Skocz do zawartości
piotrpo

Jak zacząć programować na androida - temat dla początkujących

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć , to mój pierwszy post na tym forum dlatego proszę o wyrozumiałość . Jaka jest Waszym zdaniem najlepsza droga do tego , by  stać się programistą ? Według Was najlepiej chodzić na kursy? A może lepiej uczyć się samodzielnie z książek lub na przykład filmików na YouTube? Czy w ogóle jest możliwe , aby nauczyć się programować zupełnie samodzielnie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

@traszju jest możliwość samemu nauczenie się. Sam musisz wybrac i przekonać się co jest dla Ciebie najlepsze, czy video czy tekst. Możesz też te dwie formy mieszac.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam. Ostatnio zacząłem programować w Android Studio. Chciałem zrobić na początek coś takiego:

- ekran główny, na którym są przyciski, które przenoszą nas na drugą "formę",

- na tamtej formie mamy jakiś dłuższy tekst (tak aby można było palcem przewijać w dół i np jak skopiuje coś z internetu to żeby się automatycznie oddzieliło na różne wiersze) i mamy tam również przycisk, który przywraca nas na ekran główny.

Prosiłbym o dokładne wytłumaczenie, ponieważ nie wiem jak co się robi w AS.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

Mam pytanie, jestem zielony w temacie i byłbym wdzięczny za klika informacji na temat tego, czym mam to zrobić, mniej więcej w jaki sposób. Dużo rzeczy wyszukam sobie sam, jednak chciałbym aby mnie ktoś odpowiednio nakierował :)

Potrzebuje aplikacji na Android, która aparatem będzie czytać kod QR,, prowadzić bazę danych, odczytywać z niej dane oraz je usuwać.

Schemat wyglądałby tak:

Na starcie opcje do wyboru:

1) [szukaj palety] po wyszukaniu numeru palety pokazuje mi jej lokalizację, mogę ją usunąć, lub przenieść: a) numer alejki, b) miejsce w alejce X c) miejsce w alejce Y [w przypadku regału]

2) [zapisz paletę] po skanowaniu podaję: a) numer alejki, b) miejsce w alejce X c) miejsce w alejce Y [w przypadku regału] i idzie ona do bazy danych, w której mogę ją potem wyszukać.

Baza danych byłaby zapisywana w pliku na serwerze dostępnym przez WIFI.

Z tego co wiem do tej pory, muszę wykupić 'bibliotekę' czy coś w ten deseń, tworzenia kodów QR. to akurat nie problem. Kod QR generowałby mi numer palety, i różne inne rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

polecam kursy na udemy. Ja ostatnio robię Javascript z Jonasem. kursy nie są drogie bo w okolicach 40zł a jest to bardzo merytoryczna wiedza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć,

jestem początkującym programistą Androida, wcześniej napisałem kilka małych aplikacji mobilnych w javie w pracy, jednak teraz chciałbym podszkolić się w Kotlinie.

Założyłem sobie, że w ramach nauki napiszę aplikację typu lista zakupów.
    Zakładam jeden temat, w którym będę opisywał problemy z jakimi się napotkałem licząc na pomoc w ich rozwiązaniu oraz pytania jakie się pojawią w trakcie pisania tej apki.

Po pierwsze, chciałbym od początku zacząć pisać aplikację wykorzystując jakiś wzorzec.
    Trochę o nich kiedyś czytałem i wybrałem MVP, który dla mnie jest chyba najbardziej intuicyjny a ponadto wykorzystałem go do tych aplikacji, które pisałem w pracy.
    Tutaj chciałbym jednak przedstawić swoją interpretację MVP i od razu prosić was o wskazanie błędów, które popełniałem. Będę miał oczywiście o ten wzorzec sporo pytań w miarę pisania aplikacji.

I tutaj pojawia się pierwsze pytanie – nie do końca związane bezpośrednio z tą aplikacją. Na jakiej podstawie powinienem wybierać wzorzec (lub jego brak), który wykorzystam w aplikacji?

A teraz przechodząc już do MVP.
    W poprzednich aplikacjach struktura wyglądała następująco:
    - model
    - presenter
    - view
    - contract
    - helper
    O pakietach model, presenter i view nie będę się rozpisywał bo wiadomo co w nich przechowywałem, w pakiecie contract tworzyłem interfejsy opisujące view i presenter.
    Do każdego zestawu (np. MainView i MainPresenter lub LoginView i LoginPresenter) tworzyłem osobny kontrakt, w którym były dwa interfejsy, jeden dla view, drugi dla presentera. W helperze trzymałem wszystko inne :D.
    Zastanawiając się nad tą aplikacją, zauważyłem, że u niektórych osób, te kontrakty obejmują również modele. Moje pytanie brzmi, które metody powinienem zawierać w interfejsach?
    W mojej opinii będą to tylko te metody, które są wywoływane z innych klas. To znaczy metody prezentera wywoływane w view lub metody view i modelu wywoływane w prezenterze.

W tej aplikacji chciałbym wykorzystać zarówno bazę SQLite jak i bazę MariaDB postawioną na moim serwerze. Do obsługi SQLite użyję biblioteki Room.
    Moja interpretacja MVP wyglądała do tej pory tak jak opisałem poniżej.
    W view obsługiwałem interakcję z użytkownikiem, to znaczy wywoływałem odpowiednie metody z presentera w zależności od tego co użytkownik zrobił, oraz odświeżałem widok (zmiana tekstu textview, ukrywanie przycisków, zmiana kolorów etc.).
    W presenterze tworzyłem async taski w których wywoływałem funkcje z modelu i dokonywałem bardziej zasobożernych obliczeń oraz wywoływałem funkcję z view, które odpowiednio odświeżały aktywności i fragmenty.
    Model to był w mniejszym lub większym stopniu odpowiednik tabeli z bazy danych.
    Np. dla tabeli ‘naglowki_dokumentow’ model miał pola tj. id, numer, seria oraz rok (które występowały w tabeli w bazie) ale miał również dodatkowe jak np dokument, który składał sie z wartości pól numer, seria i rok oddzielonych ukośnikiem (np. 1401\S\2020).
    W modelu implementowałem również metody, które służyły do komunikacji z api.
    Np. getHeaders(), która pobierała z bazy nagłówki dokumentów i zwracała je jako JSONObject.
    Zwrócony JSONObject odbierałem w async tasku w presenterze i przerabiałem na listę nagłówków.

Jak już mówiłem, w tej aplikacji oprócz wykorzystania bazy na serwerze, chcę wykorzystać bazę SQLite. Głównie chodzi o to, żeby listę zakupów utworzyć lokalnie w aplikacji i zapisać do SQLite a w momencie jak urzadzenie nawiąże połączenie z siecią, to wysłać ją do bazy na serwerze.
    W jaki sposób to rozwiązać? Z tego co wiem, to wykorzystując Room’a, tworzy się klasę (encję), która jest opisem tabeli w bazie. Czy w tym przypadku muszę tworzyć dwa modele, jeden dla SQLite a drugi dla bazy zewnętrznej?

Jeśli chodzi o logikę biznesową w MVP, to powinna ona być umieszczona w Modelu czy Presenterze? Bo spotkałem się z kilkoma artykułami, które sobie przeczyły. Chyba, że to również jest kwestia interpretacji?

Liczę na odpowiedzi i podpowiedzi bardziej doświadczonych programistów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow
    Napisano (edytowane)

@androidAbecedarian

MVP - ok, ale lepszym rozwiązaniem jest MVVM - to taki MVP z dodatkiem ViewModel. 

Ja bym zrobił tak:

View - wiadomo
    Model - klasy związane z bazą danych, api, data class itp
    ViewModel - "łącznik" między widokiem, a repozytorium (znajduje się w Model)

Do zadań w tle polecam Coroutines, asynctask jest wycofywany z Androida. 

data class - dla api i encji (room) możesz mieć wspólne, ale muszą być odwzorowane 1:1. Czyli taka sama nazwa kolumny po stronie serwera i bazy danych w aplikacji. Ewentualnie możesz zrobić coś takiego:

data class Entries (
        @PrimaryKey(autoGenerate = true)
        var _id: Int = 0,
        @SerializedName("id")
        var idEntries: Int,
    }

@SerializedName - informuje Gson, że ma parsować element "id", ale przypisać do idEntries.

Tworzysz klasę repozytorium, w której będziesz umieszczał funkcję, która będą pobierac/zapisywać dane. 

W ViewModel tworzysz funkcje i Livedata, które będą pobierac informacje z repozytorium i przekazywać do LiveData, zaś ona poinformuje widok (View) o zmianach. 

Więcej informacji możesz uzyskać tutaj:

https://myenv.net/table-of-contents/ 

Jeśli masz problem z danym zagadnieniem to zakładasz nowy wątek i go odpowiednio opisujesz. Nie umieszczamy wszystkich informacji w jednym wątku.

Edytowane przez mmaciejow

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok dzięki, będę pamiętał o nowych wątkach na kolejne problemy. Co do MVVM to w androidzie również wykorzystuje się bindowanie jak w WPF? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

@androidAbecedarian nie rozumiem pytania. Co masz na myśli bindowanie? Aplikacje tworzysz w Android Studio. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi