Skocz do zawartości
Arbi

Wyznaczanie pozycji za pomoca nadajnikow GSM

Rekomendowane odpowiedzi

Arbi
Napisano (edytowane)

Witam

Z tego co widze to DHD moze wyznaczyc swoja pozycje dwojako, za pomoca odbiornika GPS oraz za pomoca nadajnikow GSM. Zasatanawiam sie czy moze ja cos zle robie, ale mam tez slozbowa nokie C5, ktora posiada nawigacje korzystajaca z A-GPSu, czyli wlasnie wyznacza pozycje za pomoca triangulacji po nadajnikach GSM, dziala to bardzo dobrze, a wyniki spokojnie sa porownywalne z GPS.

Co sie wglebiam w temat to juz nie wiem czy a-gps to tylko pomoc w lapaniu fixa czy metoda lokalizxacji "taki oszukany gps" - dzialajacy tylko w zasiagu nadajnikow gsm... im wiecej tym dokladniejsza pozycja...

No a w moim DHD, jak wylacze GPS a zostawie wyznaczanie pozycji za pomoca nadajnikow, to widze, ze moja pozycja jest oznaczona przez zasieg 1 nadajnika, czli jestem "gdzies" w okregu o promieniu 2 - 3 km...

czy na tym konczy sie dokladnosc tej metody w DHD?

pozdrawiam

Łukasz

Edytowane przez Arbi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Arbi

to inaczej zapytam...

bo od googla zacząłem oczywiście...

dlaczego moja nokia C5, któa nie ma odbiornika GPS, a odnajduje sie za pomoca nadajników gsm, w każdych warunkach pokazuje mi pozycje z dokłądności do ok 20 - 50m, a DHD, jak nie włącze GPS, a zadam mu orientacje po nadajnikach pokazuje pozycje jako punkt (który jest umiejscowieniem najbliższego nadajnika) czyli okrąg o średnicy ok 2-3 km... ?

czy nie powinien pokazywac dokładniej ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
matquu

A czy aby na pewno ta nokia nie korzystała również z transmisji danych operatora (lub wifi)?

Jak na DHD wyłączę 'sieć komórkową' i wifi, to na mapach pokazuje położenie w okręgu o śr. ~500m, a przy włączonym z dokładnością kilkunastu/dziesięciu metrów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Arbi

nokia na 100% z wifi nie, bo wifi ona nie ma, czy z transmisji danych operatora.... chcesz powiedziec, ze nokia moze miec jakas umowe, ze operatorzy namierzaja ja dokladniej i wysylaja na te jej ovi maps?

niestety DHD pokazuje mi duuuzo mniej dokladnie pozycje (oczywiscie nie mowimy o module GPS)

moze faktycznie pokazuje on tylko 1 aktywny nadajnie w obrebie ktorego sie znajdujemy...? no i ja po wifi ma byc dokladniej? przeciez sic wifi (czy nasza czy obca) nie jest specjalnie zlokalizowana w świecie (kazdy router wifi moze stac gdziekolwiek)... jedyne stałe punkty odniesienia w tym przypadku to nadajniki GSM, a weidentnie DHD nie korzysta z triangulacji... poszperam w Markecie i zobacze jakies graficzne wizualizacje pobliskich nadajnikow...

moze ktos wie na ten temat cos wiecej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
matquu

Nie wiem czemu przy połączeniu internetowym namierza nas lepiej niż przy wyłączonym i jak to dokładnie działa, ale piszę jak jest stwierdzając fakt. Możesz spróbować i porównać.

A przy wyłączonej transmisji danych, czyli powiedzmy przy samym gołym GSM - wg mnie, nie jest tak, że na mapie pokazuje okrąg nadajnika z którym telefon się łączy z jego centralnym umieszczeniem w środku. Na stronie BTS Search można zobaczyć lokalizację nadajników.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Arbi kolega chyba nie wie co jego nokia c5 ma, wystarczyło w google wstukać i oto przykład co nokia C5 ma ##### - Nokia C5 jak widać C5 posiada GPS, wiec wg mnie jasne i klarowne ;]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi