Skocz do zawartości
WKD622

Rootowanie Z1 Compact na 4.3 136 - ZABLOKOWANY BOOTLOADER

Rekomendowane odpowiedzi

WKD622

ROOTOWANIE XPERII Z1 COMPACT NA ZABLOKOWANYM BOOTLOADERZE - 4.3 136

NIE PONOSIMY ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA EWENTUALNE USZKODZENIE TELEFONU! WSZYSTKO ROBICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

bmxSK3y.gif

&

Zender & WKD622

Edytowane przez WKD622

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Po pierwsze - co to daje?

Daje nam możliwość zrootowania naszej Z1 Compact bez odblokowania bootlodera, dzięki czemu możemy zrobić kopię TA i zacząć bezpieczną zabawę z customami. Piszę bezpieczną, gdyż chodzi mi oczywiście o możliwość odzyskania gwarancji przywracając kopię. Nie musimy oczywiście tego robić. Możemy cieszyć się na stocku uprawnieniami root, wykorzystywać aplikacje potrzebujące owych uprawnień etc. Co dusza zapragnie ;).

2. Po drugie - co musisz pobrać?

• PC Companion - Dla komputera PC - Sony Smartphones (Poland)
      (dzięki niemu zainstalują nam się automatycznie sterowniki do telefonu)
    • Flashtoola - Download | Flashtool
      Pobierasz dla swojego systemu operacyjnego i instalujesz normalnie.
    • Potrzebne pliki (jest tego sporo więc stwórz sobie na nie jakiś zmyślny folder na pulpicie, tak aby się nie pogubić w tym wszystkim ;):

1. SO-02F_14.1.H.1.281_docomo.ftf
    2. C6903_14.1.G.534_ianford10_UK Unbranded.ftf
    3. D5503_14.2.A.1.114_Generic UK.ftf
    4. UPDATE-SuperSU (...).zip
    5. Z1C-lockeddualrecovery2.7.123-BETA.flashable.zip
    6. Z1C-lockeddualrecovery2.7.123-BETA.installer.zip
    7. z1c-43-uk.system.flashable.zip

3. Po trzecie - jak zrootować Z1 Compact?

1.

Skopiuj UPDATE-SuperSU (...).zip, z1c-43-uk.system.flashable.zip oraz Z1C-lockeddualrecovery(...)flashable.zip na zewnętrzną kartę SD

2.

Odpal flashtoola. Skopiuj teraz plik softu o nazwie SO-02F_14.1.H.1.281_docomo.ftf do folderu z Flashtoola, a dokładniej do podfolderu o nazwie "firmwares", u mnie to:

C:\Flashtool\firmwares

Wciśnij błyskawicę w górnym prawym rogu:

ae8C8TH.png

Następnie wybierz "flashmode":

IjZ4ITL.png

Pojawi się takie okno. Wszystko zostaw jak domyślnie, czyli wszystkie opcje w WIPE zaznaczone a wszystkie w EXCLUDE puste. Wybierz jeszcze tylko z listy po lewej wcześniej wspomniany soft o nazwie SO-02F_14.1.H.1.281_docomo.ftf. Po czym kliknij "flash" w prawym dolnym rogu. UWAGA, Screen Shot w tym wypadku jest tylko poglądowy więc nazwa softu się po prostu różni.

bONo1O4.png

Program musi sobie przygotować plik softu, w zależności od szybkości komputera chwilę musi to zająć. Na razie nie podłączaj telefonu.

Toh53X2.png

W pewnym momencie wyświetli się coś takiego:

J68geRO.png

Podłącz telefon do komputera przez USB jednocześnie trzymając vol-. Ekran pozostanie czarny, to normalne. Flashtool powinien od razu zareagować, zniknie okienko które jest poniżej, napisz "device connected" i z marszu zacznie flashowanie.

Poczekaj aż pasek się naładuje do końca, nie używaj w tym czasie komputera. Zajmie to kilkanaście minut.

3.

Teraz odpal telefon, musisz włączyć debugowanie USB. Jednak by je włączyć musisz mieć aktywowane opcje programistyczne w ustawieniach. Nic prostszego ;). Wejdź w ustawienia -> informacje o telefonie -> kliknij 5 razy na numer kompilacji aż pojawi się napis w porządku, jesteś programistą. Teraz wejdź ponownie w ustawienia, na dole znajdziesz opcje programistyczne. Wejdź w nie i włącz Debugowanie USB.

4.

Włącz instalowanie nieznanych aplikacji (wejdź w ustawienia -> zabezpieczenia).

5..

Następnie przejdź do Łączność Xperia -> Łączność przez USB -> Tryb połączenia USB zmieniamy na Tryb pamięci masowej (MSC)

6.

Odpal flashtoola. Skopiuj teraz plik softu o nazwie C6903_14.1.G.534_ianford10_UK Unbranded.ftf do folderu z Flashtoola, a dokładniej do podfolderu o nazwie "firmwares", u mnie to

ae8C8TH.png

IjZ4ITL.png

Pojawi się takie okno. Fajeczki w wipe mają nie być zaznaczone, natomiast fajeczki w EXCLUDE mają być wszystkie zaznaczone oprócz kernel i system - jak na ss poniżej. Wybierz jeszcze tylko z listy po lewej wcześniej wspomniany soft o nazwie C6903_14.1.G.534_ianford10_UK Unbranded.ftf. Po czym kliknij "flash" w prawym dolnym rogu. UWAGA, Screen Shot w tym wypadku jest tylko poglądowy więc nazwa softu się po prostu różni.

hTg72Hu.png

Program musi sobie przygotować plik softu, w zależności od szybkości komputera chwilę musi to zająć. Na razie nie podłączaj telefonu.

Toh53X2.png

J68geRO.png

Podłącz telefon do komputera przez USB jednocześnie trzymając vol-. Ekran pozostanie czarny, to normalne. Flashtool powinien od razu zareagować, zniknie okienko które jest poniżej, napisz "device connected" i z marszu zacznie flashowanie.

Poczekaj aż pasek się naładuje do końca, nie używaj w tym czasie komputera. Zajmie to kilkanaście minut.

Edytowane przez WKD622
    linki do nowych odsłon dual recvoery

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    WKD622

7.

Włącz telefon, ekran będzie pusty (nic nie będzie widać, zostaw tak)

8.

Uruchom Z1C-lockeddualrecovery2.7.123-BETA.installer.zip klikając w install.bat, wybierając opcję trzecią (Installation on unrooted ROM)

9.

Wyłącz telefon używając kombinacji klawiszy power i vol+.

10.

Odpal flashtoola. Skopiuj teraz plik softu o nazwie D5503_14.2.A.1.114_Generic UK.ftf do folderu z Flashtoola, a dokładniej do podfolderu o nazwie "firmwares", u mnie to

ae8C8TH.png

IjZ4ITL.png

Pojawi się takie okno. Wybierz soft o nazwie D5503_14.2.A.1.114_Generic UK.ftf. Po czym odznacz wszystkie fajeczki w rubryce WIPE, w rubryce EXCLUDE zaznacz tylko "system". Żeby się upewnić czy robisz dobrze spójrz uważnie na Screen Shot poniżej. UWAGA, Screen Shot w tym wypadku jest tylko poglądowy więc nazwa softu się po prostu różni.

Jeżeli masz jak poniżej możesz kliknąć przycisk flash

gOcs73R.png

Toh53X2.png

J68geRO.png

11.

Teraz wejdź w recovery. Włączasz telefon i kiedy dioda zaświeci się na zielono przyciskasz vol-

W recovery wejdź do Wipe -> advanced wipe i zaznacz:

• Dalvik Cache
    • System
    • Cache
    • Data

Przeciągany palcem po Swipe to Wipe.

12.

Kliknij install zip from sd card -> choose zip -> po kolei sflashuj te pliki wedle kolejności:

1. Flash z1c-43-uk.system.flashable.zip

2. Z1C-lockeddualrecovery2.7.123-BETA.flashable.zip

3. UPDATE-SuperSU-v1.(...).zip.

13.

W recovery wejdź ponownie do Wipe -> advanced wipe i zaznacz:

• Cache

Przeciągany palcem po Swipe to Wipe.

14.

Włącz telefon reboot now i ciesz się rootem na stocku.

Edytowane przez WKD622

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koniec

:)

Doceń pracę którą włożyliśmy w ten wątek i postaw piwo osobno pod postem WKD622 i osobno pod postem Zender, wtedy każdy z nas je otrzyma.

Dzięki.

Zender & WKD622

PODZIĘKOWANIA DLA

bmxSK3y.gif

Edytowane przez WKD622

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    1kjan

Właśnie ściągam składniki potrzebne do rootowania ponieważ chciałbym zrootować telefon z zablokowanym BL,potem zrobić backup TA i dopiero odblokować BL. Zdaję sobie sprawę, że ten sposób jest na pewno dużo trudniejszy co widać choćby po ilości kolejnych punktów i ilości megabajtów do ściągnięcia....

I tu pytanie do fachowców bo widze, że z moim internetem to będę ściągał 3 dni.

Czy te klucze DRM to coś ważnego, czy można sobie odpuścić? Gdybym zaczął od odblokowania BL to root byłby dużo, dużo prostszy. Czy warto tak sie upierać przy zachowaniu tych kluczy?

Z tego co wyczytałem to chodzi o gwarancje. Czy te klucze na pewno są takie ważne? Pytam bo od rana ściągam te pliki i nie mam nawet połowy....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    WKD622
    Czy te klucze DRM to coś ważnego, czy można sobie odpuścić? Gdybym zaczął od odblokowania BL to root byłby dużo, dużo prostszy. Czy warto tak sie upierać przy zachowaniu tych kluczy?

Z tego co wyczytałem to chodzi o gwarancje. Czy te klucze na pewno są takie ważne? Pytam bo od rana ściągam te pliki i nie mam nawet połowy....

Tak, są bardzo ważne ;).

Nie jestem pewien jak z nimi jest w Z1c. Z tego co wiem od użytkownika TheTrooper to te klucze w Xperii Z, SP i T znikają.

Ale już w Z1 nie znikają. Warto zrobić roota na zablokowanym bootlaoderze, dla samego spokoju psychicznego. :D

poza tym potem je przywracasz i masz telefon jak z fabryki :), jesteś pewien że masz gwarancję.

Z tymi kluczami i z gwarancją jest tak że 100 razy zaniesiesz do serwisu i nikt nie sprawdzi tylko zobaczy że bootloader zablokowany i dokona naprawy, ale za 101 razem jakiś złośliwy serwisant zacznie dociekać i unieważni gwarancję.

Przecież przy odblokowaniu bootlodera podajesz imei więc oni mają liste z tymi modelami, których właściciele coś kombinowali.

Edytowane przez Zenderable
    aktualizacja wątku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie tak jak napisałem:

Wystarczy, że gdy zajdzie potrzeba oddania telefonu na gwarancję, a martwisz się, iż samo zablokowanie BL nie do końca się sprawdzi, przywracasz dane które wcześniej przygotowałeś. Po tym zabiegu zabiegu nie ma śladu jakiejkolwiek modyfikacji telefonu. Czyli tak jakby zszedł prosto z linii produkcyjnej

Klucze DRM są do usunięcia śladów odblokowania bootloadera, podczas ich przywracania bootloader się blokuję i wtedy urządzenie jest tak jakbyś nie tykał :P

Na oficjalnej stronie o unlockbootloader.sonymobile.com, nie ma żadnych wzmianek o utracie kluczy DRM:

Known issues

To unlock the Xperia™ Z1 boot loader, you must update your device to the latest software (build 14.2.A.0.290, Android 4.3). Unlocking the boot loader on earlier software versions will stop the camera functionality.

Some users with unlocked boot loaders have experienced problems when they are accepting over the air upgrades (FOTA - Firmware upgrade Over The Air). For users that have unlocked the boot loader, please do not accept any over the air upgrades. For additional information, check out the hints and tips from the community on the XDA forum.

Więc jeśli nie zależy Ci na gwarancji, to nie musisz robić kopii TA ;)

Chociaż ja także nie zrobiłem Backupu TA i oddałem na gwarancję, przyjęli - zależy na kogo trafisz :D

A jeśli nie zależy Ci na X-Reality, to odblokuj :E

Podczas odblokowywania traciło się Bravia Engine, nie wiem jak jest z X-Reality. Czasami może przestać działać Album :D

Edytowane przez Zenderable

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    WKD622

Poradnik dzięki pomocy użytkownika omajkel został dokończony i wygląda na to że działa jak powinien. :D

Zapraszam do korzystania i podziękowania dla omajkel za cierpliwość i chęć pomocy. To tak naprawdę jego zasługa :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    omajkel

Dziś telefon w/w poradnikiem z root-wałem. Tak więc działa, w końcu:D

---------- Post dołączono 07-02-14 o 05:36 ---------- Poprzedni post napisano 06-02-14 o 19:59 ----------

Nowa wersja Z1C-lockeddualrecovery 2.7.84 wersja flashable, install

Edytowane przez omajkel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    1kjan

Cytat:

"A jeśli nie zależy Ci na X-Reality, to odblokuj :E

Podczas odblokowywania traciło się Bravia Engine, nie wiem jak jest z X-Reality. Czasami może przestać działać Album :D"

Ja zrootowałem bez wcześniejszego odblokowania BL;

Album działa, X-Reality działa. Bravia Engine zniknęła. O tych trzech możliwych stratach dowiedziałem się niestety już po fakcie mimo, że pytałem. Konkretna odpowiedź przyszła po fakcie...No trudno, dobrze, że tylko Bravia Engine.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi