Skocz do zawartości
Gość Jukon

[ZTE Blade][Tutorial] Akceleracja sprzętowa-czym jest i jak ją włączyć/wyłaczyć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z racji tego iż sporo posiadaczy telefonu ZTE Blade zastanawia się czym jest Hardware Acceleration czyli akceleracja sprzętowa, jak ją "aktywować" i jakie daje ona korzyści postanowiłem stworzyć ten temat i opisać tą modyfikację.

A, więc zacznijmy od tego czym właściwie jest Hardware Acceleration:

Włączona akceleracja sprzętowa(inaczej zwana wspomaganiem sprzętowym) niejako aktywuje chip graficzny zawarty w Blade'dzie(Adreno 200),który wspomaga w ten sposób procesor co przekłada się na zwiększenie wydajności, zwłaszcza w wysoko zaawansowanych graficznie grach 3D. W praktyce cała operacja, czyli włączenie hw polega na edycji i zmianie wartości jednego z plików systemowych: debug.sf.hw

Jakie są plusy tej modyfikacji:

-zdecydowanie największym plusem jest to, że jak wspominałem wcześniej wymagające gry 3D(np. wydawane przez Gameloft) działają dużo lepiej niż wcześniej. Gry(nie wszystkie) chodzą w miarę płynnie i wczytywane są poprawnie wszystkie tekstury.

-akceleracja sprzętowa może być także wykorzystywana przez niektóre aplikacje dzięki czemu samo ich uruchamianie i późniejsze działanie jest szybsze.

Minusy jakie niesie za sobą włączenie hw:

-największy minus to z pewnością większe zapotrzebowanie energii co przekłada się na szybsze rozładowywanie akumulatora telefonu, zwłaszcza podczas grania w gry kiedy GPU jest wykorzystywany.

- na oryginalnym sofcie 2.1 od Playa występują anomalie w kwestii wyświetlania animacji i podświetlania opcji w menu(info dzięki sensi)

Jakie warunki należy spełnić by skorzystać z tej modyfikacji:

-musimy mieć możliwość edycji plików systemowych, a więc potrzebny nam jest ROOT

Dla kogo przeznaczona jest ta modyfikacja:

-custom ROMy od polskich operatorów(czyli ROMy "fabryczne") mają domyślnie wyłączone wspomaganie sprzętowe więc można włączyć hw, jednak na tego typu ROMach czyli Android w wersji 2.1 akceleracja sprzętowa może nie przynosić zakładanych efektów. Osobiście zalecam wgranie jednego z custom ROMów opartych na Androidzie 2.2 Froyo w, którym akceleracja "rozwinie skrzydła"

-niektóre custom ROMy oparte o Androida 2.2 mają już domyślnie włączona akcelerację sprzętową, np. FLB-Froyo G2

Teraz najważniejsze czyli jak włączyć Hardware Acceleration

-cały opis włączenia hw został stworzony i zapożyczony od użytkownika MroziQ za co mu serdeczne dzięki. Jeżeli chcecie podziękować MroziQowi za ten opis korzystając z ikonki post_thanks.gif to tu znajduje się jego oryginalny post- KLIK

- opis jest sprawdzony, działa:

Jak włączyć/wyłączyć Hardware Acceleration?

Podam Wam na przykładzie programu RootExplorer, bo za jego pomocą męczyłem mojego Bladego.

Więc gdy mamy już w/w aplikację zainstalowaną i mamy zrootowany telefon, włączamy RootExplorer, na górze na białym tle jest coś typu "M/O" (nie mam jak sprawdzić bo jadę na stockowym romie), po wybraniu tej opcji zmienia się na "M/W". Na którejś z tych opcji można edytować pliki systemowe, a któraś nam to blokuje, więc trzeba sobie sprawdzić.

Wchodzimy więc do katalogu /system i odnajdujemy plik "build.prop". Przytrzymujemy na nim palucha i wybieramy coś w stylu "Edit in text editor". Jeżeli wyskoczy nam błąd oznacza to, że mamy wybraną złą opcję (czyli to o czym pisałem z M/O i M/W). Zmieniamy więc na poprawne ustawienie i otwieramy ten plik w tym edytorze.

Naszym oczom ukarze się dziwny szereg jakichś napisów.

Do zmiany HW odnajdujemy wiersz

debug.sf.hw=0

Jeżeli jest na 0, wówczas wspomaganie jest WYŁĄCZONE. Jeżeli chcemy je włączyć to zmieniamy cyfrę 0 na 1. Jeżeli chcemy wyłączyć to odwrotnie - zmieniamy 1 na 0.

Jeżeli macie jakieś spostrzeżenie, uwagi, problemy z Akceleracją sprzętową i jej działaniem to prosze się wypowiadać w tym wątku.

Zaznaczam jednak by nie rozpisywać się za bardzo o czasie działania baterii po skorzystaniu z powyższej modyfikacji gdyż wątek dotyczący baterii już istnieje, a w poradniku wspomniałem o tym, iz bateria bedzie pracować krócej po włączenie hw.

Jeżeli powyższy poradnik jest dla Ciebie pomocny i chciałbyś mi podziękować to skorzystaj z ikonki post_thanks.gif

Autor poradnika- Iceberg.

Edytowane przez Jukon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sensi

To ja napisze jaki może być minus tej operacji ;p Na sofcie od Play robi się "poszarpane" podświetlenie, na 2.2 jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Simono

Czyli, że jeśli raz kiedyś gram to mnie kompletnie nie zaszkodzi jeśli włączę? Ciekawe czy jest jakiś zysk poza grami?

Czy jest konieczny restart telefonu czy tez może działa zmiana "w biegu"?

Edytowane przez Simono

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Toldo

Całe ui płynniej chodzi, jeśli grasz naprawdę sporadycznie to nie ma sensu imho bo będziesz częściej ładować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam!

Przeglądają forum natrafiłem na krytykę akceleracji sprzętowej w ZTE Blade, którą ciężko mi zrozumieć.

Bo chociażby, postaram się przedstawić na przykładzie - windows 7, albo ubuntu prezentują ładny pulpit z efektami graficznymi nie tylko po to żeby to ładnie wyglądało. Celem jest odciążenie procesora, przekazanie tych obliczeń układowi graficznemu skutkuje nie tylko większą wydajnością ale też mniejszemu zapotrzebowaniu na energię! - co w przypadku laptopów jest porządane. Dla karty graficznej generowanie przeźroczystych okienek to pikuś, pracuje wtedy na najmniejszym taktowaniu - podczas gdy cpu by się dławił.

Więc jak to jest? Dlaczego akceleracja sprzętowa jest wyłączona i nie zaleca się jej włączenie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może dlatego, że na playowym 2.1 po jej włączeniu krzaczy się obraz. Jeden z użytkowników w jakimś wątku nawet screeny wrzucał. Może jak wydadzą oficjalny 2.2 będzie działało bez problemu skoro na nieoficjalnych ROMach ludzie mają ją włączoną i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krzaczy się (występują artefakty) ponieważ autor wątku zapomniał dodać, że trzeba również podmienić bibliotękę 'gralloc.msm7k.so' (oczywiście mowa o stock'owych romach) w katalogu '/system/lib/hw/'. Bibliotekę można wyciągnąć z BladeVillian.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie zapomniałem, jest napisane przecież, że na stockowym 2.1 ten mod nie będzie przynosił zakładanych efektów i by w pełni wykorzystać możliwości jakie niesie za sobą hw należy przejść na custom 2.2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    adam.k

Witam w rootexplorer ma tylko opcje open as text jak edytowac ten plik build.prop?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W Root Explorerze jest opcja "edit in text editor"- wybierasz tą opcje i zmieniasz wartość w wierszu, potem save i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi