Skocz do zawartości
spook

Layout - wyrównanie do prawej

Rekomendowane odpowiedzi

spook

Hej!

Próbuję skonstruować layout dla aplikacji. Chciałbym, by w górnym jej wierszu znajdował się TextView oraz Button ustawione w taki sposób, by przycisk był wyrównany do prawej, zaś textview zajmował po jego lewej stronie całą pozostałą powierzchnię. Próbowałem tak:

<LinearLayout android:orientation="horizontal" android:layout_width="match_parent" android:layout_height="wrap_content">
       	<TextView android:id="@+id/display" android:layout_width="fill_parent" android:layout_height="wrap_content" 
       		android:textSize="30dip" android:gravity="right" android:text="0" android:padding="5dip" />
       	<Button android:id="@+id/btnDel" android:layout_width="30dp" android:layout_height="30dp"/> 
       </LinearLayout>

Niestety, w takim wypadku textview zajmuje całą możliwą powierzchnię i wypycha tym samym przycisk poza pole widzenia. Co ciekawe, jeśli przycisk jest po lewej stronie, wszystko jest OK.

W jaki sposób mogę zrealizować wspomniany layout? Czy LinearLayout ma jakąś możliwość ustalenia, by wyrównał zawartość do prawej zamiast do lewej strony? Być może lepiej skorzystać z innego layoutu - jeśli tak, to z którego?

Pozdrawiam -- Spook.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gzajac
    Niestety, w takim wypadku textview zajmuje całą możliwą powierzchnię i wypycha tym samym przycisk poza pole widzenia

I to działa prawidłowo, bo dla TextView ustawiasz layout_width="fill_parent" więc się "rozpycha na całego" :D

Proponuję 2 podejścia:

1) jeśli chcesz pozostać przy LinearLayout zobacz na atrybut layout_weight

2) bardziej polecam jednak używać RelativeLayout, bo dużo łatwiej pozycjonować w nim elementy

Czy LinearLayout ma jakąś możliwość ustalenia, by wyrównał zawartość do prawej zamiast do lewej strony?

Nie ma takiej możliwości - dlatego polecam RelativeLayout bo on ma między innymi to czego szukasz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    spook

Dziękuję za odpowiedź :) Zawalczę dziś po południu.

Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Gdzie mogę poczytać o jednostkach dip oraz dp używanych przy podawaniu wymiarów i paddingu kontrolek? Przeglądnąłem Dev Guide, ale nie udało mi się odnaleźć odpowiedniego tematu...

Pozdrawiam -- Spook.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gzajac
    Gdzie mogę poczytać o jednostkach dip oraz dp

To jest to samo. Innym typem są sp.

Przeglądnąłem Dev Guide, ale nie udało mi się odnaleźć odpowiedniego tematu...

Kiepsko szukałeś :) -> More Resource Types | Android Developers

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo

Akurat do tego co chcesz zrobić, o ile dobrze zrozumiałem, to najwygodniejszy będzie Table Layout - jest tutorial w dokumentacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    spook

Nic dziwnego, że nie znalazłem - szukałem pod User Interface. Zastanowię się też nad Table Layout, to może być faktycznie najlepsze rozwiązanie. Dzięki za pomoc, zabieram się do czytania!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi