Skocz do zawartości
lech165

Sposób na market dla Polskich deweloperów?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od pewnego czasu dojrzewa w mojej głowie pewien pomysł lecz nie wiem czy jest on dobry czy zły więc stwierdziłem, że po prostu się nim podzielę.

Obecnie mieszkam, pracuję i studiuję w USA. Całkiem niedawno dowiedziałem się, że polscy programiści nie mogą umieszczać swoich płatnych aplikacji w markecie. Zatem pomysł jest prosty – byłbym skłonny założyć w Stanach firmę i umieszczać te aplikacje jako pośrednik – czyli byłbym takim wirtualnym developerem który w imieniu polskich developerów umieszcza aplikacje. Byłaby ustalona jakaś prowizja od tego ile dana aplikacja zarobiła. Generalna zasada banalnie prosta jednak bez wątpienia nasuwa się wiele wątpliwości natury prawno, finansowo, obyczajowej. Chciałem zatem zachęcić was do burzy mózgów i do wzięcia mojego pomysłu na tapetę.

Sam przychodzę z nieco innego swiata (web design/ Flash/HTML) a z androidem łączy mnie tylko tyle ze używam samsung captivate dlatego tez tak naprawde niewiele o samym androidzie wiem – mówię uczciwie.

Moge wymienić potencjalne korzyści i wątpliwości jakie przyszły mi do głowy:

Korzyści:

Obecność w markecie (oczywistość)

Polscy specjaliści w grze (wątek patriotyczny)

Ponadto przyszło mi do głowy że jeśli wszystkie aplikacje są pod jednym developerem to może z upływem czasu łatwiej je promować w internecie bo suma sumarum więcej osób odwiedza stronę developera - ludzie trafiający z różnych aplikacji i strona a co za tym idzie aplikacje szybciej się pozycjonują – ale to tylko taka moja szybka hipoteza ze świata SEO.

Wątpliwości

Czy to w ogóle możliwe (jakieś zasady googlowskie które coś takiego przewidziały i zabroniły)

Jaka odpowiedzialność spoczywa na developerze który umieszcza aplikację w markecie?

Jak zapewnić support aplikacji?

Co się stanie z aplikacjami gdy w końcu market będzie dostępny w Polsce?

Jak sprawić żeby kwestie finansowe były i transparentne i dobrze chronione tak żeby każdy mógł śledzić swoje finanse ale nie mógł śledzić innych?

Jak to rozwiązać prawno formalnie – umowy,prawa autorskie, podatki itd?

Ok rzuciłem pomysł – powiedzcie co myślicie

Pozdrawiam

Lech

---------- Post dołączono o 03:26 ---------- Poprzedni post napisano o 02:51 ----------

Dobra natrafiłem na wątek http://forum.android.com.pl/f42/czy-coa-siae-zmienia-o-42729/ i zrozumiałem że Ameryki nie odkryłem!! ;-))))

Enyłej pomysł rzuciłem. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo

Ameryki nie odkryłeś - firm, które pośredniczą w takiej sprzedaży, jest od groma i różnią się pomiędzy sobą stawką pobieraną za pośrednictwo i tym co w zamian oferują (a przynajmniej chwalą się, że oferują). Gdybym miał usystematyzować warunki takiej współpracy to widział bym to tak:

Problemy techniczne:

Nie da się przenieść aplikacji z jednego konta AM na drugie w sposób bezpośredni - konieczna jest ingerencja w kod.

Problemy organizacyjne:

Jeżeli było by to sprzedawane na twoim koncie, to na tobie niestety spoczywała by odpowiedzialność za szybkie umieszczanie poprawek, zmianę grafik, zmiany opisów etc. w niektórych wypadkach czas może mieć znaczenie krytyczne (np. poprawka aplikacji w przypadku dużego błędu)

Rozliczenie sprzedaży - dość drażliwa kwestia - sprzedaż pokazuje ci się na koncie google - nie masz możliwości przedstawienia dowodu developerowi, że faktycznie w tym miesiącu sprzedało się tak mało. Liczba ściągnięć aplikacji nie ma większego znaczenia - bo jedna aplikacje będzie miała 10% zwrotów, a inna 90% i współczynniki te mogą się zmieniać w czasie.

Zastanawiam się natomiast, czy nie jest możliwe podpięcie do konta developerskiego jakiejś osoby obsługującej sprzedaż - to rozwiązywało by sporo problemów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To co napisał Piotr, a także to, że wydawanie aplikacji pod cudzym sztandarem niekoniecznie dla każdego jest pomysłem atrakcyjnym.

Zacytuję fragment howto z AndroidConnector:

The developer or development company establishes an Android Developer account and uploads content. AndroidConnector links the payment platform to the Android Developer account, which enables you to see all transactions. In addition, your applications receive proper recognition under your Android Developer account.

Nie wiem, jak dokładnie AC zorganizował taki model pośrednictwa, ale wydaje mi się optymalny dla developerów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo

Prawdopodobnie zakłada się po prostu konto checkout na ich dane. Ale faktycznie wydaje się to ciekawym rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi