Skocz do zawartości
igli88

Format RAW

Rekomendowane odpowiedzi

igli88

Witam

Jestem bardzo ciekawy, czy istnieje aplikacja dla aparatu w telefonie która dawała by możliwość zapisu obrazu nie przetworzonego czyli chodzi mi o zapis w formacie RAW? Czy ktoś gdzieś słyszał o takiej możliwości?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    MC_

Raczej nie ma takiej możliwości. Z resztą - jaki program by później pozwalał na wywołanie takiego rawa?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem czy taki program istnieje, wiem natomiast ze taki program jest możliwy z punktu widzenia API Androida, więc możliwe jest ze jakiś "samobójca" zaszył w swoim programie taką opcje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    igli88

Apel do samobójców: Dajcie znać jeśli to zrobiliście :)

@MC_: RAW to format który używa się w programach graficznych np. Photoshopie. RAW jest doskonałe do obrazów przeznaczonych do cyfrowego przetwarzania i jest standardem dla profesjonalnego sprzętu fotograficznego, choć każda kompaktowa cyfrówka też mogła by go obsługiwać to zaniechano tego bo po co :)

Jeśli chodzi o Andka i platformy mobilne to plik RAW mógł by być tworzony i do niego JPG do podglądu więc dało by radę. :P I mam taką nadzieje, że ktoś już próbował :)

Edytowane przez igli88

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo

RAW to nie jest format (w sensie standardu) więc dla każdego modelu telefonu musiał byś robić osobną wywoływarkę. Pomijam już fakt, że robienie zewnętrzego przetwarzania obrazu, dostarczonego przez coś, co niektórzy nazywają aparatem, to trochę armata na wróble...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    MC_

Dziękuję, że mnie poinformowałeś czym jest RAW.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    igli88

No "aparat" swoją drogą pozostawia wiele do życzenia, ale cóż wymagać od platform mobilnych.

@piotrpo: Czyli nie jest możliwe stworzenie czegoś w sensie standardowego na każdy telefon? Jeśli tak to może poszukam czegoś o .dng dla Samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo

Moim zdaniem nie - możliwe, że uda się zrobić coś co będzie działało na kilku modelach z podobnym aparatem, ale o rozwiązaniu uniwersalnym należy zapomnieć. Raw to po prostu zrzut tego co światło wyrzeźbiło w matrycy, bezpośrednio z tej matrycy. Każdy moduł kamerki może wypluwać to z siebie w innym formacie, a dopiero sterownik przetwarza to na bitmapę i przekazuje do API, gdzie możesz sobie coś z tym obrazkiem zrobić.

Nie wiem też na ile to co tutaj jest napisane Camera | Android Developers fakycznie przpomina raw, w moim rozumieniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ten RAW to nic innego jak surowy obraz YUV można to przerobić na bitmapę RGB ale niewidomą pozostaje przestrzeń kolorów (nie jest ich dużo ;) ale trzeba znałeś właściwa), można to zapisać i w programie zrobić z tego obrazek ale po co, jakość się nie poprawi

poza tym nie każdy sterownik obsługuje ten tryb i może zwrócić NULL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    igli88

No coś dokładnie w ten deseń bo zdjęcie nie jest w żaden sposób przetwarzane, RAW zawiera dane z matrycy i nie ma żadnej kompresji, to taki cyfrowy negatyw. I dla mnie czasem przydatne by było mieć możliwość zrobienia takiego negatywu. Najwidoczniej trzeba się poważniej przyglądnąć procesowi tworzenia aplikacji na Androida.

PS. Może ktoś powiedzieć co to jest i jak to ugryźć:

Tea Vui Huang's DNG RAW on Google Android (gPhone)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi