Skocz do zawartości
teka321

Wstęp na rynek androida

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie i zarazem prośbę jestem początkującym programistą na rynku androida i stworzyłem swoje dwie pierwsze aplikacje:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.qtproject.example.notification

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.szymonwojtowicz.animal_sounds

w związku z tym mam następujące pytania jak dużo aplikacji należy stworzyć, aby samodzielnie utrzymywać się z nich (interesują mnie zarobki około 4 brutto)?

jak dobrze wypozycjonować się w sklepie google play?

Dodam, że tworzę aplikacje w Qt co może stanowić dodatkowy atut (wieloplatformowość). Co za tym idzie czy lepiej skupiać się na kilku platformach czy na jednej?

Na końcu prosiłbym o porady i opinie dotyczących aplikacji. Co mógłbym wykonać lepiej i czy lepiej skupiać się na rynku Polskim czy Amerykańskim?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    senega

Jak napiszesz aplikację która stanie się tak modna jak flappy bird to wystarczy Ci jedna aplikacja :D

Tak naprawdę nie ma żadnej reguły mówiącej ilość aplikacji = ilość kasy. Dużo zależy od pomysłu, wykonania, szczęścia, promocji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    booncol

U mnie jedna aplikacja generuje 10 x więcej kasy niż 5 pozostałych, także nie ma reguły.

Natomiast prawda jest taka, że żeby sensownie zarabiać powiedzmy na reklamach, to aplikacja musi być naprawdę bardzo popularna.

Ale żeby nie było, pokuszę się o małą symulację. Jako wyznacznik wezmę dane z ostatnich 7 dni mojego konta na AdMobie. Dane oczywiście będą ogólnikowe - wszystko zalezy od typu użytkownika, aktualnych reklam itp.

- 4000zł netto (wyję mi się, że chodziło Ci o czysty zarobek, czyli netto), to 133zł dziennie

- 133zł to około 458 kliknięć w reklamę dziennie (wszystko zależy jaka stawka za reklamę)

- U mnie średnio na 143 wyświetleń reklamy następuje jedno kliknięcie, także 458 kliknięć = 65494 wyświetleń reklamy dziennie

- Biorąc pod uwagę średnią liczbę aktualnych instalacji aplikacji z ostatnich 7 dni, wychodzi że aby osiągnąć taki wynik potrzeba ok 100tyś aktywnych użytkowników

- Przy bardzo popularnych aplikacjach ilość instalacji / ilości pobrań jest w granicach 65-70%. W mniej popularnych w granicach 20-30%.

Czyli zakładając, że appka będzie średnio popularna i co 2gi użytkownik zostawi aplikację i będzie jej używał, wychodzi że aby osiągnąć zarobek z reklam 4k netto potrzeba ok 200-300 tyś pobrań aplikacji, zakładając że jest ona naprawdę fajna i często używana.

Jeżeli nie wypromujesz aplikacji, i nie będzie ona ciekawa możesz mieć 5-10 nowych użytkowników dziennie. Jeżeli będzie ciekawa 50-150 dziennie. U mnie rekord miałem 4600 nowych użytkowników w ciągu dnia (jednej aplikacji). Aplikacja wtedy wylądowała na pierwszym miejscu w Trendy.

Nie bierz oczywiście tych danych dosłownie, powinny jedynie zobrazować Ci sytuację.

Edytowane przez booncol

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@booncol, masz piwo za to zobrazowanie :) Takiej odpowiedzi zawsze szukałem :)

Korzystając z tematu, zadam moje pytanie Tutaj aby nie robić spamu tematami :)

Mianowicie, jak wypromować aplikacje na androida, skąd ludzie mają się dowiedzieć o jej istnieniu? :)

@booncol, w jaki sposób przyciągnąłeś pierwszych użytkowników? Bo wiadomo liczy się początek :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    U mnie jedna aplikacja generuje 10 x więcej kasy niż 5 pozostałych, także nie ma reguły.

Natomiast prawda jest taka, że żeby sensownie zarabiać powiedzmy na reklamach, to aplikacja musi być naprawdę bardzo popularna.

Ale żeby nie było, pokuszę się o małą symulację. Jako wyznacznik wezmę dane z ostatnich 7 dni mojego konta na AdMobie. Dane oczywiście będą ogólnikowe - wszystko zalezy od typu użytkownika, aktualnych reklam itp.

- 4000zł netto (wyję mi się, że chodziło Ci o czysty zarobek, czyli netto), to 133zł dziennie

- 133zł to około 458 kliknięć w reklamę dziennie (wszystko zależy jaka stawka za reklamę)

- U mnie średnio na 143 wyświetleń reklamy następuje jedno kliknięcie, także 458 kliknięć = 65494 wyświetleń reklamy dziennie

- Biorąc pod uwagę średnią liczbę aktualnych instalacji aplikacji z ostatnich 7 dni, wychodzi że aby osiągnąć taki wynik potrzeba ok 100tyś aktywnych użytkowników

- Przy bardzo popularnych aplikacjach ilość instalacji / ilości pobrań jest w granicach 65-70%. W mniej popularnych w granicach 20-30%.

Czyli zakładając, że appka będzie średnio popularna i co 2gi użytkownik zostawi aplikację i będzie jej używał, wychodzi że aby osiągnąć zarobek z reklam 4k netto potrzeba ok 200-300 tyś pobrań aplikacji, zakładając że jest ona naprawdę fajna i często używana.

Jeżeli nie wypromujesz aplikacji, i nie będzie ona ciekawa możesz mieć 5-10 nowych użytkowników dziennie. Jeżeli będzie ciekawa 50-150 dziennie. U mnie rekord miałem 4600 nowych użytkowników w ciągu dnia (jednej aplikacji). Aplikacja wtedy wylądowała na pierwszym miejscu w Trendy.

Nie bierz oczywiście tych danych dosłownie, powinny jedynie zobrazować Ci sytuację.

Link w sygnaturze nie dziala. NOT FOUND

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wpisz sobie w pozycji wyszukiwania : Lukasz Majda

i wszystko będzie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    booncol
    @booncol, w jaki sposób przyciągnąłeś pierwszych użytkowników? Bo wiadomo liczy się początek :)

Nieraz wypromowanie aplikacji pochłania więcej czasu niż samo jej napisanie.

Podstawa to ładna ikona i ładne zrzuty ekranu. Wiem po sobie, że jeżeli ikona mi się nie podoba to nawet nie kliknę w aplikację.

Druga sprawa to promowanie. Na pierwszym miejscu idą wszelakie fora internetowe związane z tematyką. Google+ też jest dobrym miejscem, szczególnie że są odpowiednie społeczności stworzone do tego celu. Można też utworzyć fanpage na facebooku i wykupić promowanie profilu. Jednak według mnie, z tego co zaobserwowałem, reklama na FB jest mało skuteczna. Ludzie lajkują profil nie wiedząc nawet o co chodzi. Ilość zainstalowań aplikacji do ilości lajków jest minimalny. Jedyny plus taki, że mając sporą ilość lajków i wprowadzając nowe funkcjonalności do appki możesz poinformować ludzi o tym fakcie.

Dobrym sposobem jest też skontaktowanie się z ludźmi prowadzącymi blogi o tematyce gsm. Czasem ktoś odpisze :) Mi w ten sposób udało się zdobyć recenzje aplikacji na dwóch popularnych portalach :)

Jeżeli masz kilka swoich aplikacji, dobrym sposobem jest polecanie swoich aplikacji w innych appkach. Można to zrobić dając w appce prosty button przekierowujący na google play, lub używając mechanizmu autoreklamy w AdMobie (darmowe).

A teraz coś kontrowersyjnego :P a mianowicie spamowanie, czyli np. wchodzisz na Youtube, wybierasz popularne wideo i w komentarzach dajesz link do swojej appki :P

Jeszcze jedno. Mega ważne jest wypromowanie aplikacji w pierwszym miesiącu po jej wrzuceniu, nawet inwestując pewną sumę $$$. Zdobywając na początku dużą liczbę użytkowników, aplikacja pojawia się w dziale "Najlepsze nowe...". Tym samym jest już dość dobrze widoczna, i jest coraz więcej instalacji. Jest wtedy szansa, że po miesiącu, gdy przestanie być widoczna w "Najlepsze nowe..." pojawi się w "Najlepsze..." lub "Trendy". Pamiętać należy jednak, że aby wejść do rankingu aplikacja musi mieć nie tylko dużą ściągalność ale także mały współczynnik odinstalowań.

Pamiętaj też, żeby w konsoli developerskiej nie przesadzać z ilością krajów w jakich appka będzie dostępna. Jeżeli robisz aplikację tylko na Polskę, to zaznacz tylko Polskę i ewentualnie kilka krajów gdzie jest najwięcej rodaków. Jeżeli otworzysz ją na kraje gdzie będzie totalnie bezużyteczna, ludzie będą ją ściągać i zaraz usuwać (ewentualnie możesz dostać jeszcze 1 gwiazdkę) a tym samym appka będzie lądować niżej podczas wyszukiwania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@booncol

Dzięki w imieniu swoim jak i wszystkich początkujących :) Świetnie wszystko tłumaczysz i jesteś chętny do pomocy, dzięki wielkie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi