać za pomocą cwm właśnie.
   Proste, prawda? :-)
   -
  2. Czy po wgraniu nowego romu będę miał język Polski.
   Tak. Większość, jeśli nie wszystkie romy mają język Polski. Nie wiem jak z klawiaturami typu swype, ale przypuszczam, że bardzo łatwo można dograć wersję, która obsługuje nasze narzecze :)
   Język systemu zmienia się w opcjach telefonu. Zmiana jezyka ma wpływ na przykład na widoczne komentarze w markecie. Jeśli mamy język polski to komentarze będą tylko po naszemu, jeśli inny język to w tym innym jeżyku pojawią się także komentarze. Po zmianie języka telefon ponownie przeskanuje nam kartę pamięci i pamięć wewnętrzną.
   -
  3. Jak uruchomić i/lub odblokować tryb download mode?
   Do tego trybu przechodzisz kiedy chcesz wgrać nowy rom przez Odina. Najpierw musisz wyłączyć telefon. Kiedy już jesteś pewien, że telefon jest wyłączony naciskasz w tej kolejności: vol UP + home + power (do recovery wchodzi się przez vol down + home + power). Naciskając kolejne przyciski nie puszczaj poprzednich. Po tym telefon powinien wejść w tryb download. Jeśli nie wchodzi a Ty jesteś w 100% pewien, że właściwie naciskałeś klawisze telefonu, znaczy się masz zablokowany ten tryb. W celu odblokowania możesz zakupić od kolegi z forum na Allegro specjalną wtyczkę usb, która uruchamia telefon w tym trybie (http://forum.android.com.pl/f193/unbrick-z-ua-yciem-wtyczki-usb-i-rezystora-31306/). Ale to nie jest jedyna metoda. Możesz spróbować innego sposobu. A mianowicie tego fixa. (xda-developers - View Single Post - [FIX] Release: 3-button combo fix for any firmware version)
   Dla nie znających angielskiego krótkie tłumaczenie:
   Przygotowanie: Upewnij się, że masz poprawnie zainstalowane sterowniki. Możesz to zrobić poprzez włączenie Kies i sprawdzenie, czy rozpozna telefon. Sprawdź też czy masz zainstalowane adb oraz zaznaczoną opcję "USB Debugging" (Debugowanie USB), którą włączasz Opcje -> Aplikacje -> Opracowywanie. Dodatkowo wpisz sobie jeszcze *#0228# i sprawdź napięcie jakie będziesz miał aktualnie na baterii (oczywiście telefon musi być odłączono od USB czy ładowarki). Napięcie nie powinno być niższe niż 3800(mV).
   1. Jeśli telefon jest podłączony do kompa, odłącz go.
   2. Ubij wszystko co jest związane z Kiesem (ikonka w trayu itp.)
   3. Uruchom Odina3 v1.3
   4. Podłącz telefon do komputera.
   5. Odpal cmd i przejdź do folderu, gdzie masz adb. Jeśli jeszcze nie masz adb, możesz je pobrać stąd Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites!
   6. Wpisz "adb reboot download" i wciśnij enter.
   7. Pobierz ten plik Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites!
   8. W Odinie wybierz zawartość pobranego pliku "Aries_P-SBL.tar.md5" jako PDA. Zaznacz "Phone Bootloader Update" oraz upewnij się, że re-partition jest ODZNACZONE. Nie wybieraj żadnych innych plików poza tym jednym.
   9. Wciśnij "Start" w celu dokonania updatu. Powinno to zająć krótką chwilę. Po zakończeniu telefon się zrestartuje.
   Powinieneś już mieć możliwość wejścia do Download Mode za pomocą przycisków na telefonie.
   -
  4. Jak włączyć tryb 3G? Jak włączyć tryb H?
   Czasami możemy uznać, że lepiej by było jakby telefon pracował tylko w trybie 3G. Podobno mniej prądu wtedy zjada. Ewentualnie jeśli mieszkasz na granicy zasięgu 3G/HSDPA warto zmienić na 3G bo telefon zjada baterię jak musi się ciągle przełączać między tymi trybami. Robi się to w dość prosty sposób. Musisz wybrać następujący numer w telefonie:
   *#301279#
   Pojawi się menu. Wybierasz [2] CHANGE HSPA REVISION
   Następnie wybierasz
   [1] HSPA OFF.
   I to w zasadzie tyle.
   -
  5. Dlaczego mam tak mało wolnej pamięci RAM? Wcześniej miałem jej więcej!
   To kolejne z pytań jakie co jakiś czas przewija się na tym forum. Otóż w Androidzie 2.2.1 zmieniono sposób zarządzania pamięcią. System stara się zaalokować tak dużo pamięci jak tylko się da. Jeśli system pracuje prawidłowo nie powinieneś się tą pamięcią przejmować za bardzo. Nie ma konieczności używania task killerów, najlepiej zostawić zarządzanie pamięcią systemowi. Jeśli jednak system widocznie "muli" warto popatrzeć jakie programy zjadają nam najwięcej ramu. Można to zrobić na kilka sposobów. Ja tutaj podam dwa najłatwiejsze.
   1. Wchodzimy w Ustawienia -> Aplikacje -> Uruchomione usługi. Mamy tutaj wykaz wszystkich działających w tle programów w formie demona nasłuchującego w tle lub po prostu działającego programu. Możemy stąd zabijać poszczególne programy. Nie zostaną one ponownie włączone aż do restartu systemu lub ręcznego ich uruchomienia.
   2. Drugi sposób to przytrzymujemy przycisk home i z menu ostatnio uruchomionych aplikacji wybieramy przycisk Menedżer zadań. W pierwszej zakładce mamy aktywne aplikacje, które działają w tle. Zazwyczaj powinna być tam zaledwie jedna aplikacja: launcher którego używamy. Ewentualnie może się tam pojawić jeszcze jakiś program, z którego wyłączyliśmy menedżera. Jeśli jest tam więcej uruchomionych programów warto sprawdzić dlaczego i ewentualnie ubić zbędne.
   Jeśli problem pojawia się często i co jakiś czas system nam strasznie muli, a my ciągle ubijamy te same procesy warto pomyśleć o ich wywaleniu. Chyba, że są to procesy systemowe. Wtedy może być potrzebny reinstall całego systemu.
   Dodatkowo możesz pokusić się o instalację takiego programu jak Galaxy Tuner, który pozwala podkręcić trochę działanie Androida. Całkiem nieźle zostało to opisane w tym wpisie: http://forum.android.com.pl/f193/mody-kernele-i-inne-czyli-jak-oa-ywiae-sgsa-27-01-oc-1-2-niespodzianka-47072/
   -
  6. Jak czyścić cache systemu?
   Wgrywając nowy rom z opcją wipe mamy szanse, że nasz dbdata zostanie wyczyszczone ze zbędnych danych. To samo przy włączaniu lagfixów. Zaobserwowałem, że kiedy wybierzemy opcję backupu i przywrócenia z backupu po uruchomieniu lagfixa, to ceche systemu zostanie oczyszczone.
   Można też pobrać z marketu aplikację cache cleaner NG, która całkiem nieźle sobie radzi z różnymi plikami keszowymi tak w telefonie jak i na karcie SD.
   Czyszczenie z tych pliczków może przyspieszyć nieznacznie nasz telefon, ale nie liczmy na cuda.
   -
  7. Robienie zdjęć za pomocą przycisku power.
   Gdybyśmy chcieli mieć możliwość zrobienia zdjęcia za pomocą przycisku power, musimy zainstalować z marketu lub pobrać z innej lokalizacji aplikację SGS Tools. (http://dl.dropbox.com/u/159559/SGS/SGS_Tools.apk) Po jej uruchomieniu wybieramy opcję Upgrade Stock apps a następnie Hacked Camera.apk. Należy pamiętać, że musimy mieć dostęp do netu, gdyż aplikacja pobiera plik z sieci i podmienia go w naszym telefonie. Do wykonania tej operacji potrzebny jest root.
   -
  8. Jak wgrać inny launcher?
   Pobieramy z marketu taki jaki nam pasuje. Jak nie wiemy jaki nam pasuje, zaczynamy od Launcher Pro i szukamy dalej :)
   Można też za pomocą SGS Tools wgrać zmodowanego TouchWiza.
   Nie ma co dyskutować nad wyższością jednego launchera nad drugim, bo każdy ma swój ulubiony i zapewne co jakiś czas zmienia go na inny, który też będzie jego ulubionym :) Jedynym wyjściem to testowanie aż znajdziemy taki, który najlepiej będzie spełniał nasze oczekiwania.
   Kilka typów i nazw launcherów:
   Zeam
   Launcher Pro
   ADWLauncher Ex
   TWLauncher (stockowy Samsunga)
   GO Launcher
   HeLauncher
   i inne.
   -
  9. Mój telefon nie daje się podkręcić wyżej niż...
   Jeśli korzystamy z kernela, który umożliwia OC i/lub UV to nie zawsze oznacza, że możemy go podkręcić do jakiejś wymarzonej prędkości. Niektóre procesory po prostu nie będą działały więcej niż 1GHz i nic na to nie poradzimy. Generlanie nie powinno być problemu z dodaniem jakiś 200 Mhz do procka, ale więcej to już loteria. Jeśli po podniesieniu taktowania system nie działa stabilnie, pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest obniżenie taktowania o oczko. Może przy niższym będzie lepiej działało. To jest właśnie OC.
   Natomiast UV to jest obniżanie napięcia jakie dostaje rdzeń procesora w naszych telefonach. Otóż wcale nie jest tak, że nasz procesor musi konsumować tyle prądu ile dostaje. Może działać przy mniejszym napięciu i podobno dzięki takiemu zmniejszeniu napięcia zużywa mniej energii. Z testów jakie przeprowadziłem wynika, że na pewno nie powinno się obniżać napięcia powyżej 1.1Ghz. Najlepiej obniżyć napięcie dla niższych częstotliwości. Oraz, według mnie, to naprawdę niewiele daje w kwestii wykorzystania baterii. Procesor zjada jej najmniej, więc cała ta zabawa przypomina raczej sztukę dla sztuki.
   O ile podkręcanie procka może coś dać w kwestii szybkości, o tyle UV w kwestii wydłużenia czasu pracy na baterii moim zdaniem daje niewiele. Do podkręcania procka służą takie aplikacje jak setCPU i VoltageControl ([APP+SOURCES!] (09Jan) Voltage Control - control OC/UV for OC kernels - xda-developers). Jeśli zechcemy korzystać z obu tych aplikacji musimy mieć na uwadze fakt, że w setCPU nie możemy ustawić innego skalowania jak ondemand, ponieważ jeśli zmniejszymy napięcie na procku, to może być tak, że jak telefon wejdzie w stan uśpienia, to już się nam nie wybudzi. Jest to znany problem, którego opis można znaleźć właśnie w wątku na xda poświęconym aplikacji do UV.
   -
  10. Najczęściej popełniane błędy przy flashowaniu.
   Tutaj znajdziecie listę najczęściej popełnianych błędów podczas flashowania: http://forum.android.com.pl/f192/poradnik-popea-niane-ba-ae-dy-przy-i-po-flashowaniu-43150/
   -
  11. Jak zrobić backup aplikacji i ustawień telefonu?
   Najlepiej pobrać z marketu TitaniumBackup wersję free lub płatne PRO. Za jej pomoca możemy robić backup prawie wszystkich ustawień telefonu, smsów, mmsów, aplikacji i ich danych. Można przywracać aplikacje same lub z danymi. Backup można trzymać na karcie SD lub na tej wbudowanej w telefonie. Może z czasem powstanie tutorial obsługi tego programu, ale wydaje mi się to zbędne, bo każdy średnio rozgarnięty user powinien sobie po jakimś czasie doskonale poradzić z tym telefonem.
   Drugim programem wartym uwagi jest MyBackup, który też może robić backup aplikacji i ich danych, oraz backup smsów itp. Wydaje się równie dobry w tym co robi co TitaniumBackup.
   Oczywiście obie aplikacje potrzebują dostępu do roota.
   Można też zrobić backup z poziomu recovery. W ten sposób mamy zabezpieczenie na wypadek, gdyby kolejny rom okazał się katastrofą. Z recovery możemy przywrócić cały system, albo poszczególne partycje takie jak na przykład system.
   -
  12. Czym różni się rom Wipe od No-Wipe?
   Romy oznaczone NonWipe to romy, po wgraniu których nie stracimy wszystkich danych. Zazwyczaj są to updaty wcześniejszych wersji i nie poleca się ich wgrywania jeśli wcześniej nie mieliśmy romu z tej samej kuchni co ten NonWipe. Generalnie nie powinno się nic stać, ale gwarancji nie ma.
   Przez analogię można się domyśleć, że romy z oznaczeniem Wipe, kasują nam wszystkie dane i pozwalają na wgranie "czystego" systemu.
   -
  13. Chcę wypróbować inny modem. Skąd go wziąć? Jak go wgrać?
   Postanowiłeś sprawdzić inny modem na swoim telefonie licząc, że zmiana modemu pomoże w problemach z szybko uciekającą baterią lub kiepskim łapaniem fixa przez GPSa? Ok. Jest na to kilka metod. Możesz na przykład przygotować sobie kilka romów w kuchni doca (Welcome to Doc & Stefunel RomKitchen), każdy z innym modemem. Trochę to uciążliwe, więc pewnie się nie skusisz. Drugą metodą jest zajrzenie tutaj: xda-developers - View Single Post - [ROM] Insanity JS3 v0.5.3 [27.01.2011] Stand Alone & ROM Manager - [Multi DPI] w sekcji alternative modems masz kilkanaście linków do róznych modemów. Ściągasz sobie taką paczkę zip i instalujesz przez cwm. I wsio. Masz nowym modem :)
   -
  14. Chcę zainstalować starsze sterowniki od karty wi-fi. Podobno wydłużają czas życia na baterii. Jak to zrobić?
   I znowu w pogoni za dłużej działającą baterią usłyszałeś, że starsze sterowniki do wifi mogą Ci pomóc wydłużyć czas pracy na baterii. Oto link do właściwego tematu na xda: xda-developers - View Single Post - [KERNEL] SpeedMod Froyo [K12S-T2 HeadphoneCall] [K12R Voodoo-Snd2+ BRIGHTFIX STABLE] Pobierasz sobie ten update xda-developers, wrzucasz na kartę wew. telefonu i instalujesz przez CWM.
   Proste?
   Proste :)
   -
  15. Jak podmienić kernel w moim systemie?
   Tak samo jak wrzucałeś starsze sterowniki do wifi. Pobierasz kernel, który CI pasuje, wrzucasz zip na kartę i już. Ewentualnie możesz to zrobić przez Odina. Pobierasz paczkę dla Odina i wgrywasz.
   -
  16. Jak zrobić roota?
   Większość romów ma już roota. Jeśli jednak nie masz roota a chcesz go mieć, możesz zastosować kilka metod. Albo poprzez wgranie kernela, który ma roota, albo poprzez cwm, gdzie wybierasz sobie zrootowanie telefonu, albo poprzez aplikacje, które rootują telefon. Możesz na przykład spróbować tej aplikacji: [APP]SuperOneClick v1.6.3 (Root, Unroot, Enable Non-Market App, Get UNLOCK code) - xda-developers
   -
  17. Co to jest lagfix? Jak go włączyć/wyłączyć?
   Lagfix jak sama nazwa wskazuje miał i ma za zadanie poprawić płynność działania systemu. Na androidzie 2.1 i 2.2 system czasami się przycinał, łapał laga. Było to spowodowane wieloma przyczynami, ale chyba największą był słaby system plików jaki zaaplikował nam Samsung. RFS nie działał zbyt płynnie i powodował te przycinki. Ponieważ Android to Linux, ktoś wpadł na pomysł, że przecież wystarczyłoby wkompilować w kernel obsługę jakiegoś dowolnego systemu plików, żeby wszystko zaczęło działać płynnie. Oczywiście to wszystko w wielkim skrócie.
   Tak więc lagfix to możliwość przekonwertowania partycji z danymi oraz innych na dowolnie wybrany przez nas system plików. W tej chwili najpopularniejszym jest ext4. Lagfixa ustawia się w CWM. Musimy mieć kernel, który da nam taką możliwość w CWM. W opcjach w CWM, zależnie od kernela, będą się różnie nazywały, wybieramy Enable Lagfix, i albo sami ręcznie ustawiamy jaki chcemy system plików, albo wybieramy z menu ten, który nas interesuje. Wyłączenie lagfixa jest analogiczne, tylko wybieramy disable. Potwierdzamy i system przekonwertuje nam partycje na wybrany fs. Zrobi backup i zgra go z powrotem na nowy system plików.
   Ważna sprawa, lagfix ustawia się dopiero przy pierwszym reboocie telefonu. Zapyta nas czy chcemy zrobić konwersję. Najbezpieczniej wybrać pierwszą opcję, czyli tak z backupem. Wtedy system przeniesie nasze dane, przekonwertuje system i z powrotem wgra dane. Do tej operacji potrzebujemy trochę wolnego miejsca na karcie wewnętrznej telefonu.
   -
  18. Które tweaki włączyć w kernelu?
   Wszystkie z literką ®, ewentualnie można jeszcze opcjonalnie włączyć te z literką (O).
   -
  19. Gdzie znajdują się aplikacje systemowe?
   Aplikacje systemowe znajdziemy w /system/app. Musimy mieć roota i root explorera albo inny tego typu program, żeby się tam dostać. Moje pliki czy jak sę nazywa ta domyślna aplikacja do przeglądania plików nie poradzą sobie z tym zadaniem. Jeśli byśmy chcieli coś usunąć lub dodać do /system/app musimy go najpierw zamontować w trybie r/w. W root explorerze służy do tego opcja Mount r/w na górze.
   -
  20. Gdzie market wgrywa mi wszystkie apki?
   Wszystkie aplikacje pobrane z marketu lub zainstalowane przez nas w inny sposób znajdziemy w katalogu /data/app.
   -
  21. W "Moje Pliki/My Files" nie mogę wejść do /system/app, /data/app. Co robić?
   Ten program nie nadaje się do grzebania w plikach systemowych. Zmień go na root explorer, linda manager lub astro file.
   -
  22. Market nie działa po zrobieniu flasha nowym romem.
   Wyczyść cache marketu. Wejdź do Ustawienia -> Aplikacje -> Zarządzaj aplikacjami w zakładce Wszystkie znajdź Usługa market i wyczyść jej dane. Powinno pomóc. Jak nie, to warto zainstalować SGS Tools i tam zrobić Market Fix.
   Inną metodą czyszczenia danych z marketu jest wejście w Opcje - > Aplikacje -> Usługa Market -> Wyczyść Dane
   -
  23. Czy warto zmieniać PC (Product Code) telefonu?
   Generalnie nie warto. Nic to nie zmienia, jedynie kilka więcej aktualizacji w "sklepie" Samsunga. Nic ciekawego.
   Gdybyś jednak bardzo chciał zmienić PC to oto jak możesz to zrobić w kilku krokach:
   1. Zrób backup aplikacji i ustawień, ponieważ zmieniając PC zrobisz wipe systemu więc wszystkie dane zostaną wymazane.
   2. Wpisz *#272*IMEI# gdzie IMEI to cyferki IMEI Twojego telefonu i wybierz takie PC, który Cię interesuje.
   -
  24. Czym jest Product Code?
   Cóż, dokładnie sam nie wiem :) Wydaje mi się, ze PC został wprowadzony po to, aby producenci sprzętu oraz operatorzy komórkowi mogli sobie podzielić świat na regiony. Dzięki temu podziałowi na przykład oficjalne aktualizacje na dany model telefonu nie wychodzą jednocześnie dla całego świata, ale tylko dla wybranych PC. I tak na przykład dla XEO (PC dla Polski) 2.2.1 oficjalne chyba jeszcze nie wyszło a dla XEU (Wlk. Brytania) już jest i można sobie za pomocą Kiesa zrobić aktualizację. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oszukać telefon i zmienić PC. Dodatkowo w Samsung Apps też wyświetlają się różne ilości programów w zależności pd PC jaki mamy.
   -
  25. Czy tracę gwarancję po wgraniu nowego romu?
   Nie, nie tracisz, możesz dowolnie zmieniać ROMy, w razie potrzeby oddania do serwisu należy wgrać jedynie czysty ROM od Samsunga. Nie musi być to ROM twojego operatora ani ten który był fabrycznie w telefonie.
   -
  26. Jak wgrać inny wygląd dla systemu?
   Przez CWM, tak jak nowy rom czy kernel.
   -
  27. Czy muszę mieć dodatkową kartę pamięci, żeby korzystać z telefonu?
   Nie. SGSy sprzedawane w Polsce mają wbudowane 8GB z czego ponad 5GB jest dla usera, 2GB na aplikacje. Reszta na system i inne dane.
   -
  28. Gdzie kupię SGSa z 16GB wbudowanej pamięci?
   Ktoś na forum pisał, że taki właśnie wrócił z serwisu. Jednak 16GB wersję kupić można na serwisach zagranicznych. W Polsce jest niedostępna.
   -
  29. Jaki rom wybrać?
   Temat rzeka. Najlepiej poczytaj sobie o kilku wybranych romach i testuj. Któryś na pewno Ci przypadnie do gustu. NIE TWÓRZ NOWEGO TEMATU Z TYM PYTANIEM BO CIĘ ZJEMY ;-) I NA PEWNO PODPADNIESZ MODERATOROM.
   -
  30. Nie działają mi aplikacje korzystające z aparatu. Wyskakuje błąd o zamknięciu. Co zrobić?
   Najprawdopodobniej wywaliłeś o jeden program za dużo :) Tym razem chodzi o Email.apk. Jeśli bardzo nie chcesz mieć tej aplikacji u siebie polecam instalację następującej paczki: http://dl.dropbox.com/u/159559/SGS/CameraappsNoEmail.zip
   Instalujemy przez CWM jak zwykły rom czy inny mod do telefonu.
   -
  31. Czytałem, że muszę coś zrobić w adb. Co to jest adb i jak go używać?
   Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj: http://forum.android.com.pl/f193/tutorial-obsa-uga-adb-i-rootowanie-sgs-a2-1-a-17340/
   -
  32. Czym się różni launcher od motywu?
   Launcher to program udostępniający pulpit, wyświetlający tapetę oraz podstawowe możliwości korzystania z telefonu. Żeby natomiast zmienić ikonki w systemie należy zaopatrzeć się w odpowiedni motyw (theme) dla naszego romu. Uwaga! Nie każdy motyw będzie pasował do aktualnie używanego przez nas romu. Najlepiej przejrzeć temat z wybranym motywem i przeczytać, czy wszystko będzie ok, jak wgramy na nasz rom. Zazwyczaj motyw, który jest dla danej bazy (JPU, JPX, JPY, JS3) powinien działać na większości romów opartych o daną bazę. Ale nie jest to żelazna zasada i czasami theme zbudowany specjalnie pod rom Darkyy'ego nie zadziała na romie Insanity mimo tej samej bazy.
   Przed wgraniem nowego motywu, dobrze więc zrobić sobie backup plików framework-res.apk z katalogu /system/framework/
   -
  33. Czy po wgraniu nowego romu będę miał język Polski.
   Tak. Większość, jeśli nie wszystkie romy mają język Polski. Nie wiem jak z klawiaturami typu swype, ale przypuszczam, że bardzo łatwo można dograć wersję, która obsługuje nasze narzecze :)
   -
  34. Jak sformatować zew. kartę pamięci?
   Formatowanie karty pamięci odbywa się poprzez: Ustawienia -> Karty SD i pamięć telefonu. Żeby wykasować zew. kartę pamięci najpierw musimy ją odmontować z systemu. Po odmontowaniu możemy formatować.
   Wew. kartę pamięci możemy formatować od razu.
   -
  35. Skasowałem apny, co zrobić?
   Rebot bez karty sim. Włóż ja znów i apny same powinny się ustawić.
   -
  36. Zbrickowałem/uwaliłem telefon. Nic nie mogę zrobić :/
   Wgraj XWJM8 przez Odina z zaznaczonymi Re-Partition i pit512 - ta czynność wyczyści Ci telefon ze śmieci. Następnie możesz wgrać XXJPY bez Re-Partition i pit (romy znajdziesz tu:http://forum.android.com.pl/f193/spis-chronologiczny-9054/ - tylko do XWJM8 pobierz jeszcze CSC).
   -
  37. Wyskakuje mi błąd Unsupported Handset Unfortunately our checks indicate this doesn't support the LiveWallpaper kiedy wybieram animowaną tapetę
   Wypakuj sobie z jakiegoś romu opartego o tę samą bazą co Twój następujące pliki LiveWallpapers.apk, LiveWallpapersPicker.apk, TwWallpaperChooser.apk i wrzuć je do /system/app
   -
  38. Tapeta nie przesuwa się wraz z pulpitami.
   Wgraj oryginalną galerię, na przykład z romu Doca, lub jakiegoś innego. Rozpakuj rom, wejdź do /system/app i przekopiuj sobie Gallery3D.apk i wrzuć do siebie do /system/app.
   -
  39. Jak ukryć okładki albumów muzycznych, tak, żeby galeria ich nie pokazywała a odtwarzacz pokazywał?
   1. w każdym katalogu z mp3 może być tylko jeden plik jpg z okładką,
   2. plik musi się nazywać "albumart.jpg"
   by krzysion
   więcej sposobów tutaj: http://forum.android.com.pl/f149/jak-ukryae-pliki-jpg-nie-ukrywajae-c-mp3-w-tym-samym-katalogu-31165/
   -
  40. Czy baterię SGSa trzeba formować?
   Nie.
   Podstawowa wiedza o baterii w naszych SGSach. Jeśli bateria trzyma Ci bardzo krótko (poniżej jednego dnia, czyli wstajesz rano na 100% ale telefon nie wytrzymuje do godziny 23 tylko pada w ciągu dnia) najpierw sprawdź czy jakaś aplikacja nie zjada Ci prądu. Możliwe, że problem stanowi aplikacja Email.apk i konto mailowe, które nie działa w trybie push. Jeśli tak masz zmień działanie konto na push. WIelu osobom to bardzo pomogło. Jeśli natomiast nie używasz aplikacji Email albo masz ustawioną synchronizację przez push możesz spróbować następującej metody:
   1. Naładuj telefon do końca.
   2. Wyłącz i ładuj dalej, aż powie, że ma dość, wtedy odłącz od ładowarki.
   3. Wejdź do CWM i zrób wipe batterystats.
   4. Włącz telefon i używaj tak, żeby jak najszybciej wyczerpać baterię.
   5. Kiedy telefon sam się wyłącz z powodu braku prądu, podłącz go do ładowarki i włącz. Naładuj na 100%, ale staraj się nie używać za bardzo.
   Zrób to tylko raz.
   Sposób ten nie wszystkim pomaga.
   Ważne jest też, że bateria działa dłużej po kilku cyklach ładowania i rozładowywania. Nie musisz już rozładowywać jej do samego końca, ani kasować pliku batterystats.
   Tak na prawdę nikt nie znalazł jeszcze sposobu, który by działał. Jeśli po dłuższym użytkowaniu telefonu bateria nadal nie wytrzymuje przynajmniej jednego dnia zastanów się nad jej wymianą.
   Garść ważniejszych linków:
   Your Battery Gauge Is Lying To You: Everything You Need To Know About Bump Charging And Inconsistent Battery Drain | Android News, Reviews, Apps, Games, Phones, Tablets, Tips, Mods, Videos, Tutorials - Android Police
   Yet Another Battery Drain thread - Don't kill your phone - give it life!! - xda-developers
   How to prolong lithium-based batteries – Battery University
   -
  41. Jak dostać się do danych na telefonie z poziomu komputera bez instalacji sterowników do kiesa?
   Wejdź w Ustawienia -> Komunikacja -> Ustawienia USB - i zmień na pamięć masowa, lub pytaj przy podłączeniu.
   -
  42. Zainstalowałem Rom Managera i zrestartowałem z jego poziomu telefon. Teraz stoi na wyświetlaniu logo/napisu Galaxy S. Co mam teraz zrobić?
   RomManager psuje telefon. Nie restartuj telefonu za jego pomocą!
   Najprawdopodobniej musisz wgrać rom od nowa. Sprawdź czy telefon wchodzi w recovery mode. Jeśli nie sprawdź czy wchodzi w Download mode. Jeśli wchodzi w któryś z tych trybów zainstaluj nowy rom. Jak to zrobić znajduje się w poprzednich punktach.
   Jeśli telefon nie wchodzi w Download Mode musisz kupić wtyczkę usb, która odblokuje Ci ten tryb.
   P.S.
   Są jednak głosy (na razie jednej osoby), że Rom Manager normalnie restartuje telefon do recovery. Większość jednak ma z tym problemy, dlatego postanowiłem ten punkt tutaj umieścić.
   -
  43. Mam problem z czujnikiem. Przestał działać i nie daje się skalibrować. Co robić?
   Niektóre programy, takie jak Aura mogą powodować problem z czujnikiem. Rozwiązaniem jest albo kalibracja przy zrootowanym telefonie przez sensorcalibutil_yamaha z katalogu system/bin, albo gdy kalibracja nie jest możliwa, usuniecie pliku konfiguracyjnego z katalogu data/system ms3c_yamaha.cfg i później wykonanie kalibracji. Sposobu tego nie testowałem bo nigdy nie miałem problemów z czujnikiem.
   Sposób podany przez usera Kryzox.
   -
  44. Wgrałem pita z repartition i telefon nie wstaje. Download mode wcześniej działał, teraz nie działa. Co robić?
   Wyjmij baterię na kilkanaście minut i spróbuj ponownie wejść w Download mode.
   -
  45. GPS długo łapie fixa.
   W SGS'ie AGPS znaczie przyspieszający czas fixa jest zależny od danych pakietowych. Przed użyciem GPSa włącz na chwilę dane pakietowe i poczekaj aż złapie fixa, potem możesz je wyłączyć.
   Jeśli mimo włączonych danych pakietowych fixa łapie długo wypróbuj program GPSopt dostępnu w markecie.
   Bez APGS czas łapania fixa może wynieść nawet ponad 10 minut. Testowanie GPSa przeprowadzajcie na zewnątrz budynku, bo w pomieszczeniach nie będzie łapał dobrze i szybko. Z tym bywa różnie i jest to już kwestia indywidualna.
   Czas fixa jest też zależny od aktyalnej pozycji satelit oraz warunków pogodowych i efemeryd, czyli danych o zjawiskach atmosferycznych, układzie planet itp...
   -
  46. GPS pokazuje błędną pozycję, "pływa" po bocznych ulicach.
   W tej sytuacji też może pomóc program GPSopt. Można potestować też różne wersje modemów (radio) pod kątem GPS. Którki opis działania GPS na poszczególnych
   modemach dostępny na xda pod adresem: xda-developers - View Single Post - [online KITCHEN] *ROM Kitchen* 10/4: ZSJPK V11.1 (ONLINE)
   -
  47. Nie działają MMS'y.
   Upewnij się że masz włączone dane pakietowe. Jeśli używasz SMODA widget lub innych programów blokujących APNy w androidzie 2.1 lub wyłączasz tryb danych oakietowych dostępny z poziomu menu power
   w aodroidzie 2.2 i 2.2.1, musisz włączyć tryb danych, gdyż wg założeń Google ten tryb zawsze powinien być włączony i MMS'y są od niego zależne Zawsze można włączyć tryb danych, pobrać MMSa i potem wyłączyć. Polecam
   darmową aplikację APNdroid dostępną w markecie, która pozwala na wyłączenie danych pozostawiając aktyne MMS'y.

  Edytowane przez Sekator
  poprawka

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Z tutka robię FAQ dla SGS a Sardoid go podkleił ;)

  Od dziś jest to jeden z najważniejszych tematów dla nowych i proszę do niego ich odsyłać

  Zamykam jako iż tak się przyjęło że FAQ są zamykane aby były ładne i czytelne :)

  W razie aktualizacji -> autor daje cynk -> otwieram -> aktualizacja -> zamykam

  Edytowane przez Cachorro

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Update 9 luty 2011:

  Dodanie punktów od 32 do 44.

  Wszelkie propozycje z nowymi radami proszę kierować bezpośrednio do mnie na PW. Najlepiej jeszcze jak oprócz samego pytania dacie odpowiedź, ale jak nie dacie, to też jakoś sobie poradzę ;-)

  Update 23 marca 2011:

  Dodanie punktów 45 do 47.

  Użytkownik DarAss wspomaga mnie w aktualizowaniu FAQ, więc jak ktoś ma ochotę mu podziękować, to poniżej znajdzie się niedługo jego post, w którym będzie można mu postawić piwko :)

  P.S.

  Wiele z tych rad nie jest moich, tam gdzie wiem czyje to są rady to daję autora. Wiele z tych sposobów nigdy nie testowałem, gdyż nie miałem związanych z nimi problemów. Rady jakie umieszczam w tym FAQ są radami, których skuteczność została potwierdzona przez użytkowników. Nie oznacza to jednak, że będą pomocne w każdej sytuacji. Miejcie to na uwadze.

  Jak zawsze, zrzekam się wszelkiej odpowiedzialność za uwalony w wyniku stosowanych tu wskazówek sprzęt. Nic się nie powinno stać, ale wszystko robisz na własną odpowiedzialność :)

  Edytowane przez waltharius

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  DarAss

  Witajcie;) Razem z Walthariusem będę tu tworzył ten temat aby nowi użytkownicy znaleźli w nim odpowiedzi na jak najwięcej pytań dotyczących użytkowania SGS'a oraz rozwiązania na ich problemy ;) pozdrawiam

  DarAss

  Edytowane przez Cachorro

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Gość
  Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x