Skocz do zawartości
bakahk

TEST: oryg. ład. (kabel USB) vs DK32 vs DK31 (oryg. kab. EC21) vs kab.EC21a vs kab.EC21b

Rekomendowane odpowiedzi

bakahk

TEST: oryg. ład. (kabel USB) vs DK32 vs DK31 (oryg. kab. EC21) vs kab.EC21a vs kab.EC21b

-------------------------------------------------------

Podstawowe informacje zostały już zebrane: http://forum.android.com.pl/f1166/kabel-do-a-adowania-przez-za-ae-cze-383173/index4.html#post3506823

Środowisko testowe:

post-314810-1425574624857_thumb.jpg

-telefon Z1 Compact (bez „brandu”).

-[1] oryginalna ładowarka i kabel USB<=>microUSB dołączone do telefonu;

-[2] oryginalna stacja DK32;

-[3] oryginalna stacja DK31, a raczej wyciągnięty z niej oryginalny kabel EC21;

-[4] nieoryginalny kabel EC21 z „aukcji_PL”;

-[5] drugi nieoryginalny kabel EC21 z „aukcji_PL”.

„Metodyka”*:

Battery Monitor Widget Pro v3.0.12 => https://play.google.com/store/apps/details?id=ccc71.bmw.pro&hl=pl

*przegrzebanie „Internetu” nie przyniosło, niestety, innej równie czytelnej aplikacji; może jedną/dwie o nieco podejrzanym rodowodzie i zadziwiających „wymaganiach” odnośnie uprawnień; odczyt został ustawiony (na) „co 10 minut”; wyników nie należy traktować jako swoistego „dogmatu”; niemniej dają nam dodatkowe pole do dyskusji;

Wyniki:

-w większości przypadków ładowanie następowało od prawie „wyczerpanej” baterii do pełna; tylko jeden zrzut był od około 20 %;

-dlaczego tak mało zrzutów? 1) cała procedura po prostu trwa; 2) ograniczenie do x+1 zrzutów na post dla normal_user`a;

Testy praktyczne aka „ile czasu potrzeba do pełnego naładowania?!?”:

post-314810-14255746248959_thumb.png

Zrzuty ekranu:

-[1] oryginalna ładowarka i kabel USB<=>microUSB dołączone do telefonu;

post-314810-14255746250877_thumb.png

post-314810-14255746251549_thumb.png

-[2] oryginalna stacja DK32;

post-314810-1425574625213_thumb.png

post-314810-14255746252729_thumb.png

-[3] oryginalna stacja DK31, a raczej wyciągnięty z niej oryginalny kabel EC21;

post-314810-14255746253315_thumb.png

post-314810-14255746253919_thumb.png

-[4] nieoryginalny kabel EC21 z „aukcji_PL”;

post-314810-14255746254478_thumb.png

-[5] drugi nieoryginalny kabel EC21 z „aukcji_PL”;

post-314810-14255746255093_thumb.png

"Wnioski":

-ładowanie telefonu „w dodatkowej obudowie”, poprzez złącze magnetyczne, bardzo często nie jest możliwe (m.in. bez fizycznej ingerencji w „wielkość” otworu);

-podstawowe różnice w budowie miedzy oryginalnym EC21 a „nie oryginalnym”: większa „wtyczka” USB dla oryginału, oraz dodatkowo wyrzeźbiony napis „SONY” na samej wtyczce magnetycznej z boku; organoleptycznie można zauważyć większą precyzję wykonania (zwłaszcza samego złącza) dla wersji oryginalnej;

-magnes: we wszystkich trzech przypadkach testowych podobnie mocny; do spokojnego ładowania (np. w nocy) bardzo dobre rozwiązanie; wszystkie próby podniesienia, przesunięcia, itp. itd. mogą z relatywną łatwością doprowadzić do „zaprzestania ładowania”; pomysł genialny, wykonanie pozostawia co nieco do życzenia;

-jak szybko naładuję telefon? jeśli przyjmiemy, iż korzystamy wyłącznie z oryginalnej ładowarki dołączonej do telefonu to w zależności od wybranego medium dostaniemy wynik od około 2 h 20 minut do około 3 godzin czasu na pełne naładowanie (+/- 10 minut ze względu na specyfikę oprogramowania);

-czym najszybciej się ładuje? co ciekawe „najszybciej” oryginalnym kablem EC21, niemal identycznie (powiedzmy w granicach błędu statystycznego) oryginalnym kablem microUSB<=>USB lub przy pomocy oryginalnej ładowarki DK31; nieco inaczej sprawa wygląda z nieoryginalnymi kablami: do testów miałem tylko dwie „wypusty”, pomijając "precyzję wyników" ładowały zauważalnie „dłużej” (~3 godziny);

-czy po naładowaniu telefonu wybranym „rozwiązaniem” zauważyłem jego szybsze bądź wolniejsze rozładowywanie się? nie;

Pytania? Uwagi? Własne „zrzuty”? Bardzo mile widziane.

Pozdrawiam.

bakahk.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    m_gal

Szacun i gratulacje, niezłe zestawienie, jeśli chodzi o mnie od samego początku ładuję baterię przy pomocy oryginalnej ładowarki biurowej DK32.

Jakoś nie przyszło mi do głowy, by sprawdzić jak długo trwa naładowanie akumulatora do pełna, a tu wszystko zostało zestawione w jednym miejscu.

Oczywiście piwko dla autora/testera.

Edytowane przez m_gal

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też od paru dni zastanawiam się nad wyborem "końcówki ładującej" moją Z1C.

Jak dla mnie 2 możliwości DK32 i brak etui lub zakup etui i wybebeszenie kabla z DK31

A dla autora oczywiście leci piwko :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super sprawa. Telefon mam co prawda bardzo krótko i dopiero od 3 dni stacje dokującą (nieoryginalna) ale w ładowaniu nie widzę problemu. A że jak wynika z testów "chwilę" dłużej to zajmie to i mi nie przeszkadza ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Flaw

Ciekawe jak wygląda sprawa ładowania za pomocą adaptera magnetycznego podpinanego pod oryginalni kabel.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    renji84

Teoretycznie w takiej konfiguracji nie powinna być strat pomimo kiepskiej jakości wykonania ze względu na małą odległość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    colin23

A jak podłącza się DK31 i DK32? Do komputera lub do ładowarki sieciowej poprzez USB?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi