Skocz do zawartości
Madern

[TUT]Battery low. Cannot program

Rekomendowane odpowiedzi

Madern

Witam, nie wiem czy dobry dział bo to nie tylko w Defy działa ale na niej to sprawdzałem.

Mianowicie jeżeli rozładował Wam się tel (a normalnie nie chce się ładować) przez co nie możecie wgrać softa jest na to rada.

1. Znajdujemy kabel USB (od drukarki, innego tel czy cokolwiek)

2. Odcinamy wtyczkę od kabla, którą wkłada się do drukarki itp. Zostaje nam sama wtyczka USB z kablami.

3. "Obieramy" kabel czerwony i czarny a pozostałe izolujemy.

4. Czerwony kabel przyklejamy do + a czarny do -. Ważne, by były przyklejone i przypadkiem nie dotknęły się ze sobą.

5. Podłączamy USB do ładowarki i czekamy od 10 do 30 min.

6. Wkładamy baterię do telefonu i normalnie wgrywamy softa.

Co prawda na obrazku bateria siedzi w telefonie ale ja podłączyłem po prostu do prądu.

ILUSTRACJA:

unbrickingstone21.jpg

Sposób zaczerpnięty z xda-developers ale myślę, że może się przydać :)

Opisana wyżej instrukcja może trwale uszkodzić baterię bez możliwości jej odratowania wiec wszystko robisz na własną odpowiedzialność

Edytowane przez Madern

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sp4ubw

Bardziej pasuje to do FAQ i chyba raczej do pomocy technicznej. Zmień tytuł na polski. Potem to przeniosę do FAQ.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.

Przedwczoraj troszke zabalowałem, i telefon uległ niestety zalaniu... Dzisiaj dopiero, po wysuszeniu, chcialem go włączyć. No i wyskoczył błąd|: BATTERY LOW, CANNOT PROGRAM.

Rozwiązanie problemu znalazłem na forum zagranicznym, jednak tutaj się wypowiadam, by dać potwierdzenie na działanie tej metody. Zalecam jednak ładowanie nie przez USB komputera a przez ładowarkę sieciową.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tayjkt

Opisana wyżej instrukcja może trwale uszkodzić baterię bez możliwości jej odratowania wiec wszystko robisz na własną odpowiedzialność - dodaj to sobie, żeby nie było

Teraz kilka słów wyjaśnienia.

Gdy ładujemy baterię znajdującą się w telefonie to występuje w niej pewne zabezpieczenie można porównać to do żelazka. Żelazko nagrzewa się do danej temperatury, a później się wyłącza i po ostudzeniu do pewnej temperatury znów się uruchamia grzanie. Podobnie jest w telefonie. Gdy bateria sięga 100% ładowanie zostaje automatycznie wyłączone. Spadnie do 99% ponownie jest doładowywane do 100% (cały czas podłączony telefon do ładowania).

Wyżej opisana metoda nie posiada takiego zabezpieczenia więc po osiągnięciu 100% będzie dalej ładowana co spowoduje, że baterie rozsadzi i będzie do wyrzucenia.

Tak więc nie ładować dłużej niż 30min taki okres ładowania z pewnością wystarczy na uruchomienie telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Doczu

Starczy nawet krócej. Ja ładowałem ok 10 minut i również potwierdzam że metoda działa.

Gdy bateria sięga 100% ładowanie zostaje automatycznie wyłączone. Spadnie do 99% ponownie jest doładowywane do 100% (cały czas podłączony telefon do ładowania).

Wyżej opisana metoda nie posiada takiego zabezpieczenia więc po osiągnięciu 100% będzie dalej ładowana co spowoduje, że baterie rozsadzi i będzie do wyrzucenia.

nie jestem przekonany, czy to co piszesz dotyczy także nowoczesnych ogniw, które to są już na tyle zaawansowane że mają wbudowany chip zapobiegający takim sytuacjom jak również rozładowaniu poniżej pewnego napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tayjkt

Doczu ja bym nie ryzykował jednak jak chcesz to możesz sprawdzić. Jednak jestem pewny że baterie nie posiadają chipu choć zawszę mogę się mylić. Z budowy UPC myślę, że telefon nie wygląda inaczej w tej kwestii tak samo to dotyczy innych urządzeń

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Doczu
    Doczu ja bym nie ryzykował jednak jak chcesz to możesz sprawdzić.

No sprawdzałem własnie i jestem raczej przekonany o tym że bateria ma zabezpieczenie, choć pewność uzyskalibyśmy pewnie rozbierając takie ogniwo.

Gdyby bateria nie miała zabezpieczenia to w trakcie ładowania nagrzewałaby się znacznie, a gdy ja przeprowadzałem ładowanie grzała się owszem, ale ładowarka. Bateria na sprawiała wrażenia cieplejszej niż przed podłączeniem jej w ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udało mi się również tym sposobem przywrócić telefon do życia.

Moje pytanie, od czego to się bierze? PO wstaniu rano telefon nie odpowiada, po podłączeniu ładowarki pojawia się biała dioda i co jakiś czas Bootloader i BATTERY LOAD, CANNOT PROGRAM.

Od czego to jest?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tayjkt
    Gdyby bateria nie miała zabezpieczenia to w trakcie ładowania nagrzewałaby się znacznie

Nie prawda telefon może posiadać takowe zabezpieczenie przed nagrzaniem baterii, ogólnie nie zetknąłem się z takim zjawiskiem, żeby bateria miała się od ładowania nagrzewać. Nie chodzi mi tu o baterie w urządzeniach przenośnych ale o zwykłych paluszkach które się nie nagrzewają podczas ładowania. Jedyny sposób na nagrzanie baterii to jest ciepło przeniesione z pracującego urządzenia.

Mój kuzyn miał raz ładowarkę bez zabezpieczenia od przeładowania baterii raz zapomniał odłączyć ładowania i zostawił na noc i z rana patrzy a bateria nie nadawała się już bo była rozsadzona i wypłynęła z niej zawartość.

Z chęcią bym potwierdził swoje słowa ale nie posiadam aktualnie takowej baterii. Mam jedynie starego typu mógłbym ewentualnie na nich dokonać testu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Doczu
    Nie prawda telefon może posiadać takowe zabezpieczenie przed nagrzaniem baterii, ogólnie nie zetknąłem się z takim zjawiskiem, żeby bateria miała się od ładowania nagrzewać.

Tak telefon może takie zabezpieczenie posiadać ale ja nie ładowałem baterii w telefonie, tylko normalnie wpiętą jak pokazuje autor w pierwszym poście tego wątku. To raz.

Dwa - to dziwne że do tej pory nie spotkałeś się z nagrzewającą się od ładowania baterią. Wszystkie telefony, które miałem do tej pory były ciepłe po odłączeniu od ładowarki.

Nie chodzi mi tu o baterie w urządzeniach przenośnych ale o zwykłych paluszkach które się nie nagrzewają podczas ładowania.

Może nie mieszajmy pojęć i skupmy się jednak na bateriach w naszych telefonach. No chyba że masz telefon na paluszki - to sorry.

Jedyny sposób na nagrzanie baterii to jest ciepło przeniesione z pracującego urządzenia.

Bynajmniej. Fizyka na etapie szkoły podstawowej się kłania. Procesy chemiczne zachodzące w ogniwie generują ciepło.

Sugeruję zacząć od lektury http://e-baterie.com/howwork.html oraz http://www.e-baterie.com/faq.html

W tym wypadku gdyby bateria była ładowana jakimś strasznym prądem nagrzewałaby się znacznie, nawet w czasie tych krótkich kilku/kilkunastu minut.

EDIT.

Muszę wyedytować posta bo jakiś bugfix się wkradł i zamiast wpisać cały tekst skopiowało mi to co było powyżej.

Postaram sie z pamięci odtworzyć co było tu wcześniej:

Zakładając jednak czarny scenariusz że nasze ogniwo z Defy nie posiada wbudowanego zabezpieczenia przeciw przeładowaniu (choć wątpię by nie miało takiego) to przy pojemności ogniwa 1500 mAh i 3,7V, oraz fabrycznej ładowarce dającej 5,1 V i 850 mAh te 30 minut o których pisze autor wątku to bezpieczny margines ładowania. Nawet przy założeniu że akumulator nie jest wyładowany w 100%. Nie podejmuję się oceny, jak to wygląda w przypadku ładowania z USB, bo najzwyczajniej różni producenci, różnie się stosują do specyfikacji USB.

Bezpieczne napięcie do jakiego można doładować akumulatory Li-Ion to 4,2 V więc nawet jeśli trochę przetrzymamy nic wielkiego się nie stanie.

Dlatego też nadal podtrzymuję swoje zdanie w tej kwestii, że opisana powyżej metoda jest bezpieczna dla akumulatora, przy zachowaniu opisanych w niej reguł.

Edytowane przez Doczu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi