Skocz do zawartości
alexndr

TUTORIAL [ROOT][N9005] Rootowanie, aktualizacja ROM'u i debrandowanie w jednym (KNOX: 0x0)

  Rekomendowane odpowiedzi

  alexndr

  EDIT 2014.01:

  Opisane tu metody działają WYŁĄCZNIE z Androidem 4.3. ROM'y KitKat i nowsze wymagają aktualizacji bootloadera aby możliwe było uruchomienie telefonu :(

  ------------------------

  WAŻNE - cokolwiek robicie ze swoim telefonem - robicie to na własną odpowiedzialność! Jeśli piszę, że jakaś czynność "nie przestawia flagi KNOX" - gwarantuję jedynie to, że u mnie jej nie przestawiło!

  Na początku chciałbym zaznaczyć, że autorami metody rootowania (Root de la Vega) są @designgears & @Chainfire z XDA. Ja tylko wprowadziłem w niej pewne usprawnienia, dzięki którym każdy, kto zachował bootloader BMJ1 lub starszy (przydatna informacja TUTAJ) - może zrootować telefon bez naruszania flagi KNOX, niezależnie od aktualnie posiadanej wersji ROM'u :)

  Wadą oryginalnych paczek, które można było ściągnąć STĄD jest to, że za ich pomocą możemy sflashować jedynie obraz partycji SYSTEM (zmodyfikowanej w taki sposób, że przy uruchamianiu telefonu wykonywane są polecenia spkryptu umieszczonego w katalogu głównym wewnętrznej karty pamięci) oraz paczkę CSC. Oznacza to, że w przypadku tej metody rootowania w oryginale - najpierw trzeba zaktualizować cały ROM (aby wgrać nowy kernel, modem itp), a następnie zrootować zgodnie z procedurą przygotowanymi paczkami AP/CSC. I tu pojawia się problem, ponieważ zwykle niczego nie świadomy właściciel Note 3 sięga w tym momencie po oryginalny ROM z Sammobile lub aktualizuje przez OTA/KIES, a co za tym idzie - AKTUALIZUJE BOOTLOADER, uniemożliwiając sobie w ten sposób skorzystanie z tej metody rootowania bez naruszenia flagi KNOX!

  Przygotowane przeze mnie paczki zawierają w sobie dodatkowo wszystkie brakujące elementy potrzebne do pełnej aktualizacji ROM'u (za wyjątkiem bootloadera), dzięki czemu ZA JEDNYM ZAMACHEM możemy:

  - zaktualizować swój ROM w telefonie do najnowszej wersji

  - zrootować telefon

  - zdebrandować :)

  W przypadku świeżo zakupionego telefonu Samsung Galaxy Note 3 połączenie w/w zalet jest wręcz doskonałe :D

  Oczywiście metodę tą można zastosować również wyłącznie do rootowania (np jeśli już mamy w telefonie najnowszy ROM, aktualizowany wg moich zaleceń z innego wątku, czyli ze starym bootloaderem).

  GOTOWI? ZACZYNAMY :)

  1. Upewnij się, że w Twoim telefonie jest bootloader BMJ1 lub starszy (BMI7). W tym celu zainstaluj program "Android System Info" ze Sklepu Play. Wersja bootloadera wyświetlana jest w zakładce System -> BuildInfos -> Bootloader. Jeśli masz bootloader BMJ3 lub nowszy - nie czytaj dalej, szkoda Twojego czasu (w takim przypadku dalsze postępwowanie zgodnie z poradnikiem przestawi flagę KNOX na 0x1!!!).

  2. Ściągnij z jednego z poniższych linków wersję ROM'u którą chcesz docelowo używać. Jeśli nie masz żadnych sensownych powodów aby używać starszy ROM - zalecam oczywiście wybór najnowszego.

  Najnowszy:

  AP: N9005XXUDMK2, CP: N9005XXUDMJ7, CSC: N9005OXXDMK3

  N9005XXUDMK2_N9005OXXDMK3_RDLV_alexndr.7z (Egofiles)

  N9005XXUDMK2_N9005OXXDMK3_RDLV_alexndr.7z (mirror cps)

  Poprzednie wersje:

  AP: N9005XXUDMJ7, CP: N9005XXUDMJ7, CSC: N9005OXXDMJ4

  N9005XXUDMJ7_N9005OXXDMJ4_RDLV_alexndr.7z (Egofiles)

  N9005XXUDMJ7_N9005OXXDMJ4_RDLV_alexndr.7z (mirror cps)

  AP: N9005XXUBMJ3, CP: N9005XXUBMJ2, CSC: N9005OXXBMJ3

  N9005XXUBMJ3_N9005OXXBMJ3_RDLV_alexndr.7z (Egofiles)

  N9005XXUBMJ3_N9005OXXBMJ3_RDLV_alexndr.7z (mirror cps)

  3. Wyjmij kartę microSD z telefonu (karta SIM może zostać).

  4. Rozpakuj pobrany plik *.7z tak aby otrzymać plik z ROM'em (*.tar.md5). Uruchom program Odin, załaduj plik *.tar.md5 przyciskiem AP (może to potrwać kilkadziesiąt sekund), następnie uruchom telefon w trybie Download Mode (Vol_down+Home+Power, potem potwierdź Vol_up), następnie podłącz telefon do komputera i poczekaj chwilę na pojawienie się komunikatu "Added" w okienku "Message". Gdy pojawi się komunikat "Added" - naciśnij "Start" (w razie wątpliwości - więcej informacji na temat flashowania znajdziesz TUTAJ)

  5. Poczekaj cierpliwie na zakończenie procesu flashowania (6-7 min), w tym czasie najlepiej niech telefon i kabelek leżą nieruchomo na stole lub innej stabilnej powierzchni. Gdy flashowanie się zakończy - pozwól na pełne uruchomienie się systemu w telefonie.

  6. Wewnątrz ściągniętego pliku *.7z z ROM'em znajdziesz też folder root_de_la_vega_sdcard - jego ZAWARTOŚĆ skopiuj do katalogu głównego wewnętrznej pamięci (np za pomocą kabelka USB). Aby nie było wątpliwości - powinno to wyglądać tak:

  post-155931-14255734022018_thumb.jpg

  7. [WAŻNE] Wykonaj restart telefonu (klawisz Power -> Uruchom ponownie).

  8. [WAŻNE] Po pełnym uruchomieniu usuń skopiowane wcześniej pliki i folder root_files z katalogu głównego telefonu (do tego celu można też użyć wbudowanej aplikacji "Moje pliki"). Nie bawimy się telefonem! Na razie nic innego nie uruchamiamy!

  9. [WAŻNE] Wykonaj PONOWNIE restart telefonu (klawisz Power -> Uruchom ponownie).

  10. Jeśli przy okazji debrandujemy telefon - ZALECAM jeszcze zmianę CSC na XEO programem "CSC Select" ze Sklepu Play (wymaga roota, no ale roota już mamy!). UWAGA - ta czynność spowoduje przywrócenie ustawień fabrycznych, ale root i SuperSU oczywiście zostaną :) (WAŻNE - jeśli przeszedłeś całą procedurę wyłącznie po to, aby zdebrandować telefon / zmienić CSC, natomiast docelowo chcesz usunąć ROOT'a i korzystać z oficjalnych aktualizacji OTA - koniecznie zapoznaj się z uwagą na końcu poradnika -> EDIT2)

  GOTOWE :D teraz już możesz robić i uruchamiać co chcesz - telefon powinien być zrootowany :) Gratulacje! Na zakończenie chciałbym dodać, że pliki z "ROM'ami rootującymi" zabezpieczone są hasłem. Hasło to sprawdzian, dzięki któremu po pierwsze - będę miał pewność, że przynajmniej raz przeczytaliście ten poradnik "na sucho", do końca. Po drugie - będę miał pewność, że sprawdziliście wersję bootloadera programem "Android System Info". Po trzecie - będę miał pewność że zrozumieliście tutorial :) Hasłem jest ostatnia bezpieczna wersja bootloadera dla tej metody rootowania, ALE w takim zapisie i taka wielkość liter jak wyświetla to program "Android System Info". Proszę o nie podawanie hasła w toku dyskusji.

  EDIT:

  Metodę tą polecam w celu uzyskania roota po raz pierwszy, ew. w przypadku jego utraty (przypadkowy unroot). Jeśli już mamy zrootowany telefon (KNOX: 0x0) - znacznie szybciej i bezpieczniej będzie skorzystać z aktualizacji za pomocą programu Mobile Odin PRO (bez PC i kabla w czasie flashowania, poza tym mniej czynności = mniejsze prawdopodobieństwo pomyłek):

  http://forum.android.com.pl/f937/mobile-odin-pro-aktualizacja-romu-z-zachowaniem-roota-knox-0x0-355252/

  EDIT2:

  Jeśli po wykonaniu całej procedury z jakiegokolwiek powodu chcesz zrezygnować z ROOT'a (być może był Ci potrzebny wyłącznie do zmiany CSC na XEO, np po zakupie telefonu brandowanego lub pochodzącego z innego kraju Europy) - OSTRZEGAM, że użycie opcji unroot + nawet wipe data, a następnie podjęcie kolejnej aktualizacji OTA może być NIEBEZPIECZNE (wyjaśnienie można znaleźć w #46 tego wątku). W celu usunięcia ROOT'a, dla bezpieczeństwa zalecam następujące kroki:

  1. Wgraj ODIN'em najnowszy ROM dla Polski - zalecam z poniższego tematu:

  http://forum.android.com.pl/f937/n9005-alexndr-najnowsze-romy-dla-polski-pozbawione-aktualizacji-bootloadera-knox-0x0-354295/

  2. Wejdź w recovery i wykonaj wipe data / factory reset - to dla pewności, że w telefonie nie zostanie nic "podejrzanego" :)

  Teraz możesz już bezpiecznie oczekiwać na najbliższą aktualizację :) Przypominam jednak raz jeszcze, że po skorzystaniu z jakiejkolwiek aktualizacji OTA bezpowrotnie stracisz możliwość ponownego zrootowania telefonu bez nabicia KNOX'a ;)

  Jeśli ten poradnik okazał się dla Ciebie przydatny - możesz to okazać stawiając piwo :piwo:

  Edytowane przez nemcio

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  R2!

  "Wewnątrz ściągniętego pliku *.7z znajdziesz folder - jego ZAWARTOŚĆ skopiuj do katalogu głównego wewnętrznej pamięci (np za pomocą kabelka USB). Aby nie było wątpliwości - powinno to wyglądać tak:"

  Ale o co chodzi ? Nic tu nie podałeś ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  alexndr

  Moment, faktycznie :)

  Edit: poprawione

  Edytowane przez alexndr

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  MaZuT

  alexndr jak mam bot. BMI7 i na to zapodany rom BMJ7 z Twojego poprzedniego watku to moge sobie tylko wyciagnac pliki do roota? zeby nie ladowac calego romu? czy moze rom ma dodatkowe modyfikacje ze konieczne jest zapodanie N9005XXUDMJ7_N9005OXXDMJ4_RDLV_alexndr.7z :oczy:

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  alexndr

  Konieczne jest zapodanie romu od nowa - obraz partycji SYSTEM w paczce zawiera pewną drobną modyfikację, co opisałem dokładniej w #1

  EDIT:

  Zresztą - w przypadku oryginalnej metody rootowania (RDLV) też wgrywa się od nowa partycję SYSTEM (jako AP) oraz CSC, co razem stanowi 98% objętości całego romu ;)

  Edytowane przez alexndr

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Wczoraj z @alexndr testowaliśmy te metodę u mnie i wszystko działa wyśmienicie knox pozostaje nie naruszony, pozbywamy się branda przy okazji oraz mamy roota :)

  Metoda według mnie jest dobra i w miarę bezpieczna gdy wykonuje się dokładnie krok po kroku wszystko po kolei tak tak jak trzeba ;)

  Pozdrawiam i jeszcze raz ci dziękuję alexndr za pomoc :)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Super alexndr. Dzieki!

  Jedno pytanie:

  Czy po przejściu twojej procedury rootowania i debrandowania istnieje możliwość powrotu na oryginalny brandowany soft T-mobile? Man ten sam BL co Ty.

  Pytam bo wolę mieć możliwość skorzystania z gwarancji w przyszłości (wiele usterek może jeszcze się pojawić w naszych nowych SGN3).

  Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Ale zauważ że gdy oddasz nota 3 na serwis to oni wygrają ci najnowsze oprogramowanie a co za tym idzie bootloadera tez. Wiec lepiej nie oddawać :D

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  alexndr

  @lokatorzy1

  Tak będziesz mógł wrócić do branda :)

  @up

  Jeśli usterka będzie poważna (np ciągłe restarty, pasy na wyświetlaczu itp - bo różnie może być!) - to już chyba lepiej oddać, najwyżej jak wróci z nowym BL - pójdzie na sprzedaż (przynajmniej mówię za siebie) - Z WAŻNĄ GWARANCJĄ! Więc warto trzymać knoxa 0x0 :) ale czasem też warto (trzeba) oddać na gwarancję ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Oki dzięki

  Ale jak zastosuję się punkt 10 z posta #1 czyli zmianę CSS na XEON to również mogę później wrócić do softu T-mobile?

  Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x