Skocz do zawartości
fyme

TUTORIAL [ZTE V967s] Adaptacja niekompatybilnych słuchawek z pilotem

Rekomendowane odpowiedzi

fyme

Jako że na forum doszło do dyskusji na temat słabej jakości dźwięku na ZTE odtwarzanego za pomocą słuchawek postanowiłem wyjaśnić kilka rzeczy które mogą być pomocne w zrozumieniu tego zjawiska.

Na wstępie trochę teorii:

Na świecie rozwijane jest niezależnie kilka standardów konstrukcji słuchawek

1. Słuchawki TRS (posiadają trzy segmenty na złączu mini jack)
    2. Słuchawki TRRS (posiadają cztery segmenty na złączu mini jack), są to słuchawki z pilotem

W tutorialu zajmę się tylko drugim standardem który dzieli się na dwie pochodne. Właśnie ten podział często powoduje problemy z kompatybilnością poszczególnych zestawów słuchawek z różnymi markami telefonów.
    Pierwsza pochodna to OMTP druga zaś AHJ/CTIA. Ale o co chodzi. Oba standardy różnią się jednym szczegółem, mianowicie umiejscowieniem masy (Ground) na złączu mini jack. Właśnie to umiejscowienie powoduje problemy gdyż różne marki rożnie osadzają masę w swoich telefonach. Żeby lepiej zrozumieć problem załączam schemat obu standardów:

post-76981-14255732165459_thumb.png

Jak widać na powyższym screenie niewielka zmiana a powoduje masę problemów, bo przecież żaden producent nie podaje informacji z jakiego standardu korzysta w produkcji swojej elektroniki a czasem jeden producent najpierw korzysta z jednego standardu po czym po prostu przechodzi na inny (np: Nokia).
    Sam stałem się ofiarą dwóch standardów przesiadając się z HTC HD2 na ZTE V967s. Kupując nowy telefon zakładałem iż będę korzystał jak dotychczas ze słuchawek które kupiłem posiadając HD2. Jakież było moje zdziwienie gdy podłączając pierwszy raz słuchawki do ZTE stwierdziłem że coś jest nie tak bo dźwięk jest przesterowany i mocno stłumiony a samo wpięcie słuchawek nie powodowało jednocześnie wyświetlania ikonki na telefonie. Jako że nie chciałem się pozbywać moich słuchawek (naprawdę fajnie grały na HD2 i były po prostu wygodne) stanąłem przed dylematem. Mogłem dokupić odpowiednią przejściówkę (np: FiiO LU2 koszt około 19 zł) lub dobrać się do pilocika słuchawek HTC (dobranie się do wtyku mini jack skreśliłem na początku gdyż złącze jest zalewane plastikiem i nie znalazłem metody na rozłożenie wtyku bez psucia go). Jako że średnio uśmiechał mi się zakup przejściówki dobrałem się do pilota. Pilocik w słuchawkach HTC jest na szczęście zamykany na zatrzaski więc łatwo można go rozłożyć bez uszkodzeń. I tu dochodzimy do głównej części tutoriala.

1. Potrzebne narzędzia:
    -lutownica igłowa (może też być transformatorowa choć nie polecam ze względu na rozmiar lutowanych elementów)
    -miernik elektryczny (popularny multimetr)
    -cyna
    -kalafonia (lub kwas choć nie wprawionym nie polecam)
    -uchwyt do lutowania (nie wymagany ale pomocny bo zastępuje trzecią rękę)

post-76981-14255732167767_thumb.jpg

2. Słuchawki do przeróbki (u mnie słuchawki HTC)

post-76981-1425573216872_thumb.jpg

3. Dobre chęci i trochę wolnego czasu (mile widziane zdolności manualne ;) )

Jak już mamy potrzebne narzędzia i pacjenta to do roboty :D

1. Delikatnie rozbieramy pilocik (polecam użyć ... paznokci ;) lub otwieraka do telefonów za to nie polecam twardych, ostrych narzędzi bo pozostawią po sobie nieestetyczne ślady na pilociku) podważając plastikowe elementy od góry. Operacja wymaga delikatności i wyczucia aby nie złamać żadnego z zaczepów. A tak to wygląda po rozłożeniu:

post-76981-14255732169289_thumb.jpg

2. Po rozłożeniu pilocika delikatnie podnosimy płytkę drukowaną uważając by nie pourywać cieniutkich przewodów (byłoby więcej lutowania :D ) a potem przekręcamy płytkę aby ujrzeć wlutowane przewody

post-76981-14255732169585_thumb.jpg

Miejsce które nas interesuje zaznaczyłem czerwonym kwadratem. Widać tam (mam nadzieję) cztery wlutowane przewody:
    L - lewy kanał
    R - prawy kanał
    M - mikrofon
    G - masa
    Nas interesują tylko dwa z nich: mikrofon i masa. Generalnie chodzi o to by zamienić oba przewody miejscami. W tym celu rozgrzewamy lutownicę po czym jej koniec zanurzamy w kalafonii (cyna nie będzie kleić się do grotu), osadzamy pilocik w uchwycie, siadamy wygodnie i delikatnie odlutowyjemy przewody z miejsc styków (dla ludzi ze słabą pamięcią polecam zapisać obecne miejsce styku przewodów lub po prostu po rozlutowaniu skorzystać z multimetru) po czym zamieniamy przewody miejscami i wlutowujemy jeden po drugim. Jeśli nie jesteśmy pewni efektu możemy sprawdzić przejścia na przewodach przykładając jedną sondę multimetru do odpowiedniego segmentu wtyku mini jack a drugą do miejsca lutowania. I już możemy się cieszyć z przejścia naszych słuchawek na inny standard :D

Teraz wystarczy tylko delikatnie złożyć pilocik i sprawdzić efekt naszej pracy podłączając słuchawki do telefonu i cieszyć się w końcu z dobrego dźwięku wydobywającego się z naszych ulubionych słuchawek.
    U mnie ta operacja naprawiła dźwięk oraz sprawiła że pilocik wreszcie działa poprawnie (mikrofon też), przełącza utwory, pauzuje itp...

Koszt modyfikacji: u mnie zerowy (dysponuję potrzebnymi narzędziami w domu)
    Efekt końcowy: nie ma porównania do stanu poprzedniego ;)
    Wrażenia z własnoręcznej przeróbki: bezcenne :D

PS: nie opisywałem samej techniki lutowania elektroniki gdyż założyłem że osoby nie mające o tym pojęcia i tak się za to nie zabiorą.

EDIT

Jest jeszcze jedna opcja która nie wymaga żadnych zdolności manualnych ani sprzętu. Potrzebna będzie tylko ... gotówka :E
    Tą opcją jest przejściówka która pozwoli dostosować praktycznie każde słuchawki z pilotem do naszego ZTE. Można ją kupić w...Chinach za to jest całkiem ładna ;)

post-76981-14255733841993_thumb.jpg

Edytowane przez fyme

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z przykrością dodaje dla zainteresowanych, że słuchawki MeElectronics M2P również nie są kompatybilne z v967s, ale będę próbował tego sposobu i dam znać jak poszło. Dzięki za tutorail :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A są Mee które wspierają Androida ? Z tego co wiem to Mee only ISHIT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme
    Z przykrością dodaje dla zainteresowanych, że słuchawki MeElectronics M2P również nie są kompatybilne z v967s, ale będę próbował tego sposobu i dam znać jak poszło. Dzięki za tutorail :).

Jeśli tylko uda ci się rozebrać pilocik to nie powinno być problemu.

PS: Nie ma za co :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    -MANY-

Czy gniazdo jack w ZTE V967s jest takie samo jak V987s (OMTP)?

Dokupywał ktoś do V967s zestaw słuchawkowy i mógłby coś polecić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Gniazdo jest takie samo, z resztą jest również identyczne np w ZTE Blade 3 czy ZTE V970.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Jest jeszcze jedna opcja która nie wymaga żadnych zdolności manualnych ani sprzętu. Potrzebna będzie tylko ... gotówka

Tą opcją jest przejściówka która pozwoli dostosować praktycznie każde słuchawki z pilotem do naszego ZTE. Można ją kupić w...Chinach za to jest całkiem ładna

post-274604-14255734088686_thumb.jpg

To kompromis wart zastanowienia. A możesz podać link do sprzedawcy? Bo ja znalazłem coś takiego, ale piszą że to zmiana z 3,5 mm na 2,5 mm. Do tego z "męskiego" na ''żeński". ;/

post-274604-1425573408849_thumb.jpg

"3.5mm male M to 2.5mm female F Microphone stereo headphone Audio Adapter for Iphone /Samsung

Main Fuction: For iPhone / MOTO / HTC / LG / Samsung / Nokia / millet / Huawei / ZTE etc 3.5mm phone headset Adapter"

I jako laik w tych tematach kompletnie nie mam pojęcia, czy się sprawdzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Jasne tu masz link tyle że gość nie sprzedaje pojedynczo a w kompletach po 5 sztuk ale myślę że na forum znajdzie się jeszcze ktoś kto będzie zainteresowany odsprzedażą ;)

PS przejściówka z twojego postu się nie nada. Służy jedynie do zmiany rozmiaru złącza mini jack z 3.5mm na 2,5mm (stosowany zazwyczaj w Nokiach)

Edytowane przez fyme

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Co prawda rozbebeszyłem swoje słuchawki z mikrofonem (jakieś no name), ale nie jestem w pełni zadowolony. U mnie na przełączniku nie było żadnych oznaczeń, więc działania były takie jak ślepca. Uzyskałem normalny dźwięk, odbiór przychodzącego połączenia przyciskiem, działanie mikrofonu podczas rozmowy. Natomiast ponowne wciśnięcie przycisku powodowało zawieszenie a nie zakończenie połączenia . Ponowne wciśnięcie znów zawieszenie i tak w kółko. :facepalm3:

Kolejna rzecz to podczas słuchania radia wciśnięcie przycisku powodowało nie włączenie kolejnej stacji a uruchomienie odtwarzacza muzyki. A podczas tego odtwarzania muzyki wciśnięcie powodowało pauzę. Kolejne wciśnięcie - odtwarzanie utworu od zatrzymanego miejsca. Taki misz masz.....

Może ta przejściówka przez Ciebie wykopana (całkiem zgrabna zresztą) załatwi te problemy. :)

Och, popełniłbym malutkie faux pas. Za doskonały tutorial dot. przystosowywania słuchawek zasłużenie należy się chłodne z pianką..

Edytowane przez _grendel_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Jak się zdecydujesz kupić to podziel się wrażeniami. Sam noszę się z zakupem słuchawek od Xiaomi a na 100% są niekompatybilne a pilocik jest wycięty z jednego kawałka aluminium więc wolałbym go nie rozbebeszać ;) więc w takim wypadku przejściówka będzie świetnym rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi