Skocz do zawartości
fyme

TUTORIAL Backup w MTK Droid Tools

Rekomendowane odpowiedzi

fyme

Witam, jako iż nasze telefony (a raczej platforma MTK na której są budowane) są podatne na przypadkowe usunięcie numerów imei np podczas wgrywania romów postanowiłem w końcu napisać a raczej przetłumaczyć dodając coś od siebie poradnik wykonywania backupu w programie MTK Droid Tools bo tylko taki backup będzie w stanie postawić nasz telefon na nogi gdy polecą numerki imei. Oczywiście można z niego skorzystać również w innych przypadkach gdy zwykły backup z Recovery nie jest w stanie podnieść telefonu.

Jeśli natomiast mamy w telefonie chińskie recovery to opcjonalnie możemy wgrać recovery które przemawia do nas w cywilizowanym języku aby uniknąć sytuacji gdy po przywróceniu backupu zastaniemy krzaczki bo takie recovery mieliśmy podczas robienia backupu i zabawę trzeba bedzie zaczynać znów od wgrania recovery.

Jest kilka wersji programu i gdy jedna działa u mnie okazuje się że nie bardzo chce działać u innych i odwrotnie i nie znalazłem przyczyny takiego stanu rzeczy więc poniżej podaję linki do kilku wersji programu:
    2.4.3
    2.4.4
    2.4.6
    2.4.7
    2.4.8
    2.5.2
    2.5.3
    Poradnik oprę o wersję 2.5.3 bo taka u mnie działa (choć ostatni backup wykonałem na wersji 2.4.3 to dziś nie mogę jej poprawnie sparować z telefonem a nie znalazłem zależności).

Co potrzebne:

1. Jedna z wersji MTK Droid Tools
    2. ADB drivers
    2. Zrotowany telefon
    3. Trochę miejsca na dysku gdyż backup zajmie jakieś 2 GB
    4. Cierpliwość

Jeśli telefon po podłączeniu pod kabel nie jest poprawnie wykrywany i dostajemy komunikat o niepowodzeniu w instalacji sterownika to potrzebne drivery możemy pobrać stąd.
    Zaczynamy od włączenia debugowania USB w telefonie. Funkcję znajdziemy w opcjach programistycznych.
    Podłączamy włączony telefon pod kabel do komputera ale nie montujemy nośników pamięci.
    Uruchamiamy MTK Droid Tools i po chwili widać coś takiego:

CtbJSUyl.jpg

Jak widać telefon został poprawnie wykryty (pozwoliłem sobie na zamazanie numerów imei bo ich upublicznienie nie jest konieczne ;) )
    W lewym dolnym rogu widać żółty prostokąt oraz informację iż root na telefonie został znaleziony co jest dobrą wiadomością ponieważ teraz można Kliknąć Klawisz ROOT. No więc klikamy po czym dostajemy komunikat:

nopQR3Kl.jpg

Na który odpowiadamy TAK po czym pasek postępu w MTK zaczyna przesuwać się i jeśli wszystko poszło zgodnie z planem to otrzymujemy:

dBKj55Il.jpg

Czasami musimy prawa roota zatwierdzić na wyświetlaczu telefonu ale ponieważ nie jest to mój pierwszy backup to stosownego komunikatu nie otrzymałem i od razu prawa zostały nadane.
    Jak widać prostokąt zmienił barwę na zieloną i pojawił się nowy komunikat po prawej stronie co oznacza iż program dostał prawa roota i ma pełny dostęp do telefonu. Teraz można wykonać backup.
    W tym celu klikamy na zakładkę root, backup, recovery i widzimy:

6apRLQtl.jpg

Klikamy na przycisk Backup i tworzenie kopii rozpocznie się.

UAgu4Tul.jpg

Co potwierdzają pojawiające się komunikaty po lewej stronie programu. Teraz uzbrajamy się w cierpliwość bo tworzenie kopii zajmie kilka dobrych minut więc lecimy na papierosa, robimy kawę czy co tam kto lubi aby umilić sobie czas oczekiwania :D
    Gdy backup dobiegnie końca zostanie wyświetlony komunikat:

2Qk9ZWJl.jpg

Klikamy na Nie. Po czym tworzenie kopii zostanie definitywnie zakończone:

gjlHIOal.jpg

Teraz szybki rzut okiem na okienko z logiem czy w trakcie wykonywania kopii nie było żadnych błędów (szukamy dopisku ERROR) i jeśli nie to klikamy na To prepare blocks fo Flash Tool. Po czym ujrzymy:

Yx1EunIl.jpg

Czyli folder z naszym backupem. Wchodzimy w folder a w nim wybieramy files.md5 i klikamy otwórz:

YbHMS7Bl.jpg

To suma kontrolna kopii i jest unikatowa czyli za każdym razem będzie inna. Program znowu zacznie działanie a okienko z logiem zacznie rosnąć a gdy skończy to otrzymamy:

ugT54z2l.jpg

Znowu sprawdzamy czy wszystkie opcję w logu są OK i nie ma błędów i gdy stwierdzimy iż nie ma możemy uznać że kopię zrobiliśmy poprawnie a my mamy spokojną głowę o swój telefon :D

Jeśli jednak ktoś chce mieś stu procentową pewność iż backup jest wykonany prawidłowo to polecam otworzyć go z programie SP Flash Tool i jeśli po otwarciu zobaczymy coś takiego :

mjtUuZol.jpg

To backup jest poprawny.

PS: u mnie ścieżki CACHE i USRDATA są puste ponieważ mam wyłączoną pamięć użytkownika w telefonie a to właśnie jej dotyczą. Oczywiście nie ma to negatywnego wpływu na backup.
    Mam nadzieję iż swoim poradnikiem pomogę ogarnąć temat a tutaj znajdziecie poradnik jak taki backup przywrócić.

Edytowane przez fyme

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak realnie w kategoriach zegarowych: ile trwa zrobienie backup`u? 30 minut, godzinę, dwie?

U mnie zatrzymuje się na uboot.bin i stoi. W katalogu backups dochodzi do 40MB danych i na tym koniec. Trwa to już godzinę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Powinno trwać max kilkanaście minut. Wrzuć tu log z przebiegu (ten z prawego okna) to zobaczymy co powoduje problemy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, udało się, ale tylko wersja 2.4.8 MTKDroid dobiegła do końca. Czy jest się czym martwić?

Czy kopię backup`u można usunąć z SD czy trzymać na wszelki wypadek?

Sorry, za głupie pytania ale pierwszy raz robię takie coś z telefonem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Ja swój mam do dziś bo nigdy nie wiadomo kiedy się przyda a zajmuje niewiele miejsca. A jak telefon odmówi współpracy gdy będziesz po za domem to przywrocisz backup z poziomu recovery i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam problem.

Mianowicie sypie mi błędami w stylu "ERROR during copying file between phone and PC" domyślam się że chodzi o sterowniki ADB, ale zainstalowałem je. Ktoś, coś? Już na kilka sposobów robiłem i nic z tego :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Jak możesz to skopiuj całe okienko z logiem do jakiegoś pliku txt i podrzuć a będzie można powiedzieć coś więcej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ajjjj głupi ja, dopiero ogarnąłem że nie chce mi się zapisywać na pulpicie, już jest ok. Sory za zamieszanie :)

Ale co do tematu-ta kopia ma w sobie to, co ma backup recovery?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Ma sporo więcej niż backup w recovery (choćby układ partycji czy numery imei) Na co dzień jednak polecam zwykłą kopię w recovery, jest łatwiejsza w wykonaniu i przywróceniu a dopiero jak ta zawiedzie przywracasz kopię z MTK Droid...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    awygo
    ścieżki CACHE i USRDATA są puste ponieważ mam wyłączoną pamięć użytkownika w telefonie a to właśnie jej dotyczą. Oczywiście nie ma to negatywnego wpływu na backup.
    Wersja 2.5.3 ma istotną wadę: nie pozwala na wykonanie backupu danych użytkownika. Dlatego ja używam 2.4.3
    ostatni backup wykonałem na wersji 2.4.3 to dziś nie mogę jej poprawnie sparować z telefonem a nie znalazłem zależności
    Gdy próbuję wykonać backup na wersji 2.4.3, to rzeczywiście, pojawia się komunikat z błędem. Uruchamiam wtedy 2.5.3, łączę telefon, zamykam program i ponownie odpalam 2.4.3. I wszystko działa.
    Czy kopię backup`u można usunąć z SD czy trzymać na wszelki wypadek?
    jak telefon odmówi współpracy gdy będziesz po za domem to przywrocisz backup z poziomu recovery
    U mnie TWRP nie rozpoznaje tego backupu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi