Skocz do zawartości
awygo

[TUTORIAL][ROM] Lenovo P780 - instrukcja instalacji ROW S110 i ROW S123 ( Dla wersji telefonów sprzed 06.2014 !! )

Rekomendowane odpowiedzi

awygo

Pamiętaj, że wszystko robisz na własną odpowiedzialność. Wszystkie z opisywanych tu procedur przetestowałem na własnym sprzęcie, a niektóre (np. instalacja romu, TWRP) przeprowadziłem nawet dwukrotnie. Jednakże odżegnuję się od jakiejkolwiek odpowiedzialności, jeżeli coś pójdzie "nie tak" na Twoim telefonie.

Ale nie bój się tak! :przestraszony:

Największą zaletą oryginalnych, niemodyfikowanych romów jest ich stabilność i bezawaryjne działanie. To oczywiście moja subiektywna opinia, a każdy może mieć swoje zdanie. Nie każdy rom umożliwia np. tak naturalną rzecz jak jednoczesne korzystanie z BlueTooth i WiFi.

Większość (jeśli nie wszystkie) telefonów z Chin posiada romy mniej lub bardziej modyfikowane. Chodzi o dostosowanie ich do wymagań tak egzotycznych klientów jak Polacy, Rumuni, Czesi... Ale wiadomo: polska języka = trudna języka. Tym bardziej dla Chińczyków. Ponadto te romy nie są pozbawione tzw. "krzaczków", co może powodować uczucie pewnego dyskomfortu u pedantycznych użytkowników.

Ja świadomie wybrałem rom oryginalny, rezygnując z języka polskiego na rzecz niezawodności działania.

Jeżeli zależy Ci na języku polskim, to zajrzyj tu:

Kolega JDStar wykonał (i nadal wykonuje) świetną robotę. Dzięki niemu polskie wersje są coraz doskonalsze. :ok: Szacunek!

Wracamy do ROW S110.

Rom pobieramy stąd:

ten: Lenovo P780 - Update 06/29/2013. Oczywiście trzeba się zarejestrować.

Rom S123 musisz sobie wygooglać. Procedura instalacji identyczna dla obydwu wersji.

W paczce z romem jest też Flash Tool - narzędzie do instalacji romu. Na stronie jest też dokładna instrukcja postępowania. Nie będę jej powtarzał, bo jest jasna i bezbłędna. Zwróć uwagę: najpierw klikasz "Download", a dopiero potem podłączasz wyłączony telefon.

Po pierwszym uruchomieniu (które trwa ok. 3 minut) mamy telefon gotowy do pracy.

Jeśli docelowo zamierzasz aktualizować system, np. do S124, albo ku rozpaczy ludzi rozumnych nawet do KitKat 4.4.2. :facepalm: ) to nie wykonuj dalszych czynności z poradnika. Po prostu aktualizuj przez OTA.

Teraz trzeba go "dopieścić".

ROOT

Ściągamy program Geno:

Rozpakowujemy archiwum i uruchamiamy program. W telefonie włączamy opcję debugowania USB. Settings>All settings>Developer options>USB debuging. Podłączamy telefon i klikamy NEXT. Gotowe.

SPOLSZCZENIE APLIKACJI Z GOOGLE PLAY

Z Play Store instalujemy:

i zaznaczamy język polski. W ustawieniach Klawiatury Android również zaznaczamy polski, dzięki czemu mamy już "ogonki".

EDIT 26 maja 2014r.

Program Locale&Language zniknął z Play Store, ale można zainstalować inny program tego typu, np.: More Locale.

INSTALACJA TWRP

TWRP to nie jest tylko okienkowa wersja recovery, ale znacznie potężniejsze narzędzie. Pozwala np. na instalację oprogramowania w wersjach niezgodnych z Twoim romem. Uważaj :zabawa:

1. Sciągamy

rozpakowujemy i odnajdujemy plik recovery.img. Kopiujemy go do katalogu głównego karty pamięci telefonu.

2. Ze Sklepu Play instalujemy:

Odpalamy program, nadajemy mu uprawnienia, których się domaga (właśnie po to rootowaliśmy telefon), wybieramy opcję "Recovery update" i wskazujemy plik recovery.img (ten, który w poprzednim punkcie skopiowaliśmy na kartę SD.

Gotowe. Teraz zamiast standardowego recovery mamy TWRP.

21 kwietnia 2014 r. UZUPEŁNIENIE:

Zmiana recovery w moim przypadku spowodowała to, że próba aktualizacji systemu przez OTA kończy się komunikatem o błędzie. Używając Mobile Uncle Tools znalazłem i zainstalowałem inne recovery. To jednak nie rozwiązało problemu. Telefon złapał bootloopa i musiałem od nowa instalować rom.

Przy tej okazji uaktualniłem S123 do S124. Jednakże nie zauważyłem żadnych różnic w działaniu telefonu. Powróciłem zatem do S123 i TWRP. No bo po co aktualizować system, który działa bezbłędnie.

Podstawową wadą, która spędzała mi sen z powiek był brak możliwości obracania ekranu do poziomu podczas pisania SMSów. Za Dialer, Kontakty i SMS odpowiada zintegrowany program Conact Manager (Ideafriend.apk). I właśnie po to instalowaliśmy TWRP, żeby wymienić Conact Manager na inną wersję.

EDIT 03.05.2014

Po aktualizacji do ROW S124 autorotacja w SMSach już działa. Więc możesz sobie odpuścić rootowanie i TWRP.

PODMIENIAMY CONTACT MANAGER

1. Ściągamy

i kopiujemy do katalogu głównego karty pamięci.

2. Odpalamy program Mobile Uncle Tools i wybieramy opcję "Into Recovery Mode". Po chwili jesteśmy w w TWRP.

3. Wchodzimy w Install, odnajdujemy plik Ideafriend....zip i instalujemy.

4. Następnie Wipe>Advanced Wipe>zaznaczamy Dalvik Cache.

Potem Reboot>System.

Po wyczyszczeniu Dalvik Cache telefon uruchamia się nieco dłużej, bądź cierpliwy. Nowy dialer wynagrodzi Ci oczekiwanie nowymi opcjami. Odkrywaj je i ciesz się! I już nigdy nie chrzań się z pisaniem SMSów w pionie ;)

Dla lepszego sterowania automatyczną jasnością podświetlenia ekranu polecam:

EDIT:

Velis działa świetnie, ale jest baaaaardzo energochłonny.

Postanowiłem zamienić go na

To jest pierwszy smartfon i pierwszy rom, na który nie narzekam. Ale jeśli znajdziesz sposób na jego dalsze ulepszenie - podziel się!

Większość linków będzie dostępna tylko przez 31 dni.

Edytowane przez awygo
    Dodałem info o aktualizacji do 4.4.2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Reyn23

no no .. szukałem, czytałem i ciężko było się zdecydować. Ale teraz wszystko wyraźnie i "podane na tacy". Przeglądałem wiele Romów ale wydaje mi się ze twój wybór będzie The Best ;) Widać ze nie tylko cieszą cie kolejne latające okienka :D Wspominasz ze BT działa. Testowałeś go ? Nie ukrywam że na tym mi najbardziej zależy. Dzięki za ułożenie tego w całość. O Romie S110 wiele dobrego czytałem :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    awygo
    Wspominasz ze BT działa. Testowałeś go
    Używam na co dzień z zestawem głośnomówiącym. Ponieważ czytałem o problemach, postanowiłem sprawdzić czy działa jednocześnie z WiFi. Działa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już na starcie mam problem z zainstalowaniem ROMu. Po podłączeniu kabla zaczyna mi ładować kabla, a FlashTool nie wgrywa nic.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    awygo
    Po podłączeniu kabla zaczyna mi ładować kabla, a FlashTool nie wgrywa nic.
    A czy postępujesz w ten sposób?
    najpierw klikasz "Download", a dopiero potem podłączasz wyłączony telefon.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak. Sterowniki też instalowałem, wiec zupełnie nie wiem w czym tkwi problem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spróbuj zmień gniazdo USB i jeszcze raz zainstalować sterowniki. U mnie to pomogło. Miałem jeszcze problem z samym kablem, który wziąłem od innego telefonu. Wtedy wszystko poszło bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zrobilem wszystko z tego tutorialu i nadal nie mam sklepu play

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    awygo

A pod nazwą Play Store?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Reyn23

Kurcze mam problemy ze ściągnięciem tej wersji Romu . Z żadnego źródła nie chce mi prawidłowo ściągnąc. Coś krzyczy przy wypakowywaniu target.bin ze "nieznana metoda". Awygo masz sam plik Taget.bin gdzieś umieszczony? Przy okazji zmiany romów przez dzisiejszy wieczór zacząłem wypróbowywać większość z nich :D Niestety nie ukrywam ze zależy mi na ROM 110 ze względu na BT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi