Skocz do zawartości
dobosz23

TUTORIAL Wygrywanie firmware wasser 1.2.5 dla T-R42 metodą RKDevelopTool.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - poniżej krótki wstęp.

Z uwagi na prośby odnośnie wgrywania firmware pragnę przekazać od początku wszystko zwięźle i rzeczowo by każdy zrozumiał. Jeżeli chodzi o rezultat dużo uzależnione jest od wersji odtwarzacza, którą po prostu należy ustalić i tak jak to każdy programista alternatywnych firmware na końcu zaznacza zawsze robi się to tylko na swoją własną odpowiedzialność.

Jeżeli chodzi o wgrywanie firmware rozróżnia się dwie metody:

- metodzie RKBatchTool i wtedy firmware wgrywa się w postaci całego obrazu jak to się również robi w przypadku innych urządzeń opartych na androidzie np. tabletach, ale obecnie z uwagi na różnorodność rewizji odtwarzaczy większość programistów z niej rezygnuje.

- metodzie RKDevelopTool, gdzie plik obrazu firmware został rozpakowany i podzielony na części składowe, które zostały umieszczone w folderze Image. Jest to metoda o tyle łatwiejsza, że wystarczy poprawić mniejsze elementy całości by współgrały z innym odtwarzaczem np. firmware wassera 1.2.4 wystarczył jeden plik kernela zmienić by działało na K-R42, T-R42 czy UT1. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo błędu, bo nie mam przycisku UPDATE, przez który w pierwszej metodzie nie załatwiłem odtwarzacza.

Co jest zatem potrzebne na początek!

Pobieramy i rozpakowujemy pliki:

- dla T-R42 v1.x:

http://www.freak-tab.de/wasser/firmw...sser-1.2.5.zip

http://www.freak-tab.de/wasser/system-t-r42-old_rev.zip

http://www.freak-tab.de/wasser/kerne..._old-1.2.5.zip

- dla T-R42 V2.0:

http://www.freak-tab.de/wasser/firmw...sser-1.2.5.zip

http://www.freak-tab.de/wasser/kerne..._new-1.2.5.zip

- po pierwsze musimy podłączyć się kabelkiem miniUSB - USB do odtwarzacza poprzez komputer PC.

- wciskamy przycisk reset

reset.jpg

- w tym momencie system zacznie wyszukiwać sterowników do naszego odtwarzacza - nakierowujemy go na rozpakowany folder firmware-wasser-1.2.5\drivers i dalej w zależności jaki system Windows mamy (nie wiem czy są sterowniki od Linuxa).

Kiedy już nasz system zainstaluje poprawnie sterowniki trzeba uporządkować folder firmware: firmware-wasser-1.2.5\rockdev\Image\:

- dla T-R42 v1.x jest trochę więcej roboty:

1. Usuwamy z folderu firmware plik system.img.

2. W folderze system-t-r42-old_rev zmieniamy nazwę pliku system-t-r42-old_rev.img na system.img i przenosimy do folderu firmware.

3. W folderze firmware zmieniamy plik boot-720p.img lub boot-1080p.img na boot.img - w zależności czy chcemy mieć system 720p czy 1080p (oczywiście polecam 1080p, ale mało gram a więcej oglądam filmy) i przenosimy do folderu firmware.

4. W folderze kernel-wasser-t_r42_old-1.2.5\rockdev\Image\ zmieniamy nazwę pliku kernel-720p-t-r42-old.img lub kernel-1080p-t-r42-old.img na kernel.img - w zależności czy chcemy mieć system 720p czy 1080p i przenosimy do folderu firmware.

- dla T-R42 v2.0 tylko jeden krok:

1. W folderze kernel-wasser-t_r42_new-1.2.5\rockdev\Image\ zmieniamy nazwę pliku kernel-720p-t-r42-new.img lub kernel-1080p-t-r42-new.img na kernel.img - w zależności czy chcemy mieć system 720p czy 1080p i przenosimy do folderu firmware.

Następnie uruchamiamy RKAndroidTool.exe znajdujący się w folderze firmware-wasser-1.2.5\RKDevelopTool_v1.37\ - pokaże się nam takie okienko:

Schowek01.jpg

Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie IDB - nie jest obowiązkowe, ale ja tak zawsze postępuje:

Schowek02.jpg

Schowek03.jpg

Następnie przechodzimy do właściwej instalacji firmware klikając na RUN:

Schowek04.jpg

Następnie wykonywane jest sprawdzenie poprawności wgranego firmware:

Schowek05.jpg

oraz na podsumowanie czas wgrania firmware:

Schowek06.jpg

Jeżeli nie pojawiały się nam komunikaty na czerwono to wszystko przebiegło prawidłowo i system po restarcie uruchomi przywracanie wgranej wersji firmware.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam podłączone urządzenie, w windowsie widoczne jako Rockusb Device, a RKAndroidTool go nie widzi. Jaka może być przyczyna. Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    alan.w

@ataman76 przed podłączeniem usb przytrzymaj przycisk reset. Po podłączeniu puść i powinien zostać wykryty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak rozumiem są (co najmniej) 3 wersje T-R42.

1. T-R42 z RK3188 (4x1.6GHz) z płytą główną v.1

2. T-R42 z RK3188 (4x1.6GHz) z płytą główną v.2

3. T-R42 z RK3188T (4x1.4GHz) określany czasem jako T-R42 II, tak?

Teraz pytanie:

wersja kerneli "old" odnosi się do urządzenia z punktu 1?

wersja kerneli "new" odnosi się do urządzenia z punktu 2?

kernele "new" działają także na urządzeniach z punktu 3?

Mając wersję 1.6GHz z płytą v.2 czyli pkt. 2, muszę wgrać ROM i kernel z linków "dla T-R42 V2.0"?

Czy kernele OC działają z ROMem 1.2.5?

Czy jest przypadek na forum spalenia T-R42 z powodu OC? :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sądzę, że nie tylko Ty masz takie rozterki. Ale chyba wystarczy zajrzeć do zawartości kerneli u wassera w sofcie np. firmware-wasser-0.92-4.4.2. Jest tam taki podział:

kernel-k-r42-new.img

kernel-k-r42-old.img

kernel-neox7.img

kernel-t-r42-new.img

kernel-t-r42-old.img

kernel-ut1.img

Jak widzisz, do T-R masz 2 do wyboru. Więc na początek jak wybierzesz 'old' to nic się nie stanie nawet jak posiadasz nową wersję. Najwyżej coś nie będzie działać prawidłowo (klawiatura, mysz, wi-fi...)

Ja tak to rozumiem. Jeśli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem czy dobrą wersje wgrałem ale po instalacji tv box nie wstaje tylko pojawia się logo z czterema kolorwoymi kółkami i tv przelącza sie na 1080i i to wszystko. :( Help!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wgraj oryginalny soft niech wstanie a później się będziemy zastanawiać co jest grane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    4droot

Jak zajrzeć do paczki img?

Uzyskałem pomoc w tej kwestii. W tym celu możemy się posłużyć programem o nazwie: RK29xxImageTools

Edytowane przez 4droot
    Znam odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@up mógłbyś edytując dodać tą informację, ja na przykład bezskutecznie jej poszukuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

są jeszcze gdzieś w/w linki - aktywne - wersja 2.0 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi