Skocz do zawartości
piotrpo

Jak zacząć programować na androida - temat dla początkujących

Rekomendowane odpowiedzi

@Micheal android Studio to jedyny sensowny wybór. Nie ma co tracić czasu na konfigurację środowiska w innych programach - tutaj ściągasz i działa :) Jeśli chodzi o wykresy i biblioteki do nich to upewnij się, że Twój wybór nie utrudnić Ci pracy na pewnym etapie. Zrobienie własnego wukresu to naprawdę nic trudnego jeśli dobrze sobie to rozplanujesz - dowiesz się przy tym wielu istotnych rzeczy o renderowaniu systemu android. Trochę ambitnie podszedłeś do sprawy skoro to Twoja praca inż. a Ty dopiero teraz uczysz się języka, w którym będziesz to pisał. Rada: 2 godziny planowania to dzień roboty mniej :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Android Developer   Dziękuję. Pewnie skorzystam właśnie z tej biblioteki. :)

@NeverSayNo Dzięki. Chociaż raczej wolałbym skorzystać z biblioteki bo jednak trzeba się własnie wyrobić na czas :P

@Coders Lab Dziękuję. Mógłbyś rozwinąć dlaczego wybranie np. biblioteki podanej przez @Android Developer  może utrudnić mi pracę? Wolałbym wiedzieć wcześniej z jakimi potencjalnymi trudnościami się to może wiązać :) I jeszcze czy myślisz że rzeczywiście ta aplikacja może mnie lekko przerosnąć? Wcześniej myślałem, że stworzenie jej raczej nie będzie aż tak trudne ale trochę mnie przestraszyłeś. Uczyłem się jakiś czas C++ a teraz liznąłem trochę Javy i wydaje mi się dużo bardziej przystępna a więc samo tworzenie aplikacji jest wymagające czy chodzi o coś innego ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Micheal podam Ci to na przykładzie, bo nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć :) 
    Gdy Pan Jan budował altane ogrodową to skupił się mocno na tym, aby ta była wykonana z drzewa egzotycznego oraz wyglądała tak jak sobie wymarzył. Altana powstała w 2 miesiące, jest/była piękna. Miesiąc później Pan Jan dostał dostał super ofertę na kupno dużo większej działki, kupił ją i chciał przenieść altanę - w końcu dopiero ją zbudował. Tak też zrobił. Podczas transportu lekko uszkodził kilka desek. Nadeszła jasień, później zima. W lecie stan altany był tragiczny, drewno nie było gotowe na takie warunki oraz na przenoszenie altany. 
    Cała ta historia miała na celu przekazanie Ci, że trzeba kilka razy zastanowić się przy projektowaniu aplikacji i uwzględnić najbardziej absurdalne rzeczy. Sprawdź czy biblioteka posiada wszystkie typy wykresów, które są Ci potrzebne; jak szybko działa; jak obsługuje parametry do rysowania; ile waży Twoja apka z nią itp - kiedyś klient odmówił przyjęcia aplikacji ponieważ była "zbyt ciężka".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    8 minut temu, Coders Lab napisał:

@Micheal podam Ci to na przykładzie, bo nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć :) 
    Gdy Pan Jan budował altane ogrodową to skupił się mocno na tym, aby ta była wykonana z drzewa egzotycznego oraz wyglądała tak jak sobie wymarzył. Altana powstała w 2 miesiące, jest/była piękna. Miesiąc później Pan Jan dostał dostał super ofertę na kupno dużo większej działki, kupił ją i chciał przenieść altanę - w końcu dopiero ją zbudował. Tak też zrobił. Podczas transportu lekko uszkodzkilka desek. Nadeszła jasień, później zima. W lecie stan altany był tragiczny, drewno nie było gotowe na takie warunki oraz na przenoszenie altany
    Cała ta historia miała na celu przekazanie Ci, że trzeba kilka razy zastanowić się przy projektowaniu aplikacji i uwzględnić najbardziej absurdalne rzeczy. Sprawdź czy biblioteka posiada wszystkie typy wykresów, które są Ci potrzebne; jak szybko działa; jak obsługuje parametry do rysowania; ile waży Twoja apka z nią itp - kiedyś klient odmówił przyjęcia aplikacji ponieważ była "zbyt ciężka".

Dobrze prawi. Przemyślenie aplikacji to podstawa. 

Może to złe co powiem, aczkolwiek, nie wiem jak to wygląda na uczelni kolegi wyżej, ale u mnie, jak podobnie na kilku innych uczelniach u moich znajomych, egzaminatorzy wyznawali jedynie zasadę : działanie > wydajność i optymalizacja. W wyniku takiego podejścia, zwłaszcza, że były to dla nich "tylko" prace inżynierskie, nikt nie przykładał uwagi do jakości kodu a z pewnością już na sam rozmiar aplikacji nie patrzyli. :D Wyszło z tego kilka śmiesznych "drutingów" aby tylko aplikacja w czasie prezentacji prezentowała się ładnie i działała a studenci robili wszystko jak najmniejszym kosztem. :D  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Coders Lab  @Android Developer  Dziękuję za obrazowe porównanie :D Już rozumiem o co chodzi ale tak jak mówi Android Developer myślę, że przy tej akurat pracy takich wymagań nie będzie ponieważ promotor nie uściślił jakie mają być te wykresy i też dał mi dowolność co do wyboru bibliotek. Skonsultuje to jeszcze z nim w niedalekim czasie ale mam nadzieję że będzie ok. Jeszcze raz dzięki i może będę jeszcze pytał jeśli pojawią się jakieś problemy w trakcie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzień dobry jeszcze raz :) Niestety utknąłem przy REST API. Czy moglibyście mnie nakierować jak najłatwiej byłoby to zrobić? Potrzebuję tylko wyciągać dane z bazy do aplikacji, żadnego wstawiania itp. Nie pisałem nigdy zbyt wiele w JS, PHP czy Pythonie, jedynie się z nimi zetknąłem na zajęciach pobieżnie. W związku z tym w którym z nich byłoby to najprościej zrozumieć/napisać i czy nie da się tego jakoś prościej? Czy może podrzucicie jakiś poradnik albo TAGi pod jakimi szukać?  Szukając po Google nie do końca mogłem znaleźć tego o co mi chodzi.

Z góry dziękuję. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Potrzebujesz napisać własne API skąd będziesz pobierać dane do aplikacji czy wystarczy, że po prostu "zaciągniesz" sztywne dane "skądś"? W tym drugim przypadku, najprostsze byłoby pobranie danych w postaci jsona przy użyciu resta i bilioteki retrofit. Mógłbyś stworzyć sobie taką "bazę danych" w postaci jsona ręcznie, wrzucić na, np. http://myjson.com/ i stamtąd po prostu pobierać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To znaczy to wygląda tak, że moja baza będzie na serwerze uczelni, do wejścia na ten serwer trzeba wpisać login i hasło(ja np. wchodzę tam przez program PuTTy)  i z tej bazy będzie też korzystać inna osoba która z kolei te dane będzie wyświetlać w przeglądarce. Potrzebuje jakoś te dane wyciągać z tej aplikacji najlepiej za pomocą REST API bo tak brzmi opis mojej pracy i promotor właśnie sugerował format JSON. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi