Skocz do zawartości
Hunter3000

Jak poprawnie obsługiwać RD Client - Aplikację połączeń zdalnych na systemach Android od Microsoft

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio pojawiła się aplikacja w Google Play Store o nazwie RD Client. Jest to aplikacja służąca do połączeń zdalnych z komputerami firmy (zazwyczaj) Microsoft Windows.

Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.rdc.android&hl=pl

W poniższym poradniku/instrukcji, skonfigurujemy sobie komputer oraz samo urządzenie. Na samym dole posta filmik z korzystania systemu na tablecie poprzez aplikację.

Przygotowanie:

Abyśmy mogli korzystać z tego musimy spełnić kilka warunków:

• Posiadać system operacyjny Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 bądź Windows 8.1 lub Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 , Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 + pochodne (SBS itp.)

Obsługiwane systemy operacyjne:

• Windows XP Professional / Windows XP Professional x64 Edition / Windows Fundations for Legacy PCs
    • Windows Vista Business / Windows Vista Enterprise / Windows Vista Ultimate
    • Windows 7 Professional / Windows 7 Enterprise / Windows 7 Ultimate
    • Windows 8 Pro / Windows 8 Pro with Media Center
    • Windows 8.1 Pro / Windows 8.1 Pro with Media Center
    • Wszystkie wersje systemów Windows Server (2003/2008/2012/SBS)

Systemy Windows XP Home Edition / Windows Vista ( Starter / Home Basic / Home Premium ) / Windows 7 ( Starter / Home Basic / Home Premium ) posiadają jedynie pomoc zdalną, wykluczającą połączenia zdalne z komputerem.

• Urządzenie z systemem Android w wersji 2.2 i nowszej (Zalecane 4.0.4 wzwyż)
    • Dostęp konta administratora na komputerze
    • Podłączonego komputera do tej samej sieci co urządzenie bezprzewodowe Android (Tablet/Smartphone)

Konfiguracja komputera (Na przykładzie systemu Windows 8.1 Pro) :

Wyszukujemy na pulpicie ikonę z "mój komputer" > PPM > Właściwości (Bądź poprzez Panel Sterowania > System)

4SIx1NO.png

Wybieramy "ustawienia zdalne"

cSGbITY.png

Ważna kwestia. Zaznaczamy "Zezwalaj na połączenia zdalne z tym komputerem". Możemy też sobie zobaczyć czy ktoś inny posiada dostęp do połączeń zdalnych. (W moim przypadku dodane wcześniej konto do tego typu zadań)

p7BzRaw.png

W tym miejscu powinna się już zakończyć kwestia konfiguracji. Jednakże nie jest to zbytnio bezpieczne, więc warto stworzyć do tego konto użytkownika , które będzie służyło tylko do połączeń zdalnych. Zwłaszcza dla systemów Windows 8, Windows 8.1 oraz rodziny Windows Server 2012.

Dodanie nowego użytkownika w komputerze do połączeń zdalnych (Na przykładzie Windows 8.1 Pro) :

Wyszukujemy na pulpicie ikonę z "mój komputer" > PPM > Zarządzaj (Bądź poprzez Panel Sterowania > Narzędzia administracyjne > Zarządzanie komputerem)

AnJxVYc.png

Wyszukujemy "Użytkownicy i grupy lokalne" a następnie folder "Użytkownicy", tam będziemy tworzyć nowego użytkownika.

dIQR4cE.png

Wpisujemy prostą nazwę, hasło i odznaczamy to, aby użytkownik musiał zmienić hasło przy następnym logowaniu, a zaznaczyć "hasło nigdy nie wygasa".

bRHC3xl.png

Zatwierdzamy, następnie klikamy na nowego użytkownika PPM i dajemy "Właściwości" (Tutaj przykład na już wcześniej utworzonym użytkowniku)

7uSMUQh.png

Teraz bardzo ważne. Na zielono jest zaznaczony nasz aktualny użytkownik w systemie (zazwyczaj admin). W ramce 1 wywalamy wszystko (poprzez klik > usuń), musimy zrobić tak jak w tej ramce jest, jeśli chodzi o grupy uprawnień). Potem po kolei dodaj > zaawansowane > znajdź teraz i w ramce 5 wyszukujemy dwie grupy: Użytkownicy zaawansowani oraz użytkownicy pulpitu zdalnego. (U mnie po angielsku w tym przypadku: Power Users oraz Remote Desktop Users)

YnLZnIx.jpg

Zatwierdzamy. Możemy teraz przejść do urządzenia na Androidzie.

Odpalamy naszą aplikację (RD Client). Pojawi się główne okno:

Utf8zAh.png

Podzielone na:

• Remote Desktops - lista urządzeń z którymi się łączymy (pulpity zdalne)
    • Remote Resources - lista aplikacji zdalnych, z którymi się łączymy. Tutaj musimy mieć Windows Server 2008 bądź nowszy i skonfigurować na nich usługę RD Apps. (Czyli możemy uruchomić sobie Word'a 2010 bez konieczności odpalania całego systemu (logowania) i ręcznego uruchamiania aplikacji. Po prostu uruchamia się zdalnie sama aplikacja - nie cała sesja użytkownika). Podgląd ustawień:
      ICRoW3w.png
    • Remote Gateways - lista bram logowania zdalnego. Dla nas bezużyteczne, przydatne dla tych co łączą się w domenach Windows.
    • Trusted Hosts - zaufane hosty.

Interesuje nas pierwsza opcja - Remote Desktops. Zwróćcie uwagę na dodane już jedno konto logowania i jego opcje:

ecSCbjk.png

Mamy tam nasza nazwę komputera, logowanie oraz typy połączenia (credentials). Czyli kim się logujemy do komputera. Poniżej obrazek jak skonfigurować:

P88WcWI.png

• Connection Name - Nazwa połączenia, dowolna
    • PC name - tutaj wpisujemy adres IP naszego komputera do którego chcemy się połaczyć. (Uruchom > wpisujemy cmd > wpisujemy ipconfig /all > szukamy tam naszej karty sieciowej oraz nazwy IPv4 Adress (w przypadku Windows 8.1))
    • Następnie konfigurujemy credentials, czyli logowania do komputera. Wpisujemy nasza nazwę komputera (mój komputer nazywa się Bartek-PC więc wpisuje tam taka nazwę)następnie dodajemy "\" a po nim nazwę użytkownika którego utworzyliśmy wcześniej. Ma wyglądać w moim przypadku Bartek-PC\rd-client. Hasło wiadomo. Dajemy done.
    • Możemy też zmienić ustawienia zaawansowane, takie jak to gdzie ma być dźwięk odtwarzany oraz czy np. ma przyłączać nasza kartę SD do komputera:
      aW69Gw9.png

Czas na wciśniecie "connect" i odpalenie sesji zdalnej. Jeśli ktoś jest aktualnie zalogowany, przełączy go w stan "wylogowany". (musimy potwierdzić wtedy na PC)

NpWvT7U.png

Efekt naszej pracy:

MbfTfnk.png

Gdy przytrzymamy palcem gdzieś na pulpicie, pokaże się taki kwadracik - oznacza to w systemie emulacje prawego przycisku myszy.

CLSrq49.jpg

Wciśniecie na górnym panelu ruchomej belki ikonki klawiatury, wysuwa nam androidową klawiaturę do wpisywania znaków. Nie przeszkadza nam aby korzystać tej wbudowanej w system Windows ;)

6LyEPR0.png

Całydotyk działa znakomicie (zresztą nawet pisze w właściwościach komputera):

yNrKUB5.png

Gdy wciśniemy ikonkę po lewej stronie belki ruchomej, będziemy mogli powiększyć ekran i przesunąć palcem w dane miejsce.

oX3baDH.png

Aby się wylogować z sesji wysuwamy z prawej strony panel i dajemy Zasilanie > Rozłącz.

ANN5xNt.png

Video:

Gotowe. Miłego korzystania.

Edytowane przez Hunter3000
    poprawki, dodanie video

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Brakuje informacji od jakiej wersji te Windowsy mają być (użytkownicy Home Edition/Home Premium nie mają opcji pulpitu zdalnego).

Jeszcze bym dorzucił jakąś wzmiankę dotycząca firewalla.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fakt, wersje do Windows 7 oprócz Pro/Ent/Ult nie mają tej obsługi pełnej. Jednakże od Windows 8 już z tym problemów nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gbk

Dziwna sprawa. Mam Win 7 Pro SP1 i nie mam tej pierwszej opcji. Screen:

post-113718-14255732444256_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdź czy nie masz wyłączonej usługi RDP w usługach i w "włącz/wyłącz funkcje systemu Windows" czy nie masz wyłączonego pulpitu zdalnego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gbk

Tak właśnie poczytałem i grzebie w rejestrze i usługach, dam za chwilę znać:)

---------- Post dołączono o 22:15 ---------- Poprzedni post napisano o 21:38 ----------

Usługi związane z Pulpitem zdalnym włączone, zapore mam wyłączoną cały czas, portów nie blokuje, a nadal nie mam tej opcji. Nie wiem o co chodzi;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to ciekawe. Sprawdź we wszystkich programach czy masz aplikację Podłączanie pulpitu zdalnego. U mnie w Windows 7 Professional posiadam tą opcję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Daviteusz

Super działa, dzięki ziomek :)

Via Tapatalk²

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to i u siebie na windows 8.1 PRo udało mi się uruchomić tą usługę:

[ATTACH=CONFIG]61198[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]61199[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61200[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61201[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61202[/ATTACH]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Vuko

Utknąłem - nie mogę skonfigurować sieci Wi-Fi adhoc z laptopa tak żeby telefon mógł się połączyć. Po prostu nie widzi sieci.

Mimo wszystko, piwo za czytelny poradnik bo do pkt. gdzie przechodzimy do aplikacji wszystko idzie sprawnie i jest dobrze wyjaśnione ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi