Skocz do zawartości
Zodex

Jak zbudować rom?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Ok. W internecie jest wiele innych tutoriali :) Naprawdę sporo już ich przeczytałem, mam nadzieję, że z każdego trochę pożytecznej wiedzy wynoszę. Mistrzem angielskiego nie jestem, ale postaram się coś skompilować przede wszystkim na podstawie informacji na source.android.com.

Edytowane przez androidmeister

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    xyyy018

Co to są joby i thready?

Co jeżeli chcę zbudować Sobie zwykłego AOSP, domyślam się, że muszę trochę pozmieniać w konfiguracji, żeby działał na konkretnym modelu?

Co to są tweaki? Co to jest odex? (Wiem, że to jakaś różnica między ROMami)

[...]W miejsce "iksów" dodaj ścierzkę do swojego prebuil[...]

Musi być Linux? Co z Cygwinem?

Jeżeli musi być Linux to może być na wirtualnej maszynie?

Mogę Sobie kompilować na VPSie czy serwerze dedykowanym żeby nie męczyć komputera?

Jest jakiś emulator czy coś żebym mógł Sobie testować ROM bez uwalenia od razu telefonu?

Czy mogę wypalić obraz Swojego ROMu i przetestować go na wirtualnej maszynie?

4GB Ram - Trzeba zrobić SWAP

SWAP? Po co? Zresztą, SWAP na PC? Ee?

Liczbę jobów zawsze ustawia się na liczbę threadów, a jak ktoś działa na vboxie to musi pierw tą liczbę threadów zwiększyć bo standardowo ma 1. Liczbę threadów z kolei powie nam cat /proc/cpuinfo jako ostatni numer "proccessor", liczony od 0 (czyli trzeba zwiększyć liczbę o +1)

I tu nic nie rozumiem, co znajdę w /proc/cpuinfo?

Edytowane przez xyyy018

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Vangreen
    Co to są joby i thready?

thread to rdzeń czyli ustawiasz tyle jobów ile masz rdzeni w procesorze (jeśli masz mocny można dodać 1 do tej liczby)
    Co jeżeli chcę zbudować Sobie zwykłego AOSP, domyślam się, że muszę trochę pozmieniać w konfiguracji, żeby działał na konkretnym modelu?

Są odpowiednie źródła dla każdego systemu, dla CM dla RR dla slimrom itd, 
    Co to są tweaki? Co to jest odex?

tweaki to różnie usprawnienia, drobne dodatki. A o odexie poczytaj w googlu.
    Musi być Linux? Co z Cygwinem?

Musi byc linux, w cygwinem dlugo by zeszło a i nie wiadomo czy by doszła kompilacja do końca bez błędów. Musisz doinstalować sporo pakietów więc raczej jest to nie możliwe. 
    Jeżeli musi być Linux to może być na wirtualnej maszynie?

Może jeśli masz mocnego pc
    Mogę Sobie kompilować na VPSie czy serwerze dedykowanym żeby nie męczyć komputera?

Możesz, ja kompilowałem na google cloud platform (mają 2 miesięczny free trail) 
    Jest jakiś emulator czy coś żebym mógł Sobie testować ROM bez uwalenia od razu telefonu? Czy mogę wypalić obraz Swojego ROMu i przetestować go na wirtualnej maszynie?

Niema takich magicznych sposobów. Ja jak dodaję jakieś znaczące zmiany w kernelu pierw zawsze kompiluje recovery z tych źródeł i flashuje, jeśli wystartuje, system też powinien, a jeśli recovery nie działa nadal mam sprawny system żeby wgrać poprawne ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    xyyy018

A jak sprawdzasz co jest nie tak? Raczej nie robisz ręcznego debugowania printując pokolei wszystko, jakieś logi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    maxprzemo

@@xyyy018

adb logcat

Poszukaj wszystkich komend pod adb jest ich sporo. 

Na jaki telefon chcesz budować custom rom ? LG H440n ?

Masz źródła Device, Kernel i Vendor pod to urządzenie ?

AOSP na start to niezbyt dobry pomysł, wbrew pozorom jest go dużo trudniej zbudować od CyanogenMod.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    xyyy018

@@maxprzemo To był przykład, Spirita bałbym się uceglić i ma zablokowany bootloader, mam starego samsunga i skompilowałbym sobie na start dla niego androida 2.3.6 bez bloatware

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Vangreen

@@maxprzemo To był przykład, Spirita bałbym się uceglić i ma zablokowany bootloader, mam starego samsunga i skompilowałbym sobie na start dla niego androida 2.3.6 bez bloatware

Na 2.3.6 ciężko będzie znaleść jakieś źródła.

ЛГ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    xyyy018

No, a nie wystarczy branch 2.3.6 z AOSP?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    maxprzemo

@@xyyy018
    Nie. Bo AOSP ma w źródłach tylko telefony serii Nexus. Potrzebujesz  "Device Tree" dla twojego modelu telefonu.
    Miałeś podać pliki konfiguracji budowy systemu dla twojego telefonu? Jeśli ich nie masz to poszukaj na GitHub

Przykładowe pliki dla mojego telefonu:

Device:

https://github.com/maxprzemo/android_device_huawei_kiwi

Kernel:

https://github.com/maxprzemo/android_kernel_huawei_kiwi

Vendor:

https://github.com/maxprzemo/proprietary_vendor_huawei

Bez tych plików nie uda się zbudować ROMu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam , jestem zielony jesli chodzi o programowanie , ale byłbym wdzięczny o szczegółowe objaśnienie . Chodzi o romy . Jak to wygląda . Buduje sie od podstaw , podmienia pliki czy modyfikuje . Co robi się aby działało to pod konkretnym smartfonem ? Jeśli zrozumie to  , z resztą nauki będzie mi łatwiej 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi