Skocz do zawartości
kemot268

Bateria- doładowywać czy nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem gdzie umieścić ten temat :E

Mam takie pytanko otóż, np jutro w szkole będę cały czas grał (koniec tematów a siedzieć trzeba) i baterię zjadę moment, zawsze biorę ze sobą ładowarkę i podłączam i odłaczam na przerwach czyli rozładuje tak z 10% i znowu pod ładowarkę. I czy "zdrowszym" dla baterii jest to, że grając mam telefon pod ładowarką czy ją rozładowywać i wtedy ładować?;) Chyba wiadomo o co mniej więcej mi chodzi :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy od baterii. Stare baterie przez doładowanie zyskiwały efekt pamięci kosztem jej pojemności. Zwyczajnie ich sprawność spadała.

Dzisiejsze baterie, w większości li-poly (litowo polimerowe) działają na nieco odmiennej zasadzie. Energia utrzymuje się dzięki ruchom rozpędzonych polimerów. Ładowaniem je rozpędzasz. W przypadku baterii o tej technologii, doładowanie działa korzystnie. Za to tu należy unikać pełnego rozładowania.

Telefon podłączony pod ładowarkę korzysta z obu źródeł. Głównie z ładowarki. W skrajnych przypadkach (duże zapotrzebowanie na energię przy średnio wydajnym ładowaniu) telefon nawet podłączony, traci energię z baterii.

Oczywiście możesz korzystać z telefonu podczas ładowania. Ale napewno bezpieczniej jest gdy ładuje się w "spoczynku". Bateria podczas ładowania i "pazrenego na energię" użytkowania telefonu potrafi generować sporo ciepła. Te może wpłynąć niekorzystne na samą baterię, czy inne elementy. Np. na ekran, który z tego co wiem, wcale nie lubi ciepła.

Pozdrawiam, Wycior

GT-I9300

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prawda jest też taka, że każdy cykl ładowania skraca żywotność akumulatora.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Adam,a skąd taki odważny wniosek? Bo chyba nie z jakiegoś mądrego źródła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba chodziło mu o cykle ładowania jak to w laptopach jest. Jak baterie doładowuję i nie zobaczyłem jeszcze żadnych efektów ubocznych.

Wysłane za pomocą gołębia pocztowego z MyPhone FUN

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    stark2991

Moim skromnym zdaniem na żywotność baterii bardzo mocno wpływa jej czas pracy. Gdy rzadko używamy telefonu to rzadko też ładujemy, logiczne. Swojego smartfona katuję codziennie po kilka godzin i po 1,5 roku nie widzę jakichś wielkich oznak zużycia a bateria jest co chwilę doładowywana, nawet po kilkanaście procent. Czasami zostawiam na noc. Staram się nie zjeżdżać poniżej 5%, pierwsze ostrzeżenie o niskim poziomie wyświetla się przy 16% i to nie wymysł producenta tylko troska o żywot baterii. Jeśli mogę to nie używam telefonu gdy go ładuję, raz że wolniej to idzie, dwa że mocniej się grzeje a tego elektronika nie lubi. No i dotyk nie działa precyzyjnie przez zakłócenia - ciężko napisać smsa przez Swype. Poza tym wiele zależy od samego telefonu i baterii. Np. w Galaxy Gio baterie padają jak muchy i nieważne jak używasz, podejrzewam że przez to nowa kosztuje 80 zł, if you know what i mean ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze beda dwie strony. Zwolennicy i przeciwnicy doładowania baterii. Moze kiedys doładowywanie mialo jakieś większe skutki uboczne ale teraz przy tych technologiach juz prawie znikome. Tym bardziej ze obecne smartfony przy inyensywnym uzytkowaniu nie wytrzymują dnia wiec nie patrzy sie juz czy mozna czy nie tylko podpinamy i ladujemy.

Wysłane z mojego GT-I9082 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez dario34014

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mp107

Tak jak mówili przedmówcy opinie są podzielone.

Ważne jest to, że telefon ma za zadanie służyć tobie, a nie ty telefonowi.

Nie ma co ściśle "podporządkowywać" się stanowi baterii w nim. ;)

Ja telefon ładuję zazwyczaj gdy bateria jest blisko rozładowania (<15%), raczej jej nie doładowuję gdy ma np. 50% lub więcej (chyba że sytuacja tego wymaga). Ale to jest tylko moje zdanie. Nie każdy musi się z nim zgadzać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    stark2991

Ależ tu nie ma czegoś takiego jak podzielone opinie. Rodzaj ogniwa i jego właściwości oraz przeprowadzone na ten temat badania i analizy jasno mówią co jest dobre dla takiej baterii a co nie. Niedobre jest rozładowywanie i przetrzymywanie dłuższy czas w stanie pełnego naładowania. Za to ciągłe doładowywanie jest nawet korzystne, tzn bateria "lubi" takie traktowanie. Tyle w temacie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Adam,a skąd taki odważny wniosek? Bo chyba nie z jakiegoś mądrego źródła.

Trochę z doświadczenia i niektórych przykładów z tego forum. Poza tym nie chce mi się wierzyć, że po 2-3 latach codziennego używania telefonu i ładowania co 1-2 dni akumulator faktycznie będzie posiadał sprawność pierwotną.

Teraz zasięgnąłem wikipedii i stwierdzam, że mogłem się trochę mylić bo cały czas nie wiem czemu myślałem że teraz są Li-Po akumulatory a nie Li-Ion. W każdym razie pozostają doświadczenia własne i innych z tego forum m.in.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi