Skocz do zawartości
kemot268

Bateria- doładowywać czy nie?

Rekomendowane odpowiedzi

stark2991
    myślałem że teraz są Li-Po akumulatory a nie Li-Ion

Akurat oba rodzaje sa do siebie podobne, z tego co pamiętam głównie różnią się tym że jeden z tych rodzajów łatwiej jest produkować w dziwnych kształtach i ma zastosowanie tam gdzie jest potrzebna np. wąska bateria

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Adam,a skąd taki odważny wniosek? Bo chyba nie z jakiegoś mądrego źródła.

Pojemność baterii rzeczywiście spada, ale nie z powodu reakcji chemicznych. Kontroler baterii jest ustawiony tak, że po iluśset cyklach ładowaniach ma ograniczyć pojemność np. do 80%. Dlatego właśnie pomaga zamrożenie baterii jak krótko trzyma, kasuje się pamięć kontrolera i bateria zyskuje drugie życie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie dotyczy przypadkiem tylko starszego typu baterii, które to trzeba było formować?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ogólnie bujda na resorach.

Nie ma układów elektronicznych których pamięć kasuje się za pomocą niskiej temperatury. Studzenie baterii było pomocne, ale w żadnym wypadku nie chodzi o "kasowanie pamięci kontrolera". Odpowiedni układ posiadają nowoczesne baterie, gdzie chodzi o utrzymanie odpowiedniej wartości napięcia minimalnego. Niższe zwyczajnie szkodzi baterii, a układ ograniczenia maksymalną pojemność i prąd ładowania. Wszystko po to, aby utrzymać ją w najlepszej kondycji. Nie chce mi się szukać, bo nie pamiętam. Ale w zamrażarce napewno nie chodziło o kasowanie pamięci kontrolera ;).

Pamięci ROM (read only memory - pamięć tylko do odczytu) są budowane aby elektronicznie kasować pamięć (eerom) lub z pomocą światła uv. Nie spotkałem się z układami ksowanymi chłodem.

Pozdrawiam, Wycior

GT-I9300

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ochkarol

Nie ma układów elektronicznych których pamięć kasuje się za pomocą niskiej temperatury. [...ciach...] Ale w zamrażarce napewno nie chodziło o kasowanie pamięci kontrolera ;).

Teoretycznie masz rację ale jakieś 6 lat temu udało mi się w Maxdacie (taki laptop ;) ) przywrócić baterię do używalności. Lapto - po dwóch latach - pozwalał na jakieś 25 minut pracy na baterii. Czyli kiepściutko. Wsadziłem go na tydzień do zamrażarki, potem odtajał dwa dni na parapecie owinięty w gazety i mogłem cieszyć się półtoragodzinną pracą na baterii w laptopie.

Inna bajka, że XP pokazywał przewidywany czas pracy na baterii 33 dni :muqq::rotfl:

Gdzieś miałem nawet screeny.

Ale próbowałem potem z akumulatorem z HP oraz z baterią do Omni i nie osiągnąłem tego efektu.

A wracając do tematu, to nie ma co się szczypać z akumulatorem - nic mu nie będzie.

Przykład 1:

W 2007 roku zakupiłem Nokię E65. Przez 2 i pół roku doładowywałem ją codziennie całą noc oraz w ciągu dnia (jeśli była taka potrzeba).

Pod koniec 2009 roku sprzedałem telefon kumplowi i on go użytkuje do dziś. W ubiegłym roku (na jesieni) - jak go zapytałem - to powiedział, że bateria zaczyna słabnąć i musi sobie kupić nową. Czyli padła po jakim czasie? Po 6-ciu latach.

Przykład 2:

Samsungi Omnia i Omnia 2.

Używałem ich również do nawigacji i tego tytułu były częściej doładowywane niż normalnie użytkowane telefony. Jeden telefon sprzedałem po półtorej roku a drugi po roku użytkowania a akumulatory w nich były tak samo sprawne jak zaraz po zakupie.

Oba codziennie ładowane "całą noc".

Przykład 3.

Samdung Galaxy S Plus.

Użytkowany 2 lata - również do nawigacji. Również ładowany codziennie "całą noc" i doładowywany w razie potrzeby.

Sprzedałem znajomej kolegi i nie słyszałem reklamacji na stan akumulatora. Ja przez dwa lata nie zauważyłem pogorszenia.

Dawał radę 3,5h jako nawigacja pracować zarówno na początku, jak i przed sprzedażą.

Także nie ma co się rozczulać nad akumulatorem i doładowywać go jak trzeba.

W każdym mądrym artykule można o ty przeczytać.

A na forach można jeszcze poczytać o zbawiennym skutku "formatowania" ogniw Li-Jon czy programowym resecie baterii w Androidzie. :E:facepalm:

W latopie jedynie pracuję bez baterii. Leży sobie naładowana do ok. 80% i korzystam z niej w razie potrzeby. Po 3,5 roku dalej laptop daje radę 4h popracować. Na poprzednich dwóch laptopach (Maxdata i HP) zauważyłem, że ciągła praca na laptopie z baterią i podłączonym do prądu (8-10h dziennie) powoduje, że po półtorej roku akumulator słabnie.

Ale taka praca to trochę inna bajka, bo bateria jest "pod prądem" 24h na dobę.

Edytowane przez ochkarol

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mp107
    Pojemność baterii rzeczywiście spada, ale nie z powodu reakcji chemicznych. Kontroler baterii jest ustawiony tak, że po iluśset cyklach ładowaniach ma ograniczyć pojemność np. do 80%. Dlatego właśnie pomaga zamrożenie baterii jak krótko trzyma, kasuje się pamięć kontrolera i bateria zyskuje drugie życie.

Nie ma układów elektronicznych których pamięć kasuje się za pomocą niskiej temperatury. Studzenie baterii było pomocne, ale w żadnym wypadku nie chodzi o "kasowanie pamięci kontrolera". Odpowiedni układ posiadają nowoczesne baterie, gdzie chodzi o utrzymanie odpowiedniej wartości napięcia minimalnego. Niższe zwyczajnie szkodzi baterii, a układ ograniczenia maksymalną pojemność i prąd ładowania. Wszystko po to, aby utrzymać ją w najlepszej kondycji. Nie chce mi się szukać, bo nie pamiętam. Ale w zamrażarce napewno nie chodziło o kasowanie pamięci kontrolera ;).

Pamięci ROM (read only memory - pamięć tylko do odczytu) są budowane aby elektronicznie kasować pamięć (eerom) lub z pomocą światła uv. Nie spotkałem się z układami ksowanymi chłodem.

Pozdrawiam, Wycior

GT-I9300

Na czas mrożenia baterię należało owinąć w gazety lub włożyć do pojemnika z suchym ryżem.

Miało to usunąć zbędną wilgoć w baterii. Znalazłem kiedyś takie wyjaśnienie tego faktu.

Czy to działa to nie wiem, nie próbowałem. Ale jestem do tego sceptycznie nastawiony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    msq2

Z doświadczenia podpowiem że nie ma sensu doładowywania gdy telefon ma 75% baterii gdyż od około 80% telefon drastycznie zmniejsza prąd ładowania (od 200 do 10mA), a takie doładowywanie potrafi niszczyć baterie.

Rozładowywanie do końca to mit, żaden telefon nie pozwoli rozładować akumulatorka poniżej 3.3V a litowo jonowe bezpiecznie można rozładowywać do 2.8V co w telefonie jest i tak nie możliwe (za duże zapotrzebowanie na moc, czy choćby ograniczenie producenta)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hehe, mi to też pomogło. W baterii do 3310 jakieś 10l lat temu ;).

Fakt, należało baterię owinąć, ale z tego co mi było wiadomo, to po to aby uniknąć oszronienia i późniejszego zmoczenia.

Ile osób, tyle wersji :D. Nie wiem dlaczego, ale coś mi tak świta, że w tym mrożeniu chodziło o spowolnienie cząstek elektrolitów, aby można było na nowo uformować baterię i pozbyć się efektu pamięci. Przez ten efekt baterie litowo-jonowe traciły pojemność.

Pozdrawiam, Wycior

GT-I9300

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ochkarol
    Z doświadczenia podpowiem że nie ma sensu doładowywania gdy telefon ma 75% baterii gdyż od około 80% telefon drastycznie zmniejsza prąd ładowania (od 200 do 10mA), a takie doładowywanie potrafi niszczyć baterie.
    Możesz podać źródło tej tezy, że takie doładowywanie akumulatora niszczy baterię?

Albo chociaż jej szkodzi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi