Skocz do zawartości
ekiero92

Jakość aparatu Xperia T - czy na prawdę jest aż tak słaba?

Który telefon wg Was robi najlepsze zdjęcia?  

65 użytkowników zagłosowało

1. 1. Który telefon wg Was robi najlepsze zdjęcia?

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem zdjęcia w Xperi T psuje tryb rozszerzonej automatyki, robiąc zdjęcia w tym trybie nie mamy żadnej kontroli nad aparatem, nie da się zmienić ekspozycji, iso, balansu bieli itd. Xperia T ma tendencje do robienia zbyt jasnych zdjęć, a zwłaszcza w tym trybie rozszerzonej automatyki. Same zdjęcia nie są najgorsze, kolory są naturalne, algorytm odszumiający nie jest zbyt nachalny, dzięki temu zdjęcie to nie jedna wielka kolorowa plama. Ale nawet najlepszy aparat zrobi kiepskie zdjęcia, jeśli fotograf to du*a...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mitpio

jakosc bylaby lepsza zdjec gdyby i stabilizacja obrazu dzialala jak nalezy nawet przy wlaczonej przy szybszym ruchu reka jest rozmazanie czego nie bylo w arc s lub legendarnej juz k800i tym ostatnim zrobilem zdjecie nie ustawiane w dzien w pomieszczeniu powiekszone w nero 800 razy i wtedy dopiero bylo widac jakies ziarno ale tam jest lampa xenonowa a to wiele tlumaczy niestety led nic dobrego nie daje dlatego tez czekam na Z2 tam ma byc podobno xenon i wtedy zobaczymy co sony stworzylo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam się. Przy trybie auto i trybie nocnym mamy piękny pokaz slajdów, a próba zrobienia ostrego zdjęcia jest niemożliwa. O wiele ładniejsze zdjęcia XT zaczął robić gdy wyczyściłem jego obiektyw.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Deadlyblonde

Też prawda, zdarzają się fenomeny, które próbują robić zdjęcia z zafajdanym i porysowanym obiektywem.

@mitpio

Liczysz na taką stabilizacje obrazu jak w słynnej

aparatu w Lumi 920? Stabilizacja obrazu to nie cuda, nie uzyskasz ostrego zdjęcia jak będziesz podrzucał telefon i próbował zrobić zdjęcie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mitpio

ok @Deadlyblonde

masz racje ale cofanie sony przyprawia o bol glowy przed chwila ustawilem w mojej tetce tryb normal i przy wylaczonej stabilizacji zdjecia o niebo lepsze widac ze stabilizacja dziala przy slabszych fonach trybu auto nie wlaczam bo to porazka a tak pozatym to zaden inny fon tylko sony czekam na Z2 a co do stabilizacji i poruszania fonem to w k800i nie bylo z tym problemu ale nie na darmo mowi sie ze to aparat fotograficzny z mozliwoscia dzwonienia

Edytowane przez mitpio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Racja! Poczciwa 800 to robiła zdjęcia. Sony się cofa i to bardzo. Pakują tylko kosmiczne miliony pikseli tylko po co? Skoro to nie od tego zależy. Optyka tego telefonu jest za słaba. W sumie to ciekawe Kto produkuje moduł aparatu dla Xperia T

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    rgv999

A wg mnie moja XT robiła ładne zdjęcie, nawet lepsze niż mój aparat. Autofokus w moim aparacie sobie nie radził tak dobrze jak w XT ze zdjęciami małych przedmiotów z bliska.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od kilku dni jestem szczęśliwym (na razie ) posiadaczem Xperi T i mam kilka pytań odnośnie aparatu i proponowanych ustawień, piszecie że lepiej jest na ustawieniach ręcznych niż automat, może mi więc coś doradzicie ? ;)

1. Czy poprawiono coś w aparacie od czasu produkcji czy w moim egzemplarz nic się nie zmieniło w stosunku do tych w 2012 r. ?

2. Skoro pixelami nie robi się zdjęc to nastawa na 9 Mpx jest wystarczająca ?

3. Co to jest za żółta ikonka z podpisem Lepsza automatyka ?

4. Wartośc ekspozycji- jak przesuwam suwak to widzę co się robi ;)

5. Bilans bieli, lepiej zostawic na auto czy jak ustawiac np. w górach a jak w pomieszczeniu ?

6. Pomiar światła, przestawiając nie widzę różnicy, co oznacza: środek-punkt-wartosc średnia ?

7. Tryb ostrości, tez nie widzę róznic, do czego to służy: Aut ostrosc jednoponkt.-aut. ostrosc wielopunkt.- ustaw ostrosc dotykiem ? Czyli gdzie dotknę palcem tam będzie najostrzej ?

8. HDR - co to jest ?

9. ISO Auto - do czego służy i jak ustawic ?

Czy te ustawienia tyczą się również kamery ? Czy warto nagrywac w HD i auto ? Czy w kamerze nic nie zmieniac ?

I jeszcze mam pytanie, w moim K550i :) po zrobieniu zdjęcia utworzyłem sobie album-folder np. z wycieczek w góry i tak umieszczałem te zdjęcia, a np. zdjęcia dzieciaków w innym, czy w Xperi T też można utorzyc sobie takie albumu i przenosic tam zdjęcia z aparatu ?

Liczę na wasze porady i wyrozumiałosc ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Cordat

Może zacznijcie od wyczyszczenia szkiełka aparatu, a jak to robicie czym kolejek to sprawdźcie czy nie jest porysowane. Następnie przeczytajcie instrukcję obsługi aparatu by poznać funkcje. Na koniec zapomnijcie że telefon będzie robił lepsze foty niż tańsze kompakty.

Spełniając powyższe powinniście przestać narzekać.

Ja i moja żona zawsze kupując telefon na pierwszym miejscu stawiamy aparat. Po mimo naprawdę wielu telefonów z wyższej półki nie byliśmy w niebo wzięci jeżeli chodzi o jakość fotek. Ale pamiętamy że to tylko aparat w telefonie

;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Xperia T

Osobiście preferuję wykonywać zdjęcia w trybie "Normalnie". Początkowo wykonałem kilka zdjęć w trybie rozszerzonej automatyki, ale nie przypadł mi on do gustu. To nic innego jak "inteligentne" mieszenia w dostępnych sceneriach, po za tym w tym trybie zdjęcia często wychodzą za jasne i w kadrze znajdują się tzw. przepalone miejsca, a kiedy ta cudowna automatyka rozpozna słabe oświetlenie, to jest masakra, podgląd działa z niesamowitym opóźnieniem, i wykonane wtedy zdjęcia w 90% są zruszone.

1. Nie wiem, ale prawdopodobnie nic w sferze sprzętowej Sony nie zmieniło.

2. Pikselami zdjęć się nie robi, ale jeśli już są to dlaczego mamy z nich nie korzystać? Maksymalna dostępne rozdzielczość to 13 Mpx (4128x3096, format 4:3), a podane przez ciebie 9 Mpx to format 16:9 (3920x2204), czyli w praktyce to w przypadku 9 Mpix mamy obciętą górę i dół, ze względu na panoramiczny format. Jeśli wyświetlamy zdjęcia na monitorze/telewizorze panoramicznym to ma to jakiś sens, bo wykorzystujemy pełny jego obszar, ale osobiście wolę wykonywać zdjęcia w klasycznym formacie 4:3. Drugim powodem dla którego lepiej jest pozostać przy większym formacie to fakt, że zdjęcie o większej rozdzielczości można w dowolnej chwili przeskalować na mniejsze bez straty na jakości, a mając zdjęcie o mniejszej rozdzielczości, nie zrobimy z niego większego nie tracą na jakości.

3. To jest właśnie tryb rozszerzonej automatyki o którym wcześniej wspomniałem.

4. Regulując suwakiem wartość ekspozycji określamy ile światła pada na matrycę, zmiany widzimy na podglądzie, jak już zauważyłeś. Bardzo przydatna opcja, jeśli chcemy uniknąć przepałów na zdjęciach.

5. Osobiście polecam zostawić na auto, chyba, że zauważysz po wykonaniu zdjęcia, że balans bieli jest nie poprawny, wtedy można spróbować wybrać ręcznie.

6. Jest to sposób w jaki aparat wykonuje pomiar światła, czyli: środek - pomiar światła wykonywany jest tylko w środkowej części kadru, punkt - pomiar światła wykonywany jest tylko w wybranym punkcie (w przypadku tych dwóch sposobów pomiaru często może dojść do sytuacji kiedy środek lub wybrany punkt kadru jest dobrze naświetlony, a pozostałe części kadru są prześwietlone lub nie doświetlone, opcje te przydają się wtedy kiedy zależy nam na określonym przedmiocie znajdującym się w kadrze i chcemy, aby to właśnie on był odpowiednio doświetlony), wartość średnia - pomiar uśredniony z całej matrycy, ten sposób pozwala na możliwie największe zniwelowanie sytuacji występowania prześwietlonych i niedoświetlonych miejsc w kadrze (oczywiście pomijając sytuacje kiedy mamy bardzo silne źródło światła w kadrze tak jak np. słońce). Reasumując w codziennym użytkowaniu lepiej jest wybrać wartość średnią.

7. Ustawienie ostrości dotykiem - jak sama nazwa wskazuje, aparat ustawi ostrość w miejscu w którym się wskaże dotykiem ;), Aut ostrosc jednoponkt - ostrość ustawiana jest w jednym punkcie, prościej mówiąc w obrębie tego kwadracika, który wyświetla się na podglądzie, aut. ostrosc wielopunkt. - ostrość ustawiana jest w kilku punktach (symbolizują jest podświetlone na niebiesko kwadraciki).

8. HDR - odsyłam do lektury, oczywiście nie spodziewaj się takich efektów jak na zawartym na Wikipedii przykładzie ;)

9. ISO - wartość ISO oznacza czułość matrycy, im większa wartość, czyli czułość tym więcej światła rejestruje matryca, ale większa wartość to większe szumy na zdjęciach. W większości wypadków ISO auto spełnia swoje zadanie, przy słonecznej pogodzie automatyka ustawia ISO w zakresie 50-100 i przy takiej wartości nie ma wyraźnego szumu na zdjęciach. Przy kiepskim oświetleniu wartości te wzrosną do ponad 600/800 i wtedy wyraźne widać szumy, ale to niestety cecha bardzo małych matryc, które stosowane są w telefonach.

W przypadku kamery mamy oddzielne ustawienia ekspozycji, balansu bieli itd.

Jeśli masz nadal jakieś wątpliwości to polecam przeglądnąć instrukcję obsługi, uwierz, czasem naprawdę się przydaje ;)

Edytowane przez damson93

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi