Skocz do zawartości
eihwazz

MonoDroid - c#

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z góry przepraszam jeżeli temat MonoDroida już istnieje, jednak zaufałem wyszukiwarce forum, która nie znalazła nic konkretnego.

Ogółem jest to platforma .NET dla androidów, umożliwia tworzenie aplikacji na te systemy w języku csharp. Pochodzi od Novella, jest jeszcze 'under development' w związku z czym produkty nie działają specjalnie szybko.

źródło: Mono for Android - MonoDroid

Czy ktoś cokolwiek pisał już przy użyciu tej platformy?

Aktualnie rozpoczynam z nim zabawę i szukam czegoś dla Visual Studio 2008 (sam znalazłem tylko dodatki do visual st 2010 niestety).

A może ktoś zdążył już znaleźć inne, najlepiej darmowe IDE, czy cokolwiek innego umożliwiającego rozwój oprogramowania przy użyciu c# dla Androida?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak czy inaczej będziesz musiał nauczyć się Javy więc nie kombinuj z jakimiś egzotykami jak nie umiesz w Javie to daj sobie spokój albo się naucz, C++ C# czy co tam chcesz nigdy nie zastąpi Javy w Androidzie cała ta zabawa ma jedynie uzupełnić w szczególnych przypadkach Jave

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za pomocną odpowiedż.

Znam Javę. Pisałem w niej spore systemy e-learningowe. Jednak nie przypadła mi do gustu ze względu na małą przejrzystość, słaby rozwój [patrz - nowa wersja Javy SE i wprowadzenie Lambda. Jak myślisz skąd inspiracja?] no i to co się może stać z nią pod skrzydłami Oracla.

W sumie to znalazłem rozwiązanie, jakby kogoś interesowała znajomość kilku języków - dla Linuxa jest Mono Develop - nie trzeba niczego doinstalowywać.

Tak btw. to skąd ta obawa przed innymi językami w Androidzie? Nie ma co się hermetyzować, inne języki dają inne możliwości. Każdy pozwala osiągnąć lepsze wyniki w pewnej dziedzinie systemu operacyjnego. Kiedy jeszcze panował Symbian, powstały porty dla Pythona , Ruby poza C++ i powiem szczerze, że całkiem ładnie się sprawowały po jakimś czasie.

Edytowane przez eihwazz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

żadnej fobii nie odczuwam przestrzegam jedynie, bo programista który chce na siłę robić wszystko tylko nie w Javie sam nieświadomie robi sobie krzywdę

oczywiście wszystko można zrobić ale czy naprawdę trzeba ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zawadaki:

trollface.jpg

;P

A ja chciałem powymieniać informacje ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo

Cóż, z pewnymi rzeczami trudno się nie zgodzić - na co dzień pracuję z bazami Oracle i jak widzę ten napis, to zaczynam się bać - ta firma ma wyjątkowy talent do zepsucia nawet najprostszych rzeczy.

Nie zmienia to faktu, że w przypadku aplikacji idących "w świat" nie ma praktycznie innej opcji niż Java jak bardzo by jej Oracle nie popsuło, ten język ma jedną podstawową zaletę w przypadku androida - już na nim jest. Jeżeli chcesz pisać w czymkolwiek innym, to sam musisz zadbać o to, żeby odpowiedni runtime pojawił się na urządzeniu użytkownika, bo nie da się założyć, że każdy ma już tam zainstalowane mono, flash, czy cokolwiek innego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tak czy inaczej będziesz musiał nauczyć się Javy

MonoDroid trochę mnie zaciekawił (głównie pod względem 'jak to działa?'), zajrzałem na stronę i znalazłem w dziale Architecture bardzo ciekawy fragment:

This execution environment runs side-by-side with the Dalvik Virtual Machine. Both runtime environments run on top of the Linux kernel and expose various APIs to the user code that allows developers to access the underlying system. Both Mono and Dalvik are runtimes written in the C language.

Także wygląda na to, że z .NET'em nie będzie kombinowania - będzie alternatywą dla Javy. Czemu nie? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo

Znasz jakiś telefon z fabrycznie zainstalowanym mono?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    MonoDroid trochę mnie zaciekawił (głównie pod względem 'jak to działa?'), zajrzałem na stronę i znalazłem w dziale Architecture bardzo ciekawy fragment:

Także wygląda na to, że z .NET'em nie będzie kombinowania - będzie alternatywą dla Javy. Czemu nie? :)

jeżeli jakaś firma zapuka do twoich drzwi ze zleceniem na program i będziesz miał pełna kontrole nad środowiska pracy programu to rób co chcesz, co będzie lepsze dla projektu, ale jeżeli chcesz sprzedawać programy w AM i chcesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców to powodzenia, sądzę ze twoje programy będą niezmiernie rzadko wyskakiwały w wynikach wyszukiwania ;)

póki co: Android == Java

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi