Skocz do zawartości
pingwin321

Link2SD na Spicy i5700 z Android 2.1 - rozwiązanie

Rekomendowane odpowiedzi

Urządzenie: Samsung Spica i5700

ROM: Samdroid 1.3.1 (by Leshak)

Android: 2.1

Link2SD: 1.5.1

Samdroid posiada narzędzie "Samdroid Tools" w którym jest opcja uruchomienia App2SD. Pliki konfiguracyjne dla App2SD znajdują się w katalogu /system/etc//init.d.

Zauważyłem, że skrypt inicjalizujący App2SD może zostać zmodyfikowany w taki sposób, aby uruchomić środowisko dla Link2SD. Oczywiście opcję App2SD w SamdroidTools należy wyłączyć, ponieważ oba narzędzia bardzo się nie lubią. ;-)

Najpierw należy przygotować kartę SD. Wiele porad dotyczących karty i Link2SD można znaleźć w tym wątku: http://forum.android.com.pl/f257/instrukcja-link2sd-alternatywa-dla-app2sd-dla-x8-47692/

Karta powinna mieć dwie partycje: pierwsza FAT32, druga Ext2. Link2SD użyje drugiej partycji.

Należy skopiować załączony plik "06link2sd" do katalogu /system/app/init.d i nadać mu uprawnienia rwxr-x--- (czyli wydać polecenie "chmod 750 06link2sd"). Przy czym przed kopiowaniem trzeba przemontować system plików w tryb RW ("remount rw") a po ustawieniu uprawnień przywrócić tryb RO ("remount ro").

Po restarcie telefonu Link2SD powinno zadziałać poprawnie. Możliwe staje się kopiowanie aplikacji na kartę i ich używanie.

Są pewne niuanse, ale autor Link2SD zapewne upora się z nimi w kolejnych wersjach:

- W poniższym pliku widać zablokowane linie. Wynikają one z moich eksperymentów. Okazuje się, że podczas restartu telefonu może zostać zamontowane urządzenie /dev/block/mmcblk0p2, ale jest problem z montowaniem urządzenia /dev/block//vold/179:2. Nie wiem dlaczego, bo polecenie wpisywane wcześniej "z ręki" działało.

- W związku z powyższym problemem, Link2SD nieprawidłowo podaje stan wykorzystania karty pamięci. Opcja "Storage info" wyświetla komunikat "SD Card 2nd Part. Not Mounted". Jednak samo przelinkowanie aplikacji działa prawidłowo. Prawdopodobnie Link2Sd posługuje sie w tym przypadku odnośnikiem do urządzenia fizycznego 179:2, a nie mmcblk0p2.

A teraz kod skryptu i załącznik:

#!/system/bin/sh
    #

if [ -e /dev/block/mmcblk0p2 ];
    # if [ -e /dev/block//vold/179:2 ];
    then
       echo "--- Checking filesystems";

# fsck the sdcard filesystem first
       e2fsck -y /dev/block/mmcblk0p2;
       # e2fsck -y /dev/block//vold/179:2;

# set property with exit code in case an error occurs
       setprop lk.e2fsck.errors $?;

# mount and set perms
       busybox mount -o noatime,nodiratime -t auto /dev/block/mmcblk0p2 /data/sdext2;
       # busybox mount -o noatime,nodiratime -t auto /dev/block//vold/179:2 /data/sdext2;
       if [ "$?" = 0 ];
       then
    #        busybox chown 1000:1000 /data/sdext2;
           busybox chmod 771 /data/sdext2;

# setprop lk.a2sd.active 1;

echo "+++ Link2SD successfully enabled";
       else
           echo "*** Unable to mount filesystem for Link2SD!";
       fi
    fi

06link2sd.zip

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A tak z ciekawości zapytam co daje Link2SD w porównaniu z App2SD? Płyną z tego rozwiązania jakieś korzyści, czy to tylko alternatywa?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przypadku App2SD na 2.1 wszystkie aplikacje instalowane są na karcie pamięci i nie możesz wybrać co gdzie ma powędrować (chyba, że wrzucisz ją do /system/app, ale partycja ta ma ograniczony rozmiar). Tutaj, jest tak, że możesz zainstalować aplikację i na wew. pamięci, a jak chcesz mieć ja na karcie pamięci, to tworzysz do niej "link symboliczny". System widzi wtedy aplikację tak, jakby była zainstalowana na wew. pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jackee

Witam,

może komuś się to przyda - krótki opis jak na oryginalnej (brand ery) spicy z androidem 2.1 korzystać z link2sd i nie za wiele sobie namieszać w telefonie ;)

1) tworzymy na karcie dodatkową partycję ext2 primary/podstawowa

(Ja polecam linuksowy gparted - najlepiej ściągnąć sobie ubuntu i odpalić "z boota" w kompie w trybie "wypróbuj bez instalowania". Odpada problem z "rzeźbieniem w windzie", można nawet z podpiętym fonem zamiast czytnika zmniejszyć/przesunąć partycję FAT którą mamy bez formatowania i utraty danych. Oczywiście dla pewności najpierw BACKUP karty)

2) zaopatrujemy się w program z4root i instalujemy. Uruchamiamy, wybieramy "permanent root" i fon powinien się zrestartować

3) instalujemy i uruchamiamy link2sd - jeśli nie ma uprawnień roota - wychodzimy, restartujemy fona, po restarcie z4root i włączyć "temporary root" , potem link2sd - powinien uzyskać uprawnienia, restartujemy fona - istotne, żeby partycja ext2 została wykryta (i być może zamontowała się?) - u mnie po każdym restarcie dopiero jako systemową montuje "temporary root" w z4root

4) Po każdym restarcie wszystko co zalinkowałem (przeniosłem) świetnie działa bez roota i bez traktowania partycji jako systemowa. Za każdym razem jak chcę coś zalinkować/odlinkować daję "temporary root" w z4root i wtedy link2sd spokojnie przenosi apki.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korzystałem z link2sd na Samdroidzie 1.3.1 jakiś czas temu do momentu gdy całkowicie padła mi karta pamięci. Możliwe, że nie było to spowodowane przez link2sd jednak używając wcześniej samdroidowego app2sd karta działała sprawnie.

W przypadku link2sd karta padła po około 3 tygodniach użytkowania. Nie jestem do końca pewny czy to był właśnie powód czy też karta pamięci przestała działać sama z siebie, jednak postanowiłem o tym wspomnieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja jak daje creta link to coś robi i wyskakuje cos takiego create link failure not allowed to su

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pepe67
    ja jak daje creta link to coś robi i wyskakuje cos takiego create link failure not allowed to su

Masz Roota? Jak tak, to sprawdź w Superuser czy nie blokujesz Link2SD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A u mnie stało sie coś dziwnego. Zainstalowałem Link2SD. Wszystko było dobrze aż tu nagle zwis telefonu. Po restarcie znikły przeniesione aplikacje. hmm włączyłem samdroidowe apps2SD. Aplikacje pojawiły sie z powrotem(niestety wykrzaczały się podczas uruchamiania), gdy chciałem uzyc ponownie Link2SD po wyborze ext2 poinformowało mnie że jakiś błąd(partycja ext2 albo urządzenie ZAJĘTE). OCB?

Edytowane przez leichengift

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

OMG zrób format partycji ext na karcie sd włącz samdroid tools ustawienia i reboot i już nic nie ruszaj będzie działać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi