Skocz do zawartości
Zenderable

Słowniczek pojęć dla początkującego developera

  Rekomendowane odpowiedzi

  Definicje ogólne

  3G - jest to termin powszechnie używany do opisania 3. generacji telefonii komórkowej, w szczególności pozwala na większą przepustowość danych komórkowych. Oficjalny standard to "International Mobile Telecommunications-2000 (IMT-2000)".

  Bloatware - oprogramowanie lub aplikacje, które nie są Ci potrzebne, ale są preinstalowane do partycji /system, co oznacza, że nie można ich usunąć, jeśli telefon nie jest zrootowany. Zazwyczaj są to aplikacje sponsorowane przez inne firmy dla zysku.

  BFS - "Brain fu*k Scheduler", czyli prowokacyjnie nazwany planista jądra Linuksa stworzony przez doświadczonego programistę Cona Kolivasa. Zmniejsza czas odpowiedzi na komputerach desktopowych i urządzeniach mobilnych w architekturze NUMA, które posiadają mniej niż 16 rdzeni procesora.

  CDMA - (ang. Code Division Multiple Access) – metoda dostępu do medium transmisyjnego polegająca na przypisaniu poszczególnym użytkownikom korzystającym z tego samego kanału do przesyłania danych, sekwencji rozpraszających, dzięki którym odbiornik jednoznacznie zidentyfikuje przeznaczoną dla niego transmisję. Transmisja z rozpraszaniem ma charakterystykę podobną do sygnałów szumowych. CDMA okazała się szczególnie przydatna w telefonii komórkowej, niektóre standardy drugiej i trzeciej generacji wykorzystują ją jako metodę dostępu do sieci. Nie należy mylić tego ze standardami cdmaOne i CDMA2000, które wykorzystują CDMA jako podstawową metodę dostępu do kanału.

  ext2 - (ang. Second Extended File System) – drugi rozszerzony system plików dla systemu Linux. Ext2 zastąpił rozszerzony system plików ext. Rozpoznanie uszkodzenia systemu plików (np. po załamaniu się systemu) następuje przy starcie systemu, co pozwala na automatyczne naprawianie szkód za pomocą oddzielnego programu (e2fsck), uszkodzone pliki zapisywane są w katalogu lost+found.

  ext3 - (ang. Third Extended File System) – system plików oparty na systemie ext2. Jest to domyślny system plików w większości dystrybucji systemu Linux. Różni się tym od swojej poprzedniej wersji, iż pozwala na księgowanie systemu plików, czyli dokładnego zapisu zmian na dysku, który w razie awarii systemu umożliwia szybsze przywrócenie spójności systemu plików niż w przypadku ext2. Poza mechanizmem księgowania system plików ext3 różni się od ext2 brakiem możliwości odzyskania skasowanych plików.

  ext4 - czwarta wersja rozszerzonego systemu plików, następca ext3. Także popularny system plików w Linuksie. Pozwala na:

  - większe limity rozmiaru;

  - obsługę extents;

  - prealokacje;

  - opóźnioną alokacje;

  - kompatybilność wsteczna;

  - zwiększoną liczbę obsługiwanych podfolderów;

  Firmware - programy zapisywane w pamięci ROM, EPROM lub Flash, które kontrolują różne wewnętrzne urządzenia elektroniczne (dyski twarde, klawiatury, wyświetlacze, itp.). Firmware to "stałe" oprogramowanie, które nie jest aktualizowane przez użytkowników "konsumenckich", jednak często aktualizowane jest przez zaawansowanych użytkowników, aby naprawić błędy lub dodać nowe funkcje do urządzenia.

  Flash - nieulotna pamięć masowa urządzenia, która może być elektrycznie kasowana i przeprogramowana. Technologia stosowana jest zazwyczaj w kartach pamięci i dyskach USB Flash do ogólnego przechowywania i przenoszenia danych pomiędzy komputerami i innych produktami cyfrowymi. Ze względu na jego łatwość obsługi, szybkość, zdolność do aktualizacji, technologia ta jest często stosowana w urządzeniach przenośnych, palmtopach, cyfrowych odtwarzaczach multimedialnych.

  GNU - to uniksopodobny system operacyjny złożony wyłącznie z wolnego oprogramowania. Jego nazwa to rekurencyjny akronim od słów "GNU to Nie Unix" (ang. GNU's Not Unix). GNU zapoczątkowany został przez Richarda Stallmana i był pierwszym projektem Fundacji Wolnego Oprogramowania (ang. Free Software Foundation, FSF).

  GNU make - narzędzie do budowania, interpretuje "makefiles", analizuje zależności i problemy komend do budowania. AOSP i CyanogenMod używa GNU Make.

  Make - program powłoki systemowej automatyzujący proces kompilacji programów, na które składa się wiele zależnych od siebie plików. Program przetwarza plik reguł Makefile i na tej podstawie stwierdza, które pliki źródłowe wymagają kompilacji. Zaoszczędza to wiele czasu przy tworzeniu programu, ponieważ w wyniku zmiany pliku źródłowego kompilowane są tylko te pliki, które są zależne od tego pliku. Dzięki temu nie ma potrzeby kompilacji całego projektu.

  Makefile - plik reguł dla programu make. Zawiera opis zależności pomiędzy plikami źródłowymi programu. Umożliwia to przetwarzanie tylko tych plików, które się zmieniły od ostatniej kompilacji i plików od nich zależnych. Skraca to znacznie czas generowania pliku wynikowego.

  IMEI - (ang. International Mobile Equipment Identity), czyli indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego GSM lub UMTS. Można wyświetlić go w każdym telefonie wpisując *#06#. Dzięki temu możemy zidentyfikować swoje urządzenie, czyli jeśli ktoś na je ukradnie, można je w łatwy sposób zablokować.

  IRC - (ang. Internet Relay Chat), jest to zasadniczo czat, lub połączenie komunikatorów i forum.

  Kernel - jądro, które znajduje się w każdym systemie operacyjnym i jest odpowiedzialne za wszystkie jego zadania.

  Open-source - odnosi się do oprogramowania z publicznie dostępnym kodem źródłowym. W kontekście systemu Android , open-source odnosi się do podejścia do projektowania, rozwoju i dystrybucji oprogramowania.

  ROM - (ang. Read Only Memory), w kontekście systemu Android jest to wewnętrzna pamięć Flash, gdzie znajduje się system operacyjny i kernel.

  Vanilla - czysta, niemodyfikowana wersja czegoś. W kontekście oprogramowania Android, Vanilla dotyczy czystego, fabrycznie zainstalowanego softu dostarczonego od producenta.

  32A - są to telefony PVT32A, które posiadają 288 mb całkowitej pamięci RAM (192 mb dla systemu) i używają procesora Qualcomm MSM7200A.

  32B - są to telefony PVT32V, które posiadają 192 mb całkowitej pamięci RAM (96 mb dla systemu) i używają procesora Qualcomm MSM7201A.

  ADB - (ang. Android Development Bridge), czyli narzędzie wiersza poleceń używane do kontroli i komunikacji łączem USB z komputera do urządzenia. Komendy ADB znajdują się w Android SDK.

  Znasz jakieś pojęcie którego tu nie ma? Napisz śmiało na PW!

  Definicje komend

  croot - polecenie przenosi do głównego kodu źródłowego

  mka - buduje przy użyciu SCHED_BATCH we wszystkich procesorach.

  Słowniczek jest w trakcie tworzenia! Nie wszystko jest dopracowane.

  Edytowane przez Zenderable
  • Lubię to! 2

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Gość
  Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x